Informator broj 5324 od 16. ožujka 2005.

UVODNIK

Državni suverenitet i članstvo u Europskoj uniji

U Ustavu Republike Hrvatske, u njegovim temeljnim odredbama, upisano je da je suverenitet neotuđiv, nedjeljiv i neprenosiv, a prostire se nad njezinim kopnenim područjem, rijekama, jezerima, prokopima, unutarnjim morskim vodama, teritorijalnim morem te zračnim prostorom iznad tih područja. Također, sadržava i načela da Sabor ili narod neposredno, samostalno, u skladu s Ustavom i zakonom, odlučuje o uređivanju gospodarskih, pravnih i političkih odnosa u Republici Hrvatskoj, o očuvanju prirodnog i kulturnog bogatstva i korištenju njime te o udruživanju u saveze s drugim državama. Te saveze Republika Hrvatska sklapa zadržavajući suvereno pravo da sama odlučuje o prenesenim ovlastima i pravo da slobodno iz njih istupa.

Stvaranje Europske unije i naše očekivanje da postanemo punopravna članica, nameće pitanje - dolazi li time do drukčijeg poimanja suverenosti? Svoje viđenje u razgovoru za naš list iznosi dr. sc. IVAN ŠIMONOVIĆ, profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Autor: dr. sc. Ivan Šimonović

Sadržaj

Državni suverenitet i članstvo u Europskoj uniji
Autor: Ivan Šimonović

Stručni članak

U Ustavu Republike Hrvatske, u njegovim temeljnim odredbama, upisano je da je suverenitet neotuđiv, nedjeljiv i neprenosiv, a prostire se nad njezinim kopnenim područjem, rijekama, jezerima, prokopima, unutarnjim morskim vodama, teritorijalnim morem te zračnim prostorom iznad tih područja. Također, sadržava i načela da Sabor ili narod neposredno, samostalno, u skladu s Ustavom i zakonom, odlučuje o uređivanju gospodarskih, pravnih i političkih odnosa u Republici Hrvatskoj, o očuvanju prirodnog i kulturnog bogatstva i korištenju njime te o udruživanju u saveze s drugim državama. Te saveze Republika Hrvatska sklapa zadržavajući suvereno pravo da sama odlučuje o prenesenim ovlastima i pravo da slobodno iz njih istupa. Stvaranje Europske unije i naše očekivanje da postanemo punopravna članica, nameće pitanje - dolazi li time do drukčijeg poimanja suverenosti? Svoje viđenje u razgovoru za naš list iznosi dr. sc. IVAN ŠIMONOVIĆ, profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Nove olakšice za otvaranje obrta

Stručni članak

U Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva (u nastavku teksta: Ministarstvo) ovih je dana održana tiskovna konferencija na temu »Nove olakšice za otvaranje obrta« kojoj su nazočili g. Branko Vukelić, ministar gospodarstva, rada i poduzetništva i g. Stjepan Šafran, predsjednik Hrvatske obrtničke komore (u nastavku teksta: HOK) zajedno sa svojim suradnicima.

Primjena Ugovora o socijalnom osiguranju između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine prilikom ostvarivanja prava na mirovinu
Autor: Daniel Sever

Stručni članak

U članku nas autor DANIEL SEVER, dipl. iur. iz Zagreba, upoznaje s normama Ugovora o socijalnom osiguranju između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine te daje iscrpan pregled njegovih normi koje se odnose na ostvarivanje prava na mirovinu.

Novine u sustavu proračunskog računovodstva
Autor: Ivana Uroić

Stručni članak

Pravilnik o proračunskom računovodstvu i računskom planu (Nar. nov., br. 27/05 - u nastavku teksta: Pravilnik) stupio je na snagu danom objave u Narodnim novinama, odnosno 25. veljače 2005. g. Taj Pravilnik primijenit će se već kod sastavljanja financijskih izvještaja za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2005. g. Kroz odredbe o novinama u sustavu proračunskog računovodstva primjenom Pravilnika, opširnije piše autorica.

Okružnica o predaji financijskih izvještaja proračuna i korisnika proračuna

Stručni članak

Glavna državna rizničarka uputila je sljedeću okružnicu, klasa: 400-06/05-01/ 8, ur.broj: 513-05-02/ 05-3, od 8. ožujka 2005. g. o predaji financijskih izvještaja proračuna i korisnika proračuna za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2005. godine Središnjem proračunu, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i korisnicima proračuna, koju u cijelosti prenosimo.

Predaja i financijskih izvještaja za 2004. godinu u Registar
Autor: Ivan Čonkaš

Stručni članak

Poduzetnici, banke i štedionice te društva za osiguranje koji su obveznici poreza na dobit već su treću godinu zaredom obvezni sastavljati i Financijskoj agenciji (FINI) predavati financijske izvještaje. Obveza se temelji na Zakonu o Registru godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 47/03 - u nastavku teksta: Zakon) i Pravilniku o Registru godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 49/03 i 41/04 - u nastavku teksta: Pravilnik). O vrsti i sadržaju obrazaca, obveznicima predaje izvještaja kao i rokovima predaje, autor opširnije piše u nastavku članka.

