Informator broj 6396 od 14. prosinca 2015.

UVODNIK

Zaštita od arbitrarnosti kao aspekt prava na pravično suđenje
Prilog za 199. tribinu Kluba pravnika Grada Zagreba

U Zagrebu je, 3. prosinca 2015., održana 199. tribina Kluba pravnika Grada Zagreba, koja se održava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Naime, Tribina se održava već dugi niz godina, od 1993., pod predsjedanjem akademika Jakše Barbića, kao voditelja Tribine.
Svake godine objavljuje se i godišnjak Tribine Pravnog fakulteta u Zagrebu i Kluba pravnika, koji uređuje akademik Barbić, a upravo na 199. tribini, kao uvodničar, održala je predavanje dr. sc. Sandra Marković, o značajnom pravnom pitanju - zaštiti od arbitrarnosti kao aspektu prava na pravično suđenje, koje je izazvalo raspravu i pitanja sudionika, na koje je autorica izvrsno odgovarala. Stoga, u nastavku donosimo bitne dijelove toga izlaganja.
Autorica: dr. sc. Sandra Marković, odvjetnica

Sadržaj

Zaštita od arbitrarnosti kao aspekt prava na pravično suđenje
Autor: Sandra Marković

Stručni članak

U Zagrebu je, 3. prosinca 2015., održana 199. tribina Kluba pravnika Grada Zagreba, koja se održava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Naime, Tribina se održava već dugi niz godina, od 1993., pod predsjedanjem akademika Jakše Barbića, kao voditelja Tribine. Svake godine objavljuje se i godišnjak Tribine Pravnog fakulteta u Zagrebu i Kluba pravnika, koji uređuje akademik Barbić, a upravo na 199. tribini, kao uvodničar, održala je predavanje dr. sc. SANDRA MARKOVIĆ, o značajnom pravnom pitanju - zaštiti od arbitrarnosti kao aspektu prava na pravično suđenje, koje je izazvalo raspravu i pitanja sudionika, na koje je autorica izvrsno odgovarala. Stoga, u nastavku donosimo bitne dijelove toga izlaganja.

Materijalna prava državnih, javnih i lokalnih službenika i namještenika u obliku novčane pomoći (2.)
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U Informatoru, broj 6393 od 23. studenoga 2015., objavili smo prvi dio članka o materijalnim pravima državnih, javnih i lokalnih službenika i namještenika u obliku novčane pomoći. U ovom broju dovršavamo temu, pišući o novčanoj pomoći službenicima i namještenicima ugovorenim Temeljnim kolektivnim ugovorom, ali i granskim kolektivnim ugovorima te određenim tumačenjima Povjerenstva za tumačenje odredaba Temeljnog kolektivnog ugovora. Isto tako, pišemo i o pravima lokalnih službenika i namještenika na novčanu pomoć u određenim slučajevima.

NEGOTIUM CLAUDICANS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji izraz koji označuje pravni posao koji nastaje tako što osoba s ograničenom poslovnom sposobnošću prihvati ponudu druge strane, ali pod zakonskim uvjetom da posao odobri njegov zakonski zastupnik, npr. skrbnik.

