Informator broj 5386 od 19. listopada 2005.

UVODNIK

O novom pravu javne nabave

Zakon o javnoj nabavi izmijenjen je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 92/05), stupio je na snagu 4. kolovoza 2005. g., a primjenjuje se od 1. listopada 2005. g. S obzirom na upravo rastuće potrebe za modernizacijom opreme, informatizacijom opreme i usklađivanjem sa standardima Europske unije, za očekivati je da postupak javne nabave bude središnje pitanje racionalizacije i ubrzanja našeg gospodarskog sustava. Zamolili smo, stoga, gospodina GORANA MATEŠIĆA, predsjednika Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave, Goran Matešić da za informator pojasni te odredbe.
Autor: Goran Matešić, dipl. iur.

Sadržaj

Provođenje ovrhe na plaći zaposlenika
Autor: Berislav Matković

Stručni članak

U članku se razmatra postupak ovrhe pljenidbom dospjelih tražbina ovršenika u slučaju kad je ovršenik radnik koji ostvaruje plaću kod poslodavca te o obvezama poslodavca u tom postupku.

Povrat u prijašnje stanje u hrvatskom parničnom postupku
Autor: Jozo Čizmić

Stručni članak

Donošenjem i stupanjem na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 117/03 - u nastavku teksta: Novela), u naš parnični postupak uvodi se niz bitnih promjena i novina s temeljnim ciljem da se parnična procedura pojednostavni i učini djelotvornijom, da svi sudionici u postupku svojim aktivnim djelovanjem pridonesu da se što prije rasprave sporne činjenice i donese odluka u sporu, čime bi se povećala opća razina pravne zaštite. Između ostalog, redefinirane su i odredbe o povratu u prijašnje stanje. U tom smislu, uz prikaz temeljnih obilježja instituta povrata u prijašnje stanje, autor se u radu posebno osvrnuo i na izmjene i novine koje se odnose na uređenje toga instituta prema odredbama spomenutog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku.

O novom pravu javne nabave
Autor: Goran Matešić

Stručni članak

Zakon o javnoj nabavi izmijenjen je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 92/05), stupio je na snagu 4. kolovoza 2005. g., a primjenjuje se od 1. listopada 2005. g. S obzirom na upravo rastuće potrebe za modernizacijom opreme, informatizacijom opreme i usklađivanjem sa standardima Europske unije, za očekivati je da postupak javne nabave bude središnje pitanje racionalizacije i ubrzanja našeg gospodarskog sustava. Zamolilj smo, stoga, gospodina GORANA MATEŠIĆA, predsjednika Državne komisije za kontrolu postupaka javnenabave, da za informator pojasni te odredbe.

Nastojanja prema reintegraciji hrvatskog pravnog poretka u kontinentalnoeuropski pravni krug
Autor: Nikola Gavella

Stručni članak

U Informatoru broj 5385 od 15. listopada 2005. g. objavili smo prvi dio članka o potrebi prilagodbe hrvatskog pravnog poretka europskim i njegovoj reintegraciji u kontinentalnoeuropski krug autora prof.sc NIKOLE GAVELLE, professora emeritusa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U ovom, drugom nastavku autor iznosi daljnje razloge nužnosti donošenja Građanskog zakonika, a zatim piše o ostvarivanju građanskopravne sastavnice u pravnoj i životnoj praksi te o potrebi za odgovarajućom izobrazbom pravnika.

Ostavka osobe izabrane na dužnost u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
Autor: Teodor Antić

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01 i 60/01 - vjerodostojno tumačenje) i Zakona o izboru članova predstavničkih tijela lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 44/05 - proč. tekst) kojim se uređuje institut podnošenja ostavke. Stoga autor, mr. sc. Teodor Antić, dipl. iur. iz Zagreba, iznosi u članku svoja stajališta o ostavci osoba izabranih na dužnost u lokalnoj, odnosno područnoj (regionalnoj) samoupravi.

Donošenje i sadržaj Pravilnika o radu
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Jedan od najvažnijih akata radnog prava je pravilnik o radu. Njime se reguliraju značajna pitanja iz radnog odnosa, kao što su plaća, organizacija rada itd., odnosno njime se iscrpnije razrađuju pojedini instituti, propisani Zakonom o radu. Njegovo donošenje je za pojedine poslodavce obveza, a za pojedine mogućnost. Naime, pravilnik o radu moraju donijeti poslodavci koji zapošljavaju više od 20 radnika. U članku, stoga, pišemo o njegovom obveznom i mogućem sadržaju, postupku donošenja i objave te o drugim važnim pitanjima na koje treba ukazati kad je riječ o donošenju pravilnika o radu.

Zaštita ustavnih prava - imenovanje suca
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo ravnopravnog sudjelovanja u natječaju imaju kandidati koji na dan objave natječaja ispunjavaju zakonom utvrđene uvjete za imenovanje suca.

Parnični postupak - tužba na utvrđenje
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tužbom na utvrđenje ne može se tražiti utvrđenje odnosno neutvrđenje neke činjenice.

Sklapanje ugovora od strane neovlaštene osobe
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad neovlašteno zastupani ne odobri ugovor, tada ugovor s neovlaštenom osobom nije niti sklopljen pa je ta osoba drugoj strani u obvezi vratiti ono što je primila bez valjane osnove.

Obveza savjetovanja s radničkim vijećem prije donošenja odluke
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da su članovi radničkog vijeća faksom dostavili svoju suglasnost s izvanrednim otkazom ugovora o radu, a da se nisu sastali na sjednici, ne utječe na valjanost provedenog savjetovanja poslodavca s radničkim vijećem.

Lokalna samouprava

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li gradonačelnik ostvariti pravo na naknadu plaće za 180 dana po prestanku dužnosti i naknadu za ponovni mandat u volonterskom statusu?

Porez na dohodak - osobni odbitak nerezidenta

Vi pitate - mi odgovaramo

S poreznim obveznikom nerezidentom koji ostvaruje dohodak (plaću) u tuzemstvu, žive i njegovi članovi uže obitelji. Ima li taj nerezident pravo na osobni odbitak za uzdržavane članove uže obitelji?

Ovrha radi naplate neisplaćene plaće

Vi pitate - mi odgovaramo

Provodi li Porezna uprava naplatu poreza, prireza i doprinosa u postupku ovrhe radi naplate neisplaćene plaće ili ona samo u ovrsi sudjeluje tako da izrađuje obračun poreza, prireza i doprinosa?

Uredbe Vlade Republike Hrvatske

Vi pitate - mi odgovaramo

Koliko dugo vrijede uredbe koje je donijela Vlada Republike Hrvatske na temelju ovlasti Hrvatskog sabora, a kojima se uređuju pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskog sabora?

Filteri