Informator broj 6558 od 21. siječnja 2019.

UVODNIK

O ulozi sudskih savjetnika u postupcima jednostavnih stečajeva potrošačaJudikatura Europskog suda za ljudska prava (ECHR) navodi da država članica uživa »široko polje procjene« na koji će način određeno pitanje urediti, imajući na umu činjenicu da nacionalne vlasti najbolje poznaju svoju državu kao i ostale okolnosti važne za donošenje konkretnog zakona i da samim tim najbolje može procijeniti koje je zakonsko rješenje najadekvatnije. To je velika prednost koju uživaju nacionalne države, ali samim time i odgovornost za izbor najadekvatnijeg zakonskog rješenja. Stoga mogući pravni prijepori oko uloge sudskog savjetnika u postupku jednostavnog stečaja potrošača, kao osobe koja vodi postupak i samostalno donosi odluke, predstavlja legitiman temelj za analizu rješenja kroz prizmu pravnog standarda »zakonom ustanovljenog suda«, sukladno odredbama članka 6. st. 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te članaka 29., 115. i 118. Ustava Republike Hrvatske.
Autor: doc. dr. sc. Dejan Bodul* Katedra za građansko postupovno pravo, Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet

Sadržaj

Novine u Zakonu o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Hrvatski sabor, na sjednici 3. prosinca 2018., donio je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora, koji je objavljen u Narodnim novinama, broj 112/18[*], a stupio je na snagu 22. prosinca 2018. Izmjenama i dopunama Zakona riješene su uočene izigravajuće pojave u svakodnevnoj praksi koje se odnose na podzakup poslovnog prostora, izmijenjen je režim koji se odnosi na zakupne odnose u poslovnim prostorima u vlasništvu JLP(R)S-a, Republike Hrvatske i pravnih osoba u njihovu vlasništvu, sužen je broj mogućih kupaca poslovnih prostora u vlasništvu Republike Hrvatske i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, uz određivanje jasnih kriterija za kupnju te je Zakon i nomotehnički dorađen.[*] U nastavku teksta: Novela Zakona.

Informatorovi pravni alati: Ograničenje ovrhe na plaći u 2019.
Autor: Novi informator

Stručni članak

Odredbama članka 173. Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13, 93/14, 55/16 - Odluka USRH i 73/17) propisana su ograničenja ovrhe na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima.

Vremeplov: Ustavni zakon FNRJ (Povelja društvenog samoupravljanja) – 14. siječnja 1953.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Ustavom Federativne Narodne Republike Jugoslavije (FNRJ) iz 1946. potvrđena je vlast Komunističke partije Jugoslavije, ostvarena tijekom Drugog svjetskog rata te je uspostavljen novi društveno-ekonomski sustav zasnovan na centralističkom upravljanju i državnom vlasništvu.

Određivanje klasifikacijskih i brojčanih oznaka predmeta u uredskom poslovanju
Autor: Tajana Zlabnik

Stručni članak

Uredsko poslovanje je skup pravila i mjera u postupanju s pismenima, njihovu primanju i izdavanju, njihovoj evidenciji i dostavi u rad, obradi, korištenju, otpremanju, čuvanju, izlučivanju i predaji nadležnom arhivu ili drugom nadležnom tijelu. U članku analiziramo vrste klasifikacijskih oznaka te način određivanja urudžbenih brojeva, kao neke od temeljnih dijelova uredskog poslovanja.

Indeks pametnog urbanog razvoja u velikim hrvatskim gradovima
Autor: Dubravka Jurlina Alibegović

Stručni članak

O sustavu pametnog upravljanja gradovima u Republici Hrvatskoj pisali smo u Informatoru, broj 6498 od 27. studenoga 2017., gdje je opisan model pametnog upravljanja gradovima kroz definiranje pokazatelja na temelju niza podataka za planiranje i praćenje razvojnih odluka u šest dimenzija pametnog razvoja grada - pametno gospodarstvo, pametni građani, pametno upravljanje, pametna mobilnost, pametni okoliš i pametno življenje. U ovom broju donosimo rezultate istraživanja Ekonomskog instituta, Zagreb, u kojem je primijenjena metodologija pametnog grada za 25 velikih hrvatskih gradova. Ona se temelji na primjeni metodologije u okviru europskog Smart Cities projekta, kroz šest navedenih dimenzija, s ciljem da se pokazatelji istraživanja koriste pri donošenju strateških odluka za praćenje uspješnosti i izradu referentnog modela velikih hrvatskih gradova.

ANALOGIA
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U kaznenom pravu, analogija je zabranjena u pitanju određivanja kaznenog djela i kazne, sukladno temeljnom kaznenopravnom načelu nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege, kojim se izražava načelo zakonitosti u kaznenom pravu (o tom načelu v. detaljnije Traditio iuridica, br. 91, Informator, br. 5828 od 13. siječnja 2010.).

