Informator broj 6481 od 31. srpnja 2017.

UVODNIK

Arbitražna patologija hrvatsko - slovenske arbitraže

U uvodniku ovog broja lista Informator, autor iznosi okolnosti koje su dovele do sklapanja Sporazuma o arbitraži između Republike Hrvatske i Republike Slovenije u jesen 2009., te do poznate kompromitacije arbitražnog postupka ad hoc arbitražnog suda koji je nakon autodestrukcije, ipak, rezultirao ovoljetnom, od hrvatske strane, nepriznatom odlukom. Autor ističe povezanost ovoga Sporazuma i postupka, te problematizira pravnu i moralnu korektnost Sporazuma ab initio, zaključujući da su kasnija procesna događanja neodvojivo povezana sa samim Sporazumom.
Autor: mr. sc. Miljenko A. Giunio, MM-prokurist, predsjednik Udruge pravnika u gospodarstvu Zagreb

Sadržaj

Arbitražna patologija hrvatsko-slovenske arbitraže
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

U uvodniku ovog broja lista Informator, autor iznosi okolnosti koje su dovele do sklapanja Sporazuma o arbitraži između Republike Hrvatske i Republike Slovenije u jesen 2009., te do poznate kompromitacije arbitražnog postupka ad hoc arbitražnog suda koji je nakon autodestrukcije, ipak, rezultirao ovoljetnom, od hrvatske strane, nepriznatom odlukom. Autor ističe povezanost ovoga Sporazuma i postupka, te problematizira pravnu i moralnu korektnost Sporazuma ab initio, zaključujući da su kasnija procesna događanja neodvojivo povezana sa samim Sporazumom.

Europska jedinstvena dokumentacija o nabavi – u praksi (2)
Autor: Ančica Jonjić

Stručni članak

U listu Informator, br. 6478 od 10. srpnja 2017., započeli smo s obradom teme koja se odnosi na Europsku jedinstvenu dokumentaciju, i to u dijelu koji se odnosi na pravila o dostavi ESPD obrasca o ponudi. Nastavljajući pisati o navedenoj temi, u ovom broju autorica daje prikaz najnovije pravne prakse Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave koja se odnosi na primjenu ESPD obrasca.

Nerazmjerno ograničenje određenih procesnih ovlasti u parničnom postupku
Autor: Antun Šagovac

Stručni članak

U članku se autor kritički osvrće na novele Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 53/91, 91/92, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 2/07, 84/08, 96/08, 123/08, 57/11, 148/11 - proč. tekst, 25/13, 28/13 i 89/14), koje su imale za cilj ubrzanje parničnog postupka i ostvarenje pravnog standarda suđenja u razumnom roku. Prema mišljenju autora, ograničenje procesnih ovlaštenja koja su učinjena u tom cilju mogu ići nauštrb istinitosti činjeničnih utvrđenja i kvaliteti suđenja te ozakonjuje vladavinu procesnog formalizma.

Isplata regresa u slučaju provedbe ovrhe

Stručni članak

U razdoblju smo godine kada poslodavci, koje na to obvezuju akti i ugovori radnog prava, isplaćuju svojim radnicima regres za godišnji odmor. Osim javnih i državnih službenika, čije je pravo na isplatu regresa, prema odluci Vlade Republike Hrvatske, započelo 14. srpnja 2017., regres za godišnji odmor dobit će i određeni broj lokalnih službenika te radnika u realnom sektoru. Vezano uz isplatu regresa u praksi se postavljaju određena pitanja, a jedno od njih je ima li radnik odnosno službenik pravo primiti isplatu regresa ako se protiv njega već provodi ovrha na plaći odnosno na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima ili na njegovoj novčanoj tražbini. Odgovor ovisi o tome o kojem se predmetu ovrhe radi.

Povrat u prijašnje stanje u poreznom nadzoru
Autor: Zdravko Vukšić

Stručni članak

Povrat u prijašnje stanje (lat. restitutio in integrum) pravno je pravilo kojim se osobi, koja je iz opravdanih razloga propustila rok za poduzimanje neke radnje (odnosno izgubila pravo na tu radnju), omogućuje da je naknadno poduzme. Pitanje povrata u prijašnje stanje u poreznim stvarima uređeno je člankom 94. Općeg poreznog zakona i člankom 82. Zakona o općem upravnom postupku1. Autor u članku pojašnjava u kojim se slučajevima u poreznom nadzoru može koristiti pravilo povrata u prijašnje stanje navodeći sudsku praksu i dajući primjere za podnošenje prijedloga za povrat u prijašnje stanje kao i primjere rješenja o prihvaćanju ili odbijanju prijedloga za povrat u prijašnje stanje.

