Informator broj 6601 od 18. studenog 2019.

UVODNIK

Promjena uvjeta za starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu

Hrvatski sabor, na sjednici od 18. listopada 2019., donio je Zakon o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju. Tim su Zakonom, počevši od 1. siječnja 2020., promijenjeni uvjeti starosne dobi za odlazak u starosnu mirovinu za žene u prijelaznom razdoblju do 2029. godine i uvjeti za određivanje prijevremene starosne mirovine. S obzirom na važnost i učinke tih izmjena po osiguranike, kao i na sadašnje i buduće korisnike mirovine, mr. sc. Mihovil Rismondo daje prikaz toga Zakona i njegovih učinaka u sustavu mirovinskog osiguranja.
Autor: mr. sc. Mihovil Rismondo

Sadržaj

Dostava predmeta na ponovni postupak povodom žalbe
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Kada se žalbom protiv prvostupanjskog rješenja, koje je doneseno u postupku neposrednog rješavanja, traži provođenje posebnog ispitnog postupka, to ne znači da treba poništiti prvostupanjsko rješenje ili donijeti drukčiju odluku u žalbenom postupku ako rezultati postupanja po zahtjevu stranke ne upućuju na potrebu drukčijeg rješavanja stvari.

Jamstvo – garancija za ispravnost prodane stvari i osiguranje
Autor: Berislav Matijević

Stručni članak

U članku autor terminološki određuje jezična značenja koja se rabe glede jamstava - garancije, ukazuje na njegovo razlikovanje od instituta odgovornosti za neispravan proizvod i instituta za odgovornosti za materijalne nedostatke stvari, s kojima se često uspoređuje. Također, ukazuje na neke njihove posebnosti kao i posebnosti glede njegova osiguranja.

Prikaz knjige: Djeca u kaznenom pravu - počinitelji i žrtve
Autor: Lana Peto Kujundžić

Stručni članak

Autorica knjige, dr. sc. Lana Petö Kujundžić, sutkinja je za mladež više od 30 godina, predsjednica Odjela za mladež Županijskog suda u Zagrebu i predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež.

O zastari iz perspektive Suda Europske unije
Autor: Ivana Miloš

Stručni članak

U ovom čanku bit će riječi o slučaju Franak, o odnosu tužbe za kolektivnu zaštitu potrošača i individualnih tužbi potrošača, o institutu stecanja bez osnove, a sve u okviru analize pravnog pitanja zastare. Bit će iznesena stajališta Suda Europske unije, koji je mišljenja da je postojanje razumnih rokova zastare u skladu s pravom Europske unije. Unatoč činjenici da se rokovi zastare mogu, u određenim okolnostima, razlikovati od »materijalne pravde«, Sud EU prepoznaje vrijednost pravne sigurnosti u pravnom poretku EU i država članica te smatra da djelotvornost potrošačkog prava, u načelu, ne zahtijeva izuzimanje od primjene nacionalnih pravila o zastari.

Vremeplov: Nürnberški proces – 20. studenoga 1945.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Dana 20. studenoga 1945. pred Međunarodnim vojnim sudom u Nürnbergu započelo je suđenje bivšim nacističkim vođama za ratne zločine počinjene tijekom Drugog svjetskog rata.

Sastavljanje i predaja Izjave o fiskalnoj odgovornosti
Autor: Mladenka Karačić

Stručni članak

Nova Uredba o sastavljanju i predaji izjave o fiskalnoj odgovornosti i izvještaja o primjeni fiskalnih pravila, koja je stupila na snagu 12. listopada 2019., donijela je određene promjene vezane uz Izjavu o fiskalnoj odgovornosti. Proširen je obuhvat obveznika davanja Izjave o fiskalnoj odgovornosti te je formaliziran način upisa u Registar trgovačkih društava i drugih pravnih osoba obveznika davanja navedene Izjave. Upitnik o fiskalnoj odgovornosti promijenjen je tako da su neka pitanja izbrisana, neka izmijenjena, a neka dodana. U članku autorica iscrpno navodi sve novosti vezane uz sastavljanje i predaju Izjave o fiskalnoj odgovornosti te daje podsjetnik na rokove i druge bitne pojedinosti važne za praktičan rad.

