Informator broj 6476 od 26. lipnja 2017.

UVODNIK

Govor mržnje i granice slobode izražavanja
U praksi europskog suda za ljudska prava

»Tanka je linija između slobode govora i govora mržnje. Sloboda govora potiče raspravu, dok govor mržnje potiče nasilje«1, riječi su koje zorno pokazuju kolika je odgovornost na izgovorenoj riječi. U tom smislu, pitanje dokle seže sloboda izražavanja i kada prerasta u izražavanje koje nije spojivo s vrijednostima Konvencije, pitanje je o kojem se Europski sud bavi u okviru ispitivanja povrede članka 10. Konvencije, kojim se svakome jamči pravo na slobodu izražavanja.
Europski sud nastoji učinkovito uspostaviti ravnotežu između slobode izražavanja i suzbijanja onih izražavanja koja se smatraju uvredljivim, neprimjerenim ili govorom mržnje. U nastavku vidjet ćemo da praksa Europskog suda za ljudska prava pokazuje da raznolikosti pojavnih oblika prenošenja informacija i ideja najvećim dijelom ovise o kontekstu u kojem je neka izjava iznesena. Ta okolnost, iako ne može biti od značajne pomoći domaćim tijelima u razmatranju slobode izražavanja, ipak predstavlja dovoljnu osnovu za razumno razgraničenje onoga što je prema članku 10. Konvencije dopušteno i onoga što nije.
Autorica: Matea Bašić dipl. iur., pomoćnica zastupnice Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava

Sadržaj

Govor mržnje i granice slobode izražavanja u praksi Europskom suda za ljudska prava
Autor: Matea Bašić

Stručni članak

»Tanka je linija između slobode govora i govora mržnje. Sloboda govora potiče raspravu, dok govor mržnje potiče nasilje«[1], rečenica je koja nas poziva na odgovornost za izgovorenu riječ. U tom smislu, pitanje dokle seže sloboda izražavanja i kada prerasta u izražavanje koje nije spojivo s vrijednostima Konvencije, pitanje je o kojem se Europski sud bavi u okviru ispitivanja povrede članka 10. Konvencije, kojim se svakome jamči pravo na slobodu izražavanja. Europski sud nastoji učinkovito uspostaviti ravnotežu između slobode izražavanja i suzbijanja onih izražavanja koja se smatraju uvredljivim, neprimjerenim ili govorom mržnje. U nastavku vidjet ćemo da praksa Europskog suda za ljudska prava pokazuje da raznolikosti pojavnih oblika prenošenja informacija i ideja najvećim dijelom ovise o kontekstu u kojem je neka izjava iznesena. Ta okolnost, iako ne može biti od značajne pomoći domaćim tijelima u razmatranju slobode izražavanja, ipak predstavlja dovoljnu osnovu za razumno razgraničenje onoga što je prema članku 10. Konvencije dopušteno i onoga što nije.

Opcijski pristup ocjeni efikasnosti investicija i vrednovanju poduzeća
Autor: Baldo Hreljac

Stručni članak

Opcijski pristup vrednovanju investicijskih projekata specifična je vrsta terminskog ugovora, koji imateljima opcija daju pravo na kupnju ili prodaju imovine koja je predmet tih ugovora, po fiksnoj cijeni na određeni dan ili za određeno vrijeme. U članku razmatramo opcijske pristupe ocjeni efikasnosti investicija vezano uz proširenje poslovanja u slučajevima povoljnih okolnosti, kao i odgodi novih ulaganja u slučajevima nepovoljnih poslovnih prilika. U kontekstu vrednovanja poduzeća bitne su samo realne opcije, a to se prije svega odnosi na kapitalne investicije.

Posebne oznake proizvoda i usluga u Republici Hrvatskoj
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

U članku razmatramo neke najčešće oznake kvalitete i podrijetla proizvoda i usluga u Republici Hrvatskoj. Tako dajemo prikaze odgovarajućih propisa kojima se reguliraju oznake »Ekološki proizvod«, »Hrvatski otočni proizvod«, »Mlijeko hrvatskih farmi«, »Hrvatska autohtona kuhinja« i »Istarska kvaliteta«. Temeljne oznake kojima se označavaju proizvodi odnosno usluge jesu oni znakovi odnosno prava regulirani propisima u području prava intelektualnog vlasništva odnosno prava društava, te se radi osobito: - o žigu - o industrijskom dizajnu - o oznakama zemljopisnog podrijetla - o tvrtki - o nazivu internetske domene - o oznakama vizualnog označavanja proizvoda i sl. Ostale oznake kvalitete i podrijetla proizvoda i usluga u Republici Hrvatskoj jesu: - Ekološki proizvod - Hrvatski otočni proizvod (HOP), koje dodjeljuje Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije - Mlijeko hrvatskih farmi, Meso hrvatskih farmi, Med iz Lijepe naše, Jaja hrvatskih farmi, Kruh hrvatskih polja i Brašno hrvatskih polja, koje dodjeljuje Hrvatska poljoprivredna agencija - Hrvatska autohtona kuhinja - Istarska kvaliteta (IQ), koju dodjeljuje Istarska razvojna agencija.