Nepravilnosti u financijskim izvještajima
Autor: Sanda Kapetanović

Stručni članak

Financijskim izvještajima, kao nositeljima računovodstvenih informacija, pripada značajno mjesto i uloga u poslovnom odlučivanju. Sukladno računovodstvenim propisima , pod financijskim izvještajima podrazumijeva se: bilanca, izvještaj o dobiti (račun dobiti i gubitka), izvještaj o novčanom toku, izvještaj o promjenama u glavnici te bilješke. Financijski izvještaji omogućuju spoznaju temeljnih kriterija uspješnog upravljanja, a to su sigurnost te uspješnost kao i djelotvornost poslovanja. Zapravo financijski izvještaji temeljna su podloga i polazište za analizu poslovanja i ocjenu stanja poduzeća. Da bi informacije u financijskim izvještajima bile upotrebljive, bitna je njihova kvaliteta odnosno zahtijevaju se kvalitativna obilježja financijskih izvještaja, čije informacije moraju biti dokazive, objektivne i realne, a prije svega istinite. Stoga je in continuo potrebno tražiti bolja rješenja kako bi se nedostatci nepravilnosti ublažili, umanjili i uklonili za neka buduća obračunska razdoblja. Sukladno tome, i europska i svjetska praksa zalažu se za jačanje internih kontrola nad financijskim izvještavanjem. Upravo interne kontrole sprječavaju nastanak nepravilnosti i pogrešaka te otkrivaju nepravilnosti, koje rezultiraju netočnim iskazivanjima u financijskim izvještajima. O načinima i metodama otkrivanja nepravilnosti u financijskim izvještajima opširnije u nastavku članka.

Prekida li dužnikova smrt započetu zastaru tražbine
Autor: Ivan Kaladić

Stručni članak

U sudskoj praksi pojavilo se pitanje prekida li i dužnikova smrt započetu zastaru tražbine. U članku analiziramo slučaj iz sudske prakse u kojem se pojavilo to pitanje, te iznosimo razloge koji opravdavaju zaključak da dužnikova smrt ne dovodi do prekida zastare tražbine.

Državne potpore za istraživanje, razvoj i inovacije (2.)
Autor: Martina Štorek

Stručni članak

U Informatoru, broj 6395 od 7. prosinca 2015., objavili smo prvi dio članka, u kojem smo pisali o državnim potporama za istraživanje, razvoj i inovacije. Nastavljajući s obradom te teme, autorica u drugom nastavku članka piše o pravilima Komunikacije Komisije - Okvir Zajednice za državne potpore za istraživanje, razvoj i inovacije, koja određuju kada se javno financiranje organizacija za istraživanje i širenje znanja i istraživačkih infrastruktura smatra neizravnom potporom poduzetnicima, o pitanjima javne nabave usluga istraživanja i razvoja u kontekstu eliminacije postojanja potpore, o načelima za ocjenu spojivosti potpora za istraživanje, o razvoju i inovacijama sa zajedničkim tržištem te o obvezama provedbe evaluacije.

Razmjerni godišnji odmor pri prestanku radnog odnosa i za rad kod više poslodavaca u istoj godini
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

U članku autorica, na konkretnim primjerima, obrađuje vjerojatno najveću problematiku koja je nastala s početkom primjene novog Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14), u domeni godišnjih odmora, a to je razmjerni godišnji odmor i pravo na godišnji odmor radnika koji u jednoj kalendarskoj godini radi za dva ili više poslodavaca.

Primjena Zakona o općem upravnom postupku u osnovnim i srednjim školama nakon novele Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi iz 2014. i Pravilnika iz 2015.
Autor: Štefanija Kasabašić

Stručni članak

U ovom članku autorica piše o odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (Nar. nov., br. 152/14), koji je stupio na snagu 22. prosinca 2014., odnosno o pravnim dosezima koji su nastupili u primjeni toga Zakona 2015. i Pravilnika o kriterijima za izricanje pedagoških mjera (Nar. nov., br. 94/15).

Prestanak ugovora o radu i ostvarivanje prava i obveza iz radnog odnosa
Autor: Darko Milković

Stručni članak

U članku autor iznosi novine koje je, glede prestanka ugovora o radu, donio novi Zakon o radu (Nar. nov., br. 93/14), te ih ujedno i analizira. Također, na više mjesta naglašava dvojbe koje su se pojavile u primjeni propisa u svezi s prestankom radnog odnosa i ostvarivanjem prava i obveza iz radnog odnosa. Osim vlastitog razmišljanja, autor nastoji što više prikazati i razmišljanja drugih autora te službena mišljenja Ministarstva rada i mirovinskog sustava.

