List Informator
UVODNIK
Novela Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
U ovom broju pišemo o temeljnim izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08). Naime, na 23. sjednici Hrvatskog sabora od 20. svibnja 2011., donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.Tim Zakonom obavljena su usklađenja s odredbama Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09) i određena rješenja iz Zakona u području službeničkih odnosa, koja se odnose na rok za žalbu na prijam u službu i druga pitanja, o kojima u članku piše autorica Sanda Pipunić, dipl. iur. iz Zagreba.
Autor: Sanda Pipunić, dipl. iur. iz Zagreba
Sadržaj
Stručni članak
Još iz vremena akceptnog naloga, instrumenta nastalog u platnom prometu, koji je bio preteča današnje ovršnopravne zadužnice, ustalila se sudska praksa da dužnik, u slučaju vjerovnikove zloporabe ili općenito nekorektne uporabe toga instrumenta, ima pravo pribjeći ovršnopravnom osiguranju privremenom mjerom, te da je uvjet za opravdanje takve mjere – popratna kondemnatorna tužba na vraćanje isprave (instrumenta). Do takve reivindikacijske tužbe najčešće dolazi nakon što vjerovnik podnese zadužnicu na naplatu banci (danas – FINA-i), pa zadužnica ne bude naplaćena (djelomično ili u cijelosti) zbog nedostatka sredstava na računu. Jedna, čini se usamljena, revizijska odluka dovodi takvu praksu u pitanje, problematizirajući vjerovnikov posjed zadužnice nakon što ju je predao na naplatu. U članku se autor kritički osvrće na stajalište iz revizijske odluke, obrazlažući drukčije mišljenje posebnim, ovršnopravnim odredbama koje uređuju zadužnicu i njezinu realizaciju, ali i onima koje uređuju klasičan institut posjeda.
Stručni članak
Hrvatski sabor, na sjednici održanoj 11. ožujka 2011., donio je novi Zakon o zadrugama. Zakon je objavljen u Narodnim novinama, broj 34, dana 23. ožujka 2011., a stupio je na snagu 31. ožujka 2011. U članku donosimo pregled najvažnijih rješenja glede osnivanja i statusa zadruga, koja donosi novi Zakon.
Stručni članak
U ovom broju pišemo o temeljnim izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08). Naime, na 23. sjednici Hrvatskog sabora od 20. svibnja 2011., donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi.Tim Zakonom obavljena su usklađenja s odredbama Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09) i određena rješenja iz Zakona u području službeničkih odnosa, koja se odnose na rok za žalbu na prijam u službu i druga pitanja, o kojima u članku piše autorica Sanda Pipunić, dipl. iur. iz Zagreba.
Stručni članak
U novom Zakonu o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09) institut dostave reguliran je u Glavi VI., pod nazivom »Obavješćivanje«, u člancima 83.-93. Predmet ovog članka je odredba članka 85. ZUP-a, kojom je reguliran samo jedan segment dostave, i to osobna dostava. Stoga se autorica ŠTEFANIJA KASABAŠIĆ u ovom članku bavi određenim pitanjima osobne dostave i slučajevima kad se smatra da je dostava obavljena, budući da su brojna pitanja o neposrednoj osobnoj dostavi još uvijek sporna u upravnoj praksi.
Stručni članak
Trgovina s inozemstvom obuhvaća prodaju robe u inozemstvu (izvoz), kupnju robe iz inozemstva (uvoz) te obavljanje trgovačkog posredovanja na inozemnom tržištu. Djelatnost trgovine može obavljati pravna i fizička osoba koja je registrirana za obavljanje te djelatnosti. U trgovini s inozemstvom, osim prodavatelja i kupca (bez obzira na to radi li se o izvozu ili uvozu robe) sudjeluje i čitav niz drugih subjekata, primjerice: kontrolne kuće za ispitivanje kvalitete robe, inspekcijske službe, prijevoznici, osiguravatelji, tvrtke za skladišno poslovanje, tvrtke koje obavljaju manipulacije s robom (utovar, pretovar, istovar), banke, carina i dr. te nezaobilazno i međunarodni otpremnici. Koliko je uputno angažirati međunarodnog otpremnika za obavljanje svih netom navedenih radnji? U svakom slučaju ne samo da je uputno, nego i preporučljivo. Naime, pravi međunarodni otpremnik, a to je onaj koji je član Međunarodnog saveza Udruženja otpremnika (FIATA), u stanju je riješiti i najsloženije transportne i carinske probleme i pitanja. O svemu tome autor piše, opširnije, u nastavku.
