Informator broj 6522 od 14. svibnja 2018.

UVODNIK

Ususret Susretu pravnika – Opatija 2018.,
Proljetni pravni svjetlonoša

U Opatiji će se održati savjetovanje pravnika u gospodarstvu, od 16. do 18. svibnja 2018. Taj, 56. susret pravnika, pod naslovom »Aktualnosti zakonodavstva i prakse«, odnosit će se na pitanja zanimljiva pravnicima u gospodarstvu u području građanskog, trgovačkog, radnog, upravnog, ovršnog ili arbitražnog prava. U ovom broju, stoga, donosimo uvodno izlaganje mr. sc. Miljenka Giunia i prof. dr. sc. Petra Miladina, kojim predstavljamo teme Susreta i druga pitanja koja će biti predmet rasprave na tom savjetovanju pravnika.
Autori: mr. sc. Miljenko Giunio, prof. dr. sc. Petar Miladin* urednici zbornika i urednik susreta, predsjednik saveza udruga pravnika u gospodarstvu.

Sadržaj

Traditio iuridica: KO PRAVO SVOJE ZAPUŠTA, NEK SEBE KRIVI AKO GA IZGUBI
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Navedena Bogišićevaizreka, ugrađena u čl. 1031. OIZ-a jest - kako je to ispravno utvrđeno već u prvoj opsežnijoj hrvatskoj analizi Bogišićeva zakonika - u svojoj biti parafraza znamenite latinske regule iura vigilantibus scripta (»prava su pisana za budne«).

Postupanje komunalnog redarstva prema Zakonu o zaštiti od buke
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

U članku autorica piše o mjerama zaštite od buke sukladno Zakonu o zaštiti od buke (Nar. nov., br. 30/09, 55/13, 153/13 i 41/16), koje su obvezne provoditi i osigurati njihovo provođenje tijela državne uprave, općine, gradovi i županije te pravne i fizičke osobe koje obavljaju registrirane djelatnosti. Posebno analiziramo odredbe o nadzoru nad provođenjem tih mjera u jedinicama lokalne samouprave koje provode komunalni redari.

Ususret Susretu pravnika – Opatija 2018.
Autori: Miljenko A. Giunio Petar Miladin

Stručni članak

U Opatiji će se održati savjetovanje pravnika u gospodarstvu, od 16. do 18. svibnja 2018. Taj, 56. susret pravnika, pod naslovom »Aktualnosti zakonodavstva i prakse«, odnosit će se na pitanja zanimljiva pravnicima u gospodarstvu u području građanskog, trgovačkog, radnog, upravnog, ovršnog ili arbitražnog prava. U ovom broju, stoga, donosimo uvodno izlaganje mr. sc. Miljenka Giunia i prof. dr. sc. Petra Miladina, kojim predstavljamo teme Susreta i druga pitanja koja će biti predmet rasprave na tom savjetovanju pravnika.

Vremeplov: Varšavski pakt – 14. svibnja 1955.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Varšavski pakt osnovan je u cilju uspostave ravnoteže moći i kao protuteža NATO-u.

Zaštita i čuvanje arhivskog i registraturnog gradiva u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave
Autor: Marina Krajnović

Stručni članak

Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave svojim radom i djelovanjem stvaraju javno arhivsko i registraturno gradivo. Budući da je gradiva svakim danom sve više, potrebno je odabirati arhivsko gradivo za trajno čuvanje, a bezvrijedno registraturno gradivo redovito izlučivati kako bi se pravodobno oslobodio prostor za prirast novog gradiva. U članku autorica daje sažet pregled postupanja s gradivom, pojašnjava razliku između arhivskog i registraturnog gradiva, ukazuje na obveze lokalnih jedinica te navodi neke posebnosti lokalne i područne (regionalne) samouprave, prema kojima se općine, gradovi i županije razlikuju od ostalih stvaratelja i imatelja gradiva.

Postupak zbog vrijeđanja suda
Autor: Željko Borić

Stručni članak

U članku autor kritički razmatra postupak zbog vrijeđanja suda u podnesku u okviru parničnog postupka sudova te odluku Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, koji je u toj pravnoj stvari zauzeo pravno stajalište.

Informatorovi pravni alati: Rješenje o zabrani uporabe elektroakustičkih uređaja

Stručni članak

Zakonom o zaštiti od buke (Nar. nov., br. 30/09, 55/13, 153/13 i 41/16) utvrđene su mjere u cilju izbjegavanja, sprječavanja ili smanjivanja štetnih učinaka na zdravlje ljudi, koje uzrokuje buka u okolišu, uključujući smetanje bukom.

Kritički osvrt na postupanje nekih sudova pri podnošenju protutužbi
Autor: Goran Marčan

Stručni članak

Autor se u članku kritički osvrće na rad pojedinih sudova u svezi sa zaprimljenom protutužbom u predmetu koji je prethodno već pokrenut po tužbi druge strane.

Uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj
Autor: Zoran Korda

Stručni članak

Vlada Republike Hrvatske i Hrvatska narodna banka u listopadu 2017. pokrenuli su inicijativu za uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, te je predstavljena i »Strategija za uvođenje eura kao službene valute u Hrvatskoj«*, koja analizira ekonomske koristi i troškove uvođenja eura, opisuje proces te navodi aktivnosti i politike koje je potrebno poduzeti za uvođenje eura. Time je ujedno otvorena široka javna, stručna i političku rasprava o hrvatskom članstvu u eurozoni. Međutim, prilikom tih rasprava važno je biti što objektivniji, stoga, da bismo tome pridonijeli, u nastavku donosimo više pojedinosti o uvođenju eura.

Zabrana zlostavljanja (proceduralni aspekt) – neučinkovita istraga
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neovisnost istrage podrazumijeva da osobe koje provode istragu moraju biti neovisne o osobama koje su sudjelovale u događajima koji se istražuju. Osim što ne smije postojati hijerarhijska ili institucionalna povezanost, traži se i stvarna neovisnost

Ovrha radi iznosa koji je manji od onoga navedenog ovršnom ispravom
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ovrhovoditelj uvijek ima pravo od ovršenika ovrhom tražiti manji iznos od onoga određenog ovršnom ispravom i pritom ne mora niti navoditi razloge zbog kojih je umanjio svoju tražbinu

Odgovornost člana uprave za štetu nastalu vjerovniku društva
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Da bi vjerovnik mogao tražiti naknadu štete od direktora određenog društva, kao odgovorne osobe društva, mora dokazati postojanje grube povrede dužnosti direktora da primijeni pozornost urednog i savjesnog gospodarstvenika

Dvorište kao javno mjesto (Prekršajni zakon)
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Dvorište se, u smislu Prekršajnog zakona, smatra tzv. fiktivnim javnim mjestom, tj. mjestom koje prema svojoj namjeni nije javno mjesto, ali pod određenim uvjetima to može biti, a što u svakom pojedinom slučaju treba dokazati

Moreira Ferreira protiv Portugala
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Odbijanjem domaćeg suda da dopusti ponavljanje kaznenog postupka protiv podnositeljice nakon što je Europski sud za ljudska prava u kontekstu tog postupka utvrdio povredu prava na pošteno suđenje (kontradiktorni postupak), nije došlo do povrede prava na pošteno suđenje jer je procjena je li ponavljanje postupka »prikladno« u nekom konkretnom slučaju prepuštena nacionalnim sudovima

K. B. protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

U slučajevima u kojima se djeca opiru kontaktu s jednim roditeljem, čl. 8. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda zahtijeva od države da pokuša utvrditi uzroke takvog otpora i odgovarajuće ih riješiti. Riječ je o obvezi sredstava, a ne o obvezi rezultata i može zahtijevati pripremne mjere ili uspostavljanje kontakta u fazama

Porezni tretman službene odjeće odvjetnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Odvjetničko društvo u svojim je poslovnim knjigama evidentiralo ulazne račune za nabavu poslovne odjeće za odvjetnike koji su zaposlenici društva i koja se koristi za potrebe obavljanja odvjetničke profesije, a sve sukladno Pravilniku o službenoj odjeći odvjetnika, vježbenika i drugih zaposlenika u odvjetničkom uredu (Nar. nov., br. 123/07 i 130/17). Na koji način provesti odredbu o označavanju odvjetničke odjeće nazivom i znakom poslodavca za koju tumači da proizlazi iz Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 115/16), te predstavlja li nabavljena odjeća bez naziva i znaka poslodavca dohodak u naravi zaposlenika, kao i je li nabavljena odjeća bez naziva i znaka poslodavca porezno priznati trošak odvjetničkog društva?

Iscrpljenost dopuštenog pravnog puta za podnošenje ustavne tužbe i izvanredna revizija

Vi pitate - mi odgovaramo

Kada se podnosi ustavna tužba Ustavnom sudu Republike Hrvatske u odnosu na odluku iz parničnog postupka ako se protiv nje može podnijeti izvanredna revizija?

Troškovi zastupanja tuženika u upravnom sporu po državnom odvjetništvu

Vi pitate - mi odgovaramo

U slučaju uspjeha u upravnom sporu, ima li tuženik pravo na troškove zastupanja po državnom odvjetništvu, s obzirom na to da je tuženik mogao biti zastupan i od strane vlastitih službenih osoba?

Jamstvo za ozbiljnost nabave

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li naručitelj u dokumentaciji o nabavi propisati dostavu zbirnog jamstva za sve grupe predmeta nabave za koje ponuditelji podnose ponude, a vezano uz zakonsku odredbu prema kojoj se u slučaju kada je predmet nabave podijeljen na grupe dostavljaju zasebne ponude za svaku grupu?

Filteri