Informator broj 5222 od 24. ožujka 2004.

UVODNIK

Odluka Hrvatskog Sabora o širenju jurisdikcije

U ovom članku o sadržaju, razlozima i bitnim odrednicama »Odluke o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru (Nar. nov., br. 157/03) piše mr. sc. Kristian Turkalj, diplomat u misiji Republike Hrvatske pri Europskim zajednicama u Bruxellesu.
Autor: mr. sc. Kristian Turkalj

Sadržaj

Odluka Hrvatskog Sabora o širenju jurisdikcije
Autor: Kristijan Turkalj

Stručni članak

U ovom članku o sadržaju, razlozima i bitnim odrednicama »Odluke o proširenju jurisdikcije Republike Hrvatske na Jadranskom moru (Nar. nov., br. 157/03) piše mr. sc. Kristian Turkalj, diplomat u misiji Republike Hrvatske pri Europskim zajednicama u Bruxellesu.

Oborive i neoborive presumpcije utemeljenena Zakonu o radu i teret dokaza
Autor: Iris Gović

Stručni članak

Zakon o radu (Nar. nov., br. 38/ 95, 54/95, 65/95, 17/01, 82/01, 114/03,142/03 i 30/04) predviđa određeni broj presumpcija u vezi s radnim odnosom, od kojih se većina odnosi na sklapanje ugovora o radu. Neke od njih su oborive, a neke neoborive. Autorica u članku razmatra postojeće presumpcije u Zakonu o radu, pojašnjava koje su od njih oborive a koje neoborive. Kod oborivih presumpcija problemi koji se u praksi najčešće pojavljuju su pod kojim uvjetima, na koji način i do kojih ih je granica dopušteno osporavati. S obzirom na načelo slobodne ocjene dokaza, prema okolnostima svakog slučaja procjenjuje se kojim dokaznim sredstvima se suprotno od onog na što presumptivno, pravilo ukazuje može dokazivati. Članak objavljujemo u dva dijela.

Ovršno osiguranje i naplata tražbina
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

U članku autor obrađuje ovrhu radi naplate novčane tražbine i to posebno obrađuje ovrhu na plaći i sredstvima na računu, pri čemu je naglasak na novinama i vezama s platnim prometom. Ovrha na nekretninama i pokretninama nije detaljizirana. Posebno se obrađuju i načini osiguranja tražbine po Ovršnom zakonu i to dužnikovom suglasnošću za zapljenu plaće, zadužnicom i bjanko zadužnicom, javnobilježničkim aktom i solemniziranim ugovorom te sudskim ili javnobilježničkim zalogom i fiducijom.

Uvozna davanja na osobne automobile i plovila
Autor: Željka Marinović

Stručni članak

Da bi roba bila puštena u slobodan promet, te stekla status domaće robe, moraju biti zadovoljene trgovinske mjere, svi propisi u vezi s uvozom robe i plaćanjem carine, kao i porezni propisi. Člankom 204. stavak 1. pod a) Carinskoga zakona (Nar. nov., br. 78/99, 94/99, 117/99, 73/00, 92/01 i 47/03) propisano je da uvozni carinski dug nastaje puštanjem robe u slobodan promet. Carinski dug nastaje u trenutku prihvaćanja carinske deklaracije. Carinski je dužnik deklarant, a u slučaju neizravnog zastupanja carinski je dužnik osoba za čiji je račun deklaracija podnesena. Danom nastanka carinskog duga nastaje i porezni dug, kojega obračunava i naplaćuje carinarnica. Autorica članka opširno razmatra porezna, carinska i druga davanja vezana uz uvoz osobnih automobila i plovila