QUILIBET PRAESUMITUR INNOCENS, NISI PROBETUR NOCENS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Prema novijim istraživanjima, smatra se da su prve formulacije presumpcije nevinosti nastale u srednjovjekovnom kanonskom pravu.

PRILOG: Sekvestracija nekretnine u svjetlu zaštite prava na mirno uživanje imovine
Autori: Maša Marochini Zrinski Gabrijela Mihelčić

Stručni članak

Autorice u radu[*] analiziraju institut privremene uprave na nekretnini u općem i odabranim posebnim režimima. U prvom dijelu rada daju prikaz geneze instituta, a zatim promatraju njegove pretpostavke i obilježja. Naglašavaju se zahtjevi potrebni za uspostavljanje privremene uprave u nacionalnom uređenju, tj. da je od vlasnika zatraženo određeno činjenje koje je on uskratio, a u povodu zaštite određenih dobara. Zatim se analiziraju obilježja privremenosti i ograničenja izvršavanja vlasničkopravnih ovlasti na stvari, s obzirom na značajke zaštite prava na mirno uživanje imovine. Autorice naglašavaju da se radi o trećem pravilu o kontroli korištenja imovine te se pritom promatralo je li određenim uređenjem narušena pravična ravnoteža, odnosno jesu li ograničenja koja je država nametnula u okviru polja slobodne procjene razmjerna (proporcionalna).  

Promjena uvjeta za starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

Hrvatski sabor, na sjednici od 18. listopada 2019., donio je Zakon o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju[*]. Tim su Zakonom, počevši od 1. siječnja 2020.[**], promijenjeni uvjeti starosne dobi za odlazak u starosnu mirovinu za žene u prijelaznom razdoblju do 2029. godine i uvjeti za određivanje prijevremene starosne mirovine. S obzirom na važnost i učinke tih izmjena po osiguranike, kao i na sadašnje i buduće korisnike mirovine, mr. sc. Mihovil Rismondo daje prikaz toga Zakona i njegovih učinaka u sustavu mirovinskog osiguranja.  

Informatorovi pravni alati: Odluka o imenovanju osobe za zaprimanje i rješavanje pritužbi vezanih uz zaštitu dostojanstva radnika

Stručni članak

Postupak i mjere zaštite dostojanstva radnika od uznemiravanja i spolnog uznemiravanja nisu uređeni Zakonom o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17), nego Zakonom o suzbijanju diskriminacije (Nar. nov., br. 85/08 i 112/12), a mogu se urediti kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca ili pravilnikom o radu.

Pravo radnika na otpremnine i njihov porezni status
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Pravo radnika na otpremninu u slučaju otkaza ugovora o radu od strane poslodavca uređeno je Zakonom o radu. U kojim sve slučajevima prestanka radnog odnosa radnik ima pravo na otpremninu te o poreznom statusu otpremnina, pišemo u članku. Posebno obrađujemo otpremnine prilikom odlaska u mirovinu koje kao takve Zakon o radu ne uređuje.

Abecedarij upravnog postupka: Odlučivanje o sukobu nadležnosti
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 20. ZUP-a

Upravni spor – ograničenje slobode kretanja u postupcima međunarodne zaštite
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ograničenje slobode kretanja migranta smještajem u prihvatni centar za strance ocjenjuje se s aspekta prava na osobnu slobodu iz članaka 22. Ustava i članka 5. st. 1.(f) i 4. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, a uvjeti smještaja ocjenjuju se s aspekta jamstva zabrane zlostavljanja iz članka 23. st. 1. Ustava i članka 3. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda

Radno pravo – razlog za otkaz ugovora o radu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neprimjerene odgojne metode odgajateljice u dječjem vrtiću koje je primjenjivala spram djece, razlog su za otkaz ugovora o radu

