Informator broj 6361 od 13. travnja 2015.

UVODNIK

Opći akti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
U povodu presude Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, Usoz-57/14-6 od 27. veljače 2015.

U ovom broju pišemo o sadržaju presude Visokog upravnog suda, Usoz-57/14-6 od 27. veljače 2015. (Nar. nov., br. 36/15), u kojoj je prvi put ocjenjivan interni opći akt jedne jedinice područne (regionalne) samouprave. Zakon o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 143/12 i 152/14) regulirao je u člancima 83.–88. nadležnost Visokog upravnog suda za ocjenu zakonitosti općih akata.
Tako je Visoki upravni sud utvrdio da ne postoji zakonska ovlast na donošenje konkretnog općeg akta jedinice područne (regionalne) samouprave, o čemu autorica ANA BERLENGI FELLNER, sutkinja Visokog upravnog suda, piše u ovom članku.
Autorica: Ana Berlengi Fellner dipl. iur., sutkinja Visokog upravnog suda Republike Hrvatske

Sadržaj

Opći akti jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Autor: Ana Berlengi Fellner

Stručni članak

U ovom broju pišemo o sadržaju presude Visokog upravnog suda, Usoz-57/14 od 27. veljače 2015. (Nar. nov., br. 36/15), u kojoj je prvi put ocjenjivan interni opći akt jedne jedinice područne (regionalne) samouprave. Naime, kako je Zakon o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10) već dva puta noveliran (Nar. nov., br. 143/12 i 152/14), tako je u nadležnosti Visokog upravnog suda ocjena zakonitosti općih akata, a to je Visoki upravni sud i učinio upravo prvi put i utvrdivši da ne postoji zakonska ovlast na donošenje konkretnog općeg akta, o čemu autorica ANA BERLENGI FELLER, sutkinja Visokog upravnog suda, piše u ovom članku.

PRO ANIMA INTESTATI
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U srednjovjekovnom razdoblju bilo je uobičajeno testamentarno namijeniti određeni dio ostavine pro anima, tj. za spas duše oporučitelja. Dvije najčešće podvrste takvih legata bili su legati za služenje zadušnica (pro remedio animae) te legati u pobožne svrhe (ad pias causas), najčešće u korist siromašnih (pauperes) (v. detaljnije Petrak, Traditio iuridica, br. 338, Informator, br. 6358 od 23. ožujka 2015.)

Što donosi novi Kolektivni ugovor ugostiteljstva
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

S obzirom na to da se nedavno počeo primjenjivati novi Kolektivni ugovor za ugostiteljstvo (Nar. nov., br. 16/15 i 31/15 - ispr.), u članku dajemo prikaz novina koje proizlaze iz toga Kolektivnog ugovora, uz analizu izmijenjenih prava i obveza poslodavaca i radnika te komparativan prikaz novih rješenja i onih iz Kolektivnog ugovora ugostiteljstva (Nar. nov., br. 69/02, 139/04 i 95/10).

Računovodstveno priznavanje i značenje derivativnih financijskih instrumenata (2.)
Autor: Stjepan Kolačević

Stručni članak

U Inforrmatoru, broj 6359 od 30. ožujka 2015. pisali smo o računovodstvenom priznavanju i značenju derivativnih financijskih instrumenata. U ovom broju pišemo o njihovu računovodstvenom i poreznom tretmanu u funkciji zaštite od rizika odnosno tehnici upravljanja rizikom koja uključuje derivativne instrumente.

Zabrana diskriminacije u praksi Europskog suda pravde u Luxembourgu
Autor: Jasna Gažić Ferenčina

Stručni članak

Predmet ovog članka su recentne odluke Europskog suda pravde u području zabrane diskriminacije na temelju državljanstva i na temelju godina, s naglaskom na ključne zaključke koje je sud istaknuo i koji mogu biti korisni za razumijevanje standarda koje sam Sud očekuje od država članica Europske unije.

