Informator broj 6489 od 25. rujna 2017.

UVODNIK

Autonomija u sportu – zakonsko uređenje i praksa

Područje sporta dugo je bilo izvan dometa ozbiljnije regulacije i većina europskih država, skoro do kraja prošlog stoljeća, sportskim je organizacijama omogućavala potpunu samostalnost u odnosu na javnu vlast. Postupna regulacija i intervencije države u područje sporta u prvi plan istaknuli su pitanje »granica« do kojih bi vlast smjela ili mogla propisima i odlukama regulirati neko sportsko područje. Pitanje autonomije sporta u Republici Hrvatskoj predmet je interesa kako stručne, tako i profesionalne javnosti, koja je pokrenuta donošenjem Zakona o sportu, a nakon toga i Zakona o sportskoj inspekciji.
Gdje počinje sportska autonomija u koju »vlast ne smije dirati«, pitanje je na koje će se pokušati odgovoriti u ovom članku. S tim u svezi, analizirat će se uređenje sporta sukladno Zakonu o sportu i Zakonu o sportskoj inspekciji, te će se razmotriti opseg samoregulacije sporta kao dobrovoljne forme ponašanja i poštovanja pravila, koja su specifična samo za pojedine sportske grane, s posebnim osvrtom na nogomet.

Sadržaj

Autonomija u sportu - zakonsko uređenje i praksa

Stručni članak

Područje sporta dugo je bilo izvan dometa ozbiljnije regulacije i većina europskih država, skoro do kraja prošlog stoljeća, sportskim je organizacijama omogućavala potpunu samostalnost u odnosu na javnu vlast. Postupna regulacija i intervencije države u područje sporta u prvi plan istaknuli su pitanje »granica« do kojih bi vlast1 smjela ili mogla propisima i odlukama regulirati neko sportsko područje.

UBI EADEM RATIO IBI IDEM IUS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava shvaćanje o analognoj primjeni pravnih propisa: u situacijama kada se pravno neregulirani slučaj i regulirani slučaj mogu podvesti pod isti ratio legis, na njih se treba primijeniti i isti pravni propis.

Što će donijeti novi regulatorni okvir za elektroničke komunikacije
Autor: Domagoj Maričić

Stručni članak

U Europskom parlamentu i Vijeću EU traje rasprava o prijedlogu reforme zakonodavnog okvira EU za elektroničke komunikacije. Ključan dokument o kojem se raspravlja jest prijedlog nove Direktive o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija, koji je Komisija EU uputila u zakonodavni postupak u listopadu prošle godine.

Zašto nam treba Zakon o upravljanju i održavanju stambenih zgrada
Autor: Dejan Bodul

Stručni članak

Zakon o upravljanju i održavanju stambenih zgrada, za čije se donošenje autor zalaže, treba predstavljati okvir za rješavanje višedesetljetne stambene problematike, te je tendencija ovog članka ukazati na složenost problema, inicirati dijalog o stanovanju, pripadajućoj ulozi države i građana te odgovarajućim mehanizmima za provedbu predloženog Zakona.

Pregled promjena glede žiga Europske unije
Autor: Luka Jelčić

Stručni članak

U članku razmatramo najvažnije promjene u sustavu zaštite žiga Europske unije kao i cilju tih promjena. S obzirom na razvoj žigovnog prava i novih tendencija na zajedničkom tržištu Europske unije, nužna je bila reforma pravne regulative vezane uz žig Europske unije, o kojoj pišemo.

Ovrha na plaći po pristanku ovršenika
Autor: Robert Peček

Stručni članak

U članku autor razmatra Odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj: U-II-240/2014 od 11. srpnja 2017., kojom se ukida stavak 3. članka 26. Pravilnika o načinu i postupku provedbe ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 6/13), koji je propisivao da se ovrha može provesti isključivo na dijelu plaće koji nije izuzet od ovrhe, bez obzira na dane isprave o suglasnosti zapljene cijele plaće u vrijeme kad je to bilo u skladu s Ovršnim zakonom.

