Informator broj 6229 od 16. studenog 2013.

UVODNIK

Povreda prava na pravično suđenje u poreznom postupku

Sadržaj ustavnog prava na pravično suđenje ograničen je na jamstva pravičnog suđenja pa Ustavni sud Republike Hrvatske, ocjenjujući navode ustavne tužbe sa stajališta toga ustavnog prava, ispituje možebitno postojanje povreda u postupcima pred sudovima te na temelju toga, sagledavajući postupak kao jedinstvenu cjelinu, ocjenjuje je li postupak bio vođen na način koji je podnositelju osiguravao pravično suđenje. Presuđivali su zakonom ustanovljeni sudovi unutar svoje nadležnosti utvrđene zakonom. Stoga autorica u ovom članku piše o povredi prava na pravično suđenje u poreznom postupku, kroz određene odluke i rješenja Ustavnog suda Republike Hrvatske
Autor: Sandra Marković, viša ustavnosudska savjetnica

Sadržaj

Povreda prava na pravično suđenje u poreznom postupku
Autor: Sandra Marković

Stručni članak

Sadržaj ustavnog prava na pravično suđenje ograničen je na jamstva pravičnog suđenja pa Ustavni sud Republike Hrvatske, ocjenjujući navode ustavne tužbe sa stajališta toga ustavnog prava, ispituje možebitno postojanje povreda u postupcima pred sudovima te na temelju toga, sagledavajući postupak kao jedinstvenu cjelinu, ocjenjuje je li postupak bio vođen na način koji je podnositelju osiguravao pravično suđenje. Presuđivali su zakonom ustanovljeni sudovi unutar svoje nadležnosti utvrđene zakonom. Stoga autorica u ovom članku piše o povredi prava na pravično suđenje u poreznom postupku, kroz određene odluke i rješenja Ustavnog suda Republike Hrvatske.

Sudski postupak nadomještaja uskraćene suglasnosti na otkaz ugovora o radu
Autor: Sabina Dugonjić

Stručni članak

Nadomještaj suglasnosti na otkaz ugovora o radu trebao bi predstavljati pomoć poslodavcu protiv možebitne samovolje radničkog vijeća u slučajevima kad ono neosnovano odbija dati suglasnost na otkaz ugovora o radu pojedinim zaštićenim kategorijama radnika. Vođeni tom činjenicom, kao i činjenicama da radnik nije stranka u tom postupku i da će se opravdanost samog otkaza ispitivati u postupku koji radnik možebitno naknadno pokrene, i da bi taj postupak trebao trajati kraće od postupka utvrđenja nedopuštenosti otkaza – autorica smatra da sud u postupcima koji se vode za nadomještanje uskraćene suglasnosti na otkaz, ne treba podrobno ulaziti u postojanje opravdanih razloga, već treba na razini vjerojatnosti utvrditi postoji li opravdana sumnja da su ostvareni razlozi za otkazivanje ugovora o radu. Budući da o tom pitanju postoje različita razmišljanja, autorica je na njih u ovom članku i ukazala, a posebno je naglasila prevladavajuću sudsku praksu.

Osobe s invaliditetom i pravo na pristup sudu
Autori: Dejan Bodul Sanja Grbić

Stručni članak

Pravno uređenje prava na pristup sudu jedno je od najosjetljivijih pitanja pravne teorije. Naime, pravna teorija više je puta istaknula da zakonodavna rješenja moraju svakoj osobi s invaliditetom omogućiti pravo na jednake mogućnosti, a prije svega pravo na različitost. Usprkos rečenom, diskriminacija po osnovi invalidnosti nastavljala se i poslije usvajanja niza, kako tuzemnih tako i međunarodnih, antidiskriminacijskih pravnih akata. Naime, predmet ovog članka je sagledavanje postojećeg stanja, u svrhu sprječavanja diskriminacije osoba s invaliditetom i unaprjeđivanja njihove pravne zaštite glede prava na pristup sudu.

Zabilježba spora i praksa zemljišnoknjižnih sudova
Autor: Renata Marić-Ivanović

Stručni članak

Zabilježba spora je institut zemljišnoknjižnog prava. Njome se čini vidljivim da se glede knjižnog prava pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, vodi postupak čiji bi ishod mogao utjecati na uknjižbu knjižnog prava, pripadanje, postojanje, opseg, sadržaj ili opterećenje tog prava. U članku pišemo o pojmu zabilježbe spora pretpostavkama za njezin upis u zemljišne knjige, učincima i brisanju zabilježbe spora. Dajemo i odgovarajuću sudsku praksu.

