Informator broj 6454 od 23. siječnja 2017.

UVODNIK

Arbitraža i medijacija u sportu

U ovom članku autor izv. prof. dr. sc. VJEKOSLAV PULJKO piše o sportskoj arbitraži, recentnim izmjenama pravila prema kojima se ona provodi, sudištima, poništavanju arbitražnih odluka i medijaciji. Također, donosi i odgovarajuću sudsku praksu.
Autor: izv. prof. dr. sc. Vjekoslav Puljko, Pravni fakultet Sveučilišta u Osijeku

Sadržaj

Arbitraža i medijacija u sportu
Autor: Vjekoslav Puljko

Stručni članak

U ovom članku autor piše o sportskoj arbitraži, recentnim izmjenama pravila prema kojima se ona provodi, sudištima, poništavanju arbitražnih odluka i medijaciji. Također, donosi i odgovarajuću sudsku praksu.

O prijedlogu europskog osiguranja za slučaj nezaposlenosti
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

Njemačko Savezno ministarstvo financija u prosincu 2016. na svojim internetskim stranicama objavilo je publikaciju pod nazivom »Između Fiskalne unije i fiskalnopolitičke vlastite odgovornosti: O prijedlogu europskog osiguranja protiv nezaposlenosti.« Posrijedi je financijsko-znanstvena analiza, koju je izradio Znanstveni savjet pri Saveznom ministarstvu financija. Članovi Savjeta su sveučilišni profesori s različitih njemačkih fakulteta (više od trideset sveučilišnih profesora). Tema je zanimljiva jer pokazuje mogući novi razvojni smjer Europske unije - usklađivanje doprinosa za socijalno osiguranje (konkretno, osiguranja protiv nezaposlenosti). Do sada je Europska unija radila na usklađivanju poreza, dok o usklađivanju socijalnih doprinosa nije bilo (više) riječi.

Dokazivanje u poreznom postupku
Autor: Ana Rihter

Stručni članak

Imajući na umu reformu poreznog zakonodavstva, koja je s primjenom počela 1. siječnja ove godine, autorica u članku piše o uvijek zanimljivoj temi dokazivanja u poreznom postupku u svjetlu mjerodavnih postupovnih odredaba Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 115/16) i Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09), pri tome navodeći i aktualnu i zanimljivu sudsku praksu hrvatskih upravih sudova. Drugi dio članka objavit ćemo u jednom od sljedećih brojeva lista Informator.

Zaštita povjerenja u zemljišne knjige
Autor: Vanja Vargec

Stručni članak

Ovim člankom skrenut ćemo pozornost na problematiku zaštite povjerenja u zemljišne knjige, kao jednim od osnovnih načela na kojem počiva sustav zemljišnih knjiga. Ukratko izlažemo pravila koja su u tom smislu vrijedila prije stupanja na snagu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99 - Odluka USRH, 22/00 - Odluka USRH, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12, 152/14 i 81/15 - proč. tekst - u nastavku teksta: ZV) te sadašnje pozitivne odredbe toga Zakona, kao i sudsku praksu, koje analiziramo nešto podrobnije.

Konačni obračun članarina, naknada i spomeničke rente za 2016. godinu
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Pravne i fizičke osobe koje obavljaju propisanu gospodarsku djelatnost obvezatne su u tijeku godine, prema posebnim propisima, obračunavati i plaćati određene članarine, naknade i doprinose. Riječ je o propisima kojima je uređeno: - financiranje djelovanja sustava turističkih zajednica, - plaćanje spomeničke rente - plaćanje naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma. Za te doprinose i naknade propisana je obveza godišnjeg obračuna, koji se podnose na propisanim obrascima uz prijavu poreza na dohodak odnosno poreza na dobit. O sastavljanju godišnjeg obračuna opširnije pišemo u ovom članku.

Zainteresirana osoba u novijoj upravnosudskoj praksi
Autor: Franciska Dominković

Stručni članak

Prema članku 16. Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 143/12, 152/14 i 94/16), stranke u upravnom sporu su tužitelj, tuženik i zainteresirana osoba. Tko se smatra zainteresiranom osobom, na koji se način i kada ona može uključiti u spor određeno je u članku 19. ZUS-a. Odredbe toga članka nisu mijenjane od stupanja na snagu Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10) do danas. Stoga u ovom broju donosimo upravnosudsku praksu vezanu uz primjenu članka 19. st. 1. i 2. Zakona o upravnim sporovima.

Neisplata plaće kao kazneno djelo
Autori: Goran Brkić Goran Loje

Stručni članak

Autori u članku obrađuju temu instituta plaće i njezinu neisplatu kao kazneno djelo. U 2011. godini donesen je novi Kazneni zakon (Nar. nov., br. 125/11, 144/12, 56/15 i 61/15), koji je izazvao veliku medijsku pozornost jer je propisao da je neisplata cijele ili dijela plaće kazneno djelo, za koje se počinitelja kažnjava kaznom zatvora do tri godine. Također, nije samo neisplata plaće kazneno djelo, nego se poslodavac kažnjava i za nedavanje podataka ili davanje netočnih podataka za određivanje plaće. Kaznene odgovornosti nema onda kada je do neisplate plaće došlo zbog nedostatka materijalnih sredstava na računu poslodavca ili zbog nemogućnosti raspolaganja financijskim sredstvima, a koji nisu nastali s ciljem izbjegavanja isplate plaće. Statistički podatci pokazuju da se sve veći broj radnika odlučuje prijaviti svog poslodavca za neisplatu plaće te je posljedično tome i sve veći broj sudskih postupaka zbog toga. Radnik koji dulje ne prima plaću, može izvanredno otkazati ugovor o radu.

