Informator broj 5340 od 11. svibnja 2005.

UVODNIK

Prostorno uređenje i planiranje korištenja zemljišta

Na radnom skupu DAN GRADITELJA, održanom 22. travnja 2005., kojeg je organizirao HUP - Udruga poslodavaca graditeljstva, u suradnji sa Zagrebačkim velesajmom, Hrvatskom gospodarskom komorom, Strukovnim udruženjem graditeljstva, pod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva raspravljalo se, između ostalog, o stanju propisa iz područja graditeljstva i usporedbi s EU. U sklopu te teme obrađene su tri cjeline:

  • Prostorno uređenje i planiranje korištenja zemljišta
  • Propisi o građenju i
  • Javna nabava, s posebnim osvrtom na ustupanje radova i usluga za koje nije unaprijed poznato rješenje.

U ovom broju donosimo jedno od izlaganja u kojem se govori o stanju hrvatskih propisa iz područja prostornog uređenja i planiranja korištenja zemljišta. Nadalje, daje se usporedni prikaz nekih rješenja na temelju kojih se može, nedvojbeno, zaključiti koja područja još nisu uređena i koja treba urediti sukladno standardima sličnih rješenja u EU. Također se ističe hitnost i obimnost usklađivanja javnog građevinskog prava sa zakonodavstvom zemalja članica EU i nužnost sudjelovanja stručnih institucija i strukovnih organizacija tijekom izvršavanja te važne zadaće.
Autor: mr. sc. Vladimir Krtalić

Sadržaj

Prostorno uređenje i planiranje korištenja zemljišta
Autor: Vladimir Krtalić

Stručni članak

Na radnom skupu DAN GRADITELJA, održanom 22. travnja 2005., kojeg je organizirao HUP - Udruga poslodavaca graditeljstva, u suradnji sa Zagrebačkim velesajmom, Hrvatskom gospodarskom komorom, Strukovnim udruženjem graditeljstva, pod pokroviteljstvom Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva raspravljalo se, između ostalog, o stanju propisa iz područja graditeljstva i usporedbi s EU. U sklopu te teme obrađene su tri cjeline: Prostorno uređenje i planiranje korištenja zemljišta Propisi o građenju i Javna nabava, s posebnim osvrtom na ustupanje radova i usluga za koje nije unaprijed poznato rješenje. U ovom broju donosimo jedno od izlaganja u kojem se govori o stanju hrvatskih propisa iz područja prostornog uređenja i planiranja korištenja zemljišta. Nadalje, daje se usporedni prikaz nekih rješenja na temelju kojih se može, nedvojbeno, zaključiti koja područja još nisu uređena i koja treba urediti sukladno standardima sličnih rješenja u EU. Također se ističe hitnost i obimnost usklađivanja javnog građevinskog prava sa zakonodavstvom zemalja članica EU i nužnost sudjelovanja stručnih institucija i strukovnih organizacija tijekom izvršavanja te važne zadaće.

Temeljne pravne i marketinške odrednice branda
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

U članku se daje pojam branda, pri čemu se navode različite definicije tog pojma. Nadalje, utvrđuje se razlika između pojmova proizvoda, žiga i branda te se naglašava da ti pojmovi, iako imaju neke sličnosti, nisu sinonimi. Razmatraju se glavne vrste brandova te načini zaštite branda koja se, iako ne postoji posebno pravo branda, djelotvorno provodi primjenom propisa s područja prava intelektualnog vlasništva (patentno pravo, pravo industrijskog obličja, autorsko pravo i žigovno pravo), kao i upravnog i carinskog prava, sprječavanja nepoštenog tržišnog natjecanja te u najtežim slučajevima i kaznenog prava.

Hrvatsko morsko ribarstvo s motrišta carinskog i poreznog prava
Autori: Dubravko Abramović Željko Dominis

Stručni članak

Člankom 191. Carinskog zakona propisano je oslobođenje od plaćanja carine na proizvode morskog ribolova i druge morske proizvode koji su bili ulovljeni u teritorijalnome moru drugih država na brodovima registriranim ili upisanim u registar brodova Republike Hrvatske i koji plove pod zastavom Republike Hrvatske, te proizvoda dobivenih od tih proizvoda na brodovima tvornicama koji ispunjaju propisane uvjete. To se oslobođenje ne odnosi na oslobođenje od plaćanja poreza na dodanu vrijednost.

