Informator broj 6494 od 30. listopada 2017.

UVODNIK

Od Lexa do Lexa – pogled na danas, s osvrtom na jučer i sutra

O izvanrednoj upravi u posrnulim mega-tvrtkama, o istražnom povjerenstvu, o verižnom kompletiranju sastava Ustavnog suda, o oduzimanju europske vize hrvatskim javnobilježničkim ovrhama, te o renormiranju hrvatskoga privatnog prava.
Autor: mr. sc. Miljenko A. Giunio, MM-prokurist, predsjednik Udruge pravnika u gospodarstvu Zagreb

Sadržaj

Od Lexa do Lexa – pogled na danas, s osvrtom na jučer i sutra
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

O izvanrednoj upravi u posrnulim mega-tvrtkama, o istražnom povjerenstvu, o verižnom kompletiranju sastava Ustavnog suda, o oduzimanju europske vize hrvatskim javnobilježničkim ovrhama, te o renormiranju hrvatskoga privatnog prava

QUOD NATURA OMNES HOMINES DOCUIT, lat. ono što je narav poučila sve ljude
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Veliki hrvatski pravnik Baltazar Bogišić (1834.-1908.) nije se često upuštao u pravnofilozofijske rasprave o tome što predstavlja iskon ili praizvor prava. Međutim, u svojem djelu »Metod i sistem kodifikacije imovinskog prava u Crnoj Gori«, objavljenom po prvi put mnogo godina nakon njegove smrti (1967.), Bogišić izričito ističe da on sam priznaje »jedan jedini izvor prava, a to je taj izvor quod natura, iako ne omnia animalia, ali barem omnes homines docuit, ili što veliki njemački pjesnik nazivlje pravo koje se ujedno s nama rodilo, tj. pravda i pravica« (cit. Bogišić. Izabrana djela. Tom IV. Studije i članci, 2004., str. 250).

Status imovine subjekata brisanih iz sudskog registra
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

U praksi se događaju slučajevi da je iz sudskog registra trgovačkog suda brisan određeni subjekt, no kasnije se pronađe određena imovina, pa se postavlja pitanje što se događa s tom imovinom, jer je prestao postojati dotadašnji nositelj prava vlasništva. Da bi se odgovorilo na to pitanje, prvo se mora znati pravni temelj za brisanje, odnosno na temelju koje je odluke sudski registar izvršio brisanje subjekta upisa.

O primjeni načela materijalne istine u upravnom postupku
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Autor u članku piše o vrlo zanimljivoj temi iz područja upravnog prava, koja se odnosi na situaciju kada se smatra da je službena osoba ispunila svoje obveze u primjeni načela materijalne istine u upravnom postupku.

Prikaz programa stručnog usavršavanja iz područja javne nabave

Stručni članak

Program usavršavanja izazvao je velik interes polaznika, te je Novi informator odlučio ponovno organizirati program usavršavanja 7. prosinca 2017. u Zagrebu, o kojem će polaznici biti pravovremeno obaviješteni.

Vremeplov: Engleski raskol s Katoličkom crkvom – 30. listopada 1534.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Ideje protestantizma koje su se širile, prizivale su crkvenu reformu, a uz to kralj nije bio zadovoljan ni papinim marginaliziranjem Engleske u korist najjačih kontinentalnih vladara i donošenjem odluka mimo njegove volje i volje parlamenta.

Faktoring kao oblik financiranja poslovanja
Autor: Zoran Korda

Stručni članak

Faktoring je poslovni odnos u kojem se trguje potraživanjima (dugovima) prije dospijeća njihove naplate. Pritom, prodavatelju je cilj što prije doći do novca, a kupcu zaraditi prilikom naplate duga. Takav oblik financiranja poslovanja posebno postaje aktualan kad se pojavi problem financiranja kroz regresiranje mjenica. O svemu tome autor opširnije piše u nastavku.

Učinci i rizici niskih kamata u odnosu na demografske promjene i javno zaduživanje
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

U prošlom broju lista autor je analizirao kontroverzne rasprave fenomena niskih kamata kao poticaja povećanja poslovnih aktivnosti unutar Europske unije. U ovom broju dan je naglasak na širi aspekt učinaka, ali i rizika niskih kamatnih stopa glede javnog zaduživanja u kontekstu negativnih demografskih promjena, privatne skrbi i posljedično utjecaja na financijska tržišta i ulaganja u privatnom sektoru.

