Informator broj 5971 od 28. svibnja 2011.

UVODNIK

O potrebi i preporukama za usklađenje propisa u području komunalnog gospodarstva

U članku autorica, mr. sc. DRAGICA KEMETER, voditeljica projekta Radne skupine za komunalno gospodarstvo Republike Hrvatske u Udruzi gradova Republike Hrvatske, piše o potrebama i preporukama koje bi trebalo obaviti u području zakonodavstva kojima se regulira komunalno gospodarstvo. Autorica iznosi i prijedloge rješenja iz prakse koji se odnose na tu materiju. U jednom od sljedećih brojeva nastavit ćemo s iznošenjem i drugih prijedloga glede komunalnog gospodarstva.
Autor: mr. sc. Dragica Kemeter

Sadržaj

Čitanje ustavnih tužbi i odluka Ustavnog suda o ustavnim tužbama
Autor: Karmen Gospodinović

Stručni članak

U ovom broju donosimo reagiranje na članak objavljen u Informatoru, broj 5960 od 20. travnja 2011., pod naslovom »Čitanje pisanog iskaza svjedoka i pravično suđenje« mr. sc. D. Jurasa i K. Čorvilo, u povodu Rješenja Ustavnog suda, br. U-III-3274/2008. od 17. veljače 2011. Autorica Karmen Gospodinović, viša ustavnosudska savjetnica, osporava zaključak autora da je Ustavni sud promijenio praksu u prije donesenim Odlukama. Naime, radi se o važnosti čitanja i polaska od pitanja jesu li odluke Ustavnog suda istovjetne ili ne, u formalnom supstancijalnom aspektu. Ustavni sud u navedenom Rješenju nije promijenio svoje pravno stajalište, zauzeto u Odluci, br. U-III-2805/20078 od 26. studenoga 2010. jer o tom pitanju Sud nije niti odlučivao s obzirom na to da u ustavnoj tužbi taj navod nije ni istaknut. Autorica istovremeno ukazuje na novi način postupanja Ustavnog suda s ustavnim tužbama.

Odlučivanje o naknadi parničnih troškova u slučaju donošenja presude na temelju odricanja
Autor: Vesna Težak-Škrbina

Stručni članak

U članku autorica analizira pitanje naknade parničnih troškova u slučaju donošenja presude na temelju odricanja, regulirane člankom 331.a Zakona o parničnom postupku. S obzirom na to da to pitanje nije izričito regulirano Zakonom o parničnom postupku, razmatra mogućnost analogne primjene članka 164. stavak 8. toga Zakona.

Tumačenja Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike
Autori: Sanda Pipunić Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U ovom članku donosimo pregled tumačenja Zajedničke komisije za tumačenje odredaba i praćenje primjene Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike (Nar. nov., br. 93/08, 23/09 - ispr.), Dodatak I. (Nar. nov., br. 36/09) i Dodatak II. (Nar. nov., br. 90/10), koja se odnose na najčešća pitanja za koja su tražena tumačenja. Stoga u ovom, prvom nastavku donosimo pregled najčešćih pitanja i tumačenja koja su se odnosila na godišnji odmor. U drugom ćemo nastavku donijeti tumačenja koja se odnose na naknadu plaće za godišnji odmor kada je službenik bio na bolovanju u prethodna tri mjeseca i na pitanja koja se odnose na plaćeni dopust.

O potrebi i preporukama za usklađenje propisa u području komunalnog gospodarstva
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

U članku autorica, mr. sc. DRAGICA KEMETER, voditeljica projekta Radne skupine za komunalno gospodarstvo Republike Hrvatske u Udruzi gradova Republike Hrvatske, piše o potrebama i preporukama koje bi trebalo obaviti u području zakonodavstva kojima se regulira komunalno gospodarstvo. Autorica iznosi i prijedloge rješenja iz prakse koji se odnose na tu materiju. U jednom od sljedećih brojeva nastavit ćemo s iznošenjem i drugih prijedloga glede komunalnog gospodarstva.

