Informator broj 6474 od 12. lipnja 2017.

UVODNIK

Svečanost dodjele priznanja zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za 2016.

Uspomena na dr. sc. Jadranka Crnića, prvog predsjednika Ustavnog suda Republike Hrvatske i vrsnog pravnika obilježava se svake godine putem dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za cjeloživotni doprinos i iznimna postignuća u pravnoj struci i promociji vladavine prava u Republici Hrvatskoj, godišnjeg priznanja pravnim stručnjacima za objavljenu knjigu ili rad od značenja za unapređenje pravne struke, te priznanja uredniku, nakladniku ili organizatoru za dugogodišnji uspješan uređivački rad odnosno izdavanje knjiga, radova i publikacija u području prava ili organizaciju pravnih skupova.
Svečanost dodjele priznanja za 2016. održana je 5. lipnja 2017., u Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije za znanost i umjetnost.
U nastavku Vam donosimo imena ovogodišnjih laureata čiji su rad i doprinos pravnoj struci obilježili hrvatsku pravnu zbilju te Vam djelić atmosfere dodjele priznanja prenosimo objavom uvodne riječi predsjednika Zakladne uprave dr. sc. Zorana Pičuljana.

Sadržaj

Novi Prijedlog EU Direktive o okvirima za preventivno restrukturiranje i pružanje druge prilike
Autor: Petra Jurina

Stručni članak

Akcijski plan o izgradnji unije tržišta kapitala iz 2015. najavio je zakonodavnu inicijativu oko uređenja pitanja o prijašnjem restrukturiranju i pružanja druge prilike održivim poduzećima u financijskim teškoćama. Europska je komisija, 22. studenoga 2016., objavila Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o okvirima za preventivno restrukturiranje, pružanju druge prilike i mjerama za povećanje učinkovitosti restrukturiranja i postupaka glede nesolventnosti i razrješenja te izmjeni Direktive 201/30/EU. U članku dajemo prikaz toga Prijedloga Direktive koja bi trebala predstavljati minimalan pravni okvir u području restrukturiranja i druge prilike za poduzetnike.

Stvarna nadležnost u ovršnom postupku i članak 287. stavak 2. Ovršnog zakona
Autor: Vladimir Vučković

Stručni članak

Nakon donošenja Ovršnog zakona 2012. godine (Nar. nov., br. 112/12) te Zakona o sudovima 2013. godine (Nar. nov., br. 28/13), općinski sudovi postali su isključivo stvarno nadležni u ovršnom postupku. Ideja zakonodavca bila je koncentrirati ovršni postupak u rukama općinskih sudova, s ciljem da trgovački sudovi više ne obavljaju nikakve radnje u ovršnom postupku. Protivno tom cilju i ideji zakonodavca, izmjenama Ovršnog zakona iz 2014. godine, ponovno se, na neizravan način, uvodi stvarna nadležnost trgovačkih sudova u ovršnom postupku. Autor u članku kritički obrađuje tu izmjenu, ukazujući na njezine nedostatke.

O Odluci o načinu pružanja javnih usluga prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Imajući na umu činjenicu da je Vlada Republike Hrvatske, na temelju odredaba članka 29. stavak 10. Zakona o održivom gospodarenju otpadom (Nar. nov., br. 94/13), donijela Uredbu o gospodarenju komunalnim otpadom (Nar. nov., br. 50/17), koja će stupiti na snagu 1. studenoga 2017., te da su pojedine jedinice lokalne samouprave koje su u međuvremenu stvorile tehničke uvjete za obavljanje djelatnosti javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada prema načelu »onečišćivač plaća« i prije donošenja navedene Uredbe već donijele opće akte kojima su propisale postupak, uvjete i visinu cijene za navedenu javnu uslugu prema novom obračunskom kriteriju, tj. kriteriju količine proizvedenog otpada, autorica u ovom članku piše o tome što mora, odnosno može sadržavati navedeni opći akt, dajući pri tome prikaz recentne sudske prakse Visokog upravnog suda Republike Hrvatske, a izrečena pravna stajališta predstavljaju važan smjerokaz JLS-ima u izradi odluka o načinu pružanja javnih usluga prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada, koje su predstavnička tijela obvezna donijeti u roku tri mjeseca od stupanja na snagu Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom. Drugi dio ovog članka objavit ćemo u jednom od sljedećih brojeva tjednika Informator.

Uređenje prava na povećanu plaću
Autor: Hrvoje Orešić

Stručni članak

U članku podrobno objašnjavamo situacije kad radnici ostvaruju zakonski zajamčeno pravo na povećanu plaću. Zakon o radu navodi situacije nastupanjem kojih ex lege dolazi do ispunjenja uvjeta za povećanje plaće, a u nastavku donosimo njihov pregled, uz praktično primjenjive upute poslodavcima za postupanje u navedenim okolnostima.

Perspektive razvitka prerađivačke industrije Republike Hrvatske u budućem razdoblju
Autor: Ljerka Rajko

Stručni članak

Perspektiva razvitka prerađivačke industrije Republike Hrvatske u budućem razdoblju proizilazi iz postojeće strukture prerađivačke industrije iz prethodno promatranih razdoblja, zatim kroz analitiku bruto dodane vrijednosti svakog segmenta (podpodručja) prerađivačke industrije i na kraju kroz usporedne podatke vezano uz druge države članice Europske unije. O svemu tome autorica opširnije piše u nastavku.

