Informator broj 5292 od 24. studenog 2004.

UVODNIK

Promjene izbornog zakonodavstva i osnivanje stalnog državnog izbornog povjerenstva

U Zagrebu je 18. i 19. studenoga 2004. g. održano savjetovanje o izbornom zakonodavstvu, u organizaciji OESS-a, VE, ODIHR i drugih subjekata, gdje je zapaženo izlaganje imao Ivica Crnić, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske. Stoga u ovom broju donosimo to izlaganje u cijelosti.
Autor: Ivica Crnić

Sadržaj

Promjene izbornog zakonodavstva i osnivanje stalnog državnog izbornog povjerenstva
Autor: Ivica Crnić

Stručni članak

U Zagrebu je 18. i 19. studenoga 2004. g. održano savjetovanje o izbornom zakonodavstvu, u organizaciji OESS-a, VE, ODIHR i drugih subjekata, gdje je zapaženo izlaganje imao Ivica Crnić, predsjednik Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske. Stoga u ovom broju donosimo to izlaganje u cijelosti.

Kaznena djela iz Zakona o tržištu vrijednosnih papira
Autor: Zorislav Kaleb

Stručni članak

Zakon o tržištu vrijednosnih papira (Nar. nov. br. 84/02), koji je već dvije godine na snazi, u člancima 149. - 154. predviđa šest kaznenih djela iz područja vrijednosnih papira koja su zamijenila dotadašnja četiri kaznena djela. Predmetna kaznena djela su bitna za kontroliranje tržišta vrijednosnim papirima te sankcioniraju protuzakonito, ovlašteno ili neovlašteno raspolaganje povlaštenim podacima koji nisu poznati javnosti, a koji bi da su poznati utjecali na cijenu vrijednosnih papira i fiktivno sklapanje ili izvršenje ugovora o prodaji ili zamjeni vrijednosnih papira, sa svrhom da se stvori privid da je takav posao sklopljen. Također osoba čini kazneno djelo ako na burzi ili na drugom uređenom tržištu da nalog za kupnju ili prodaju nekoga vrijednosnog papira, znajući daje dan ili da će biti dan nalog za prodaju ili kupnju toga vrijednosnog papira od druge osobe, po cijeni koja je približno ista ili ako sam da nalog i protunalog, ili širi obavijesti o izdavatelju, vrijednosnim papirima i drugim činjenicama za koje zna da nisu istinite. Autor Zorislav KALEB, dipl. iur., sudac Općinskog suda u Zagrebu naglašava da kaznene odredbe u Zakonu imaju za cilj opću prevenciju glede smanjenja gospodarskog kriminala na tržištu vrijednosnih papira i uvođenje veće discipline i odgovornosti sudionika koji se bave transakcijama vrijednosnim papirima, a posebno dionicama te da sud mora obvezno od okrivljenika oduzeti protupravnu imovinsku korist pribavljenu kaznenim djelom.

Oporezivanje inventurnih razlika kod obrtnika i slobodnih zanimanja
Autor: Nada Petrović

Stručni članak

Popisom se utvrđuje stvarno stanje imovine, te odstupanja u odnosu na stanje imovine iskazano u poslovnim knjigama. Usklađivanje stvarnog stanja i stanja iskazanog u poslovnim knjigama važan je preduvjet za točno utvrđivanje godišnje porezne obveze. Utvrđivanjem odgovara li stvarno stanje imovine i obveza stanju u knjigovodstvenim evidencijama, te knjiženjem utvrđenih inventurnih razlika (viškova i manjkova) knjigovodstveno stanje se svodi na stvarno stanje utvrđeno popisom, što pridonosi potpunosti i točnosti poslovnih knjiga i evidencija ne samo s financijskog i računovodstvenog već i poreznog aspekta što je i kroz primjere autorica apostrofirala u ovom članku.

Funkcija planiranja poslovanja u uvjetima tržišnog gospodarstva
Autori: Boris Brezničar Tamara Brezničar-Talan

Stručni članak

U članku se ukazuje na praktično značenje i pristup funkciji planiranja u postojećim gospodarskim uvjetima, te konkretne zahtjeve koji se postavljaju pred poslovni informacijski sustav u ostvarivanju funkcije planiranja u društvu. Promjenama koje su nastale u poslovanju društva, funkcija planiranja nije izgubila na svom značenju naprotiv, ona sada preuzima vodeću ulogu pri usmjeravanju svih poslovnih aktivnosti društva kao jedne od temeljnih funkcija menadžmenta.

