Informator broj 5118 od 26. ožujka 2003.

UVODNIK

Porezni sustav

Pojedinim porezima i poreznim sustavom u cijelosti, u svakoj državi pridonosi se ostvarivanju određenih općeprihvaćenih ciljeva ekonomske i socijalne politike u zadovoljavanju drugih društvenih i državnih potreba. Stoga je od posebnog značenja adekvatno oblikovati i primjenjivati mjere porezne politike, pažljivo utvrditi porezne je značajan čimbenik
ukupnog gospodarskog osnovice i stope poreza. Naime, ta obveza mora biti snošljiva za svakog pojedinog obveznika, dapače mora mu omogućiti uobičajeno poslovanje pa i poticati ga u razvoju. S obzirom na naša nastojanja da u skoroj budućnosti postanemo i članicom, Europske unije, zamolili smo dr. BOŽIDARA JELCIĆA, prof. emer. Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za razgovor na tu temu.

 

Sadržaj

Porezni sustav
Autor: Božidar Majić

Stručni članak

Pojedinim porezima i poreznim sustavom u cijelosti, u svakoj državi pridonosi se ostvarivanju određenih općeprihvaćenih ciljeva ekonomske i socijalne politike u zadovoljavanju drugih društvenih i državnih potreba. Stoga je od posebnog značenja adekvatno oblikovati i primjenjivati mjere porezne politike, pažljivo utvrditi porezne je značajan čimbenikukupnog gospodarskog osnovice i stope poreza. Naime, ta obveza mora biti snošljiva za svakog pojedinog obveznika, dapače mora mu omogućiti uobičajeno poslovanje pa i poticati ga u razvoju. S obzirom na naša nastojanja da u skoroj budućnosti postanemo i članicom Europske unije, zamolili smo dr. BOŽIDARA JELCIĆA, prof. emer. Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za razgovor na tu temu.

Obavljanje komunalnih djelatnosti na temelju ugovora o koncesiji
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 26/03 - proč. tekst) kojima se uređuje obavljanje komunalnih djelatnosti na temelju ugovora o koncesiji. Stoga u obradi temeljnih odrednica ovog Zakona o koncesijama (čl. 11.-14. Zakona o komunalnom gospodarstvu) donosimo i ogledne primjere u provođenju ovog postupka i to Odluke o određivanju komunalnih djelatnosti koje se obavljaju putem koncesije, Odluke o objavi javnog natječaja za davanje koncesije, Odluke o davanju koncesije za obavljanje komunalne djelatnosti, te Ugovora o koncesiji za obavljanje komunalne djelatnosti. Ovi ogledni primjeri mogu poslužiti samo kao jedno od mogućih rješenja i pomoć u radu u reguliranju te materije.

Dodatni kriteriji kod javnih nabava
Autor: Gordana Sedmak-Jednačak

Stručni članak

Dodatni kriteriji za odabir najpovoljnije ponude naručitelju, odnosno njegovom stručnom povjerenstvu omogućuju da ocjena i odabir najpovoljnije ponude budu što objektivniji i kvalitetniji s obzirom na svrhu i potrebu kojoj služi predmetna javna nabava. U prvom dijelu članka u br. 5117 lista Informator, autorica GORDANA SEDMAK-JEDNAČAK, dipl. oec. je na praktičnom primjeru pokazala osim kriterija minimalne cijene utjecaj dodatnih kriterija za odabir najpovoljnije ponude. U drugom dijelu članka, u ovom broju lista, na drugom praktičnom primjeru, uz kriterij cijene prikazan je utjecaj dodatnih kriterija na temelju visine kapitala, roka plaćanja i roka isporuke na odabir najpovoljnije ponude.

Kretanje plaća u razdoblju siječanj-prosinac 2002. u Republici Hrvatskoj
Autor: Desanka Šegić

Stručni članak

Strateški cilj gospodarske politike Republike Hrvatske u 2002. godini bio je stvoriti stabilne uvjete za gospodarski rast i razvoj te daljnju afirmaciju poduzetništva. Svi oblici potrošnje pa i osobna potrošnja svodili su se u realne financijske i materijalne mogućnosti. Budući da je potrebna štednja na svim razinama to se i na području dohodaka vodila restriktivna politika. Plaće su ovisile o materijalnim mogućnostima isplatitelja plaća, odnosno o osiguranim sredstvima u proračunima i fondovima. U nastavku dajemo podatke o kretanju plaća za ukupno gospodarstvo i prema pojedinim djelatnostima, a prema podacima FINE.

