List Informator
UVODNIK
Novine u sustavu oporezivanja dohotka
Na 15. sjednici Hrvatskog sabora, održanoj 25. studenoga 2014., donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak. Najvažnije izmjene odnose se na povećanje osobnog odbitka i povećanje poreznog razreda za primjenu porezne stope od 25%, uvođenje oporezivanja kamata od 1. siječnja 2015. te kapitalnih dobitaka od 1. siječnja 2016., ukidanje neoporezivog dijela dividendi i udjela u dobiti do 12.000,00 kuna godišnje. Druge izmjene odnose se na uvođenje oporezivanja prodaje otpada, izmjene u uspoređivanju stečene imovine i visine sredstava potrebnih za njezino stjecanje prema članku 63. Zakona, uvođenje informativnog obračuna godišnjeg poreza pa porezni obveznici od 2016. više neće (za dohodak ostvaren u 2015.) morati podnositi godišnju poreznu prijavu, te izmjene za obveznike koji obavljaju samostalne djelatnosti i drugo. U članku donosimo pregled tih novina u izmjenama i dopunama tog Zakona. Napominjemo da o Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, dobit i PDV te druge porezne aktualnosti, održavamo radionicu 3. prosinca 2014., u Sheraton Zagreb Hotelu, u 9,00h, (opširnije na str. 16.).
Autor: Ksenija Cipek, dipl. oec., Iva Uljanić, dipl. oec. i mr. sc. Marijana Vuraić Kudeljan
Sadržaj
Stručni članak
Na 15. sjednici Hrvatskog sabora, održanoj 25. studenoga 2014., donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak. Najvažnije izmjene odnose se na povećanje osobnog odbitka i povećanje poreznog razreda za primjenu porezne stope od 25%, uvođenje oporezivanja kamata od 1. siječnja 2015. te kapitalnih dobitaka od 1. siječnja 2016., ukidanje neoporezivog dijela dividendi i udjela u dobiti do 12.000,00 kuna godišnje. Druge izmjene odnose se na uvođenje oporezivanja prodaje otpada, izmjene u uspoređivanju stečene imovine i visine sredstava potrebnih za njezino stjecanje prema članku 63. Zakona, uvođenje informativnog obračuna godišnjeg poreza pa porezni obveznici od 2016. više neće (za dohodak ostvaren u 2015.) morati podnositi godišnju poreznu prijavu, te izmjene za obveznike koji obavljaju samostalne djelatnosti i drugo. U članku donosimo pregled tih novina u izmjenama i dopunama tog Zakona. Napominjemo da o Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak, dobit i PDV te druge porezne aktualnosti, održavamo radionicu 3. prosinca 2014., u Sheraton Zagreb Hotelu, u 9,00h.
Stručni članak
U povodu Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a, koji se svake godine obilježava 1. prosinca, objavljujemo ovaj prigodni članak, koji razmatra problematiku diskriminacije, marginalizacije te stigmatizacije HIV-om zaraženih odnosno od AIDS-a oboljelih radnika i radnica, što predstavlja ozbiljno kršenje temeljnih radničkih prava na radu i u svezi s radom, počevši od trenutka traženja zaposlenja. Posebno pitanje u tom dijelu jest na koji način formalnost njihova zaposlenja utječe na pripadajuća im i zajamčena prava.
Stručni članak
U ovom članku autorica daje pregled mjerila, načina obračuna i sastavnih dijelova plaće i drugih materijalnih naknada na koje imaju pravo suci i drugi pravosudni dužnosnici te usporedno daje prikaz Prijedloga Zakona o izmjenama Zakona o plaćama sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika, s Konačnim prijedlogom Zakona, kojim se usklađuju zakonska rješenja za koja je Ustavni sud Republike Hrvatske ocijenio da nisu u suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH) i pravnim stajalištima izraženima u njegovoj Odluci od 18. srpnja 2014.
