Informator broj 6386 od 05. listopada 2015.

UVODNIK

Povrede službene dužnosti i disciplinske sankcije na državnoj i lokalnoj razini
– aktualne teme –

Predmet ovog članka je aktualna tema o tome koji sve subjekti snose odgovornost za povrede službene dužnosti, o vrstama povreda službene dužnosti, o vrstama tijela za vođenje postupka te načinu pokretanja i vođenja postupka.
Istovremeno donosimo i prikaz disciplinskih sankcija za povrede službene dužnosti službenika zaposlenih u državnim tijelima te u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, prema odredbama Zakona o državnim službenicima, Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i drugim meritornim propisima, koji reguliraju ovu materiju.
Članak objavljujemo u dva nastavka.
Autorica: Vesna Šiklić - Odak dipl. iur.

Sadržaj

Povrede službene dužnosti i disciplinske sankcije na državnoj i lokalnoj razini
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

Predmet ovog članka je aktualna tema koji sve subjekti snose odgovornost za povrede službene dužnosti, vrste povreda službene dužnosti, vrste tijela za vođenje postupka te način pokretanja i vođenja postupka kao i prikaz disciplinskih sankcija za povrede službene dužnosti službenika zaposlenih u državnim tijelima te u upravnim tijelima jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, prema odredbama Zakona o državnim službenicima, Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i drugim meritornim propisima.

Otkazni rok prema novom Zakonu o radu
Autor: Iris Gović-Penić

Stručni članak

Uz primjenu novog zakonskog uređenja otkaznog roka u praksi se vežu brojne dvojbe. O nekima od njih nadležno Ministarstvo rada i mirovinskog sustava zauzelo je stajalište. No, sudovi još uvijek nisu, jer je novi Zakon o radu kratko u primjeni. Zbog toga je korisno znati kako se pojedine situacije mogu tumačiti ili se već tumače.

Traditio iuridica: PUTO AUTEM AB OMNIBUS, QUI TENENT ET HABENT RESTITUENDI FACULTATEM, PETI POSSE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, shvaćanje znamenitog klasičnog rimskog pravnika Ulpijana (Ulpianus) (Digesta 6, 1, 9) kojim je izraženo pravilo da pasivno legitimirana osoba u vlasničkoj parnici (rei vindicatio) može biti kako svaki posjednik, tako i svaki detentor, koji ima faktičnu vlast na spornoj stvari u trenutku litiskontestacije (litis contestatio), kao konačnom aktu postupka pred pretorom (in iure), kojim se utvrđuje predmet spora i izabire sudac čijoj će se odluci stranke podvrgnuti.

Upravno vijeće ustanove (2.)
Autor: Danijela Romić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6382 od 7. rujna 2015., objavili smo prvi dio članka o upravnom vijeću ustanove, u kojem smo obradili upravljanje veleučilištima i visokim školama prema odredbama Zakona o ustanovama (Nar. nov., br. 76/93, 29/97, 47/97 i 35/08) te Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Nar. nov., br. 123/03, 105/04, 174/04, 2/07, 47/07, 45/09, 63/11, 94/13, 139/13, 101/14 i 60/15). U ovom broju nastavljamo i dovršavamo tu temu, pišući o sastavu i poslovima upravnog vijeća. Autorica istovremeno iznosi i svoja mišljenja i prijedloge glede reguliranja te materije.

Korištenje porezne olakšice za reinvestiranu dobit po poreznoj prijavi za 2014.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Sva trgovačka društva koja su osnovana kao društva kapitala s registriranim temeljnim kapitalom i koja trajno obavljaju gospodarsku djelatnost radi stjecanja dobiti, a u Obrascu PD za 2014. iskazala su poreznu olakšicu za reinvestiranu dobit, obvezna su najkasnije 30. listopada 2015. dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave dokaz da je u sudskom registru upisano povećanje temeljnog kapitala u visini reinvestirane dobiti. Koji propisani uvjeti moraju biti ispunjeni da bi se ostvarilo pravo na umanjenje porezne osnovice, koje su obveze poreznih obveznika koji su reinvestirali dobit te kada se iznimno umanjenje porezne osnovice za reinvestiranu dobit neće priznati, autorica opširnije piše u nastavku članka.

Međunarodni i europski aspekti prava na dostojanstvo u radu
Autor: Ivan Čulo

Stručni članak

Ljudsko dostojanstvo danas je standardan sadržaj europskih ustava, samostalno ili kao dodatak ljudskim pravima. Mnogi europski sudovi tumače pojam »ljudskog dostojanstva« povećavajući njegove granice i opseg zaštite. Iako je primjena ljudskog dostojanstva počelo relativno nedavno, ono ima drevne korijene u europskoj filozofiji i pravu. O svemu tome autor piše dalje u članku.

Novi Stečajni zakon (2.)
Autori: Dejan Bodul Ante Vuković

Stručni članak

U Informatoru, broj 6384 od 21. rujna 2015., objavili smo prvi dio ovog članka, u kojem smo pisali o predstečajnom postupku. U nastavku pišemo o novim pravilima o stečajnim upraviteljima, stečajnom planu, o stečaju povezanih društava, prekograničnom stečaju, skraćenom stečajnom postupku te prijelaznim i završnim odredbama.