Radno pravo – radni odnos predsjednika kao menadžera
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je predsjednik uprave d.d.-a opozvan s mjesta predsjednika uprave sukladno članku 244. st. 2. Zakona o trgovačkim društvima i kada nije pravovremeno pobijao odluku o opozivu imenovanja, odnosno nije zahtijevao da se nevaljanost odluke o opozivu imenovanja utvrdi pred nadležnim sudom, te kada nije prihvatio ponudu za sklapanje novog ugovora sukladno sklopljenom ugovoru o radu, jedina moguća pravna posljedica je otkaz ugovora o radu

Arbitraža – poništenje arbitražnog pravorijeka
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nezakonit sastav Arbitražnog suda, kao razlog za poništaj arbitražnog pravorijeka naveden u članku 36. st. 2. toč. 1.e Zakona o arbitraži, nije apsolutan razlog za poništaj pravorijeka, nego je riječ o relativnom razlogu za čije postojanje nije dovoljna sama činjenica pogrešnog sastava Arbitražnog suda, već se traži da je to moglo utjecati na sadržaj pravorijeka

Pravo na zaštitu osobnih podataka
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osobni podaci mogu se prikupljati u svrhu s kojom je ispitanik upoznat te se objavljivanje osobne fotografije na osobnom Facebook profilu ne može tumačiti kao davanje privole za prikupljanje i korištenje toga osobnog podatka

Garamukanwa protiv Ujedinjenog Kraljevstva
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Komunikacija koja se odvija za vrijeme radnog vremena može biti obuhvaćena pojmovima »privatni život« i »dopisivanje«, koji su zaštićeni člankom 8. Konvencije, ali ne može ostati privatna ako služi za uznemiravanje drugog zaposlenika

Pastors protiv Njemačke
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Podnositelj se ne može pozivati na svoje pravo na slobodu izražavanja kako bi promovirao ideje koje nisu u skladu s Konvencijom te se profesionalni suci koji su u braku, a odlučuju o predmetu na različitim razinama nadležnosti ne mogu automatski smatrati pristranima

Obveze poslodavaca prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji su poslodavci obvezni postupati prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti i na koji način?

Prestanak društva s ograničenom odgovornošću po skraćenom postupku

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako je moguće u kratkom roku brisati društvo s ograničenom odgovornošću iz sudskog registra? Naime, društvo već godinu dana praktično ništa ne radi pa su članovi odlučili pokrenuti postupak radi njegova brisanja iz sudskog registra.

Troškovi prijevoza taksijem na službenom putovanju

Vi pitate - mi odgovaramo

Namjeravamo uputiti zaposlenika na službeno putovanje u Austriju (Beč). Zaposleniku je do Beča odobreno putovanje zrakoplovom. Po tom gradu kretat će se taksijem. Smijemo li mu, s aspekta poreza na dohodak, neoporezivo podmirivati sve troškove prijevoza taksijem?

Izračun plaće umirovljenika zaposlenog na radnom mjestu prometnog redara

Vi pitate - mi odgovaramo

Po raspisanom natječaju Grad je na radno mjesto prometnog redara, na pola radnog vremena, primio osobu koja je u mirovini, a mirovinu je stekla radeći u policiji kao ovlaštena službena osoba (pa joj je bio priznat tzv. beneficirani radni staž). Treba li prilikom utvrđivanja plaće, sukladno članku 8. Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, toj osobi plaću uvećati za 0,5 % za svaku godinu staža osiguranja koji je osoba doista ostvarila ili za ukupan mirovinski staž koji joj je priznat?

Upravni postupak – obnavljanje (rekonstrukcija) spisa

Vi pitate - mi odgovaramo

U upravnom postupku stranka je predložila da se napravi rekonstrukcija spisa. Međutim, nakon pomnog razmatranja službena osoba utvrdila je da takav zahtjev valja odbiti. Je li o tome potrebno donijeti rješenje?

Filteri