Institut rada za opće dobro u prekršajnom postupku
Autor: Željko Kudrić

Stručni članak

Institut rada za opće dobro uveden je u prekršajno pravo još 2002. godine Zakonom o prekršajima, nakon čega je njegov status i redefiniran Prekršajnim zakonom iz 2007. godine, no kako kroz to razdoblje nisu bili doneseni i odgovarajući provedbeni propisi, tako je izvršavanje rada za opće dobro u prekršajnom postupku bilo neprovedivo u praksi. Tek u 2013. godini, donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona (Nar. nov., br. 39/13), kao i odgovarajućega pravilnika te posebice stvaranjem mreže ustanova i drugih pravnih osoba u kojima se može izvršavati rad za opće dobro, stvoreni su uvjeti za izvršavanje rada za opće dobro u prekršajnom postupku, pa je tako u posljednje dvije godine i u praksi zaživio institut rada za opće dobro u prekršajnom postupku. S obzirom na to da je prema nekim saznanjima izvršavanje rada za opće dobro u pojedinim sudovima zaživjelo u manjoj mjeri, dok u nekima još uvijek i nije zaživjelo, ovaj bi članak, davanjem svojevrsnog presjeka relevantnih odredaba koje uređuju institut rada za opće dobro u prekršajnom postupku, kao i prenošenjem, iako skromnih, iskustava trebao možebitno potaknuti prekršajne sudove da napokon u većoj mjeri krenu s izvršavanjem rada za opće dobro, kao i potaknuti ustanove i druge pravne osobe da iniciraju sklapanje ugovora o postojanju zajedničkog interesa za izvršavanje rada za opće dobro u prekršajnom postupku.

Nadzor nad radom faktoring-društava (2.)
Autor: Alida Saračević Moslavac

Stručni članak

U Informatoru, broj 6360 od 6. travnja 2015., objavili smo prvi dio članka pod nazivom Nadzor nad radom faktoring-društava. U ovom, drugom dijelu izložit ćemo vrste nadzornih mjera, u koje ulaze: preporuke, opomena, otklanjanje nezakonitosti i nepravilnosti, posebne nadzorne mjere i ukidanje odobrenja za rad. O navedenim nadzornim mjerama autorica iznosi više u nastavku teksta.

Povrat PDV-a iz drugih država članica Europske unije
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Kao i drugi porezni obveznici iz Europske unije, i porezni obveznici sa sjedištem ili prebivalištem u Republici Hrvatskoj mogu podnijeti zahtjev za povrat poreza na dodanu vrijednost koji su im zaračunali porezni obveznici iz druge države članice Europske unije. Zahtjev za povrat poreza iz drugih država članica Europske unije podnosi se putem elektroničkog portala Porezne uprave, a može ga podnijeti podnositelj zahtjeva - porezni obveznik ili njegov opunomoćenik. Zahtjev se smatra podnesenim samo ako je podnositelj popunio sve potrebne podatke za povrat poreza na dodanu vrijednost. U ovom članku autorica piše o načinu funkcioniranja sustava za povrat poreza na dodanu vrijednost, registraciji korisnika, kreiranju nacionalnog zahtjeva i njegovu slanju u državu članicu, prijavi i odjavi iz sustava kao i najčešćim pogreškama zbog kojih podneseni zahtjev za povrat poreza na dodanu vrijednost poreznih obveznika iz Republike Hrvatske može biti odbijen od strane druge države članice.

Dvojbe oko Zakona o pogrebničkoj djelatnosti
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

Prigodom stupanja na snagu novog Zakona o pogrebničkoj djelatnosti (Nar. nov., br _________) autorica u članku iznosi mišljenja o potrebi reguliranja pogrebničke djelatnosti putem posebnog Zakona, posebice vezano uz izdvajanje djelatnosti prijevoza pokojnika iz komunalnih djelatnosti.

