Informator broj 6464 od 03. travnja 2017.

UVODNIK

Proljeće u Europskoj uniji
- u mislima s dr. sc. Jadrankom Crnićem (1928.-2008.)

U ovom broju, u povodu devete godišnjice odlaska dr. sc. Jadranka Crnića, prvog predsjednika Ustavnog suda samostalne i suverene Republike Hrvatske, piše prof. dr. sc. SANJA BARIĆ, redovita profesorica, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. U ovom sjećanju na dr. sc. Jadranka Crnića, prvog predsjednika Nakladničkog savjeta Novog informatora, autora brojnih knjiga u području ustavnog prava, vlasništva i nasljednog prava, povezuje rad i djelovanje s nastankom i razvojem Europske unije, pa sve do Rimske deklaracije od 25. ožujka 2017.
Kako je dr. sc. Jadranko Crnić bio promicatelj zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda, tako autorica ističe osobitu privrženost dr. Crnića pravu i načelu vladavine prava, koje je i uveo u prvi Ustav Republike Hrvatske, kao i brojna druga pravna pitanja kojima se bavio i širio hrvatsku pravnu misao otvaranjem novih konstitucionalnih pitanja.
Autorica: doc. dr. sc Sanja Barić

Sadržaj

Proljeće u Europskoj uniji
Autor: Sanja Barić

Stručni članak

U ovom broju, u povodu devete godišnjice odlaska dr. sc. Jadranka Crnića, prvog predsjednika Ustavnog suda samostalne i suverene Republike Hrvatske, piše prof. dr. sc. SANJA BARIĆ, redovita profesorica, predstojnica Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. U ovom sjećanju na dr. sc. Jadranka Crnića, prvog predsjednika Nakladničkog savjeta Novog informatora, autora brojnih knjiga u području ustavnog prava, vlasništva i nasljednog prava, povezuje rad i djelovanje s nastankom i razvojem Europske unije, pa sve do Rimske deklaracije od 25. ožujka 2017. Kako je dr. sc. Jadranko Crnić bio promicatelj zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda, tako autorica ističe osobitu privrženost dr. Crnića pravu i načelu vladavine prava, koje je i uveo u prvi Ustav Republike Hrvatske, kao i brojna druga pravna pitanja kojima se bavio i širio hrvatsku pravnu misao otvaranjem novih konstitucionalnih pitanja.

Novo reguliranje troškova upravnog spora
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

U ovom broju pišemo o sadržaju Konačnog prijedloga Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o upravnim sporovima koji je 16. ožujka 2017. Vlada Republike Hrvatske uputila u parlamentarnu proceduru. Ta izmjena i dopuna odnosi se na članak 79. Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., 20/10, 143/12, 152/14 i 94/16 - Odluka USRH). Članak ćemo objaviti u dva dijela.

Pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2017. godini iz državnog proračuna (2.)
Autor: Nevenka Brkić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6463 od 27. ožujka 2017., objavili smo prvi dio članka u kojem je autorica pisala o pomoćima jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2017. godini iz državnog proračuna. U ovom, drugom dijelu članka, nastavljajući obradu te teme, autorica piše o pomoćima kao kompenzacijskim mjerama zbog izmjena u sustavu poreza na dohodak, namjeni korištenja pomoći te strukturi pomoći u 2017. godini.

Kronični problemi pravne sigurnosti i nedosljednosti sudske prakse u Republici Hrvatskoj
Autor: Sidonija Hodalić

Stručni članak

Dr. sc. Jadranko Crnić, prvi predsjednik Ustavnog suda Republike Hrvatske (4. 4. 2008. – 4. 4. 2017.) osobito je zaslužan za donošenje prvog Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90) i oživotvorenje načela vladavine prava, stoga autorice u ovom radu pišu o temeljnom postulatu u modernom društvu u zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda - o ostvarenju pravne sigurnosti objektivnog pravnog poretka Republike Hrvatske te o osiguranju dosljednosti sudske prakse.

Ovršni postupak prema novom Općem poreznom zakonu
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

Dana 1. siječnja 2017. stupio je na snagu novi Opći porezni zakon. Njegovim stupanjem na snagu prestao je vrijediti Opći porezni zakon (Nar. nov., br. 147/08, 18/11, 78/12, 136/12, 73/13, 26/15 i 44/16). Kao i prijašnji, tako i novi Opći porezni zakon sadržava posebne odredbe o ovršnom postupku (čl. 136.-170.) koje se primarno primjenjuju u ovrsi radi prisilne naplate poreza i drugih javnih davanja. Tek supsidijarno (ako Općim poreznim zakonom nije drukčije određeno) na ovrhu se primjenjuje Ovršni zakon (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 94/14 i 55/16) i Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 91/10 i 112/12). U članku dajemo pregledan prikaz odredaba Općeg poreznog zakona o ovrsi te odgovarajućih odredaba Ovršnog zakona, uz odgovarajuće komentare i razjašnjenja. Zbog većeg opsega, članak objavljujemo u dva dijela.

Otkaz ugovora o radu zbog postupanja radnika izvan radnog odnosa

Stručni članak

Budući da je u hrvatskom pravnom sustavu napušten sustav disciplinskog postupka koji je poslodavac morao voditi u slučaju kada je htio utvrditi ponašanje radnika zbog kojega bi mu trebalo dati otkaz ugovora o radu, jedini smjerokaz ponašanja poslodavaca u procjeni je li neko ponašanje radnika izvan radnog procesa i radnog odnosa skrivljeno i kao takvo razlog za otkaz ugovora o radu, ostaju redoviti sudovi, s Vrhovnim sudom Republike Hrvatske, kao glavnim jamcem ustaljenosti sudske prakse i zaštite prava radnika na tom, egzistencijalno najvažnijem, području. Stoga autor u ovom članku donosi obilje sudske prakse, koja poslodavcima u takvim situacijama može biti od velike pomoći.

