Informator broj 6571 od 22. travnja 2019.

UVODNIK

Ustavno pravo na štrajk u recentnim odlukama Ustavnog suda

Ustavni sud Republike Hrvatske (u nastavku teksta: Ustavni sud) u svoje je dvije nedavne odluke podrobno obrazložio važnost ustavnog prava na štrajk za pravni poredak Republike Hrvatske, njegova ograničenja i važnost sudske kontrole prethodne dopustivosti takvih industrijskih akcija. U članku ćemo dati prikaz načelnih stajališta, kao i činjeničnih te pravnih aspekata tih dvaju slučajeva.
Autor: dr. sc. Robert Peček

Sadržaj

Novi Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja
Autor: Mladen Ivanović

Stručni članak

Donošenjem prvog Zakona o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja Republika Hrvatska postala je europski predvodnik uređenja ovoga područja zaštite okoliša. No, promjena niza propisa iz područja koja se dotiču pitanja pravilne uporabe svjetlosti (gradnje, prostornoga uređenja i energetike) zahtijevala je nova zakonska rješenja. Slijedom toga, novi Zakon o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja utvrđuje bolji sustav nadzora od svoga prethodnika, pri čemu je uloga u sustavu nadzora dodijeljena i komunalnim redarima. 

Abecedarij upravnog postupka: Primjena ZUP-a
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Čl. 3. st. 2. i 3. ZUP-a

Informatorovi pravni alati: Sporazum o privremenom ustupanju radnika u povezano društvo
Autor: Novi informator

Stručni članak

Jedna od dvije nove mogućnosti kod fleksibilizacije zapošljavanja odnosno rada, koju je u radne odnose unio novi Zakon o radu (Nar. nov., br. 93/14 i 127/17), privremeno je ustupanje radnika jednog poslodavca u povezano društvo, u zemlji i u inozemstvu.

PROBATIO VINCIT PRAESUMPTIONEM
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Pravilo sadržano u navedenoj izreci formulirano je na temelju jednog fragmenta klasičnog pravnika Gaja (Gaius)(Digesta 36, 1, 65, 4). Izreka probatio vincit praesumptionem zadržala je svoju aktualnost i u suvremenim pravnim sustavima u smislu da su zakonske predmnjeve, u pravilu, oborive. 

Vremeplov: Grčka vojna hunta – 21. travnja 1967.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Nakon oslobođenja 1944., Grčka je zapala u građanski rat (1946.-1949.), koji se vodio između komunista i iz progonstva vraćene vlade. 

Ustavno pravo na štrajk u recentnim odlukama Ustavnog suda
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Ustavni sud Republike Hrvatske (u nastavku teksta: Ustavni sud) u svoje je dvije nedavne odluke podrobno obrazložio važnost ustavnog prava na štrajk za pravni poredak Republike Hrvatske, njegova ograničenja i važnost sudske kontrole prethodne dopustivosti takvih industrijskih akcija. U članku ćemo dati prikaz načelnih stajališta, kao i činjeničnih te pravnih aspekata tih dvaju slučajeva.

Novi Zakon o Državnom uredu za reviziju (Nar. nov., br. 25/19)
Autor: Ana Zorić

Stručni članak

Hrvatski sabor je donio novi Zakon o Državnom uredu za reviziju (Nar. nov., br. 25/19) koji je stupio na snagu 21. ožujka 2019. U članku autorica se osvrće na nove obveze subjekata revizije nakon završetka postupka revizije, što je i bio osnovni razlog za donošenje novog Zakona. Također daje i pregled novosti u odnosu na postojeće zakonodavno uređenje. 

Napredovanje državnih službenika
Autor: Snježana Matijašec

Stručni članak

U članku autorica analizira načine napredovanja državnih službenika, od redovitog do izvanrednog, kao što je raspored na više radno mjesto unutar iste kategorije (na radno mjesto više razine iste potkategorije ili na radno mjesto u višoj potkategoriji) ili prelazak u višu kategoriju radnog mjesta, te uvjete i zapreke za napredovanje državnih službenika.

Može li Ovršni zakon biti socijalna mjera?
Autor: Aleksandra Maganić

Stručni članak

U članku autorica daje prikaz bitnih odrednica Zakona o otpustu dugova fizičkim osobama, Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača te Nacrta prijedloga Ovršnog zakona iz 2018.Ujedno razmatra pravne posljedice koje su stupanjem navedenih zakona nastupile, a koji su imali za cilj rješenje problema blokiranih građana. Posljedično, u članku daje odgovor na pitanje može li i treba li Ovršni zakon biti socijalna mjera.