Djelokrug jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave - pravo na pristup informacijama
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Zakon o pravu na pristup informacijama (Nar. nov., br. 172/03) izazvao je mnoge dvojbe u tumačenju odredaba glede prava na pristup informacijama i donošenju prvostupanjskog rješenja o odbijanju zahtjeva, a s tim u svezi i nadležnosti u povodu žalbe na to rješenja. Stoga smo u Informato- ru objavili više članaka na tu temu, i to u Informatoru broj 5285-5286 o »Dostupnim informacijama«, o »Rješenjima koja donosi službenik za informiranje na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama« u broju 5308 od 19. 1. 2005. te u Informatoru broj 5327-5328 od 26. i 30. ožujka 2005. članak pod naslovom »Kome se izjavljuje žalba protiv rješenja službenika za informiranje«. Nastavljajući obradu teme o nadležnosti tijela za odlučivanje u povodu žalbe u tumačenju čl. 17. ovog Zakona, nastojimo, kroz bojište mišljenja, doći do cilja i namjere zakonodavca u određenju sadržaja odredaba ovog Zakona.

Analitički model pokazatelja za praćenje i analizu zaliha gotovih proizvoda u trgovačkom društvu
Autor: Boris Brezničar

Stručni članak

Praćenje i analiza zaliha gotovih proizvoda, sastavni je dio procesa upravljanja skladišnim poslovanjem u trgovačkom društvu, kao i vlastitim prodavaonicama trgovačkog društva. Oblikovanje analitičkog modela pokazatelja za praćenje i analizu zaliha, obuhvaćen je metodama analiza koje provodi kontroling društva. Odabir pokazatelja u analitičkom modelu ovisi o djelatnosti društva i segmentima skladišnog poslovanja (ulaz proizvoda u skladište, uskladištenje, izlaz proizvoda iz skladišta, unutarnji transport i otprema proizvoda kupcima). Za primjenu odabranih pokazatelja moraju se oblikovati informacijske podloge (izvješća), i definirati izvori podataka iz kojih se mogu rabiti podaci za provođenje analize. Pazni oblici i vrste skladišne i računovodstvene evidencije te evidencije u prodaji, služe za provođenje analize primjenom analitičkog modela pokazatelja. Zbog važnosti i značenja koje imaju zalihe proizvoda na poslovne rezultate društva, menadžment prodaje mora raspolagati s pregledom stanja zaliha proizvoda, što će biti i temeljni preduvjet za optimalizaciju zaliha proizvoda i pravodobnu opskrbu tržišta proizvodima i ispunjenju narudžbi kupaca. Analitički model pokazatelja koji se ovdje prikazuje, našao je svoju široku primjenu u gospodarskim djelatnostima, a posebno u industrijskoj djelatnosti.

Liberalizacija ulaganja nerezidenata u domaće vrijednosne papire i udjele u domaćim investicijskim fondovima
Autor: Ivan Biluš

Stručni članak

Odluka o prestanku važenja Odluke o načinu i uvjetima pod kojima nerezidenti ulažu u domaće vrijednosne papire i udjele u domaćim investicijskim fondovima (Nar. nov., br. 34/05 - u nastavku teksta: nova Odluka) stupila je na snagu 24. ožujka 2005. godine. Samim time, nakon stupanja nove Odluke na snagu nametnula su se sljedeća pitanja: prema kojim će pravilima sada nerezidenti ulagati u domaće vrijednosne papire i gdje su ta pravila napisana? Iz navedenog slijedi odgovor da su ulaganja nerezidenata u domaće vrijednosne papire i udjele u domaćim investicijskim fondovima od 24. ožujka 2005. godine, slobodna upravo zato jer ulaganja takve vrste u Republici Hrvatskoj više nisu ograničena posebnim propisom. Autor o tome piše u nastavku teksta ovoga članka.1

Oporezivanje primitaka učenika i studenata na redovitom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga
Autor: Ivica Mladineo

Stručni članak

S obzirom na to da je od 1. siječnja 2005. godine Zakonom o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04) nešto izmijenjen način oporezivanja primitaka učenika i studenata na redovitom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga, Porezna uprava - Središnji ured dao je uputu o oporezivanju tih primitaka, načinu njihove isplate te o dostavljanju propisanih izvješća, koju prenosimo u cijelosti.