Stručni članak
Autor u radu raspravlja o mogućnostima uvođenja pravnog instituta ombudsmana, odnosno pravobranitelja za pacijente u naše zdravstveno pravo. Razmatrajući navedena pitanja, autor ovog članka iznosi sadašnje pravno i stvarno stanje zdravstvene djelatnosti i daje ocjenu sadašnjega stanja. Iznosi i polazište pro et contra uvođenja ombudsmana, registrirajući i argumente oponenata sa svrhom da nakon izloženih argumenata ponudi odgovor na pitanje u kojoj mjeri navedeni institut, s obzirom na svoja rješenja i društvenu zbilju, uistinu može u našim konkretnim uvjetima ostvariti takvu svoju zadaću. Autor pledira u korist ombudsmana i izražava stajalište da je zahtjev za njegovo uvođenje inherentan s važećim zdravstvenim sustavom i iz njega nužno proizlazi.
Stručni članak
Zbog donošenja novog Zakona o proračunu (Nar. nov., br. 87/08 – u nastavku teksta: Zakon) ministar financija je, na temelju ovlasti iz članka 100. Zakona, donio nove pravilnike iz područja proračunskog računovodstva i izvještavanja. To su provedbeni propisi kojima su iscrpno razrađene odredbe Zakona u svezi s poslovnim knjigama, knjigovodstvenim ispravama, načelima iskazivanja imovine, obvezama, vlastitim izvorima, prihodima, rashodima i financijskim izvještavanjem u sustavu proračunskog računovodstva.
Stručni članak
Predmet ovog članka su odredbe Zakona o Gradu Zagrebu (Nar. nov., br. 60/01 i 125/08) kojima se uređuje položaj, djelokrug i ustrojstvo Grada Zagreba, te odredbe Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08), kojima se uređuje radnopravni status pročelnika. Autorica ŠTEFANIJA KASABAŠIĆ, dipl. iur. iz Zagreba, u ovom članku obrađuje status i prava pročelnika u Gradu Zagrebu i ukazuje na posebnosti toga položaja i na razliku u uređivanju te materije u odnosu na prijašnje propise, te iznosi određena stajališta o mogućnostima imenovanja i razrješenja pročelnika.
SENTENCE
Između ostvarenja legitimnog cilja u općem interesu i zaštite prava na mirno uživanje vlasništva mora postojati razuman odnos te Sud mora osobito ispitati je li miješanjem u vlasništvo određena poštena ravnoteža između zahtjeva općega interesa javnosti i zahtjeva zaštite prava na vlasništvo i je li nametnut nerazmjeran i prekomjeran teret, a osobito treba uzeti u obzir strogost sankcije
SENTENCE
Rješenjem drugostupanjskog suda kojim se potvrđuje prvostupanjsko rješenje da se ne dopušta preinačenje tužbe postupak nije pravomoćno završen
SENTENCE
Isprave o imovini ovršenika o kojoj državna tijela vode evidenciju, a koje je ovrhovoditelj dužan dostaviti sudu uz prijedlog za podnošenje prokaznog popisa imovine ovršenika, mogu biti dostavljene u preslici, osim u slučaju ako sud posumnja u vjerodostojnost preslika, kad će pozvat ovrhovoditelja da te isprave dostavi u izvorniku
SENTENCE
Prvostupanjsko tijelo Porezne uprave nije stekla status stranke u postupku upisa odjave obrta u obrtni registar
Vi pitate - mi odgovaramo
Ako su u zaštitu, očuvanje i obnovu urbane cjeline grada, koja je proglašena kulturnim dobrom, uložena sredstva iz državnog proračuna, je li vlasnik pojedinačne nekretnine koja se nalazi unutar te urbane cjeline, a koja nekretnina nije utvrđena kao pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, dužan prije prodaje te nekretnine vratiti dio iznosa uloženih sredstava, uplatom u korist državnog proračuna?
Vi pitate - mi odgovaramo
Odredbom članka 373.a Zakona o parničnom postupku bilo je predviđeno da drugostupanjski sud može presudom potvrditi ili preinačiti prvostupanjsku presudu ako prema stanju spisa nađe da je bitne činjenice moguće utvrditi na temelju isprava i posredno izvedenih dokaza. Izmjenama Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 57/11) riječ posredno je brisana. Što to točno znači?
Vi pitate - mi odgovaramo
Reviziju godišnjeg financijskog izvještaja tvrtke-kćeri domaćeg poduzetnika koji ulazi u konsolidirani financijski izvještaj, obavio je revizor iz treće zemlje, uz neka pravna i računovodstvena ograničenja. Reviziju konsolidiranog izvještaja domaćeg poduzetnika obavio je domaći revizor. S obzirom na to da je revizor iz treće zemlje u svojoj reviziji naveo neka pravna i računovodstvena ograničenja glede dostave dokumentacije za konsolidirani godišnji izvještaj, kakve obveze proizlaze za domaćeg revizora prilikom revizije konsolidiranih godišnjih izvještaja domaćeg poduzetnika?
Vi pitate - mi odgovaramo
Moraju li cijene usluga smještaja u ugostiteljskim objektima biti istaknute u kunama ili mogu biti istaknute i u nekoj drugoj valuti?