Informator broj 6159 od 16. ožujka 2013.

UVODNIK

Izbori za članove Europskog parlamenta iz Republike Hrvatske

U ovom članku autorica Aleksandra Jozić - Ileković, dipl. iur., potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva piše o temeljnim odrednicama Zakona o izborima članova u Europski parlament iz Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 92/10 i 23/13). Autorica istovremeno ukazuje i na važne radnje u provođenju tih izbora, o ovlastima tijela za provođenje izbora i na postupak glasovanja i zaštite izbornog prava u tom postupku.
Autor: Aleksandra Jozić - Ileković dipl. iur., potpredsjednica Državnog
izbornog povjerenstva Republike Hrvatske

Sadržaj

Zapis (legat) kao pravni temelj stjecanja imovine
Autor: Marija Butković

Stručni članak

Razumjeti institut zapisa (legata), poglavito sa stajališta razlikovanja prema institutu nasljeđivanja, nije nimalo lako niti pravnicima s višegodišnjim iskustvom u radu u području nasljednog prava, a kamoli bilo kome drugome. Budući da je zapis (legat) vrlo rijetka pojava u nasljednom pravu, to dodatno otežava postupanje suda ili javnih bilježnika kao povjerenika sudova pri vođenju ostavinskih postupaka i raspodjeli ostavinske imovine. Kako konkretno postupiti u slučaju postojanja zapisa (legata) složeno je pravno pitanje. Upravo je zato potrebno znati makar neke osnovne karakteristike ovog instituta, posebice da je vezan isključivo uz oporučno nasljeđivanje, te da ga je potrebno razlikovati od naloga koji tereti već postojeće zapisovnike (legatare). Odredbe važećih zakonskih propisa i sudska praksa koja se tijekom godina primjene »starog«1 i »novog« Zakona o nasljeđivanju razvila, u dovoljnoj mjeri daje odgovore na pitanja koja se potencijalno mogu javiti u primjeni tog instituta.

Izbori za članove Europskog parlamenta iz Republike Hrvatske
Autor: Aleksandra Jozić-Ileković

Stručni članak

U ovom članku autorica Aleksandra Jozić - Ileković, dipl. iur., potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva piše o temeljnim odrednicama Zakona o izborima članova u Europski parlament iz Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 92/10 i 23/13). Autorica istovremeno ukazuje i na važne radnje u provođenju tih izbora o ovlastima tijela za provođenje izbora i na postupak glasovanja i zaštite izbornog prava u tom postupku.

Ususret lokalnim izborima 2013.
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

U Informatoru, broj 6152 od 20. veljače 2013., pisali smo o donošenju Zakona o lokalnim izborima (Nar. nov., br. 144/12) koji je stupio na snagu 29. prosinca 2012., osim odredaba navedenih u članku 142. ovog Zakona, koje stupaju na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji. Budući da se približavaju lokalni izbori koji će se održati treće nedjelje u svibnju 2013., u ovom članku iznosimo analizu nekih instituta izbornog postupka te prikaz odredaba Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 144/12) koje se odnose na provođenje izbora. Istovremeno ukazujemo i na knjigu – priručnik »Lokalni izbori 2013. i usklađivanje statuta i poslovnika JLS-a« (Novi informator 2013. skupina autora), s oglednim primjerima akata koji mogu pomoći u boljem provođenju lokalnih izbora.

Elektronički porezni nadzor
Autor: Zdravko Vukšić

Stručni članak

Početkom ovog stoljeća, porezne uprave država Europske unije u velikoj mjeri koriste elektronički porezni nadzor koji se obavlja s pomoću računala potpomognutim alatima i tehnikama.1 Jedan od tih alata, koji se koristi u elektroničkom poreznom nadzoru, je ACL (engl. Audit Command Language). U Strategiji Porezne uprave Republike Hrvatske za razdoblje 2011.-2015.,2 kao jedan od zadanih ciljeva poreznog nadzora je predviđeno uvođenje i primjena računalnih alata za elektronički nadzor. Nakon intenzivnih priprema, rukovodstvo Porezne uprave Republike Hrvatske odlučilo je da je elektronički alat ACL najpogodniji za razvoj i primjenu elektroničkog poreznog nadzora. Takav nadzor bit će sve prisutniji u poreznom nadzoru od trenutka kad Republika Hrvatska pristupi Europskoj uniji. Što je elektronički porezni nadzor, kako se provodi, kojim se alatima i tehnikama služi, tema je kojom se autor bavi u nastavku teksta ovoga članka.

Propisi doneseni tijekom 2012. koji su utjecali na Zakon o radu
Autor: Domagoj Franjo Frntić

Stručni članak

Zakon o radu (Nar. nov., br. 149/09, 61/11 i 82/12) tijekom 2012. godine sadržajno je izmijenjen drugim propisima, iako se formalno nije pristupalo izmjenama i dopunama samog Zakona o radu. Pojedini instituti su u bitnome izmijenjeni, ponegdje se ušlo i u ugovornu (civilističku) koncepciju Zakona. Trend da se Zakon o radu mijenja drugim propisima, utječe na pravnu sigurnost. Naime, sada poznavanje Zakona o radu značajno ovisi i o poznavanju drugih propisa koji su ga sadržajno izmijenili ili su na drugi (neizravan) način utjecali na njegove odredbe.

Marguš protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Davanje oprosta u odnosu na čine koji su okarakterizirani kao ratni zločini protiv civilnog stanovništva predstavlja temeljni propust kaznenog postupka zbog kojeg su ispunjeni uvjeti za ponavljanje postupka iz stavka 2. članka 4. Protokola br. 7. uz Konvenciju

Uređenje biračkog mjesta - postavljanje glasačkih listića
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sve tvrdnje o navodnim nepravilnostima ili nezakonitostima u izbornom postupku moraju biti potkrijepljene odgovarajućim dokazima, a ne mogu se zasnivati na paušalno iznesenim, općim ili ničim potkrijepljenim tvrdnjama ili subjektivnim mišljenjima o povredi prava na zastupljenost nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru

Vjerojatnost tražbine - subjektivna opasnost za namirenje tražbine
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

O vjerojatnosti postojanja tražbine i opasnosti da će se bez određivanja privremene mjere spriječiti ili otežati naplata tražbine sud donosi ocjenu na temelju činjenica i dokaza koje predlagatelj osiguranja mora navesti još u svom prijedlogu, te se ne može smatrati da je opasnost učinjena vjerojatnom zbog same činjenice da protivnik osiguranja nije podmirio tražbinu koja je među strankama sporna

Povećanje temeljnog kapitala pretvaranjem rezervi u temeljni kapital

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje se rezerve društva s ograničenom odgovornošću mogu koristiti za povećanje temeljnog kapitala, pretvaranjem rezervi u temeljni kapital?

Oporezivanje usluge cateringa porezom na dodanu vrijednost

Vi pitate - mi odgovaramo

Po kojoj stopi poreza na dodanu vrijednost je oporeziva usluga cateringa u slučaju kad se uz isporuku pripremljene hrane i pića na mjestu isporuke pruža i usluga posluživanja hrane i pića (usluga konobara)?

Dostava u radnim odnosima

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako obaviti dostavu odluke o otkazu osobi koja već neko vrijeme ne dolazi na posao i za koju se ne zna gdje je (nestao je)?

Filteri