List Informator
UVODNIK
Državni suverenitet i članstvo u Europskoj uniji
U Ustavu Republike Hrvatske, u njegovim temeljnim odredbama, upisano je da je suverenitet neotuđiv, nedjeljiv i neprenosiv, a prostire se nad njezinim kopnenim područjem, rijekama, jezerima, prokopima, unutarnjim morskim vodama, teritorijalnim morem te zračnim prostorom iznad tih područja. Također, sadržava i načela da Sabor ili narod neposredno, samostalno, u skladu s Ustavom i zakonom, odlučuje o uređivanju gospodarskih, pravnih i političkih odnosa u Republici Hrvatskoj, o očuvanju prirodnog i kulturnog bogatstva i korištenju njime te o udruživanju u saveze s drugim državama. Te saveze Republika Hrvatska sklapa zadržavajući suvereno pravo da sama odlučuje o prenesenim ovlastima i pravo da slobodno iz njih istupa.
Stvaranje Europske unije i naše očekivanje da postanemo punopravna članica, nameće pitanje - dolazi li time do drukčijeg poimanja suverenosti? Svoje viđenje u razgovoru za naš list iznosi dr. sc. IVAN ŠIMONOVIĆ, profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Autor: dr. sc. Ivan Šimonović
Sadržaj
Stručni članak
U Ustavu Republike Hrvatske, u njegovim temeljnim odredbama, upisano je da je suverenitet neotuđiv, nedjeljiv i neprenosiv, a prostire se nad njezinim kopnenim područjem, rijekama, jezerima, prokopima, unutarnjim morskim vodama, teritorijalnim morem te zračnim prostorom iznad tih područja. Također, sadržava i načela da Sabor ili narod neposredno, samostalno, u skladu s Ustavom i zakonom, odlučuje o uređivanju gospodarskih, pravnih i političkih odnosa u Republici Hrvatskoj, o očuvanju prirodnog i kulturnog bogatstva i korištenju njime te o udruživanju u saveze s drugim državama. Te saveze Republika Hrvatska sklapa zadržavajući suvereno pravo da sama odlučuje o prenesenim ovlastima i pravo da slobodno iz njih istupa. Stvaranje Europske unije i naše očekivanje da postanemo punopravna članica, nameće pitanje - dolazi li time do drukčijeg poimanja suverenosti? Svoje viđenje u razgovoru za naš list iznosi dr. sc. IVAN ŠIMONOVIĆ, profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Stručni članak
U Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva (u nastavku teksta: Ministarstvo) ovih je dana održana tiskovna konferencija na temu »Nove olakšice za otvaranje obrta« kojoj su nazočili g. Branko Vukelić, ministar gospodarstva, rada i poduzetništva i g. Stjepan Šafran, predsjednik Hrvatske obrtničke komore (u nastavku teksta: HOK) zajedno sa svojim suradnicima.
Stručni članak
U članku nas autor DANIEL SEVER, dipl. iur. iz Zagreba, upoznaje s normama Ugovora o socijalnom osiguranju između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine te daje iscrpan pregled njegovih normi koje se odnose na ostvarivanje prava na mirovinu.
Stručni članak
Pravilnik o proračunskom računovodstvu i računskom planu (Nar. nov., br. 27/05 - u nastavku teksta: Pravilnik) stupio je na snagu danom objave u Narodnim novinama, odnosno 25. veljače 2005. g. Taj Pravilnik primijenit će se već kod sastavljanja financijskih izvještaja za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2005. g. Kroz odredbe o novinama u sustavu proračunskog računovodstva primjenom Pravilnika, opširnije piše autorica.
Stručni članak
Glavna državna rizničarka uputila je sljedeću okružnicu, klasa: 400-06/05-01/ 8, ur.broj: 513-05-02/ 05-3, od 8. ožujka 2005. g. o predaji financijskih izvještaja proračuna i korisnika proračuna za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2005. godine Središnjem proračunu, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave i korisnicima proračuna, koju u cijelosti prenosimo.
Stručni članak
Poduzetnici, banke i štedionice te društva za osiguranje koji su obveznici poreza na dobit već su treću godinu zaredom obvezni sastavljati i Financijskoj agenciji (FINI) predavati financijske izvještaje. Obveza se temelji na Zakonu o Registru godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 47/03 - u nastavku teksta: Zakon) i Pravilniku o Registru godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 49/03 i 41/04 - u nastavku teksta: Pravilnik). O vrsti i sadržaju obrazaca, obveznicima predaje izvještaja kao i rokovima predaje, autor opširnije piše u nastavku članka.
