Informator broj 6602 od 25. studenog 2019.

UVODNIK

Prvo obeštećenje zbog neučinkovite istrage kaznenog djela

Ustavni sud Republike Hrvatske donio je, 5. studenoga 2019., Odluku broj: U-IIIBi-4222/2018, u kojoj je po prvi put odredio obeštećenje zbog neučinkovite istrage kaznenog djela (u ovom slučaju ratnog zločina). U ovom članku dr. sc. Robert Peček prikazuje načelna stajališta u svezi s obvezama koje država ima prema članku 2. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i članku 21. Ustava Republike Hrvatske te okolnosti konkretnoga predmeta koje su dovele do navedene odluke.
Autor: dr. sc. Robert Peček

Sadržaj

Utvrđivanje uobičajenog boravišta djeteta
Autor: Željko Borić

Stručni članak

Na primjeru odluke Suda Europske unije, poslovni broj C-512/17, autor u ovom članku razmatra utvrđivanje uobičajenog boravišta djeteta u kontekstu članka 8. st. 1. Uredbe br. 2201/2003 od 27. studenoga 2003. o nadležnosti, priznavanju i izvršenju sudskih odluka u bračnim sporovima i u stvarima povezanim s roditeljskom odgovornošću, kojom se stavlja izvan snage Uredba (EZ) br. 1347/2000. Zaključuje da uobičajeno boravište djeteta, u smislu navedene Uredbe, treba tumačiti tako da ono odgovara mjestu gdje se stvarno nalazi središte njegovih životnih interesa. Na nacionalnom je sudu da utvrdi gdje se nalazi to središte u trenutku podnošenja zahtjeva u svezi s roditeljskom odgovornošću prema djetetu, na temelju skupa suglasnih činjeničnih elemenata.

Pravilo o ograničenju odbitka kamata u sustavu poreza na dobit
Autori: Stjepan Gadžo Leonardo Žagrić

Stručni članak

Autori u ovom članku analiziraju novi pristup odbitku kamata u hrvatskom sustavu poreza na dobit, posebno imajući na umu pravila Direktive o utvrđivanju pravila protiv praksi izbjegavanja poreza kojima se izravno utječe na funkcioniranje unutarnjeg tržišta (ATAD). Pravilo o ograničenju odbitka kamata primjenjuje se od 1. siječnja 2019. te su ga obveznici poreza na dobit, osim onih na koje se odnosi subjektno izuzeće, obvezni primjenjivati. Za izračun porezno priznatih troškova kamata u prethodnim razdobljima relevantna su isključivo pravila sadržana u člancima 8. i 14. Zakona o porezu na dobit. S obzirom na to, autori u članku izlažu i zakonsko uređenje prije 1. siječnja 2019., ali i novo pravilo o ograničenju odbitka kamata iz članka 30.a Zakona o porezu na dobit.

Vremeplov: Ukidanje ustavne zabrane razvoda braka u Irskoj – 24. studenoga 1995.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Referendumom o razvodu braka, održanom 24. studenoga 1995. širom Irske Republike, ukinuta je u toj zemlji ustavna zabrana razvoda braka iz 1937.

CONSUETUDO EST ALTERA LEX
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Navedenu izreku najvjerojatnije je po prvi put formulirao, na temelju klasičnih rimskih pravnih izvora, znameniti glosator Akurzije (Accursius) (+ 1263) (glosa uz Digesta 3, 4, 3) te ona do danas predstavlja relevantno shvaćanje o tome kakav položaj zauzimaju običaji ili običajno pravo u cjelini pravnog sustava.

Informatorovi pravni alati: Ugovor o osnivanju udruge bez svojstva pravne osobe
Autor: Novi informator

Stručni članak

Člankom 22. st. 1. Zakona o udrugama (Nar. nov., br. 74/14 i 70/17) propisano je da je upis u registar udruga dobrovoljan i da se obavlja na zahtjev osnivača udruge, a člankom 1. st. 3. da se na udruge koje nemaju svojstvo pravne osobe na odgovarajući način primjenjuju propisi koji se odnose na ortaštvo.

Prvo obeštećenje zbog neučinkovite istrage kaznenog djela
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Ustavni sud Republike Hrvatske donio je, 5. studenoga 2019., Odluku broj: U-IIIBi-4222/2018, u kojoj je po prvi put odredio obeštećenje zbog neučinkovite istrage kaznenog djela (u ovom slučaju ratnog zločina). U ovom članku dr. sc. Robert Peček prikazuje načelna stajališta u svezi s obvezama koje država ima prema članku 2. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda[*] i članku 21. Ustava Republike Hrvatske[**] te okolnosti konkretnoga predmeta koje su dovele do navedene odluke.