Ugovor o kreditu – zastara
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Iako se prvotno radilo o anuitetnoj otplati duga, isti dug je neplaćanjem dva uzastopna anuiteta dospio na naplatu u cijelosti, pa stoga više nije riječ o anuitetnoj, povremenoj tražbini, već o tražbini u cjelokupnom iznosu, pa stoga na tražbine iz cijelog iznosa kredita treba primijeniti opći zastarni rok od pet godina

Pobojnost odluka glavne skupštine – pasivna legitimacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U parnici radi pobijanja odluka glavne skupštine pasivno je legitimirano trgovačko društvo

Obvezno pravo – tražbina naknade štete prouzročene kaznenim djelom
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Parnični sud ovlašten je utvrđivati je li šteta počinjena kaznenim djelom samo u slučaju kada i ako su postojale određene procesne smetnje zbog kojih se protiv počinitelja nije mogao provesti kazneni postupak, kao primjerice smrt počinitelja ili njegova nesposobnost za rasuđivanje

Radno pravo – poslovno uvjetovani otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Opravdan razlog za poslovno uvjetovani otkaz, zbog smanjenja opsega poslova, treba postojati u trenutku donošenja odluke o otkazu ugovora o radu

Redoslijed rješavanja predmeta u postupku upisa u sudski registar
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Iako je postupak upisa u sudski registar hitan, a predmeti se rješavaju redoslijedom kojim su primljeni u sud, provedba rješenja o privremenoj mjeri kojom je određen upis zabrane raspolaganja poslovnim udjelima u društvu, provest će se prije provedbe upisa predmeta koji bi bio na redu po redoslijedu primanja u sud

Pravo vlasništva – posebna ograničenja – pristup na tuđe
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Slučajan pristup životinje na tuđu susjednu neograđenu nekretninu bez volje i namjere za to vlasnika i posjednika životinje, nije smetanje posjeda već može biti osnova za naknadu štete

Dozvola za obavljanje autotaksi djelatnosti

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se autotaksi djelatnosti obavljati bez dozvole za obavljanje autotaksi djelatnosti, odnosno je li dozvola za obavljanje autotaksi djelatnosti uvjet za obavljanje autotaksi djelatnosti?

Javne službe – uskrata pojedinih prava

Vi pitate - mi odgovaramo

Imam li kao zaposlenik u javnoj službi pravo na božićnicu u 2015. godini?

Neoporezivi iznos za dar djetetu do 15 godina života

Vi pitate - mi odgovaramo

U ovoj godini dijete zaposlenika navršilo je 15 godina života. Ima li roditelj pravo na dar za dijete u godini kad je dijete navršilo 15 godina života?

Dionice u nematerijaliziranom obliku – vođenje registra dionica

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li dioničko društvo čije su dionice izdane kao vrijednosni papiri u nematerijaliziranom obliku, obvezno voditi registar dionica?

Izvršenje ugovora o javnoj nabavi

Vi pitate - mi odgovaramo

Naručitelj je proveo postupak javne nabave za dugoročni kredit koji bi koristio u 2014. i 2015. godini za određene namjene. Može li sklopiti dodatak tom ugovoru, kojim se korištenje kredita ne ograničava na 2014. i 2015. godinu, već bi se koristio i u 2016. godini, a da ne provede novi postupak javne nabave? Napominjemo da se druge odredbe ugovora ne bi mijenjale.

Lokalna samouprava – povjeravanje poslova preuzimanja umrle osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li za povjeravanje poslova preuzimanja i prijevoza umrle osobe ili posmrtnih ostataka od mjesta smrti do patologije ili sudske medicine obvezna provedba natječaja?

Pravo povratka na prethodne poslove

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik koristi pravo na mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta. Kada mora poslodavca obavijestiti da se vraća na posao, u smislu članka 36. Zakona o radu, koji regulira pravo povratka na prethodne poslove?

Filteri