Parnični postupak – pravo na pravično suđenje (procesne pretpostavke za podnošenje tužbe sukladno Zakonu o medijima)
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Postupovne pretpostavke za dopuštenost tužbe za naknadu neimovinske štete zbog povrede časti i ugleda iz Zakona o medijima moraju se tumačiti i primjenjivati sukladno svom cilju, u protivnom bit će riječ o pretjeranom formalizmu koji može dovesti do povrede prava na pravično suđenje

Ispunjenje pretpostavki za dosjelost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pretpostavke za stjecanje prava vlasništva dosjelošću moraju biti ostvarene u trenutku podnošenja tužbe, jer se tužbom i zahtijeva utvrđenje da je tužitelj vlasnik nekretnine ili određenog dijela nekretnine (deklaratorna presuda)

Pravna shvaćanja Građanskog odjela Vrhovnog suda RH
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Su-IV-4/2018-10 OD 11. lipnja2018., Su-IV-4/2018-13 OD 4. listopada 2018.

Pravo na žalbu
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pogrešnom uputom suda o pravu na pravni lijek stranci se ne može konstituirati neko pravo koje prema zakonu nema

Građansko procesno pravo – presumirano povlačenje podneska
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Kada sud u rješenju za ispravak i dopunu podneska pogrešno naznači da poziva na ispravak i dopunu podneska stranku koja taj podnesak nije podnijela, nisu ispunjene pretpostavke da se smatra da je podnesak povučen zbog nevraćanja podneska, neovisno o tome što je rješenje o ispravku i dopuni dostavljeno upravo stranci koja je podnesak podnijela

Navalnyy protiv Rusije
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Pravo na slobodu okupljanja jedno je od temeljnih prava, zbog čega nadležna tijela trebaju pokazati određeni stupanj tolerancije prema mirnim prosvjedima, čak i kada oni nisu formalno odobreni. Ograničenje prava na slobodu okupljanja radi sprječavanja političkog pluralizma, u suprotnosti je s Konvencijom

Pravo kupca na raskid ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li kupac raskinuti ugovor o kupoprodaji zbog materijalnih nedostataka stvari bez da je prodavatelju ostavio rok za otklanjanje nedostataka?

Plaćanje komunalne naknade za nedovršeni stambeni prostor

Vi pitate - mi odgovaramo

Tijekom očevida utvrđeno je da je u dvokatnoj obiteljskoj kući jedan kat uređen za stanovanje, dok se drugi nalazi u rohbau stanju (nedostaju zidne i podne obloge, električne i vodovodne instalacije, sanitarna oprema i dr.). Opći akt grada o komunalnoj naknadi ne uređuje postupanje s nedovršenim stambenim objektima pa nas zanima treba li vlasnika kuće obvezati na plaćanje komunalne naknade samo za etažu koja je uređena za stanovanje ili i za onu koja se nalazi u rohbau stanju?

Opravdan razlog za izostanak sa zaključnog razgovora u poreznom nadzoru

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako porezni obveznik nije u mogućnosti doći na dogovoreni zaključni razgovor u poreznom nadzoru, može li se dogovoriti drugi termin zaključnog razgovora, a ako da, koji su opravdani razlozi izostanka?

Pravo na produljenje zakupa poslovnoga prostora nakon isteka ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Imaju li i dalje sadašnji zakupci, koji uredno izvršavaju svoje obveze i čiji je ugovor o zakupu poslovnog prostora pred istekom, pravo na produljenje zakupnog odnosa? Napominjemo da je u konkretnom slučaju zakupnik obrtnik, a zakupodavac pravna osoba u vlasništvu jedinice lokalne samoupave.

Uknjižba suvlasništva bivšeg bračnog druga

Vi pitate - mi odgovaramo

Bivši bračni drug upisan je u zemljišnim knjigama kao vlasnik nekretnine koja je kupljena novcem koji predstavlja bračnu stečevinu. Kako ishoditi presudu za upis prava vlasništva na nekretnini u zemljišnim knjigama drugog bivšeg bračnog druga koji nije upisan u zemljišnim knjigama kao suvlasnik?

Filteri