List Informator
UVODNIK
Sadržaj
Stručni članak
U članku analiziramo odredbe članaka 420. i 421. Zakona o trgovačkim društvima (Nar. nov., br. 111/93, 34/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 111/12, 125/11, 68/13, 110/15 i 40/19), kojima je reguliran institut istupanja člana iz društva s ograničenom odgovornošću. Posebno razmatramo ostvarivanje toga prava člana društva u sudskom postupku, uz navođenje odgovarajuće sudske prakse.
Stručni članak
Izvršnom tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u okviru kaznenog postupka može biti izrečena mjera opreza zabrane obavljanja poslovne aktivnosti. Autor pojašnjava koje je tijelo nadležno za provedbu te mjere.
Stručni članak
U Informatoru, broj 6572-6573 od 29. travnja i 6. svibnja 2019., pisali smo o radnjama koje prethode izborima za članove vijeća i predstavnike nacionalnih manjina. No, nakon održanih izbora potrebno je poduzeti niz radnji kojima se u sustav implementiraju rezultati izbora. Pritom postupanja nisu uvijek ista u slučaju izbora vijeća i predstavnika nacionalne manjine. Autorica piše o tome tko je i u kojem roku dužan poduzeti radnje nakon održanih izbora, o upisu u Registar vijeća, koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina te sredstvima potrebnim za provedbu izbora.
Stručni članak
Tijekom 19. stoljeća Osmansko Carstvo počelo je vidno slabjeti. Ustanci u Hercegovini i potom u Bosni, Srbiji, Crnoj Gori i Bugarskoj, kao i ratovi sa Srbijom i Crnom Gorom vodili su postupno kraju života »bolesnika s Bospora«, kako su ga europske sile nazivale. Izgledni raspad Carstva željele su iskoristiti male balkanske države, Srbija, Crna Gora, Grčka i Bugarska u cilju proširenja svojih teritorija.
Stručni članak
Službenici u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave primaju se u službu putem natječaja.
Stručni članak
Prema članku 44. hrvatskog Zakona o nasljeđivanju (Nar. nov., br. 48/03, 163/03, 35/05, 127/13, 33/15 i 14/19),dopuštena je vulgarna supstitucija, dok je fideikomisarna supstitucija zabranjena jer predstavlja ograničenje nasljednikove slobode oporučne raspoložbe.
Stručni članak
Sustav rodiljnih i roditeljskih potpora uređen je Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama (Nar. nov., br. 85/08, 110/08, 34/11, 54/13, 152/14 i 59/17), koji je u primjeni od 1. siječnja 2009., a donesen je s ciljem da se na jedinstven način urede prava i uvjeti te način korištenja prava roditelja i s njima izjednačenih osoba radi zaštite materinstva, njege novorođenog djeteta i njegova podizanja.Korisnici prava iz Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, ovisno o svom radnopravnom statusu, jesu: zaposlene i samozaposlene osobe, nezaposlene osobe i osobe izvan sustava rada, a prava iz Zakona su vremenske i novčane potpore, koje korisnici mogu ostvariti samo ako imaju važeći status u obveznom zdravstvenom osiguranju. Provedba prava propisana Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama stavljena je u nadležnost Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u nastavku teksta: HZZO), dok nadzor nad provedbom Zakona provodi ministarstvo nadležno za obitelj, odnosno Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Stručni članak
Zbog neusklađenosti nacionalnog prava s EU direktivom, dolazi do ugrožavanja zajamčenih subjektivnih prava i ciljeva koji se određenom direktivom žele zaštititi odnosno postići. Takvoj je situaciji inherentna pravna nesigurnost jer praktično postoje dvije mogućnosti postupanja nacionalnih sudova. Jedna je neuzimanje u obzir direktive u konkretnom slučaju i primjena nacionalnih propisa. Druga je mogućnost da sudovi postupaju koristeći proširene ovlasti na koje su ovlašteni na temelju interpretativne obveze, a radi ostvarivanja učinkovitosti europskog prava na nacionalnoj razini. U tom slučaju sudci dobivaju određene zakonodavne ovlasti glede kojih Europski sud daje različite interpretativne smjernice, ovisno o tome je li riječ o kaznenim ili nekaznenim stvarima.
Stručni članak
Prijenos gospodarske cjeline obrta na trgovačko društvo čest je, ali i složen postupak pa je stoga uvijek aktualna tema u praksi. U članku razmatramo prijenos gospodarske cjeline obrta, obveznika poreza na dobit, na trgovačko društvo, s poreznog i računovodstvenog stajališta, ali i problematiziramo prijenos gospodarske cjeline obrta kad je riječ o obrtniku obvezniku poreza na dohodak. O svemu više u nastavku.
