Informator broj 5008 od 06. ožujka 2002.

UVODNIK

Zakon o udrugama Republike Hrvatske

U ovom članku autor JURAJ HRŽENJAK, dipl. iur., piše o odredbama Zakona o udrugama (Nar. nov., br. 88/01) i pravu na slobodno udruživanje prema odredbama čl. 43. Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 41/01 - proč. tekst i 55/01 - isp.) u odnosu na međunarodne konvencije i druge dokumente o ostvarivanju ljudskih prava koje određuju pravo slobode udruživanja.
Autor: Juraj Hrženjak, dipl. iur.

Sadržaj

Zakon o udrugama Republike Hrvatske
Autor: Juraj Hrženjak

Stručni članak

U ovom članku autor JURAJ HRŽENJAK, dipl. iur., piše o odredbama Zakona o udrugama (Nar. nov., br. 88/01) i pravu na slobodno udruživanje prema odredbama čl. 43. Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 41/01 - proč. tekst i 55/01 - isp.) u odnosu na međunarodne konvencije i druge dokumente o ostvarivanju ljudskih prava koje određuju pravo slobode udruživanja.

Razvitak turizma u 2002. godini
Autor: Jasminka Marković

Stručni članak

Ministarstvo turizma i Ministarstvo za obrt, malo i srednje poduzetništvo krajem 2001. g. donijeli su zajednički Program razvoja turizma u malom gospodarstvu za 2002. godinu. Cilj Programa je stvaranje povoljnih uvjeta za razvoj turističkih djelatnosti u području malog gospodarstva, kako u kontinentalnom, tako i u primorskom dijelu Hrvatske. Obrtnici i poduzetnici u turizmu kao i seljačka domaćinstva mogu pod povoljnim uvjetima doći do financijskih sredstava za ulaganje u prostor i opremu koju će koristiti za obavljanje svoje djelatnosti. O sadržaju tog programa autorica piše šire u nastavku članka.

Dvojbe u ispitivanju gospodarsko-financijskog stanja i prezaduženosti dužnika
Autor: Miloš Kosijer

Stručni članak

Uvjeti za otvaranje stečajnog postupka, sam postupak, pravne posljedice, stečajni plan i dr., uređeni su Stečajnim zakonom (Nar. nov., br. 44/96, 29/ 99 i 129/00). Posljednjim izmjenama i dopunama Zakona (Nar. nov., br. 129/00), novelirane su, između ostalog, odredbe o stečajnim razlozima. U praksi, u sudskom postupku, sve više dolazi do izražaja potreba za vještačenjem, tj. da se ispituje gospodarsko-financijsko stanje i prezaduženost dužnika u prethodnom postupku prije odlučivanja o (ne)otvaranju stečajnog postupka. O stečajnim razlozima i prethodnom postupku1 iscrpno je pisano u Informatoru br. 4968-4969/01 i 4970/01. U ovome članku, na temelju iskustva iz prakse, na konkretnom primjeru dužnika »N«, autor piše o ispitivanju gospodarsko-financijskog stanja i prezaduženosti u sklopu određenja Stečajnog zakona, pri čemu se javljaju dvojbe.

Kapara
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

Kapara se kao institut obveznog prava razvija još od davnina, te se kao realni uglavak glavnog ugovora, ugovara već više od tisuću godina. Kao takvu je poznaje i uređuje Zakon o obveznim odnosima u člancima od 79. do 83. Budući da je u svojem razvoju kapara, uz prvobitne funkciju znaka da je temeljni ugovor zaključen i osiguranja izvršenja tog ugovora, poprimila i značenje kapare kao odustatnine pa i kapare kao ugovorne kazne, autorica razrađuje odredbe o kapari na način kako je uređuje naše zakonodavstvo s osvrtom na postojeću sudsku praksu.