Predstavlja li prenošenje nadležnosti za vođenje ostavinskih postupaka javnim bilježnicima stvarno rasterećenje općinskih sudova

Stručni članak

Na temelju analize podataka vezanih uz ostavinske predmete koje su vodili javni bilježnici s područja Općinskog suda u Varaždinu, autor nastoji odgovoriti na pitanje je li provođenje ostavinskih postupaka, dodijeljeno u rad javnim bilježnicima kao povjerenicima sudova, bila dobra odluka zakonodavca.1

Prosinački tsunami u Indijskom oceanu

Stručni članak

U Informatoru broj 5285-5286 pisali smo o dostupnim informacijama, a u In- formatoru broj 5308 od 19. siječnja o pravu na pristup informacijama, u okviru članka pod naslovom »Rješenja koja službenik za informiranje donosi na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama«. U ovom članku autor piše o važnosti prava na informaciju za pravodobno donošenje odluka i ostvarivanje drugih ustavnih prava.

Posljedice šutnje uprave
Autor: Dunja Jurić Knežević

Stručni članak

Predmet članka je Odluka Ustavnog suda, br. U-lll-3236/2002 od 8. prosinca 2004. g. (Nar. nov,, br. 179/04) u kojoj je u povodu primjene instituta šutnje uprave istaknuto da izjavljivanje žalbe zbog šutnje uprave nije dužnost stranke te se neizjavljivanje žalbe ne može tumačiti kao pristanak stranke na negativnu odluku upravnog tijela o njezinu zahtjevu, niti neizjavljivanje žalbe može imati za posljedicu presumpciju o odbijanju zahtjeva stranke.

Protokol iz Kyota s motrišta harmonizacije hrvatskog prava s pravom Europske unije
Autor: Željko Dominis

Stručni članak

U Informatoru br. 5323 od 12. ožujka 2005. g. objavili smo prvi dio ovog članka u kojem je ukratko dan uvid u ozbiljnost posljedica ispuštanja ugljičnog dioksida i drugih medija slobodno u atmosferu, od kojih su najvažnije stvaranje tzv. ozonskih rupa, efekt staklenika i posljedično globalno zatopljenje. Također bio je iznesen i prikaz propisa koji reguliraju redukciju ispuštanja tih plinova (staklenički plinovi). U nastavku se daje kratak prikaz nastanka protokola iz Kyota, pregled najvažnijih događaja vezanih uz njegov nastanak i buduću primjenu te obveza Republike Hrvatske u svezi s njim. Nadalje ukratko pišemo o sustavu trgovanja emisijama i o poticajima proizvođačima »zelenih« proizvoda.

Upravni spor - ponovljeni postupak - izuzeće
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osoba koja je izuzeta u upravnom postupku ne može voditi ponovni postupak nakon što je sud poništio upravni akt.

Stvarna nadležnost općinskih sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za suđenje u sporu radi raskida ugovora o kreditu i raskidu ugovora o zalogu dionica u svezi s odobrenim kreditom, kojim je tužiteljica kupila određeni broj dionica tuženice, nadležan je općinski sud.

Redoviti otkaz - razlozi za otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad se radi o razlozima za izvanredni otkaz, a poslodavac je donio odluku o redovitom otkazu, prava radnika nisu povrijeđena pa to ne čini odluku o otkazu nezakonitom.

Bivše društveno vlasništvo - poljoprivredno zemljište
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Republika Hrvatska stekla je vlasništvo nad ribnjakom koji je bio u društvenom vlasništvu, pretvorbom izvršenom Zakonom o poljoprivrednom zemljištu (Nar. nov., br. 34/91, 79/93 i 54/94), pa uključivanje navedenog zemljišta u naknadno izvršene pretvorbe nije od utjecaja na već stečeno vlasništvo Republike Hrvatske.

Odgovornost države za ratnu štetu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Šteta koju je pretrpio pripadnik oružanih snaga na bojišnici, pružajući pomoć u izvlačenju vojnog vozila koje je sletjelo s ceste, ima značenje ratne štete.

Pravo vrijednosnih papira - trasat
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da je trasat bez opravdanog razloga odbio isplatu čekovnog iznosa odnosi se na poslovni odnos između trasata i trasanta, a imatelj čeka ne može zahtijevati isplatu čekovnog iznosa od trasata nakon njegovog odbijanja isplate, već samo od trasanta.

Pokretanje ostavinskog postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Iza ostavitelja ostali su i dugovi. Ostavitelj je ostavio samo pokretnine uključivši i sredstva na štednim knjižicama. Kako nitko nije zahtijevao pokretanje ostavinskog postupka, molimo da odgovorite može li vjerovnik predložiti pokretanje ostavinskog postupka.

Obavljanje djelatnosti izvan mjesta prebivališta ili uobičajenog boravišta

Vi pitate - mi odgovaramo

Porezni obveznik obavlja djelatnost izvan svog prebivališta, odnosno uobičajenog boravišta. Što se u tom slučaju smatra sjedištem te fizičke osobe?

Nadležnost Upravnog suda - službenički odnosi

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li protiv odluke disciplinske komisije Općine M. o prestanku radnog odnosa pročelnice Jedinstvenog upravnog odjela, donesene za vrijeme važenja Zakona o upravi, a postupak sudske zaštite je u tijeku, nadležan sud opće nadležnosti ili Upravni sud Republike Hrvatske?

Filteri