ERROR IN MOTIVO
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U obrazloženju jednog rješenja Vrhovnog suda Republike Hrvatske (u nastavku teksta: VSRH) iz 2014. (Rev-x 155/13-2 od 15. srpnja 2014.), kojim je revizija tužitelja odbačena kao nedopuštena, može se, inter alia, uočiti i sljedeće tužiteljevo pitanje: »Što je to pobuda ili motiv, odnosno pokretač zbog kojeg netko uopće odluči i pristupi sklapanju nekog pravnog posla i kakav je pravni učinak zablude o pobudi ili motivu kod besplatnih pravnih poslova (error in motivo vel falsa causa)«? Kako vidimo, navedeno pitanje sadržava i latinski izraz error in motivo vel falsa causa (»zabluda o pobudi ili pogrešnom razlogu«).

Vremeplov: Zahtijevanja naroda
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Godina 1848. ostat će zapamćena po revolucionarnim pokretima i pobunama diljem Europe. U srži pobuna ležali su zahtjevi za političkim i društvenim promjenama, od ukidanja feudalnih struktura, stvaranja nacionalnih država, veće slobode tiska do sudjelovanja u vlasti itd.

Kazneni postupak – izvršenje odluka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako se pojavi sumnja u dopuštenost izvršenja sudske odluke ili u računanje kazne, o tome će posebnim rješenjem odlučiti predsjednik prvostupanjskog vijeća, pa ako nakon provedenog postupka prihvati zahtjev, nadležni sudac izvršenja će prema potrebi izračunati kaznu

Obvezno pravo – opasna stvar
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Lokomotiva manevarka u pokretu, opasna je stvar pa njezin imatelj za štetu prouzročenu njome odgovara prema načelu objektivne odgovornosti

Upravni spor – rješavanje spora bez rasprave
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odredba članka 36. Zakona o upravnim sporovima primjenjuje se nakon što sud ocijeni da su ispunjene procesne pretpostavke za vođenje spora

Naknada troškova zbog svrhovite delegacije predmeta
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Ako je odvjetnik zatražio naknadu troškova zbog svrhovite delegacije predmeta nakon što je stupio na snagu Zakon o sudovima objavljen Narodnim novinama, broj 28/13, sud će u odnosu na sve zatražene troškove odvjetnika odlučiti na temelju važećeg Zakona o sudovima, bez obzira na to što odvjetnik traži naknadu troškova i za radnje obavljene za vrijeme važenja prijašnjeg Zakona o sudovima

Ovršno pravo – isprava koja je zakonom određena kao ovršna isprava
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Nagodba sklopljena između centra za socijalnu skrb i roditelja maloljetnog djeteta o njihovu participiranju u podmirivanju troškova usluge koju dijete ostvaruje na osnovi Zakona o socijalnoj skrbi, ovršna je isprava na temelju koje je centar za socijalnu skrb ovlašten kao ovrhovoditelj protiv roditelja zahtijevati prisilnu naplatu nagodbom preuzete novčane obveze

Punomoć

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li valjanost punomoći koja je opunomoćeniku izdana za određeni posao vremenski ograničena odnosno može li se na temelju takve punomoći dopustiti upis u zemljišne knjige, bez obzira na starost punomoći (punomoć je starija od jedne godine)?

Porez na dodanu vrijednost pri prodaji nekretnine u stečajnom postupku

Vi pitate - mi odgovaramo

U stečajnom postupku prodaje se nekretnina koja nije korištena više od dvije godine. Stečajni dužnik je obveznik poreza na dodanu vrijednost, a kupac nekretnine je fizička osoba koja nije upisana u registar obveznika poreza na dodanu vrijednost. Obračunava li se na postignutu cijenu u postupku ovrhe porez na dodanu vrijednost po stopi od 25 %, ili postignuta cijena za kupljenu nekretninu predstavlja cijenu u kojoj je uključen porez na dodanu vrijednost?

Pravo na naknadu plaće po prestanku profesionalnog obavljanja dužnosti općinskog načelnika, gradonačelnika, župana te njihovih zamjenika

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li pravo na naknadu plaće zamjenik gradonačelnika koji je profesionalno obavljao dužnost četiri mjeseca prije prestanka profesionalnog obavljanja dužnosti?

Prekidanje dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju radi korištenja godišnjeg odmora

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnica je koristila roditeljski dopust od 20. svibnja 2016. do 9. siječnja 2017., a od 10. siječnja 2017. počinje koristiti pravo na dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju. Radnica želi koristiti godišnji odmor za 2016. i 2017. godinu od polovine lipnja. S obzirom na korištenje navedenih prava molim vaše tumačenje imamo li obvezu radnici dati godišnji odmor, odnosno na koji se način prekida korištenje prava na dopust?

Raskid ugovora kad ispunjenje u roku nije bitan sastojak ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Opomenuli smo dužnika da ćemo raskinuti ugovor ako ga ne izvrši u ugovorenom roku. Rok ispunjenja ugovora nije bio ugovoren kao bitan sastojak ugovora. Je li ugovor raskinut po samom zakonu ako ga dužnik nije izvršio u ugovorenom roku iako je opomenut kako smo naveli?

Filteri