Stručni članak
Na temelju analize podataka vezanih uz ostavinske predmete koje su vodili javni bilježnici s područja Općinskog suda u Varaždinu, autor nastoji odgovoriti na pitanje je li provođenje ostavinskih postupaka, dodijeljeno u rad javnim bilježnicima kao povjerenicima sudova, bila dobra odluka zakonodavca.1
Stručni članak
U Informatoru broj 5285-5286 pisali smo o dostupnim informacijama, a u In- formatoru broj 5308 od 19. siječnja o pravu na pristup informacijama, u okviru članka pod naslovom »Rješenja koja službenik za informiranje donosi na temelju Zakona o pravu na pristup informacijama«. U ovom članku autor piše o važnosti prava na informaciju za pravodobno donošenje odluka i ostvarivanje drugih ustavnih prava.
Stručni članak
Predmet članka je Odluka Ustavnog suda, br. U-lll-3236/2002 od 8. prosinca 2004. g. (Nar. nov,, br. 179/04) u kojoj je u povodu primjene instituta šutnje uprave istaknuto da izjavljivanje žalbe zbog šutnje uprave nije dužnost stranke te se neizjavljivanje žalbe ne može tumačiti kao pristanak stranke na negativnu odluku upravnog tijela o njezinu zahtjevu, niti neizjavljivanje žalbe može imati za posljedicu presumpciju o odbijanju zahtjeva stranke.
Stručni članak
U Informatoru br. 5323 od 12. ožujka 2005. g. objavili smo prvi dio ovog članka u kojem je ukratko dan uvid u ozbiljnost posljedica ispuštanja ugljičnog dioksida i drugih medija slobodno u atmosferu, od kojih su najvažnije stvaranje tzv. ozonskih rupa, efekt staklenika i posljedično globalno zatopljenje. Također bio je iznesen i prikaz propisa koji reguliraju redukciju ispuštanja tih plinova (staklenički plinovi). U nastavku se daje kratak prikaz nastanka protokola iz Kyota, pregled najvažnijih događaja vezanih uz njegov nastanak i buduću primjenu te obveza Republike Hrvatske u svezi s njim. Nadalje ukratko pišemo o sustavu trgovanja emisijama i o poticajima proizvođačima »zelenih« proizvoda.
SENTENCE
Osoba koja je izuzeta u upravnom postupku ne može voditi ponovni postupak nakon što je sud poništio upravni akt.
SENTENCE
Za suđenje u sporu radi raskida ugovora o kreditu i raskidu ugovora o zalogu dionica u svezi s odobrenim kreditom, kojim je tužiteljica kupila određeni broj dionica tuženice, nadležan je općinski sud.
SENTENCE
Kad se radi o razlozima za izvanredni otkaz, a poslodavac je donio odluku o redovitom otkazu, prava radnika nisu povrijeđena pa to ne čini odluku o otkazu nezakonitom.
SENTENCE
Republika Hrvatska stekla je vlasništvo nad ribnjakom koji je bio u društvenom vlasništvu, pretvorbom izvršenom Zakonom o poljoprivrednom zemljištu (Nar. nov., br. 34/91, 79/93 i 54/94), pa uključivanje navedenog zemljišta u naknadno izvršene pretvorbe nije od utjecaja na već stečeno vlasništvo Republike Hrvatske.
SENTENCE
Šteta koju je pretrpio pripadnik oružanih snaga na bojišnici, pružajući pomoć u izvlačenju vojnog vozila koje je sletjelo s ceste, ima značenje ratne štete.
SENTENCE
Okolnost da je trasat bez opravdanog razloga odbio isplatu čekovnog iznosa odnosi se na poslovni odnos između trasata i trasanta, a imatelj čeka ne može zahtijevati isplatu čekovnog iznosa od trasata nakon njegovog odbijanja isplate, već samo od trasanta.
Vi pitate - mi odgovaramo
Iza ostavitelja ostali su i dugovi. Ostavitelj je ostavio samo pokretnine uključivši i sredstva na štednim knjižicama. Kako nitko nije zahtijevao pokretanje ostavinskog postupka, molimo da odgovorite može li vjerovnik predložiti pokretanje ostavinskog postupka.
Vi pitate - mi odgovaramo
Porezni obveznik obavlja djelatnost izvan svog prebivališta, odnosno uobičajenog boravišta. Što se u tom slučaju smatra sjedištem te fizičke osobe?
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li protiv odluke disciplinske komisije Općine M. o prestanku radnog odnosa pročelnice Jedinstvenog upravnog odjela, donesene za vrijeme važenja Zakona o upravi, a postupak sudske zaštite je u tijeku, nadležan sud opće nadležnosti ili Upravni sud Republike Hrvatske?