Informator broj 5141 od 14. lipnja 2003.

UVODNIK

Konvencija o budućnosti Europe - pokušaj prethodne prosudbe rezultata

U ovom danku o sadržaju rada i modelu Konvencije o budućnosti Europe, te o Nacrtu prvih 16 članaka Ustavnog ugovora, o čemu će raspravljati šefovi država i vlada na summitu u Thessaloniki, 20. lipnja 2003, piše te iznosi svoja stajališta i prijedloge dr. sc. BRANKO SMERDEL, profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Autor: dr. sc. Branko Smerdel

Sadržaj

Konvencija o budućnosti Europe - pokušaj prethodne prosudbe rezultata
Autor: Branko Smerdel

Stručni članak

U ovom danku o sadržaju rada i modelu Konvencije o budućnosti Europe, te o Nacrtu prvih 16 članaka Ustavnog ugovora, o čemu će raspravljati šefovi država i vlada na summitu u Thessaloniki, 20. lipnja 2003, piše te iznosi svoja stajališta i prijedloge dr. sc. BRANKO SMERDEL, profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Nevaljanost ugovora i pravne posljedice nevaljanosti
Autor: Mladen Pavlović

Stručni članak

U članku se daje paralelni prikaz instituta ništavosti i pobojnosti pravnih poslova. Navode se pretpostavke valjanosti ugovora odnosno njihove nevaljanosti, istaknute su pravne karakteristike ništavosti i pobojnih ugovora te mogućnost konverzije odnosno konvalidacije ništavih odnosno pobojnih pravnih poslova. Posebno su određene pravne posljedice ništavosti i pobojnosti ugovora te mogućnost ostvarivanja pravne zaštite.

Izvršenje u upravnom postupku
Autor: Zlatan Turčić

Stručni članak

U Informatoru broj 5135 od 24.5.2003. objavili smo prvi dio članka pod naslovom "Izvršenje u upravnom postupku", prema odredbama Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 53/91 i 103/96 - Odluka USRH - u nastavku teksta: ZUP). U prvom dijelu članka pisali smo o odredbama ZUP-a koje se odnose na izvršenje rješenja i to člancima 270.-280. ZUP-a. U ovom broju nastavljasmo s obradom odredaba ZUP-a koje se odnose na izvršenje rješenja te pišemo o člancima 281.-293. ZUP-a. Dajemo objašnjenja pojedinih instituta vezanih uz provođenje izvršenje rješenja i donosimo aktualnu upravnosudsku praksu, te ogledni primjer Zaključka o dozvoli izvršenja radi osiguranja (čl. 289. ZUP-a).

Planirnje potreba ljudskih potencijala
Autor: Boris Brezničar

Stručni članak

Uspješnost razvoja trgovačkog društva sve više ovisi o sposobnosti ljudskih potencijala da novim znanjima i primjenom suvremenih znanstveno-tehničkih i tehnoloških dostignuća ostvare takve proizvode i usluge koji će osigurati kontinuirani rast poslovanja. Upravljanje ljudskim resursima (Human Resources Management - HRM) jedna je od temeljnih funkcija managementa, budući da to upravljanje obuhvaća,između ostalih, ktivnosti i planiranje potreba za ljudskim potencijalima. Polazište za planiranje potreba ljudskih potencijala je poslovna strategija kojom su utvrđeni ciljevi razvoja i načina njihovog ostvarenja. Osim toga, pri definiranju potreba ljudskih potencijala treba utvrditi postojeću raspoloživost ljudskih potencijala i stupanj njihove uspješnosti na temelju ostvarenih poslovnih rezultata. U ovom članku prikazuje se planiranje potreba ljudskih potencijala primjenom normativne metode, koja obuhvaća sve važnije elemente za točno utvrđivanje potrebnog broja i strukture ljudskih potencijala, pa se stoga često primjenjuje u poslovnoj praksi.

