Informator broj 6545 od 22. listopada 2018.

UVODNIK

Prerastanje ugovora o radu na određeno vrijeme u radni odnos na neodređeno vrijeme

Zapošljavanje sklapanjem ugovora o radu na određeno vrijeme, u slučajevima kada bi radnika očito trebalo zaposliti na neodređeno vrijeme, zaobilaženje je radnopravnih propisa i dugogodišnja hrvatska realnost. Budući da se prema svim dosadašnjim hrvatskim Zakonima o radu (iz 1995., 2009. i 2014. godine) takvo nezakonito postupanje »sankcionira« pretvaranjem ugovora na određeno vrijeme u radni odnos na neodređeno vrijeme, u članku autor analizira tu problematiku kroz sudsku praksu domaćih i međunarodnih sudova.
Autor: dr. sc. Robert Peček

Sadržaj

Ispitivanje svjedoka u kaznenom postupku
Autor: Marijana Dedić-Lokma

Stručni članak

U posljednjih devet godina, od kada državni odvjetnici provode istrage, raspravlja se o tome treba li na ispitivanje svjedoka tijekom istrage pozivati okrivljenike i njihove branitelje kako bi se i u toj fazi osigurala pravičnost postupka i jednakost oružja optužbe i obrane. Međutim, dosadašnja praksa Vrhovnog suda Republike Hrvatske pokazala je da se u tim slučajevima ne radi o povredi konvencijskog i ustavnog prava na pošteno suđenje ili, pak, konfrontacijskog načela i načela jednakosti oružja, o čemu opširnije pišemo u nastavku.

Arbitrarnost sudskih odluka i vladavina prava
Autor: Sanja Mišković

Stručni članak

Vladavina prava krunsko je pravno načelo, koje podrazumijeva sustav vlasti utemeljen na poštovanju ustava, zakona i drugih propisa, kako od strane građana, tako i od strane nositelja vlasti (napose ovih potonjih)! U svojoj prirodi vrlo kompleksan institut vladavine prava, pravnike praktičare pravosuđa ponajprije upućuje na pravo na pošteno suđenje. Pravo na pošteno suđenje inkorporirano je u članak 6. Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. U Republici Hrvatskoj člankom 3. Ustava Republike Hrvatske, vladavina prava svrstana je u ustavnu kategoriju. Deklaratorno, vladavina prava institut je vrlo visoko rangiran u Republici Hrvatskoj. Arbitrarnost ili njezin izostanak u sudskim odlukama upravo može biti instrument za mjerenje pravne uređenosti te demokratske uljuđenosti svake pojedine države. Vladavina prava, kao jedan od najviših pravnih standarda, upućuje na zabranu arbitrarnosti, pri čemu je ključna obveza upravo sudova da zakonito i valjano obrazlože svaku svoju odluku. U tu svrhu, preporuka je da već prvostupanjski sudac, pri donošenju odluke, odluku formulira i obrazloži, vodeći se uputama Europskog suda za ljudska prava, sadržanim u bogatoj sudskoj praksi. Sudovanje na taj način jamči, između ostalog, približavanje najvišim standardima europskog sudovanja. Upravo motivirani nedorečenošću i neobrazloženošću pojedinih sudskih odluka te svjedočeći većem broju odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske kojima su ustavne tužbe usvojene upravo poradi arbitrarnosti sudskih odluka, upozoravamo na tu pojavnost. To osobito imajući na umu i presude Europskog suda za ljudska prava.

Prerastanje ugovora o radu na određeno vrijeme u radni odnos na neodređeno vrijeme
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Zapošljavanje sklapanjem ugovora o radu na određeno vrijeme, u slučajevima kada bi radnika očito trebalo zaposliti na neodređeno vrijeme, zaobilaženje je radnopravnih propisa i dugogodišnja hrvatska realnost. Budući da se prema svim dosadašnjim hrvatskim Zakonima o radu (iz 1995., 2009. i 2014. godine) takvo nezakonito postupanje »sankcionira« pretvaranjem ugovora na određeno vrijeme u radni odnos na neodređeno vrijeme, u članku autor analizira tu problematiku kroz sudsku praksu domaćih i međunarodnih sudova.

Informatorovi pravni alati: Prijedlog za provedbu ovrhe radi predaje i isporuke pokretnina
Autor: Novi informator

Stručni članak

Prijedlog za ovrhu, prema članku 39. OZ-a, mora biti razumljiv i sadržavati: oznaku suda ili javnog bilježnika, ime i prezime odnosno naziv stranke, njihovu adresu i osobni identifikacijski broj, ovršni zahtjev i potpis podnositelja.