Ovršne isprave
Autor: Vanesa Brizić Bahun

Stručni članak

Ovršne isprave taksativno su propisane, što znači da to svojstvo mogu imati samo one isprave koje su kao takve određene zakonom. Posebno se razmatra svaka od propisanih ovršnih isprava te se u okviru toga upućuje na određene dvojbe koje se javljaju u praksi uz odgovarajuću sudsku praksu. Zbog većeg opsega članak ćemo objaviti u tri dijela.

O ''tabularnim'' ili ''formalnim'' parnicama
Autor: Zrinko Zrilić

Stručni članak

U članku se daje kritički osvrt na sudsku praksu RH glede ispravljanja pogrešnih zemljišnoknjižnih upisa putem, tzv. »tabularnih« ili »formalnih« tužbi. Radi se o raširenim postupcima koji, iako se uglavnom radi o nespornim stvarima, imaju svrhu putem parnice doći do presude kao ovršne ili zemljišnoknjižne isprave kako bi se njome ispravilo pogrešno zemljišnoknjižno stanje. Autor izražava stav da je takav procesni put pogrešan i da se takvi ispravci mogu obavljati isključivo putem zemljišnoknjižnog ispravnog postupka, a tek podredno putem parnice ako u zemljišnoknjižnom postupku dođe do spora. U članku se posebice razmatraju relevantne odredbe Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99 i 114/01) i Pravilnika o unutarnjem ustroju, vođenju zemljišnih knjiga i obavljanju drugih poslova u zemljišnoknjižnim odjelima sudova (Zemljišnoknjižni poslovnik), objavljenog u Narodnim novinama, br. 81/97, 109/02, 123/02 i 153/02.

Poništenje oporuke zbog nedostatka oblika
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Na ništavost oporuke zbog nedostatka u obliku sud ne pazi po službenoj dužnosti.

Računovodstvo
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Dokaz o izvršenoj isplati nije iskaz svjedoka, nego uredna knjigovodstvena isprava sastavljena u skladu sa Zakonom o računovodstvu.

Jovanović protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Konačna odluka Ustavnog suda donesena je nakon što je Konvencija stupila na snagu u odnosu na Hrvatsku. Međutim, razdvojiti odluku Ustavnog suda od događaja koji su uzrokovali ovaj postupak, vodilo bi retroaktivnom djelovanju Konvencije, što bi bilo protivno opće priznatim načelima međunarodnog prava.

Ustavni sud - ponavljanje pravomoćno završenog parničnog postupka
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluke nadležnih tijela donesene u postupcima pokrenutim prijedlogom za ponavljanje pravomoćno završenog sudskog, parničnog postupka odnosno prijedlogom za obnovu upravnog postupka u pravilu se ne smatraju pojedinačnim aktima u odnosu na koje Ustavni sud pruža ustavnosudsku zaštitu.

Posudba

Vi pitate - mi odgovaramo

Posudili smo stroj od jednog trgovačkog društva. U međuvremenu se pojavilo drugo trgovačko društvu koje tvrdi da je ono vlasnik stroja i traži od nas da Im stroj vratimo. Jesmo li dužni to učiniti s obzirom na sklopljeni ugovor o posudbi stroja s prvim društvom?

Porez na promet nekretnina - suvlasništvo kuće za odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li fizička osoba, koja ima u suvlasništvu kuću za odmor, oslobođena plaćanja poreza na promet nekretnina u slučaju kad kupuje prvu nekretninu kojom rješava svoje stambeno pitanje?

Starosna mirovina - profesionalni vatrogasci

Vi pitate - mi odgovaramo

S obzirom na čl. 25 Zakona o vatrogastvu kojim je propisano da se profesionalnim vatrogascima staž osiguranja računa u uvećanom trajanju od 15 mjeseci za 12 mjeseci stvarno provedenih na tim poslovima te Zakon o mirovinskom osiguranju kojim se pravo na starosnu mirovinu stječe kad osiguranik navrši 65 (muškarac) godina života i 15 godina mirovinskog staža, molimo da nam odgovorite postoje li povoljnije odredbe o odlasku u starosnu mirovinu za profesionalne vatrogasce, a s obzirom na to da im se staž osiguranja računa u povećanom trajanju?

Porezni tretman potpora u okviru socijalne skrbi

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li jedinica lokalne samouprave dužna plaćati porez na dohodak i obvezne doprinose za isplate fizičkim osobama, a koje se isplaćuju temeljem akta o pomoći osobama lošijeg socijalnog statusa koji je usvojilo njezino predstavničko tijelo sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi?

Filteri