Povrat poreza sklapanjem ugovora o ustupu ili cesiji
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Porezni obveznik može ustupiti svoje potraživanje s naslova više plaćenog poreza nekoj drugoj pravnoj ili fizičkoj osobi. Ustupatelj takvog prava obvezan je nadležnoj ispostavi Porezne uprave dostaviti pisani ugovor o ustupu ili cesiji. Koje elemente treba sadržavati ugovor o ustupu ili cesiji te koje se radnje poduzimaju, autorica opširnije piše u nastavku.

Parnični postupak – dopuštenost revizije
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju otkaza ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora, kad je radnik prihvatio ponudu, a nakon toga pokrenuo parnicu osporavajući dopuštenost izmjene ugovora, dopuštenost revizije ovisi o vrijednosti predmeta spora, jer radni odnos nije prestao

Obvezno pravo – stjecanje bez osnove
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je ponuditelj uplatio jamčevinu, ali nakon održane dražbe stranke nisu sklopile ugovor o prodaji, a ne radi se o slučaju iz članka 100. st. 3. Ovršnog zakona, ponuditelj može osnovano tražiti povrat uplaćene jamčevima prema pravilima o stjecanju bez osnove, jer se osnova za uplatu jamčevine (sklapanje ugovora o prodaji) nije ostvarila

Branitelji – određivanje mirovine
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nema mjesta ponovnom određivanju mirovine zbog ostvarenog statusa dragovoljca, ako je mirovina prema prijašnjim propisima već određena u postotku koji se primjenjuje za izračun mirovine za 40 godina mirovinskog staža

Porez na promet nekretnina
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Porezni obveznik može biti oslobođen poreza na promet nekretnina zbog kupnje prve nekretnine i u slučaju kad kupuje apartman kojim rješava vlastito stambeno pitanje

Vlasništvo posebnog dijela zgrade (etažno vlasništvo) – troškovi održavanja posebnog dijela – zajednička pričuva
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Ako je tuženica u posjedu bespravno sagrađenog dijela stambene zgrade, a nije potpisala međuvlasnički ugovor kojim je određeno da su i takvi posjednici obvezni sudjelovati u troškovima upravljanja, tada nije u obvezi plaćati zajedničku pričuvu

Dohodak od kapitala od prodaje materijalne imovine trgovačkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

U postupku likvidacije obveze trgovačkog društva u cijelosti su podmirene prema svim vjerovnicima. Skupština trgovačkog društva donijela je odluku da se sva preostala materijalna imovina proda i novac dobiven prodajom te imovine podijeli članovima društva. Imaju li u tom slučaju članovi društva na tako podijeljena novčana sredstva obvezu platiti porez na dohodak?

Državni službenici – istovremeno obavljanje poslova

Vi pitate - mi odgovaramo

Bi li volontersko obnašanje dužnosti načelnika općine i obavljanje poslova inspektora u inspektoratu ministarstva predstavljalo sukob interesa, odnosno smatra li se obnašanje dužnosti općinskog načelnika obavljanjem poslova ili pružanjem usluga pravnoj ili fizičkoj osobi?

Nadležnost suda Republike Hrvatske i zabilježba spora

Vi pitate - mi odgovaramo

Jel moguće udovoljiti prijedlogu stranke koja predlaže zabilježbu spora na nekretninama koje se nalaze u Republici Hrvatskoj, a parnični je postupak pokrenut i vodi se u Republici Bosni i Hercegovini. Parnični postupak pokrenut je i vodi se u Sarajevu, a nekretnine se nalaze u Makarskoj. Radi se o sporu između bivših supružnika. Žena traži priznanje prava suvlasništva na 1/2 dijela svih nekretnina koje su bračni drugovi zajedno stekli u bračnoj zajednici, između ostalog i na nekretninama u Republici Hrvatskoj. Vodi li se postupak uopće pred nadležnim sudom?

Postupanje poslodavca prema radniku koji ne želi raditi u otkaznom roku

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je poslodavcu dao redoviti otkaz ugovora o radu zbog pronalaska unosnijeg posla. Poslodavcu je izjavio da ne želi odraditi otkazni rok. Smije li radnik o tome odlučivati bez suglasnosti poslodavca, odnosno što može učiniti poslodavac ako radnik ne želi raditi u otkaznom roku?

Prokurist

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se prokura dati osobi koja je u radnom odnosu u trgovačkom društvu ili to mora biti osoba koja nije zaposlenik trgovačkog društva?

Filteri