Rast osnovice za obračun plaće državnim i javnim službenicima u 2017.
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U ovom članku autorica daje pregled Sporazuma o izmjenama i dopunama Sporazuma o osnovici za plaće u državnim službama (Nar. nov., br. 123/16), koji je zaključen 23. prosinca 2016., i na temelju njega istog dana zaključenih Izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora za državne službenike te pregled prava i način rasta osnovice za obračun plaće u javnim službama (Nar. nov., br. 123/16).

Traditio iuridica: LITIS CONTESTATIO
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Litis contestatio imala je više pravnih učinaka, od kojih je najvažnija bila procesna konsumpcija.

Pravično suđenje – zahtjev za međunarodnu zaštitu
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sama mogućnost uskrate zaštite znači da ta zaštita nije bezuvjetna, već se pruža pod propisanim pretpostavkama, što, u konačnici, znači da u slučaju nedostatka pretpostavki azil ne mora i neće biti odobren

Kazneno pravo – neizravna namjera
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U radnjama optuženika stječu se elementi bića kaznenog djela pokušaja teškog ubojstva počinjenog s neizravnom namjerom, kad je utvrđeno da je optuženik bio svjestan da snažnim udaranjem u glavu u više navrata nogom obuvenom u cipelu može lišiti života oštećenicu, na što je pristao

Parnični postupak – nadležnost u sporovima s međunarodnim elementom
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U sporovima o stvarnim pravima na nekretninama između pravnih osoba čija su sjedišta u različitim državama članicama Europske unije, isključivo je nadležan sud države članice Europske unije u kojoj se nekretnina nalazi

Upravni spor – lokalna samouprava – zainteresirana osoba
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Jedinica lokalne samouprave zainteresirana je osoba u upravnom sporu u kojem se odlučuje o njezinu samoupravnom pravu na određivanje i plaćanje komunalne naknade

Prava za vrijeme nezaposlenosti – novčana naknada
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nezaposlenoj osobi kojoj je pravo na novčanu naknadu prestalo zbog zaposlenja nakon kojeg je ponovno nezaposlena, isplata novčane naknade nastavit će se prema prije priznatom pravu

Ovrha na nekretnini – određivanje vrijednosti nekretnine
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

U postupcima ovrhe pokrenutim nakon 1. rujna 2014. temelj ovršnom sudu za utvrđivanje vrijednosti nekretnine ovršenika je procjena ovlaštenih sudskih vještaka ili procjenitelja - pa sud više nije ovlašten vrijednost nekretnine utvrđivati na temelju podataka o prometnoj vrijednosti pribavljenih od porezne uprave

Financiranje lokalne i područne (regionalne) samouprave – ovlasti povjerenika Vlade Republike Hrvatske

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li povjerenik Vlade Republike Hrvatske koji u Općini obavlja poslove iz nadležnosti izvršnog tijela, s obzirom na svoje ovlasti, predložiti izmjene i dopune proračuna za tekuću godinu, odnosno proračun za sljedeću s projekcijama za sljedeće dvije godine te Odluku o privremenom fi nanciranju za razdoblje od tri mjeseca?

Naknada štete u slučaju tjelesne ozljede ili narušenja zdravlja

Vi pitate - mi odgovaramo

Naš radnik doživio je nesreću na poslu i zbog gubitka zarade (razlika između mirovine i pretpostavljene plaće) dosuđena mu je naknada u obliku rente. Držeći da mu iznos rente ne pokriva izgubljenu zaradu, tuži nas za proteklo razdoblje za iznos koji nije pokriven rentom. Jesmo li dužni radniku platiti tu razliku između izgubljene zarade i dosuđene rente?

Sindikalni povjerenici s pravima i obvezama radničkog vijeća

Vi pitate - mi odgovaramo

U društvu djeluju dva sindikata, utemeljeno je i radničko vijeće. Jesu li se, sukladno članku 153. stavak 4. Zakona o radu, sindikati dužni sporazumjeti o sindikalnom povjereniku koji ima prava i obveze radničkog vijeća?

Zaštita prava iz radnog odnosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li radnik uspješno pokrenuti sudski postupak u kojem bi osporavao odluku o otkazu ugovora, ako prije podnošenja tužbe nije poslodavcu uložio zahtjev za zaštitu povrijeđenog prava?

Obavljanje poslova zaštite na radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Stručnjak zaštite na radu otkazao je ugovor o radu. Možemo li s njim sklopiti ugovor o djelu za privremeno obavljanje poslova zaštite na radu?

Čuvanje poslovnih knjiga domaćeg trgovačkog društva u drugoj državi članici Europske unije

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo koje je registrirano u Republici Hrvatskoj odlučilo je čuvati poslovne knjige u drugoj državi koja je članica Europske unije. Kakva je obveza poduzetnika glede pristupa poslovnim knjigama nadležnih tijela za nadzor?

Komunalni doprinos – izmjena građevinske dozvole

Vi pitate - mi odgovaramo

Koja se odluka o komunalnom doprinosu primjenjuje na obračun komunalnog doprinosa pri izmjeni akta kojim se odobrava građenje?

Filteri