Ovlasti Ustavnog suda – arbitrarnost – prednost pri zapošljavanju
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je riječ o tumačenju i primjeni prava na konkretne slučajeve, Ustavni sud, u načelu, ne smije zamijeniti pravna stajališta nadležnih sudova svojima, sve dok sudske odluke ne otkrivaju bilo kakvu arbitrarnost, a dostatno su obrazložene

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

S obzirom na izmjenu zakonskog bića kaznenoga djela otmice u KZ/11, ako je prijetnja upućena osobi kojoj je oduzeta sloboda, više neće biti riječ o kaznenom djelu otmice, nego o kaznenom djelu protupravnog oduzimanja slobode iz članka 136. stavak 2. KZ/11

Obvezno pravo – ugovor o posredovanju
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Uloga je posrednika kod ugovora o posredovanju, da dovede u vezu stranke određenog budućeg ugovora, pa posrednik nije stranka toga ugovora

Zahtjev podizvođača od naručitelja
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Podizvođač ima pravo na naplatu svoje tražbine prema izvođaču neposredno od naručitelja, pod pretpostavkom da je njegova tražbina prema izvođaču dospjela i priznata, da je dospjela tražbina izvođača prema naručitelju i da u trenutku podnošenja zahtjeva naručitelj nije već isplatio tražbinu izvođaču

Opći akti – predmet ocjene
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Samo opći akt jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koji je objavljen u skladu sa zakonom i koji je stupio na snagu, može biti predmet ocjene zakonitosti u upravnom sporu

Ugovor o djelu studenta
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Sklapanje više uzastopnih ugovora o djelu između redovitog studenta i studentskog servisa za neprekinuto razdoblje dulje od tri godine, nije dovelo do zasnivanja radnog odnosa na neodređeno vrijeme jer je volja stranaka bila da se za ugovorenu naknadu obave određeni poslovi

Tužba za brisanje
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Neistinit ili nevaljan upis u zemljišnu knjigu ne može se ispravljati tužbom radi pogrešnog upisa, već nezadovoljna stranka takvo rješenje o upisu može pobijati žalbom ili brisovnom tužbom

Davanje jamstva za ispunjenje obveze trgovačkog društva u vlasništvu lokalne jedinice

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave dati jamstvo za dugoročno zaduženje trgovačkog društva koje je u njezinu vlasništvu u 2015. godini, a za ispunjenje obveza trgovačkog društva iz prethodnih razdoblja, koje su nastale kao rezultat realizacije investicije trgovačkog društva u prethodnim godinama?

Procjena vrijednosti trgovačkog društva od strane revizorskog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo ima namjeru izraditi investicijski projekt radi povećanja proizvodnje proizvoda koji se traže na tržištu. Sukladno tome, financijska institucija za odobrenje financiranja projekta traži procjenu vrijednosti trgovačkog društva. Smije li procjenu vrijednosti toga trgovačkog društva obaviti društvo koje obavlja usluge revizije u tom trgovačkom društvu?

Pravo na povećanu plaću

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji će način poslodavac odrediti iznos povećanja plaće za prekovremeni rad ako taj iznos nije određen kolektivnim ugovorom ni drugim aktima, a ni ugovorom o radu?

Rok za podnošenje Poreznoj upravi pisanog izvješća o godišnjim financijskim izvještajima poduzetnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Porezna uprava zatražila je od poduzetnika da sastavi pisano izvješće o svojim godišnjim financijskim izvještajima. U kojem je roku poduzetnik dužan poreznoj upravi dostaviti to pisano izvješće?

Komunalno gospodarstvo – komunalni doprinos

Vi pitate - mi odgovaramo

Plaća li banka, kao fiducijarni vlasnik zgrade komunalni doprinos u postupku legalizacije te zgrade?

Poslovanje u poslovnim prostorima na pomorskom dobru

Vi pitate - mi odgovaramo

Na lučkom području (pomorskom dobru) pravna osoba dobila je koncesiju na određen broj godina za obavljanje lučke djelatnosti. Može li koncesionar sklapati ugovore o zakupu za poslovni prostor koji se nalazi na području pomorskog dobra koje je dano u koncesiju, ili ih dati u potkoncesiju?

Upravni spor – rok za podnošenje tužbe

Vi pitate - mi odgovaramo

U odnosu na koji je događaj vezan početak tijeka objektivnog roka za podnošenje tužbe iz članka 24. stavak 3. Zakona o upravnim sporovima?

Filteri