Amortizacija mjenice
Autor: Dražen Kozulić

Stručni članak

Mjenica je vrijednosni papir. To znači da je mjenica pisana isprava koja sadržava obvezu izdatnika koju je dužan ispuniti zakonitom imatelju te isprave. Obveza sadržana u mjenici je novčana obveza, dakle može glasiti samo na isplatu određenog iznosa novca. Obveza je inkorporirana u samoj ispravi te ne postoji bez isprave, niti se bez isprave može ostvariti. Mjenica je vrijednosni papirjavne vjere što znači da njezinom imatelju pripadaju prava onako kako su upisana na samoj mjenici. Nadalje, mjenica je prezentacijski vrijednosni papir pa ju je imatelj dužan fizički prezentirati osobi protiv koje ostvaruje neko svoje mjenično pravo. Tako će je radi akceptiranja morati prezentirati (podnijeti) trasatu, odnosno radi isplate će je morati podnijeti (akceptantu, trasatu ili domicilijatu). Bez prezentacije mjenice mjenični vjerovnik ne može ostvarivati svoja prava. Zbog tih karakteristika, imatelj mjenice je u opasnosti da u slučaju gubitka posjeda mjenice ne može ostvarivati mjenična prava. Stoga je Zakon o mjenici (Nar. nov., br. 74/94 - u nastavku teksta - ZM) predvidio postupak u kojem se može imatelju mjenice osigurati ostvarivanje određenih mjeničnih prava i kad više ne posjeduje mjenicu. S druge strane, treba pružiti i zaštitu dužniku da ne bi došao u opasnost da bude pozvan na ispunjenje mjenične obveze iz mjenice koja je prestala vrijediti. Autor o tom problemu šire piše u nastavku članka.

Postupak preuzimanja i raspoređivanja državnih službenika i namještenika nakon preustroja središnjih državnih tijela

Stručni članak

U ovom članku pišemo o odredbama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i državnih upravnih organizacija (Nar. nov., br. 199/03), kojemu je Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i državnih upravnih organizacija (Nar. nov., br. 30/04) promijenjen naziv u ZAKON O USTROJSTVU I DJELOKRUGU SREDIŠNJIH TIJELA DRŽAVNE UPRAVE, te usklađen i dopunjen djelokrug određenih tijela. Uz obradu postupka i raspoređivanja državnih službenika i namještenika, donosimo i ogledne primjere akata koji mogu poslužiti samo kao jedna od mogućnosti donošenja rješenja u praksi u reguliranju te materije.

Državni službenici - zabrana otkaza ugovora o radu
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Na državne službenike odnosi se zabrana otkazivanja ugovora o radu (prestanka službe) za privremene nesposobnosti za rad ako je ona uzrokovana ozljedom na radu ili profesionalnom bolešću.

Pogrešna primjena materijalnog prava
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad sud poništi ništavi ugovor, on pogrešno primjenjuje materijalno pravo.

Prestanak ugovor o radu umirovljenjem
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Radniku s navršenih 56 godina života i 36 godina staža osiguranja radni odnos ne prestaje primjenom odredbe čl. 103. Zakona o radu koja se odnosi na radnika s navršenih 65 godina života i 20 godina staža osiguranja neovisno o tome što je radnik nakon prestanka radnog odnosa ostvario pravo na prijevremenu starosnu mirovinu.

Usmena oporuka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da svjedoci usmene oporuke nisu odmah napisali izjavu posljednje volje oporučitelja, nije od utjecaja na valjanost usmene oporuke.

Odgovornost za štetu od neosiguranog vozila
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za štetu uzrokovanu na teritoriju Republike Hrvatske neosiguranim vojnim vozilom inozemne registracije postoji odgovornost domaćeg osiguratelja.

Opoziv članova uprave društva s ograničenom odgovornošću
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Članovi društva s ograničenom odgovornošću mogu u svako doba opozvati članove uprave, a za opoziv nije potrebno postojanje određenog razloga, već je dovoljno da članovi smatraju da nema daljnjih opravdanja za ostanak određene osobe da i nadalje bude član uprave.

Ovrha

Vi pitate - mi odgovaramo

Prvostupanjski sud donio je presudu kojom je održao na snazi platni nalog sadržan u rješenju o ovrsi, a povodom prigovora ovršenika na to rješenje. Mora li se u tom slučaju ponovno podnijeti prijedlog za ovrhu na temelju presude ili će se postupak ovrhe automatski nastaviti na temelju već prije podnesenog prijedloga za ovrhu temeljenog na vjerodostojnoj ispravi?

Doprinosi za obvezna osiguranja na primitke izvan radnog odnosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Učenicima za praktičan rad i naukovanje isplaćujemo nagrade iznad propisanih iznosa. S obzirom na to da iznosi nagrada iznad propisanih podliježu oporezivanju, zanima nas plaćaju li se na te iznose doprinosi za obvezna osiguranja?

Mirovanje radnog odnosa do određenih godina djetetova života

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se najnovije izmjene i dopune Zakona o radu (Nar. nov., br. 30/04) odražavaju na prava roditelja koji koriste pravo na mirovanje radnog odnosa do druge godine djetetova života?

Vjerodostojnost godišnjih financijskih izvješća u elektroničkom obliku

Vi pitate - mi odgovaramo

Kad se smatra da su godišnja financijska izvješća koja se predaju u elektroničkom obliku vjerodostojna?

Filteri