Matematička logika u parnici, ovrsi te pred Ustavnim sudom
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Slučaj iz ovršnog postupka, povodom zatraženog određenja ovrhe arbitražnog pravorijeka na dužnikovim novčanim sredstvima te odluke, prvostupanjske i drugostupanjske, koje su uslijedile nakon grubog previda drugostupanjskog suda, uz ukidanje rješenja o ovrsi, otvorili su s jedne strane pitanje odgovarajućeg nastavka ovršnog postupka, a s druge strane, povodom 'izvanrednih pravnih lijekova' - pitanje određenja meritorne sudske odluke, u kontekstu revizijske dostupnosti Vrhovnoga suda i/ili Ustavnoga suda u postupku zaštite povrijeđenoga ustavnog prava. Pri odlučivanju o takvim nesvakodnevnim pitanjima, za koja u propisima nema izričitog rješenja, autor naglašava potrebu kontekstualnoga i teleološkog tumačenja, sve uz neizostavnu primjenu (matematičke) logike.

Status neformalnih udruga u hrvatskom pravu
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Neformalne (neregistrirane) udruge predstavljaju jedan od mogućih oblika realizacije ustavnog prava na slobodu udruživanja. S obzirom na to da ne podliježu kontroli registracijskog tijela, unutarnja organizacija i način rada neformalnih udruga razlikuje se od organizacije i načina rada koji je uobičajen za registrirane udruge. Autor pojašnjava sadržaj statusa neformalne udruge i način na koji se obveznopravni institut ortaštva primjenjuje na osnivače takve udruge. Uz članak autor je pripremio i primjer ugovora o osnivanju udruge bez svojstva pravne osobe, koji donosimo u rubrici »Informatorovi pravni alati«.

Abecedarij upravnog postupka: Zajednička odluka o upravnoj stvari
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 21. st. 1. ZUP-a

Kazneni postupak – zastara kaznenog progona i zaštita prava na život u postupovnom aspektu
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nema povrede ustavnog prava na život s aspekta postupovnih obveza države da zaštiti pravo na život, ako je podnositelj ustavne tužbe zbog svoje neaktivnosti propustio pravovremeno poduzeti pravne radnje radi zaštite svog prava na život

Zemljišnoknjižno pravo – uknjižba – uvjeti za upis – pravomoćna presuda
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako su u izreci pravomoćne i ovršne presude parničnog suda tuženici navedeni kao nasljednici upisanog vlasnika u zemljišnim knjigama, tada predlagatelj (tužitelj iz toga parničnog postupka) u zemljišnoknjižnom postupku uz prijedlog za uknjižbu ne treba priložiti rješenje o nasljeđivanju kojim bi dokazao tko su pravni sljednici upisanog vlasnika u zemljišnim knjigama, jer je dokaz toga pravnog slijeda ta presuda

Stvarno pravo – uporaba tuđe stvari i naknada štete – pošteni posjednik – zastara
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako je određena tuđa stvar u nepromijenjenom obliku u posjedu nevlasnika, onda je samo nepošten posjednik dužan nadoknaditi koristi od uporabe te stvari, a ako je upotrijebljena tako da je promijenila identitet, onda je osoba koja ju je upotrijebila u svoju korist dužna vlasniku nadoknaditi korist bez obzira na svoje poštenje ili nepoštenje

Prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja s osnove ozljede na radu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kao ozljeda na radu može se priznati samo ono oštećenje zdravlja koje je nastalo kao izravna posljedica već prije priznate ozljede na radu, odnosno profesionalne bolesti

Portanier protiv Malte
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Sustav zaštićene najamnine koji postoji na Malti, iako je zakonit i ima legitiman cilj, predstavlja prekomjeran teret za vlasnike stanova zbog niskog iznosa propisane najamnine

Naknada troškova osnivanja društva s ograničenom odgovornosti osnivaču

Vi pitate - mi odgovaramo

Smije li društvo s ograničenom odgovornosti nadoknaditi svom osnivaču, fizičkoj osobi izdatke koje je imao za osnivanje društva (troškove sudskih pristojbi, javnog bilježnika, odvjetnika i drugo)? Ako smije, je li ta naknada porezno priznati rashod društvu u smislu poreza na dobit?

Uknjižba etažiranja u zemljišnim knjigama

Vi pitate - mi odgovaramo

Koju je dokumentaciju potrebno priložiti uz prijedlog za uknjižbu etažiranja u zemljišnim knjigama?

Doprinosi pri isplati stipendija iznad propisanih neoporezivih iznosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Plaćaju li se doprinosi za obvezna osiguranja na iznose stipendija koji se isplaćuju iznad neoporezivih iznosa?

Objava podataka i priopćenje dioničkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li se internetske stranice sudskog registra smatrati glasilom dioničkog društva i je li ih onda u statutu potrebno definirati kao glasilo društva?

Uklanjanje ruševine zgrade upisane u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske

Vi pitate - mi odgovaramo

U središtu Grada nalazi se ruševina zgrade koja je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Imajući na umu da komunalni redar, sukladno članku 52. st. 6. Zakona o građevinskoj inspekciji, ne može donositi rješenje o uklanjanju ruševine zgrade koja je upisana u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, tko je nadležan za uklanjanje takve zgrade, odnosno može li komunalno redarstvo predmet dostaviti na postupanje građevinskoj inspekciji?

Filteri