Informator broj 6401 od 18. siječnja 2016.

UVODNIK

Kako prečeste izmjene kaznenih zakona utječu na pravnu sigurnost

Česte izmjene kaznenih zakona, naša su svakodnevica posljednjih petnaestak godina, a i prije toga izmjene nisu bile rijetke, kao ni vraćanje izmijenjenih odredaba zakona na stare odredbe koje su brisane.
U tijeku pristupnih pregovara Europskoj uniji bile su nužne mnoge prilagodbe, no izmjene su bile česte i prije toga, a i nakon toga zakonodavna aktivnost nije jenjavala. Pojedine izmjene Zakona donosile su se čak i bez prijeko potrebne većine u zakonodavnom tijelu, kao što će autorica pojasniti u nastavku teksta i ukazati na brojne propuste.
Autorica: Ana Garačić mag. iur., Predsjednica Kaznenog odjela Vrhovnog suda Republike Hrvatske

Sadržaj

Kako prečeste izmjene kaznenih zakona utječu na pravnu sigurnost
Autor: Ana Garačič

Stručni članak

Česte izmjene kaznenih zakona, nažalost, naša su svakodnevica posljednjih petnaestak godina, a i prije toga izmjene nisu bile rijetke, kao ni vraćanje izmijenjenih odredaba zakona na stare odredbe koje su brisane. U tijeku pristupnih pregovara Europskoj uniji bile su nužne mnoge prilagodbe, no izmjene su bile česte i prije toga, a i nakon toga zakonodavna aktivnost nije jenjavala, tako da su se pojedine izmjene Zakona donosile čak i bez prijeko potrebne većine u zakonodavnom tijelu, kao što ćemo u nastavku pojasniti.

Potvrda o pravomoćnosti
Autor: Željko Borić

Stručni članak

Potvrda o pravomoćnosti je pravni akt kojim se izražava pravomoćnost sudske odluke. Izdaje ju sud u posebnom postupku uređenom Sudskim poslovnikom (Nar. nov., br. 37/14, 49/14, 8/15, 35/15 i 123/15), tako da sudska pisarnica izdaje potvrdu o pravomoćnosti, ali tek nakon što uređujući sudac odredi pravomoćnost te sudske odluke. Autor takvo rješenje smatra nelogičnim i zalaže se za regulativu prema kojoj će izdavanje potvrde o pravomoćnosti potpadati pod tzv. samostalan rad sudske pisarnice.

Traditio iuridica: GENERALIA IURIS PRINCIPIA
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U međunarodnom pravu, jedan od važnih izvora prava.

O ukidanju roaminga u Europskoj Uniji
Autor: Domagoj Maričić

Stručni članak

Dugo očekivana Uredba o mrežnoj neutralnosti i roamingu napokon je stupila na snagu. U članku autor podrobnije opisuje povijest reguliranja usluge roaminga te daje prikaz odredaba nove Uredbe o mrežnoj neutralnosti i roamingu (SL EU L 310/1), prema kojoj je predviđeno potpuno ukidanje naplate maloprodajnih usluga u roamingu od 2017. godine. Ujedno, u članku pojašnjavamo ključne probleme u reguliranju roaminga, zbog kojih njegovo potpuno ukidanje možda neće biti moguće ni nakon 2017.

Upravna i sudska praksa kao važan pravni izvor zaštita sudionika u postupcima javne nabave
Autor: Anica Drmić Kunić

Stručni članak

U ovom članku prikazujemo kako unatoč učestalom mijenjanju zakonske regulative u području javne nabave i unatoč činjenici da pravna zaštita sudionika u postupku javne nabave nema dugu tradiciju u hrvatskom pravu, ipak postoje odluke, koje će, bez obzira na učestale promjene zakonske regulative u tom području, ipak ostati važni pravni izvori zaštite prava sudionika u postupcima javne nabave te će u njima iznesena pravna shvaćanja predstavljati (predstavljaju) uporište za rješavanje svih budućih identičnih slučajeva u području javne nabave.

Paušalno oporezivanje samostalnih djelatnosti
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Dohodak koji ostvaruju fizičke osobe koje se bave samostalnom obrtničkom djelatnošću te djelatnošću poljoprivrede i šumarstva, utvrđuje se prema odredbama Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04–143/14 i 136/15 - Uredba) te Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 95/05–137/15), a prema podatcima iz propisanih poslovnih knjiga i evidencija. U Informatoru, broj 6400 od 11. siječnja 2016., u prvom dijelu ovog članka, bilo je više riječi: o vrstama samostalnih djelatnosti koje mogu plaćati paušalni porez, o propisanim uvjetima za paušalno oporezivanje, o zajedničkom obavljanju djelatnosti i paušalnom oporezivanju kao i o istodobnom utvrđivanju dohotka prema propisanim poslovnim knjigama i dohotka u paušalnom iznosu te o propisanim rokovima za podnošenje prijave za paušalno oporezivanje dohotka u 2016. godini. U ovom, drugom dijelu autorica opširnije piše o novim i postojećim poreznim obveznicima koji obavljaju samostalnu djelatnost, postupcima pri promjeni načina oporezivanja, utvrđivanju godišnje porezne obveze, smanjenju paušalnog poreza na dohodak, rokovima plaćanja paušalnog poreza, kao i o prestanku uvjeta za paušalno oporezivanje i ukidanje rješenja o paušalnom plaćanju poreza.