O javnosti rada predstavničkog tijela JLP(R)S-a
Autor: Željka Tropina Godec

Stručni članak

Važan čimbenik jednakosti, ravnopravnosti i sigurnosti građana je informacija. Dostupnost informacija tretirana je kao osnovno ljudsko pravo. Pravo na dostupnost informacija kojima raspolažu tijela javne vlasti jedno je od temeljnih ljudskih prava, koje je zaštićeno Europskom konvencijom o ljudskim pravima i temeljnim slobodama kao i Konvencijom o pristupu informacijama, međunarodnim ugovorima i odredbama Ustava Republike Hrvatske. Ustav propisuje jamstvo slobode mišljenja i izražavanja, zabranu cenzure, pravo novinara na slobodu izvještavanja i pristupa informaciji te pravo na ispravak, javnost sjednica Hrvatskog sabora, objavljivanje zakona i drugih propisa državnih tijela, te pravo na pristup informacijama predstavlja temelj demokratskog višestranačkog sustava i vladavine prava. U ovom članku autorica piše o javnosti rada predstavničkih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

SERVITUS SERVITUTIS ESSE NON POTEST
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Navedena izreka kao načelo stvarnog prava, implicira i da »služnost na služnosti ne može postojati«, tj. da samo pravo služnosti ne može biti objekt nečijeg prava služnosti.

Vremeplov: Bismarckov Socijalistički zakon – 22. listopada 1878.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Prvi pokušaj donošenja socijalističkog zakona, koji je u naravi bio antisocijalistički, bio je u svibnju 1878., nakon prvog pokušaja atentata na cara Vilima I. Parlament je prijedlog odbio sa 251 glasom „protiv“, naspram 57 glasova „za“. 

Nove platne usluge prema Zakonu o platnom prometu (Nar. nov., br. 66/18)
Autor: Ivana Parać Vukomanović

Stručni članak

Zakonom o platnom prometu (Nar. nov., br. 66/18) donesene su dvije nove vrste platnih usluga, a to su usluga iniciranja plaćanja i usluga informiranja o računu, kao bitni tehnički noviteti. U nastavku autorica daje prikaz navedenih platnih usluga, ali i subjekata koji ih mogu obavljati te drugih zanimljivih pojedinosti.

Pravično suđenje – prometni prekršaj u okviru prosvjeda
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Zahtjev za pravičnošću suđenja i dobrim radom pravosuđa pretpostavlja i pravo stranke u postupku da njezini navodi budu pažljivo ispitani u svakom stadiju postupka.

Zemljišnoknjižno pravo – brisovna tužba
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Upis, koji je u zemljišnim knjigama izvršen na temelju pravomoćne sudske odluke, ne može biti neistinit odnosno nevaljan, pa ga pravni sljednik stranke iz parnice iz koje ta presuda proizlazi ne može osporavati brisovnom tužbom

Stjecanje hrvatskog državljanstva
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Članak 16. Zakona o hrvatskom državljanstvu (Nar. nov., br. 53/91, 28/92 i 113/93) ne odnosi se na malodobne osobe

Blagodat spojenosti – beneficium cohaesionis
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Blagodat spojenosti (beneficium cohaesionis) odnosi se na razloge žalbe koji bi mogli ići u korist i okrivljeniku koji nije podnio žalbu ili je nije podnio u tom smislu, a ne odnosi se na računanje rokova za podnošenje žalbe

Erkancan protiv Turske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Škola se ne može smatrati odgovornom za pogibiju petnaestogodišnjeg učenika, koji je napustio nastavu i utopio se nakon što je skočio s ograđenog mosta, iako o njegovu napuštanju nastave škola nije odmah obavijestila njegove roditelje. Odgovornost djece za vlastitu dobrobit povećava se razmjerno njihovim godinama tijekom čitavog odrastanja

Stjecanje automobila iz EU

Vi pitate - mi odgovaramo

Fizička osoba (građanin) planira nabaviti rabljeni osobni automobil od preprodavatelja iz druge države članice Europske unije, koji primjenjuje poseban postupak oporezivanja marže. Koje su porezne obveze tog građanina u Republici Hrvatskoj?

Sklapanje ugovora od strane neovlaštene osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik koji nije ovlašten sklapati ugovore za pravnu osobu u kojoj radi, sklopio je ugovor o izvođenju određenih građevinskih radova, koje je druga ugovorna strana i obavila. Može li se izvođač radova u tom slučaju naplatiti od pravne osobe u kojoj radi radnik koji je naručio radove za pravnu osobu?

Odricanje od nasljedstva

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se nasljednik odreći nasljedstva prije smrti ostavitelja?

Izmjena troškovnika – samozapošljavanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Hrvatski zavod za zapošljavanje odobrio je i isplatio potporu za samozapošljavanje novom poduzetniku. Nakon isplate sredstava došlo je do promjena u odnosu na predani poslovni plan. Razlog tome je što poduzetnik više nije u mogućnosti pribaviti opremu koju je naveo u predanom poslovnom planu i troškovniku, za koju je dobio sredstva. Što učiniti ako dođe do opisane promjene u odnosu na predani poslovni plan i troškovnik nakon isplate sredstava? Naime, ne želimo se dovesti u položaj da možebitno moramo vratiti dobivena sredstva.

Materijalna prava općinskog načelnika i drugih lokalnih dužnosnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li općinski načelnik, koji je u općini u radnom odnosu, pravo na isplatu pomoći u slučaju rođenja djeteta i pravo na isplatu dara za djecu povodom dana Svetog Nikole (na koju inače imaju pravo službenici i namještenici)?

Prijeboj

Vi pitate - mi odgovaramo

Možemo li prebiti tražbinu koja glasi na kune, s protutražbinom koja glasi na eure?

Filteri