Stručni članak
U Informatoru, u broju 6336 od 26. studenoga 2014., objavili smo prvi dio ovog članka u kojem smo pisali o sadržaju ponude, načinu izrade ponude, dostavi ponude, cijeni ponude i otvaranju ponude. U nastavku pišemo o pregledu i ocjeni ponude i u okviru toga o pojašnjenju i upotpunjavanju dokumenata i ponude, neuobičajeno niskoj cijeni, načinu pregleda i ocjene ponude i provjeri ponuditelja. Posebno razmatramo pitanja donošenja i dostave odluke o odabiru ili poništenju, uvidu u ponudu i roku mirenja.
Stručni članak
Hrvatski sabor donio je, 21. ožujka 2014. godine, novi Zakon o zaštiti potrošača (Nar. nov., br. 41/14). Time je ta opsežna i važna materija (sam Zakon sadržava 149 članaka) usklađena s aktualnim pravnim okvirom Europske unije (direktivama EU), koji je u ovom području, također, iznimno dinamičan, složen i brzo se unaprjeđuje. Ovaj Zakon upire i na određene zakonske propise na Zakon o elektroničkoj trgovini, na Zakon o zaštiti osobnih podataka i druge propise o elektroničkom komunikacijama. Sam Zakon najvećim je dijelom već stupio na snagu (u potpunosti će biti na snazi 1. siječnja 2015.), prema odredbi članka 149. Zakona, a neka područja regulira bitno drukčije od prethodnih (razne oblike akcijskih prodaja, prigodna sniženja i sl.) te uvodi nove obveze, primjerice tijelima lokalne i područne (regionalne) samouprave u vrijeme blagdana, kad je opseg maloprodaje najveći u tijeku kalendarske godine, upravo za provedbu i primjenu novih zakonskih odredaba, o kojima u ovom članku piše autor doc. dr. sc. GORAN VOJKOVIĆ, docent na Fakultetu prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
SENTENCE
Kada je tražbina prestala isplatom, nema pretpostavki za prijeboj
SENTENCE
Drugostupanjski sud čini apsolutno bitnu povredu odredaba parničnog postupka kada odluči o žalbi, ali ne i o dopuni žalbe koja je pravovremeno podnesena
SENTENCE
Predaja ključeva kuće daroprimatelju nema značaj prave predaje darovane nekretnine - što čini uvjet pravne valjanosti ugovora o darovanju koji nije sklopljen u formi javnobilježničkog akta ili ovjerovljene privatne isprave – ako darovatelj darovnim ugovorom za sebe zadrži pravo plodouživanja, uporabe i stanovanja darovane nekretnine, i ako nakon sklapanja tog ugovora nastavi u njoj živjeti
SENTENCE
Za povredu koju je putnici uzrokovao prolaznik razbijanjem stakla na prozoru tramvaja ne odgovara prijevoznik jer se radi o stranom uzroku koji nije mogao predvidjeti ili otkloniti
SENTENCE
Kada ovrhovoditelj radi namirenja iste tražbine predlaže novo sredstvo ili predmet ovrhe, sud donosi novo rješenje o ovrsi, ali time se nastavlja već prije započeta ovrha
Vi pitate - mi odgovaramo
U postupku legalizacije bespravno izgrađenih objekata, osim propisane naknade za zadržavanje zgrade u prostoru, vlasnik objekta dužan je platiti i komunalni doprinos. U slučaju kad je podnositelj zahtjeva hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je li on oslobođen plaćanja komunalnog doprinosa jedinici lokalne samouprave, budući da su Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji propisane obveze jedinicama lokalne samouprave da snose trošak komunalnog doprinosa za rješavanje stambenih pitanja, odnosno opremanje zemljišta?
Vi pitate - mi odgovaramo
Mora li ovrhovoditelj vratiti ovršeniku iznose koji su mu isplaćeni u postupku ovrhe na novčanoj tražbini po računu, jer ovršenik tvrdi da su mu ovršeni iznosi koji su izuzeti od ovrhe?
Vi pitate - mi odgovaramo
Tko priprema plan prijma u jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave?
Vi pitate - mi odgovaramo
Primjenjuje li se na uslugu čišćenja građevine u okviru građevinskog projekta, prijenos obveze poreza na dodanu vrijednost?