Novi institut Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Budući da posebni zakoni ne određuju postupak određivanja naknade, visinu naknade niti isplatitelja naknade, konačno je, 1. siječnja 2016., stupanjem na snagu Glave VII. Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade (Nar. nov., br. 74/14), zakonski određen način i postupak određivanja naknade u slučajevima kada određene nekretnine ne mogu biti predmetom vlasništva - kada ih određene osobe ne mogu steći u vlasništvo, odnosno kada je posebnim propisima predviđeno da se za određene nekretnine smatra da su izvlaštene.

Pravna nesigurnost u primjeni novog Stečajnog zakona
Autor: Nevenka Šernhorst

Stručni članak

U ovom članku autorica problematizira odnos najviših tijela državne vlasti (izvršne i zakonodavne) prema Ustavnom sudu, kao najvišem ustavnom tijelu koje jamči poštovanje i primjenu Ustava, nadležnom za osiguranje vladavine prava i zaštitu ljudskih prava u Republici Hrvatskoj. To slabi povjerenje građana u pravnu državu i njezine institucije, ali svakako ne daje odgovor na pitanje tko će biti odgovoran u slučaju da stečajni dužnik, realno gledajući, na temelju sporne zakonske odredbe ode u stečaj i moguće bude likvidiran, a tražbina stečajnog vjerovnika, prema načelu vjerojatnosti utvrđena samo nepravomoćnom presudom, kasnije pravomoćnom presudom otpadne. Naime, u članku ukazujemo na odredbu članka 109. stavak 2. Stečajnog zakona.

Prestanak ugovora o radu – izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da je radnik iz protesta izbrisao poslovne dokumente poslodavca na računalu te nazivanje neposredno nadređenih osoba pogrdnim imenima, osobito je teška povreda obveza iz radnog odnosa i opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu

Parnica radi utvrđivanja očinstva – dopuštenost revizije
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv drugostupanjske presude o utvrđivanju očinstva, donesene nakon 2. lipnja 2011., kada je stupila na snagu odredba članka 399. stavak 2. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 57/11), dopuštena je samo revizija iz članka 382. stavak 2. Zakona o parničnom postupku

Kupoprodaja s pravom prvokupa – rokovi za ostvarenje prava i za isplatu cijene
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prodavatelj koji ima ugovoreno pravo prvokupa, ima pravo u roku šest mjeseci, računajući od dana kada je saznao za sporni ugovor, tražiti poništenje kupoprodajnog ugovora zbog povreda prava prvokupa i zahtijevati da se stvar njemu preda pod istim uvjetima

Odgovornost za neispravan proizvod – proizvođač
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Proizvođačem se smatra osoba koja je izradila gotov proizvod, ali i osoba koja je izradila sirovinu od koje je izrađen gotov proizvod

Kazneno pravo – rokovi za rehabilitaciju
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rokovi za rehabilitaciju računaju se od dana pravomoćnosti presude, a ne od dana kada je ukinut pritvor koji je uračunan u kaznu, a koji je po duljini trajanja bio jednak izrečenoj kazni

Postupak u zemljišnoknjižnim stvarima – pravni lijekovi – žalba
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Ovlaštenik prava osobne služnosti (plodouživanja) na nekretnini prodanoj u ovršnom postupku nema položaj stranke u postupku provedbe upisa zabilježbe njezine dosude, jer ta zabilježba nije provedena protiv njega, već protiv vlasnika nekretnine, i jer se tim upisom ne vrijeđa njegovo pravo - ne ukida se niti se ograničava - pa stoga nije ni ovlašten pravnim lijekom (žalbom) pobijati zemljišnoknjižno rješenje kojim je taj upis dopušten

Sudske pristojbe – povrat više plaćene pristojbe
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Obveznik na plaćanje pristojbe koji je propustio obavijestiti sud o plaćanju pristojbe pa je ona naplaćena u prisilnom postupku od strane Financijske agencije, ne gubi zbog toga pravo na povrat više plaćene pristojbe

Naknada za neiskorišteni godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Radniku koji nije mogao koristiti godišnji odmor isplatili bismo naknadu. Smatra li se ta naknada odštetom i je li oporeziva?

Komunalni doprinos - donošenje rješenja - žalba

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li tijelo uprave jedinice lokalne samouprave u čijem je djelokrugu komunalno gospodarstvo, po podnesenoj žalbi uz koju je stranka dostavila nove dokaze, izmijeniti doneseno rješenje o komunalnom doprinosu?

Upravni postupak – nadležnost za odlučivanje o prigovoru

Vi pitate - mi odgovaramo

Kada se prigovor na postupanje javnopravnog tijela odnosi na postupanje u okviru stvari koja se unutar istoga javnopravnog tijela rješava u dvostupanjskome upravnom postupku, čelnik koje instancije toga postupka ovlašten je odlučiti o prigovoru?

Otvoreni postupak javne nabave

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li naručitelj u otvorenom postupku javne nabave, nakon izjavljene žalbe na dokumentaciju za nadmetanje, obvezan odgovoriti na zahtjev za objašnjenje/izmjenu dokumentacije za nadmetanje?

Komunalno gospodarstvo - dostava rješenja o ovrsi komunalne naknade

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se obavlja dostava rješenja o ovrsi komunalne naknade?

Odgovornost za pravne nedostatke

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se raskid ugovora o prodaji zbog pravnih nedostataka zahtijevati tužbom, odnosno mora li odluku o raskidu ugovora donijeti sud?

Filteri