Aktivnosti i obveze naručitelja tijekom pripreme postupka javne nabave, prema važećem Zakonu o javnoj nabavi
Autor: Ante Loboja

Stručni članak

Autor u članku obrađuje proces javne nabave s aspekta aktivnosti i obveza naručitelja u pripremnoj fazi procesa nabave, koja obuhvaća radnje naručitelja, od iskazivanja potreba za nabavom organizacijskih dijelova naručiteljado početka postupka javne nabave, odnosno do dana slanja poziva na nadmetanje u Elektronički oglasnik javne nabave RH.

O ulozi sudskih savjetnika u postupcima jednostavnih stečajeva potrošača
Autor: Dejan Bodul

Stručni članak

Judikatura Europskog suda za ljudska prava (ECHR) navodi da država članica uživa »široko polje procjene« na koji će način određeno pitanje urediti, imajući na umu činjenicu da nacionalne vlasti najbolje poznaju svoju državu kao i ostale okolnosti važne za donošenje konkretnog zakona i da samim tim najbolje može procijeniti koje je zakonsko rješenje najadekvatnije. To je velika prednost koju uživaju nacionalne države, ali samim time i odgovornost za izbor najadekvatnijeg zakonskog rješenja. Stoga mogući pravni prijepori oko uloge sudskog savjetnika u postupku jednostavnog stečaja potrošača, kao osobe koja vodi postupak i samostalno donosi odluke, predstavlja legitiman temelj za analizu rješenja kroz prizmu pravnog standarda »zakonom ustanovljenog suda«, sukladno odredbama članka 6. st. 1. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda te članaka 29., 115. i 118. Ustava Republike Hrvatske.

Novi Zakon o državnom inspektoratu (1.)
Autor: Milan Stipić

Stručni članak

Novi Zakon o državnom inspektoratu objavljen je u Narodnim novinama, broj 115/18, a na snagu stupa 1. travnja 2019. U članku autor iznosi zanimljiva stajališta vezano uz upravljanje radom Inspektorata, inspekcijska radna mjesta te dužnosti i ovlasti inspektora. Zbog opsežnosti teme, članak smo podijelili u dva dijela. U ovom broju donosimo pojedinosti vezane uz navedena stajališta o novom Zakonu o državnom inspektoratu, a u sljedećem broju nastavljamo obradu teme radi doprinosa razumijevanju koncepta novog Zakona u cjelini. 

PRILOG: Naknada žrtvama kaznenih djela u Republici Hrvatskoj, uz komparativni prikaz
Autori: Ivan Turudić Ivana Bujas Tanja Pavelin

Stručni članak

Bijelik protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Podnositeljima zahtjeva nije nastala značajna šteta zbog toga jer je Vrhovni sud Republike Hrvatske u presudi pogrešno naveo da podnositelji zahtjeva nisu dostavili odgovor na reviziju

Pravično suđenje – revizija propisana posebnim zakonom
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ustavni sud ocijenio je ustavnopravno prihvatljivim stajalište Vrhovnog suda Republike Hrvatske, prema kojem se u odnosu na zahtjev za zaštitu od diskriminacije može podnijeti samo izvanredna revizija

Najmoprimac i pravo na posjed stana
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Propust najmoprimca kojemu je priznato stanarsko pravo da od vlasnika stana traži sklapanje ugovora o najmu stana, ima za posljedicu gubitak prava na posjed stana

Prekid ovršnog postupka
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Činjenica da je ovršenik pokrenuo postupak radi poništaja arbitražnog pravorijeka, sama po sebi ne predstavlja razlog zbog kojeg bi ovršni postupak trebalo prekinuti, već o njemu treba odlučiti u svakom predmetu ovisno o načelu svrhovitosti

Dopunska presuda u upravnom sporu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Zakonom o upravnim sporovima nije propisana mogućnost donošenja dopunske presude

Rok za brisanje zabilježbe spora u zemljišnim knjigama

Vi pitate - mi odgovaramo

Od kojeg se trenutka računa rok od deset godina za brisanje zabilježbe spora po službenoj dužnosti?

Upravni spor – izvršenje osporavanog rješenja i odgodni učinak tužbe

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li upravni sud odrediti odgodni učinak tužbe nakon što je osporavano rješenje već u cijelosti izvršeno?

Ugovorna kazna

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li vjerovnik pravo na ugovorenu ugovornu kaznu za zakašnjenje ako je raskinuo ugovor s dužnikom zbog neispunjenja ugovora?

Opoziv člana nadzornog odbora

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li biti obrazložena odluka glavne skupštine kojom se opoziva člana nadzornog odbora, odnosno moraju li u toj odluci biti navedeni razlozi zbog kojih se člana nadzornog odbora opoziva?

Dostava rješenja o odobrenju Poreznoj upravi

Vi pitate - mi odgovaramo

Moraju li porezni obveznici (iznajmljivači) Poreznoj upravi dostaviti rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu ili rješenje o ispunjavanju uvjeta za poseban standard na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu, i u kojem roku?

Zatezna kamata od 1. siječnja 2019.

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje su stope zateznih kamata primjenjive od 1. siječnja 2019. na ugovore između trgovaca te trgovaca i osoba javnog prava, a koje za ostale odnose?

Filteri