Novela Kaznenog zakona
Autor: Renata Cvrčić

Stručni članak

Zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona objavljen je u Nar. nov., br. 105/04 od 28. srpnja 2004. Autorica u članku analizira i ukazuje na one novele Zakona koje su učinjene u prvoj fazi promjena hrvatskog kaznenog prava, kao prioritetne, dok nas druga faza promjena tek očekuje.

Određeni pravni aspekti prava radnika na godišnji odmor
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Pravo na godišnji odmor jedno je od najvažnijih prava radnika iz radnog odnosa. Budući da je to pravo regulirano nevelikim brojem odredaba Zakona o radu, koje često ne uspijevaju obuhvatiti sve životne situacije, u praksi se u vezi s godišnjim odmorom javljaju brojna sporna pitanja. U članku, koji je izvorno objavljen u zborniku radova (Godišnjak 11) i tiskan u povodu tradicionalnog XIX. savjetovanja pravnika »Aktualnosti hrvatskog zakonodavstva i pravne prakse«, održanog od 3. do 5. studenog 2004. u Opatiji, nastoji se ukazati na neka sporna pitanja i dati odgovor na njih.

Upravni akt - suglasnost Ministarstva vanjskih poslova za stjecanje prava vlasništva
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Akt Ministarstva vanjskih poslova, kojim se strancu odbija davanje suglasnosti za stjecanje prava vlasništva, upravni je akt.

Učenički dom - sudska nadležnost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Učenički dom je javna ustanova koja ne obavlja gospodarsku djelatnost.

Razlozi za izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Gubitak dopuštenja (licencije) za obavljanje određenog posla, a radi kojeg je zaključen ugovor o radu, može biti razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu.

Valuta obveze
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je među strankama ugovora, sklopljenog prije stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama ZOO-a (22. siječnja 1994.), ugovorena valutna klauzula, obveza se ispunjava plaćanjem u valuti Republike Hrvatske prema prodajnom tečaju ovlaštene banke u mjestu ispunjenja obveze, koji vrijedi tog dana ako stranke nisu ugovorile drugi tečaj.

Pravo trgovačkih društava - pobijanje odluka skupštine
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pobojnost odluke skupštine društva može se utvrđivati u sudskom postupku prema podnesenoj tužbi za pobijanje, a pobojnu odluku skupštine može staviti izvan snage nova skupština društva, donošenjem nove valjane skupštinske odluke.

Zastara prekršajnog progona
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako je u vrijeme donošenja rješenja o prekršaju, prema zakonu koji je bio na snazi u vrijeme počinjenja prekršaja, nastupila apsolutna zastara prava na daljnje vođenje i dovršetak prekršajnog postupka, rješenjem će se utvrditi nastupanje apsolutne zastare prava na prekršajni progon i postupak obustaviti. Unatoč činjenici da je u tom trenutku u primjeni izmijenjeni, ili novi, zakon koji propisuje taj prekršaj i predviđa novi dulji zastarni rok prema kojem, kad bi se primijenio, u tom slučaju ne bi nastupila zastara prava na daljnji prekršajni progon i dovršetak tog prekršajnog postupka.

Naknada plaće radniku kod kojeg je utvrđena nesposobnost za rad

Vi pitate - mi odgovaramo

Molimo tumačenje odredbe članka 33. stavka 5. Zakona o zdravstvenom osiguranju. Naime, dobili smo rješenje prvog stupnja kojim je našem radniku utvrđena opća nesposobnost za rad. Radnik trenutno prima naknadu plaće (nalazi se na bolovanju). Zanima nas od kada do kada će radnik, sukladno navedenoj odredbi, primati 50% naknade plaće, jer se u toj odredbi spominje konačnost i pravomoćnost rješenja o invalidnosti?

Porez na kuću za odmor za vrijeme nekorištenja kuće zbog štete od vremenskih nepogoda

Vi pitate - mi odgovaramo

Plaća li se porez na kuće za odmor za razdoblje kad kuća nije korištena zbog nastale štete zbog vremenskih nepogoda?

Lokalna samouprava - vježbenici

Vi pitate - mi odgovaramo

Vježbenica zbog porodnog dopusta prekida vježbenički staž. Je li Grad dužan primiti tu vježbenicu nakon porodnog dopusta do isteka vježbeničkog staža?

Filteri