Stručni članak
Čl. 6. ZUP-a
SENTENCE
Okolnost da stranka u upravnom postupku možebitno nije primila upravni akt za koji je propisana osobna dostava, ne dovodi sama za sebe do povrede prava na pristup sudu ako su nadležna upravna tijela prilikom dostave postupala sukladno relevantnim zakonskim odredbama
SENTENCE
Ako optuženik, u prostoriji gdje je obavljen obavijesni razgovor, pred policijskim službenicima samoinicijativno, u trenutku kad mu nije bilo postavljeno nikakvo pitanje, izjavi da će čim izađe iz policijske postaje ubiti ženu koja ga je prijavila za silovanje i njezina muža koji ga je zadržao do dolaska policije, ti policijski službenici zapravo su neposredni svjedoci novog kaznenog djela, pa njihovo saslušanje (na te okolnosti) nije nezakonit dokaz
SENTENCE
Poslodavac se prije donošenja pojedinačne odluke o otkazu ugovora o radu mora savjetovati s radničkim vijećem (ili sindikalnim povjerenikom), i to neovisno o tome što je prilikom donošenja programa zbrinjavanja viška radnika proveo postupak savjetovanja
SENTENCE
Izvršena konverzija kredita denominiranog u CHF u kredit denominiran u EUR ima učinak samo na promjenu valute kredita, ali ne i na saniranje nevaljane odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi i načinu njezine izmjene
SENTENCE
Neosnovan je zahtjev za isplatu povodom ugovora o kreditu denominiranog u CHF koji je konvertiran u kredit denominiran u EUR, ako su se iznosi koje su tužitelji možebitno preplatili, uračunali u povrat kredita
SENTENCE
Crnogorski zakon, u dijelu koji se odnosi na određivanje i produljenje pritvora dovoljno je jasan, međutim odluke domaćih sudova u kojima je primijenjen taj Zakon nisu bile u dovoljnoj mjeri konkretne i jasne jer su se u obrazloženjima ponavljali razlozi za produljenje pritvora, a što je dovelo do povrede članka 5. st. 1. i 3. Konvencije
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li ispunjen uvjet iz članka 83. Zakona o radu, o obveznom korištenju najmanje dva tjedna godišnjeg odmora u neprekidnom trajanju kada radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, ako u ta dva (kalendarska) tjedna ulazi jedan ili više dana blagdana (kao npr. ove godine 5. i 15. kolovoza)? Bi li radniku za te dane blagdana, koji ne ulaze u godišnji odmor, trebalo taj odmor produljiti?
Vi pitate - mi odgovaramo
Grad želi isplatiti novčanu nagradu svojem građaninu koji je osvojio zlatnu medalju na europskom prvenstvu. Smatra li se ta isplata oporezivom i smije li se isplatiti u gotovu novcu?
Vi pitate - mi odgovaramo
Na temelju rješenja Gradskog odjela za komunalne poslove i prostorno uređenje, obveznik je u prvoj polovici 2018. platio utvrđeni komunalni doprinos za izgradnju obiteljske kuće i bazena ukupnog obujma 700 m3, ali nije pristupio građenju. Početkom 2019. građevinsko zemljište na kojem je planirana gradnja prodao je novom vlasniku. Novi vlasnik zemljišta ishodio je građevinsku dozvolu za projekt obiteljske kuće i zatražio da se već plaćeni iznos komunalnog doprinosa uračuna u njegovu obvezu i da ga se obveže samo za plaćanje razlike. Može li se to, i pod kojim uvjetima, učiniti?
Vi pitate - mi odgovaramo
Kupili smo određeni polovni stroj te smo tek nakon proteka roka od šest mjeseci uočili da su u njemu neki dijelovi zamijenjeni neoriginalnim dijelovima koji su lošije kvalitete, a o čemu nas prodavatelj nije obavijestio iako su mu ti nedostatci stvari bili poznati. Jesmo li, s obzirom na protek roka od šest mjeseci, izgubili pravo raskinuti ugovor o kupnji stroja?
Vi pitate - mi odgovaramo
Jesu li odvjetnici obvezni predavati podneske i primati sudska pismena elektroničkim putem u trgovačkim sporovima?
Vi pitate - mi odgovaramo
Poslodavac želi isplatiti potporu radniku zbog smrti roditelja. Koliko je moguće isplatiti neoporezivo?