Povezane osobe u poreznom nadzoru
Autor: Zdravko Vukšić

Stručni članak

Povezane osobe, tj. povezani porezni obveznici1 oni su obveznici2 kod kojih jedan obveznik sudjeluje izravno ili neizravno u upravi, nadzoru ili kapitalu drugog obveznika ili isti obveznici sudjeluju izravno ili neizravno u upravi, nadzoru ili kapitalu društva. Osnovni je cilj povezivanja poreznih obveznika racionalizacija poslovanja, smanjenje rashoda te povećanje prihoda, dobiti i drugih gospodarstvenih koristi te postizanje povoljnijeg poreznog položaja društva unutra skupine. Povezani porezni obveznici su formalnopravno samostalni, ali pravna samostalnost ne znači uvijek i poslovnu samostalnost. Povezivanje dvaju ili više poreznih obveznika posljedica je određenih zajedničkih interesa. Povezanost poreznih obveznika promatrana je u više zakonskih propisa, i to: Općem poreznom zakonu3 (u nastavku teksta: OPZ), Zakonu o računovodstvu4 (u nastavku teksta: ZOR) i Zakonu o trgovačkim društvima5 (u nastavku teksta: ZTD). Autor članka ukazuje na specifičnosti nadzora poveznih poreznih obveznika, s posebnim osvrtom na nadzor transakcija povezanih poreznih obveznika.

Pravna priroda i obilježja menadžerskog ugovora
Autor: Krešimir Duić

Stručni članak

U stručnoj, pa i široj, javnosti, pitanja vezana uz rad menadžera i sklapanje menadžerskog ugovora uvijek su aktualna. Slijedom toga, autor piše o menadžerskom ugovoru kao ugovoru sui generis, kojim se uređuju međusobna prava i obveze gospodarskog subjekta i menadžera, njegovoj pravnoj prirodi, sadržaju i obilježjima, te načinima prestanka menadžerskog ugovora. U članku donosimo i ogledni primjer menadžerskog ugovora.

Upravna i sudska praksa u primjeni članka 12. Zakona o naknadi
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Iznimno od članka 12. stavak 1. Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, prema kojem pravo na naknadu za oduzetu imovinu pripada samo onim pravnim osobama, odnosno njihovim pravnim sljednicima, koje su do donošenja navedenog Zakona na teritoriju Republike Hrvatske održale pravni kontinuitet, obavljale djelatnost i imale sjedište, Vlada Republike Hrvatske može donijeti odluku kojom se prava iz toga Zakona priznaju onim pravnim osobama, odnosno njihovim pravnim sljednicima, koji ne ispunjavaju navedene uvjete pod uvjetom da se radi o pravnim osobama koje nisu na teritoriju Republike Hrvatske mogle obavljati djelatnost i održati neprekinuto pravno sljedništvo jer su zbog političkih razloga bile zabranjene i raspuštene, a promicale su hrvatske državotvorne nacionalne interese. U članku donosimo upravnopravnu i upravnosudsku praksu koja se odnosi na primjenu navedene odredbe.

Tužba predmnijevanog vlasnika (actio publiciana)
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kupac kojemu je prodavatelj najprije predao kupljeni stan u posjed, a zatim mu je taj posjed oduzeo, ima kao predmnijevani vlasnik pravo publicijanskom tužbom zahtijevati povrat stana a pravo na podnošenje te tužbe ne zastarijeva

Opoziv člana uprave putem suda
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Činjenica da je član uprave osnovao društvo koje se bavi konkurentskom djelatnošću bez suglasnosti ostalih članova društva, predstavlja važan razlog za opoziv tog člana uprave

Porez na vozila - plaćanje za dio godine
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Pri promjeni vlasništva cestovnog motornog vozila tijekom kalendarske godine novi vlasnik ne plaća porez na cestovna motorna vozila ako je taj porez bio utvrđen prijašnjem vlasniku

Dovršetak ovrhe
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Ovrha određena radi uspostave ranijeg posjedovnog stanja (koju radnju može izvršiti i druga osoba) nije dovršena kad je dužnik položio sredstava na račun suda, jer je riječ o sredstvima kojima vjerovnik ne može slobodno raspolagati, već mu se isplaćuju iz pologa na temelju dokumentacije o stvarnim troškovima

Odgoda ovrhe

Vi pitate - mi odgovaramo

Odgađa li žalba na rješenje o odgodi ovrhe provedbu odgode ovrhe?

Primjena ZUP-a – usmena rasprava

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji su uvjeti za održavanje usmene rasprave u upravnom postupku, ako se uredno pozvana stranka ne odazove pozivu bez opravdanog razloga?

Godišnji odmor – kad se radi dvije subote u mjesecu

Vi pitate - mi odgovaramo

Koliko godišnjeg odmora treba utvrditi radniku koji radi dvije subote u mjesecu?

Porez na tvrtku za trgovačko društvo u stečaju

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko je društvo dospjelo u stečaj i otvorilo je stečajni postupak. Je li takvo društvo, koje je u stečaju, u obvezi plaćati porez na tvrtku?

Filteri