Dvojbe iz prakse o nespojivosti lokalnih dužnosti
Autor: Katarina Serdar

Stručni članak

Po proglašenju konačnih rezultata izbora slijedi konstituiranje predstavničkih tijela te stupanje na dužnost novoizabranih općinskih načelnika, gradonačelnika i župana i njihovih zamjenika. Prije preuzimanja navedenih dužnosti potrebno je riješiti pitanje nespojivosti. Načelo nepodudarnosti istodobnog obnašanja funkcija u predstavničkoj, izvršnoj i sudbenoj vlasti te službeničkih funkcija u upravi oživotvorilo se u institutu nespojivosti. U ovom tekstu nastojat ćemo pojasniti neke od dvojbi koje se najčešće pojavljuju u praksi u svezi s rješavanjem nespojivosti na lokalnoj razini.

Traditio iuridica: EXCEPTIO REI VENDITAE AC TRADITAE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U obrazloženju jedne presude Vrhovnog suda Republike Hrvatske iz 2012. (Rev-x 67/12-2 od 4. rujna 2012.), kojom je revizija tužitelja odbijena kao neosnovana, ističe se, inter alia, sljedeće: »Zbog toga sporni ugovor nije raskinut pa tužitelj, koji je tuženicima prodao i predao u posjed predmet kupoprodaje ne može od njih, kao kupaca, s uspjehom tražiti ni iseljenje iz kupljenog stana (exceptio rei venditae et traditae).«.

Vremeplov: 25. lipnja Dan državnosti
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Dana 25. lipnja slavimo DAN DRŽAVNOSTI, dan kada je 1991. godine Sabor Republike Hrvatske donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske. Uz tu odluku donesena je i Deklaracija o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske, kao i Povelja o pravima Srba i drugih nacionalnosti u Republici Hrvatskoj. 

Kazneno pravo – produljenje istražnog zatvora
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Opasnost od ponavljanja kaznenih djela konkretna je i razborita te predvidiva ako je optuženiku stavljeno na teret da je u nepunih mjesec dana počinio više kaznenih djela imovinskog karaktera, da je dosad osuđivan za takva djela te da su djela za koja se sada tereti počinjena u vrijeme provjeravanja iz prijašnjih presuda kojima su mu izrečene uvjetne osude

Socijalna skrb - priznanje statusa njegovatelja
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Status njegovateljice supruga, koji je lišen poslovne sposobnosti, može se priznati njegovoj supruzi ako je imenovana njegovom skrbnicom, ako se neposredno brine o njemu i član je njegove obitelji

Sloboda odlučivanja o rađanju djece – zaštita zdravlja
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Pravo žene na slobodno odlučivanje o rađanju djece može biti ograničeno odlukom suda samo ako to zahtijevaju razlozi zaštite njezina zdravlja

Stvarno pravo – pravo služnosti
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Pravo služnosti puta ne može se ukinuti ako postoji prikladniji prolaz preko nekretnina koje su u vlasništvu trećih osoba

Brisanje zabilježbe spora
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Revizija protiv pravomoćne presude ne sprječava brisanje zabilježbe spora

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – uvjeti za prijam u službu

Vi pitate - mi odgovaramo

Smatra li se provedeno vrijeme volontiranja u upravnim tijelima jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave radnim iskustvom koje je potrebno za prijam u službu u upravna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave?

Isplata u gotovu novcu otpremnine za odlazak u mirovinu radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se radniku otpremnina za odlazak u mirovinu isplatiti u gotovu novcu?

Ugovor o komisiji

Vi pitate - mi odgovaramo

Sklopili smo ugovor o komisiji prema kojem je komisionar trebao robu koju smo mu povjerili prodati trećoj osobi. Treća osoba robu nije platila zbog čega nam je nastala šteta. Možemo li od komisionara zahtijevati naknadu štete?

Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora i otpremnina

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li radnik, koji na temelju otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora potpiše novi izmijenjeni ugovor o radu i ostane u radnom odnosu kod istog poslodavca, ali na drugom radnom mjestu, pravo na otpremninu? Postoji li obveza isplate barem razmjernog dijela otpremnine, s obzirom na razliku postojeće plaće i nove plaće, u slučaju kada je ta nova plaća manja od prijašnje?

Pravo na povrat plaćenog poreza nakon nastupa zastare

Vi pitate - mi odgovaramo

Porezni obveznik podmirio je poreznu obvezu nakon nastupa zastare predmetne obveze. Ima li u tom slučaju pravo na povrat plaćenog poreza nakon nastupa zastare?

Služba na određeno vrijeme u jedinici lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li na temelju pisanog sporazuma između ovlaštenog predstavnika pravne osobe s javnim ovlastima i pročelnika upravnog tijela, u službu na neodređeno vrijeme u jedinici lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave biti primljena osoba koja je u tom tijelu zaposlena na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme?

Filteri