Obveze poslodavaca pri zapošljavanju umirovljenika
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Radno angažiranje umirovljenika na određenim poslovima čest je slučaj u praksi. Poslodavci ih najčešće zapošljavaju na privremenim i povremenim poslovima, ali i na poslovima gdje nije potrebno puno rado vrijeme. Svi ti poslovi obavljaju se, u pravilu, putem raznih oblika ugovora, jer svako zasnivanje radnog odnosa predstavlja obustavu mirovine umirovljenika. Pitanje zapošljavanja umirovljenika uređeno je Zakonom o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 157/13–33/15 - u nastavku teksta: ZOMO), a kojim je od 1. siječnja 2014. omogućeno zapošljavanje korisnika starosne mirovine do polovice punog radnog vremena bez obustave mirovine. U ovom članku pišemo o obvezama poslodavaca prilikom obračuna poreza i doprinosa pri različitim oblicima zapošljavanja i angažiranja umirovljenika.

Probni rad – zakonske promjene i ustavnosudska praksa
Autori: Dino Gliha Sandra Marković

Stručni članak

U članku autori pišu o prestanku radnog odnosa otkazom, naglašavajući pritom institut probnog rada te njegovo zakonsko uređenje u skladu s odredbama Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14) te prikazuju stajališta Ustavnog suda Republike Hrvatske u individualnoj kontroli navedenog instituta. Drugi dio članka objavit ćemo u jednom od sljedećih brojeva lista informator.

Radno pravo – ugovor o djelu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ugovor o djelu ne može prerasti u ugovor o radu niti proizvesti pravne učinke u smislu stvaranja radnopravnog odnosa

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredba članka 158. stavak 1. KZ/11, kazneno djelo spolne zloporabe djeteta mlađeg od petnaest godina, blaža je od odredbe članka 192. stavak 1. KZ/97, kaznenog djela spolnog odnošaja s djetetom

Parnični postupak – sudovi – apsolutna nenadležnost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud nije nadležan odlučivati o zakonitosti odluke udruge kojom je članu udruge izrečena mjera isključenja iz članstva

Izvanredni pravni lijekovi – revizija protiv rješenja
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv rješenja suda drugog stupnja kojim je potvrđeno rješenje suda prvog stupnja o priznanju strane sudske odluke, dopuštena je samo revizija iz članka 382. stavak 2. Zakona o parničnom postupku

Upravni akt – izbor u naslovno suradničko zvanje
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka o izboru u naslovno suradničko zvanje asistenta nije upravni akt

Ovršni postupak – troškovi postupka
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Ovršenik ima obvezu snositi troškove koji su bili potrebni za ovrhu, neovisno o tome je li ovrha uspješno provedena ili nije

Odgovornost za štetu od opasne stvari ili opasne djelatnosti
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

I redovito održavano (zdravo) stablo drveta, zbog svojih dimenzija te zbog svojeg položaja u prostoru (nagnuto te nadvijeno iznad natkrivenog hotelskog restorana), predstavlja opasnu stvar jer zbog navedenih svojstava predstavlja povećanu opasnost za okolinu

Ispravak propusta u prepisivanju podataka iz ručno vođene zemljišne knjige u zemljišnu knjigu u digitalnom obliku

Vi pitate - mi odgovaramo

Utvrdili smo 2012. godine da je prilikom prijepisa iz ručno vođene zemljišne knjige u zemljišnu knjigu u digitalnom obliku u jednoj katastarskoj općini ispušteno prepisati uknjižbu prava zaloga iz 1995. godine. Upisi uknjižbe prava vlasništva kao i upisi založnog prava radi osiguranja tražbine tekli su dalje u zemljišnoj knjizi u digitalnom obliku pa naknadno uknjiženo založno pravo u zemljišnoj knjizi u digitalnom obliku dolazi na prvom mjestu u prvenstvenom redu. Stranka potom (prije stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama - Nar. nov., br. 55/13) podnosi prijedlog za ispravak, i to prije nego što je, sukladno tada važećem članku 202. Zakona o zemljišnim knjigama provedeno preoblikovanje zemljišne knjige u EOP zemljišnu knjigu. Dvojben je način rješavanja takvog prijedloga jer otvaranje Baze zemljišnih podataka niti preoblikovanje nije provedeno pa nema datuma od kojeg bi bilo potrebno računati rok od šest mjeseci u kojem je dopušteno podnijeti prijedlog za ispravak (čl. 207. ZZK-a).

Obavljanje revizije iz specifičnih područja registrirane djelatnosti društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo obavlja specifične poslove u svojoj registriranoj djelatnosti i sukladno tome revizorsko društvo namjerava angažirati pravne osobe za ta specifična područja. Na koji način, za potrebe revizije, ovlašteni revizor smije angažirati vanjske stručnjake za specifična područja?

Opoziv imenovanja izvršnog direktora – važan razlog

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li za opoziv imenovanja izvršnog direktora postojati važan razlog ili ga upravni odbor može svakodobno opozvati?

Predstečajni postupak

Vi pitate - mi odgovaramo

Trebaju li vjerovnici u predstečajnom postupku prijaviti samo dospjele tražbine ili trebaju prijaviti i nedospjele tražbine?

Upravljanje ustanovom u jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

U slučaju kada se u ustanovi ne osniva upravno vijeće ili drugi kolegijalni organ, tko u ime osnivača ustanove jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave sklapa ugovor o radu s ravnateljem ustanove?

Ostvarivanje materijalnih prava službenika i namještenika u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi

Vi pitate - mi odgovaramo

Službenica raspoređena u upravno tijelo jedinice lokalne samouprave ove godine navršava pet godina neprekidne službe u jedinici lokalne samouprave. Budući da je službenica cijelo vrijeme radila nepuno radno vrijeme, ima li pravo na jubilarnu nagradu koja je utvrđena kolektivnim ugovorom?

Primjena ZUP-a – ovlasti prvostupanjskog tijela u povodu žalbe

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li prvostupanjsko tijelo u upravnom postupku u povodu žalbe zamijeniti svoje rješenje ako ocijeni da su navodi žalbe osnovani?

Filteri