Informatorovi pravni alati: Rješenje o stavljanju službenika na raspolaganje

Stručni članak

Institut stavljanja službenika na raspolaganje nakon ukidanja upravnog tijela propisan je odredbom članka 103. Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08 i 61/11).

Vlasnikovo pravo na naknadu štete i koristi od nepoštenog posjednika
Autor: Miho Mratović

Stručni članak

Unatoč različitim pravnim uređenjima pojedinih pravnih instituta kroz vrijeme, sudska praksa prepoznala je životne i pravne probleme koji se mogu pojaviti u svezi sa zahtjevom vlasnika protiv nepoštenog posjednika za naknadu štete i koristi, te su ti problemi često bili predmet razmatranja kako na sjednicama viših sudova, tako i u njihovim odlukama.

Obvezno pravo – opći rok zastare
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo (su)vlasnika glede naknade za oduzetu stvar ne može zastarjeti sve dok vlasnik može zahtijevati njezin povrat. Dakle, sve dok tužitelji mogu tražiti vraćanje predmetne nekretnine, tražbina tužitelja nije dospjela. Tek kada oni više ne mogu zahtijevati povrat nekretnine, dospijeva njihov zahtjev za naknadu. Taj zahtjev za isplatu naknade za zemljište koje je oduzeto bez zakonom predviđenog postupka, zastarijeva u općem zastarnom roku

Obvezno pravo – ugovor o osiguranju života (svojstvo korisnika)
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osoba koju ugovaratelj osiguranja ugovorom o osiguranju odredi kao osobu kojoj je osiguratelj dužan isplatiti osiguranu svotu, stječe svojstvo korisnika osiguranja, što znači da stječe neposredan i samostalan zahtjev prema osiguratelju za isplatu osigurnine ako se dogodi osigurani slučaj

Pretpostavke za vođenje upravnog spora
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Upozorenje izdano u smislu odredaba Zakona o radu u odnosu na prava i obveze zaposlenika Centra za socijalnu skrb, kao javne ustanove na čije se radne odnose primjenjuje Zakon o radu, nema svojstva upravnog akta ili postupanja javnopravnog tijela iz područja upravnog prava koji bi mogao podlijegati ocjeni zakonitosti u upravnom sporu

Institut zastare i primjena povoljnijeg zakona na okrivljenika
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Institut zastare nije uspostavljen u korist okrivljenika, već u cilju prekršajnog progona okrivljenika, tako da se u odnosu na zastaru ne primjenjuje načelo primjene blažeg propisa

Zaštita ovršenika fizičke osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se suglasnost ovršenika koji ne obavlja registriranu djelatnost, da se ovrha može provesti na njegovoj jedinoj nekretnini, uzimati i za tražbine koje su osigurane založnim pravom na toj nekretnini?

Radno iskustvo kao uvjet za prijam u državnu službu i način dokazivanja prigodom prijma u državnu službu

Vi pitate - mi odgovaramo

Što se smatra radnim iskustvom pri ispunjavanju uvjeta za prijam u državnu službu na temelju raspisanog natječaja i kako se ostvareno radno iskustvo dokazuje prigodom prijave na natječaj?

Plinovod kao građevina

Vi pitate - mi odgovaramo

Smatra li se plinovod, kao objekt koji služi prijenosu i transportu plina na određenu udaljenost, građevinom?

Ovrha diobom stvari – troškovi postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji se način određuje tko će snositi troškove u postupku ovrhe diobom stvari, jer se tu ne radi o klasičnom odnosu vjerovnik - dužnik?

Naknada za pripravnost i terenski dodatak

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslodavac je građevinsko trgovačko društvo i naš radnik radi na terenu, za koje vrijeme prima terenski dodatak na temelju Kolektivnog ugovora za graditeljstvo. Poslodavac sada namjerava povremeno uvesti pripravnost zbog potreba posla. Ima li radnik koji prima terenski dodatak istovremeno i pravo na naknadu za pripravnost?

Filteri