Decentralizacija u sustavu financiranja lokalne samopurave
Autor: Dubravka Jurlina Alibegović

Stručni članak

U radu su prikazani osnovni rezultati istraživanja na projektu Decentralizacija javne uprave u sklopu teme Financiranje lokalne samouprave, koja čini jednu od komponenti projekta. Rad je skraćena verzija cjelovitog dokumenta, nastalog kao rezultat dvogodišnjeg rada skupine suradnika na projektu Decentralizacije javne uprave1. Izradu projekta je koordinirao Hrvatski pravni centar. Prethodni rezultati istraživanja prikazani su na Forumu o fiskalnoj decentralizaciji u Hrvatskoj, u organizaciji Instituta za javne financije, Zagreb i Fiscal Decentralization Initiative for Central and Eastern Europe (FDI), Budapest koji je održan u Zagrebu 14. i 15. studenoga 2002. godine.

Zajednička pričuva
Autor: Đuro Sessa

Stručni članak

Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima u pravni poredak Republike Hrvatske donio je mnoge novine i po prvi put uveo brojne institute s kojima se pravna praksa do sada nije susretala. Jedan od takvih instituta jest i institut zajedničke pričuve. Zakonski pojam zajedničke pričuve ne može se promatrati izolirano u strukturi Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, pa stoga autor u svom radu daje kratki pregled i objašnjenje pojmova vlasništva, suvlasništva, etažnog i zajedničkog vlasništva s kojima je usko povezan predmet razmatranja ovoga rada. U praksi je često sporno koja i kakva ovlaštenja imaju suvlasnici na fondu zajedničke pričuve, tko je obvezan štititi fond zajedničke pričuve, tko je u ime suvlasnika zgrade i vlasnika posebnih dijelova zgrade aktivno legitimiran potraživati dospjele iznose pričuve, na koja pitanja autor u ovom članku pokušava dati odgovore.

Postupak pred Europskim sudom za ljudska prava - zabrana protjerivanja vlastitih državljana iz članka 3. Protokola br. 4 uz Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Podnositelj koji nije bio gonjen radi navodnog nezakonitog ulaska u zemlju, i koji je nakon takvog ulaska u zemlju dobio hrvatske identifikacijske isprave, ne može tvrditi da je žrtva povrede prava da uđe na teritorij svoje zemlje.

Prekršajno pravo - upravljanje vozilom za vrijeme oduzete vozačke dozvole
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako fizička osoba, koja samostalno obavlja osobnim radom i sredstvima zanatsku ili drugu djelatnost, upravlja osobnim vozilom u prometu za vrijeme dok joj je oduzeta vozačka dozvola, kaznit će se novčanom kaznom od 1000 do 5000 kuna.

Zatezna kamata
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kamate s naslova mirovine pripadaju onome kome pripada i glavnica.   

Autorsko pravo i pravo industrijskog vlasništva - sudska zaštita prava kojima se štite izumi i znakovi razlikovanja
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nema povrede žiga i neovlaštene upotrebe žiga sve dok tuženik ima pravo upotrebljavati žig u robnom prometu za označavanje svojih proizvoda i dok se rješenje kojim je tuženiku priznato pravo na žig ne proglasi ništavim.

Porez na promet nekretnina
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Stjecanje nekretnine opterećene založnim pravom trećih osoba nije, prema Zakonu o obveznim odnosima, preuzimanje duga.

Naknada plaće - porodni dopust

Vi pitate - mi odgovaramo

Kolika je naknada plaće radnici koja koristi porodni dopust?

Zalihe neprofitnih organizacija kao rashod razdoblja

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se, kod neprofitnih organizacija, nabava materijala i sitnog inventara evidentirati prilikom nabave kao rashod razdoblja, bez obzira na vrijeme kad će se utrošiti?

Državni službenici - godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Koliko radnih dana može iznositi godišnji odmor državnog službenika?

Otpremnina

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li poslodavac isplatiti radniku viši iznos otpremnine od onoga koji je Zakonom o radu propisan?

Filteri