Rodiljni dopust nakon radnog odnosa u drugoj državi članici Europske unije
Autor: Renata Turčinov

Stručni članak

U članku autorica ukazuje kako, kroz primjenu europskih pravnih propisa o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti, radni odnos ostvaren u drugoj državi članici Europske unije može utjecati na rodiljni dopust koji radnica koristi na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj.

Zastara prema novom Općem poreznom zakonu
Autor: Berislav Matković

Stručni članak

Opći porezni zakon po prvi je put donesen kao lex generalis 2000. godine (Nar. nov., br. 127/00) i uz ispravak i izmjene i dopune (Nar. nov., br. 86/01 - ispr. i 150/02) vrijedio je do 1. siječnja 2009. U međuvremenu donesen je po drugi put novi Opći porezni zakon (Nar. nov., br. 147/08), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2009. Doživio je šest što izmjena što dopuna i vrijedio je do 1. siječnja 2017. U sklopu porezne reforme krajem 2016. godine, donesen je po treći put novi Opći porezni zakon (Nar. nov., br. 115/16), koji je na snazi od 1. siječnja 2017. U prijašnja oba opća porezna zakona razlikovao se institut relativne i apsolutne zastare, a u trećem Općem poreznom zakonu nema više razlike između relativne i apsolutne zastare porezne obveze, već je uveden jedinstven institut zastare. Kako to izgleda ili će izgledati u teoriji i praksi od 1. siječnja 2017., autor opširnije piše u nastavku.

GEOIURIDICA
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U analizi geojuridika se po prirodi stvari ponajprije posvećuje velikim svjetskim pravnim sustavima.

Kazneni postupak – mjere opreza – ograničenje prava na vlastiti dom
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Mjerama opreza ne može se ograničiti pravo optuženika na vlastiti dom

Pravo na slobodno odlučivanje o rađanju djece
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo čovjeka da slobodno odlučuje o rađanju djece može se ograničiti samo radi zaštite zdravlja, a pod uvjetima i na način koji određuje zakon

Obvezno pravo – tražbine naknade štete – rok zastare
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Potraživanje naknade štete koju je osiguratelj na temelju kasko police osiguranja isplatio svojem osiguraniku (oštećeniku), zastarijeva u roku tri godine od dana kada je oštećenik saznao za štetu i za osobu koja je štetu počinila odnosno taj rok počinje teći kad i zastarijevanje potraživanja osiguranika prema trećoj osobi odgovornoj za štetu (štetniku) i završava se u istom roku

Nevaljanost ugovora – ništetnost
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Ugovor o kreditu sklopljen prije 30. rujna 2015. (do stupanja na snagu ZID Zakona o potrošačkom kreditiranju - Nar. nov., br. 102/15) sa stranom bankom kojoj nije bilo izdano odobrenje Hrvatske narodne banke za pružanje bankarskih usluga na teritoriju Republike Hrvatske nije ništetan, jer se radi o zabrani sklapanja ugovora samo jednoj ugovornoj strani (stranoj banci) koja nema za posljedicu propisanu ništetnost

Upravni spor – zaštita od postupanja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravna zaštita zbog usklađivanja voznih redova ostvaruje se u postupku ocjene zakonitosti postupanja javnopravnog tijela

Neuredna dostava
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Prilikom prosuđivanja urednosti dostave pismena drugoj osobi kada nije nazočna osoba kojoj se to pismeno treba dostaviti, nije odlučno srodstvo, već činjenica da na dostavnici mora biti naznačeno ime i prezime člana kućanstva, kućepazitelja ili susjeda kojem je dostavljač pismeno predao

Upravni postupak – prekid postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li se u žalbi izjavljenoj protiv rješenja o prekidu upravnog postupka iznositi i razlozi vezani uz meritum upravne stvari?

Sudska nagodba

Vi pitate - mi odgovaramo

Sklopili smo nagodbu s jednom osobom. Kasnije smo utvrdili da, s obzirom na uzajamne činidbe, postoji očit nerazmjer na našu štetu. Možemo li zbog toga tražiti poništenje nagodbe?

Naplata u stranoj valuti kupoprodaje vrijednosnih papira u inozemstvu

Vi pitate - mi odgovaramo

Vrijednosni papiri izdani su i kotiraju u inozemstvu. Je li dopuštena naplata u stranoj valuti prilikom kupoprodaje tako izdanih papira između osoba koje su rezidenti u Republici Hrvatskoj?

Valjanost izbora za radničko vijeće

Vi pitate - mi odgovaramo

Budući da uskoro provodimo izbore za radničko vijeće, zanima nas kada se smatra da su provedeni izbori valjani, odnosno koji postotak radnika mora izaći za izbore i moraju li svi njihovi glasovi biti valjani?

Obustava naplate poreznog duga nastupom apsolutne zastare

Vi pitate - mi odgovaramo

Istekom 2016. godine došlo je do apsolutne zastare poreznog duga. S obzirom na to da je nastupila zastara, jesu li nadležna tijela Porezne uprave u obvezi obustaviti postupak naplate tako zastarjelog poreznog duga u 2017. godini?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – dodatak za uspješnost u radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se dodatak za uspješnost u radu službenika ostvarivati kao stalan dodatak uz plaću?

Filteri