O nekim prijepornim pitanjima provedbe novoga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
Autor: Vlatko Mrša

Stručni članak

U prvom dijelu članka, objavljenom u Jnformatoru broj 5339 od 7. svibnja 2005. g., autor Vlatko Mrsa, dipl. iur., iz Šibenika obradio je određena pitanja provedbe novoga Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Nar. nov., br. 174/04), a posebno prava iz mirovinskog osiguranja glede računanja u mirovni staž vremena u kojemu su hrvatski branitelji sudjelovali u Domovinskom ratu, povećanja starosnih, prijevremenih starosnih i invalidskih mirovina hrvatskih branitelja i obiteljskih mirovina članova obitelji hrvatskih branitelja, ostvarenih prema općim propisima te ostvarivanje najniže mirovine. U ovom, drugom, dijelu članka autor dovršava temu pišući o gubitku prava na obiteljsku mirovinu određenih članova obitelji hrvatskih branitelja, ostvarivanju naknade hrvatskih branitelja s pravom na profesionalnu rehabilitaciju i rješavanju neriješenih zahtjeva za ostvarivanje prava prema tome Zakonu.

Načelo povjerenja u zemljišne knjige
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ne može se pozvati na načelo povjerenja u zemljišne knjige (u svezi sa stjecanjem prava zaloga), onaj koji je znao ili je mogao znati da stanje u zemljišnim knjigama ne odgovara stvarnom stanju.

Pisana izrada i dostava presude
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U obrazloženju presude na temelju priznanja, dovoljno je da sud iznese samo one razloge koji opravdavaju donošenje takve presude. Ako ne postoje okolnosti koje upućuju na zaključak da je u pitanju zahtjev kojim stranke ne mogu raspolagati, sud nije dužan u tom pravcu obrazlagati navedenu presudu.

Prostorno uređenje - lokacijska dozvola
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Suglasnosti, uvjeti, potvrde, mišljenja i drugi akti izdani tijekom postupka za lokacijsku dozvolu, važe do okončanja postupka donošenja predmetne lokacijske dozvole.

Odgovornost države za štetu za koju je odgovarala bivša SFRJ
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pretpostavke za odgovornost Republike Hrvatske za naknadu štete zbog ozljeđivanja na odsluženju vojnog roka u bivšoj JNA, treba utvrditi primjenom odredaba Zakona o odgovornosti Republike Hrvatske za štetu nastalu u bivšoj SFRJ za koju je odgovarala bivša SFRJ.

Pravo odvojenog namirenja u stečajnom postupku
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Stečajni vjerovnik s pravom odvojenog namirenja nema pravni interes za podnošenje žalbe protiv rješenja kojim je utvrđeno da je stečajni upravitelj osporio tom vjerovniku pravo odvojenog namirenja, jer od sudske odluke kojom bi žalba bila usvojena ne može očekivati nikakvu korist. To iz razloga jer je osporavanje stečajnog upravitelja bespredmetno ako isti ne ustane tužbom, pod uvjetima i rokovima iz članka 141. Stečajnog zakona.

Oporezivanje terenskog dodatka

Vi pitate - mi odgovaramo

Imaju li radnici koji neprekidno borave i rade na terenu pravo na neoporezivu isplatu terenskog dodatka i za dane tjednog odmora (subota i nedjelja)?

Dostava otkaza ugovora o radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se otkaz ugovora o radu dostaviti primjenom odredaba o dostavi Zakona o općem upravnom postupku?

Upravljanje stambenom zgradom

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li za donošenje odluke o davanju u zakup zajedničke prostorije potrebna suglasnost svih suvlasnika zgrade ili je dovoljno da o tome odluku donese natpolovična većina suvlasnika?

Filteri