Zakon o najmu stanova
Autor: Jasna Brežanski

Stručni članak

U članku govorimo o nekim pitanjima koja su potaknuta u svezi s: primjenom Zakona o najmu, a vezana su uz zasnivanje odnosa najma, subjekte ugovora o najmu, sadržaj i oblik ugovora o najmu, najamninu te završne odredbe Zakona, O nekima od tih pitanja u praksi su već zauzeta stajališta, ali o nekima još nisu. Zbog opsega, članak objavljujemo u tri dijela. Predmet ovog dijela članka je zasnivanje odnosa najma stana.

Ovlasti inspektora Državnog inspektorata
Autor: Milan Stipić

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o državnom inspektoratu (Nar. nov., br. 76/99) koji utvrđuje nadzor kakvoće proizvoda za koje je potrebno uvjerenje, te ovlasti inspektora Državnog inspektorata u provođenju odredaba tog Zakona. Isto tako, autor piše o zahtjevu za izdavanje uvjerenja o kakvoći proizvoda koje se donosi prema odredbama tog Zakona i drugih propisa, a uvjerenje o kakvoći proizvoda izdaje se na temelju odredaba tog Zakona, Zakona o općem upravnom postupku i Pravilnika o načinu i postupku obavljanja nadzora kakvoće proizvoda za koje je potrebno uvjerenje (Nar. nov., br. 9/00).

Stvarna nadležnost trgovačkih sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za suđenje u sporu radi isplate dijela zarade za korištenje broda koji se nalazi u suvlasništvu stranaka nadležan je trgovački sud.

Svrsishodna delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je o sukobu nadležnosti između istih sudova već odlučeno, ponovni prijedlog da se o istom sukobu odluči, je nedopušten.

Zakon o hrvatskom državljanstvu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Upravno je tijelo dužno izdati tužitelju domovnicu ako je u matici rođenih i u knjizi državljana kod matičnog ureda upisan kao hrvatski državljanin.

Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Upravno tijelo nije ovlašteno u postupku odlučivanja o naknadi utvrđivati je li pretvorba zakonito provedena.

Pravo trgovačkih društava - tužba na utvrđenje ništavosti upisa
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Upis banke u sudski registar bez rješenja o odobrenju za rad banke od Hrvatske narodne banke, je nedopušten i ništav.

Pravo na naknadu štete - ispunjenje obveze i posljedice neispunjenja
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ocijenjeno je da prijevoznik koji je zakasnio s ispunjenjem obveze odvoza stroja, ne odgovara za štetu nastalu krađom stroja izvršenom u međuvremenu.

Odgovornost za štetu poslodavca koju radnik pretrpi na radu ili u svezi s radom
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da radnik nakon profesionalnog oboljenja i smanjenja sposobnosti za rad i poslovno uvjetovanog otkaza kao invalid ostvaruje prava na novčana primanja prema posebnim propisima mirovinskog i invalidskog osiguranja, ne isključuje njegovo pravo na potraživanje naknade štete od poslodavca zbog razlike između plaće koju bi primao i naknade koju ostvaruje.

Komunalne naknade za hotele, apartmanska naselja i kampove

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako obračunati komunalnu naknadu za hotel koji ne obavlja djelatnost, a na području jedinice lokalne samouprave nema drugih objekata koji obavljaju djelatnost hotela, kampova i apartmana?

Javna nabava

Vi pitate - mi odgovaramo

Da li naručitelj može ili mora javno objaviti prethodnu obavijest o nabavi u otvorenom postupku nabave prije nego objavi poziv na javno nadmetanje?

Obračunsko plaćanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Pod kojim se uvjetima, vezano uz nove propise u platnom prometu, može obavljati prijeboj (kompenzacija)?

PDV kod usluga posredovanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Poduzetnik iz Slovenije posredovao je pri pronalaženju kupaca za našu robu, koja se isporučuje iz Hrvatske u Sloveniju. Treba li na primljeni račun za posredovanje od poduzetnika iz Slovenije obračunati PDV?

Filteri