Poticanje zapošljavanja
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Na temelju Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (Nar. nov., br. 16/17), strateške planove i programe koji obuhvaćaju i mjere aktivne politike zapošljavanja, donosi Vlada Republike Hrvatske, a same mjere provode se na temelju programa koje donosi Hrvatski zavod za zapošljavanje. Neke od tih mjera uređene su Zakonom o poticanju zapošljavanja (Nar. nov., br. 57/12, 120/12 i 16/17), a to se, prije svega, odnosi na institute sezonskog zapošljavanja u poljoprivredi, stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa te institut zapošljavanja sezonskih radnika na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme za stalne sezonske poslove. U Informatoru, br. 6471 od 22. svibnja 2017., u članku »Obveze poslodavaca iz primitaka sezonskih radnika u poljoprivredi« obradili smo zapošljavanje na privremenim i povremenim sezonskim poslovima u poljoprivredi, a u ovom broju prikazujemo način i uvjete stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa, njihovim pravima na novčanu pomoć te novčanu pomoć stalnim sezoncima, i to sve u kontekstu novina koje se primjenjuju u 2017. godini.

Traditio iuridica: CODICE CIVILE (I.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Premda se obično ističe da je nakon kratkog razdoblja važenja francuskog Code Civil-a (1806.-1814.), austrijski Allgemeines Bürgerliches Gesetzbuch - Opći građanski zakonik (ABGB/OGZ) bio jedini građanski zakonik koji je vrijedio na današnjim područjima Hrvatske, navedena činjenica nije točna (općenito o Code Civil-u i ABGB/OGZ-u, i značenju tih kodifikacija za hrvatski građanskopravni razvoj, v. Traditio iuridica, br. 168, 343 i 344, Informator, br. 6019, 6363 i 6364).

Vremeplov: Austrougarska objava rata Srbiji 28. srpnja 1914.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Austro-Ugarska Monarhija objavila je rat Srbiji telegramom, 28. srpnja 1914., nakon što Srbija nije udovoljila njezinu ultimatumu od 23. srpnja 1914. Povod ultimatumu bio je atentat na austrougarskog prijestolonasljednika Franza Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju, kojeg je u Sarajevu, 28. lipnja 1914., počinio Gavrilo Princip.

Aktualnosti u radnim odnosima

Stručni članak

U iznimno dobrom ozračju protekla je pravna radionica Novog informatora »Aktualnosti u radnim odnosima«, održana 5. srpnja 2017. u Sheraton Zagreb Hotelu, koja je ujedno bila i posljednja radionica Novog informatora prije ljetne stanke. Među sudionicima okupili su se odvjetnici, korporativni pravnici, pravnici u sindikatima i druge osobe koje primjenjuju propise o radnim odnosima.

Oduzimanje imovinske koristi - osuđenik
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osuđeniku se ne smije dvaput oduzeti jedna te ista imovinska korist

Obvezno pravo – odgovornost za štetu od opasne stvari
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Korodirana i loše održavana metalna konstrukcija koša na igralištu, izrađena protivno pravilima struke, opasna je stvar

Upravni postupak – postupanje javnopravnog tijela
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredba čl. 156. Zakona o općem upravnom postupku ne primjenjuje se na stvarnopravna raspolaganja

Ustup nasljednog dijela – prestanak prava na poništenje
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Ustup nasljednog dijela drugom sunasljedniku dvostrani je pravni posao koji proizvodi pravne učinke tek prihvatom ustupljenog nasljednog dijela, pa, stoga, rok (objektivni od tri godine), čijim istekom prestaje pravo tražiti poništenje nasljedne izjave zbog zablude, teče od poduzete radnje kojom sunasljednik iskazuje volju o prihvatu ponude ustupljenog nasljednog dijela

Trošak premještanja nepropisno parkiranog vozila
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Ako tuženica u prekršajnom postupku nije oslobođena prekršajne odgovornosti zbog nepostojanja prekršaja već iz drugih razloga, tada će biti dužna snositi trošak premještanja nepropisno parkiranog vozila u njezinu vlasništvu

Ograničenje ovlasti za zastupanje i za vođenje poslova

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se statutom dioničkog društva ograničiti pravo uprave da zastupa društvo prema trećim osobama?

Usluge turističkog vodiča kao autorsko djelo

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li se usluge turističkog vodiča smatrati autorskim djelom?

Službenici u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi - zabrana otvaranja obrta ili osnivanja pravne osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li službenica raspoređena na radno mjesto referentice za proračun i financije u upravnom odjelu za financije osnovati trgovačko društvo kojem bi djelatnost bila obavljanje knjigovodstvenih usluga?

Dividenda – isplata u stvarima

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li isplata dividende u stvarima dopuštena s obziromna to da u statutu dioničkog društva nije predviđena ta mogućnost?

Terenski dodatak prema kolektivnom ugovoru za graditeljstvo

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslodavac obavlja djelatnost graditeljstva i vezan je odredbama Kolektivnog ugovora za graditeljstvo. Postavilo nam se pitanje imaju li radnici pravo na terenski dodatak i za dane tjednog odmora, ako i u te dane borave na terenu, a ne rade. Primjerice, radnik je na terenu dva tjedna, s tim da u subotu i nedjelju (u dane kada se nalazi na terenu) koristi tjedni odmor. Dakle, ima li pravo na isplatu terenskog dodatka za ta dva dana?

Potpis ovlaštene osobe kojim se jamči vjerodostojnost, urednost i sadržaj knjigovodstvene isprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko jamči da je izdana knjigovodstvena isprava vjerodostojna, uredna i ima potreban sadržaj?

Filteri