Prava na naknadu za oduzetu imovinu
Autor: Loreta Huber

Stručni članak

U ovom članku autorica piše o pravu na naknadu za oduzetu imovinu bračnih drugova te udovaca i udovica prijašnjih vlasnika, sukladno odredbi članka 9. Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (Nar. nov., br. 92/96, 39/99, 42/99, 92/99, 43/00, 131/00, 27/01, 34/01, 65/01, 118/01, 80/02 i 81/02), koji se smatraju ovlaštenicima prava na naknadu odnosno povrat oduzete imovine. Svoje mišljenje potkrepljuje i Odlukom i Rješenjem, broj: U-I-673/96 Ustavnog suda Republike Hrvatske.

Prodaja na daljinu prema odredbama hrvatskog Zakona o PDV-u
Autor: Ilija Josić

Stručni članak

Prodaja na daljinu oblik je prodaje gdje se proizvodi ili usluge nude potencijalnim kupcima preko sredstava za daljinsku komunikaciju. Narudžbe se, također, obavljaju posredstvom tih sredstava, dok se dostava obavlja putem pošte ili nekim drugim sredstvom. Zakon o zaštiti potrošača (Nar. nov., br. 79/07) propisuje da je ugovor o prodaji na daljinu, ugovor sklopljen između trgovca i potrošača u okviru organizirane prodaje proizvoda ili organiziranog obavljanja usluga trgovca koji, u vrijeme sklapanja ugovora, za potrebe sklapanja takvih ugovora isključivo koristi jedno ili više sredstava daljinske komunikacije. Sredstva daljinske komunikacije su ona sredstva koja su pogodna za sklapanje ugovora između trgovca i potrošača bez istodobne fizičke prisutnosti trgovca i potrošača na jednome mjestu.

Otpis dospjelog poreznog dugovanja zbog nenaplativosti
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Otpis poreznog dugovanja zbog nenaplativosti, predviđen je u odredbama poreznih propisa kako fizičkih, tako i pravnih osoba. Glede fizičkih osoba, uz zadovoljenje propisanih uvjeta te dostavu dokaza o vlastitim primanjima te primanjima i imovini članova kućanstva, Porezna uprava ima mogućnost građanima otpisati dospjeli porezni dug djelomice ili u cijelosti, u koju je svrhu dužnik, odnosno ovršenik obvezatan popuniti ogledni obrazac zahtjeva radi pokretanja postupka. Više o navedenom, autorica piše u nastavku uz prikaz na konkretnim primjerima.

Povreda ustavnog prava na donošenje odluke u razumnom roku - visina naknade
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Visinu naknade zbog povrede ustavnog prava na donošenje odluke u razumnom roku, Ustavni sud utvrđuje uzimajući u obzir okolnosti svakog pojedinog predmeta uz istodobno uvažavanje ukupnih gospodarskih i socijalnih prilika u Republici Hrvatskoj, kao i doprinos podnositelja duljini sudskog postupka

Opasna stvar – neograđena platforma
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neograđena platforma na visini od tri metra namijenjena skladi¬štenju robe je opasna stvar

Ovršnost odluke – novo sredstvo ili predmet ovrhe
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rješenje o ovrsi na temelju ovršne isprave, ne predstavlja ovršnu ispravu budući da tom odlukom sud ne nalaže ispunjenje tražbine na neko davanje ili činjenje, već određuje ovrhu radi ispunjenja te tražbine.

Mirovinsko osiguranje - neposredna opasnost od invalidnosti - prevođenje prava
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Korisnik prava na temelju neposredne opasnosti od invalidnosti ne ispunjava uvjete za prevođenje tog prava ako nije ostvario naknadu plaće zbog manje plaće na drugom poslu

Zatezne kamate

Vi pitate - mi odgovaramo

Koja se stopa zatezne kamate primjenjuje na odnose iz trgovačkih ugovora, na one iz Zakona o obveznim odnosima ili one propisane Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi?

Nužni podaci o posebnom skladištu za označeno plinsko ulje, namijenjeno za prodaju

Vi pitate - mi odgovaramo

Pravna osoba ima namjeru prodavati plinsko ulje namijenjeno za grijanje, iz posebno utvrđenog skladišta i u tu svrhu podnijela je prijavu nadležnom carinskom uredu. Koje još podatke, osim prijave nadležnom carinskom uredu, pravna osoba mora podnijeti da bi mogla obavljati prodaju plinskog ulja?

Odlazak k frizeru za vrijeme radnog vremena

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslodavac mi je osporavao pravo izbivanja s posla i odlaska k frizeru za vrijeme stanke. Budući da ta radnja nije trajala dulje od vremena stanke, je li poslodavac u pravu?

Filteri