Informator broj 6463 od 27. ožujka 2017.

UVODNIK

Prilog raspravi zašto nam je potrebna revizija po dopuštenju

U ovom broju donosimo prilog za razmišljanje i raspravu o temi zašto nam je potrebna revizija po dopuštenju. O tom pravnom lijeku i stajalištima Savjetodavnog vijeća europskih sudaca (CCEJ), koje ove godine donosi mišljenje o ulozi sudova u izjednačavanju sudske prakse, piše ĐURO SESSA, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske, predsjednik Udruge sudaca Republike Hrvatske, dopredsjednik CCJE-a i dopredsjednik Međunarodne udruge sudaca (IAJ).
Autor: Đuro Sessa dipl. iur., sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske

Sadržaj

Prilog raspravi zašto nam je potrebna revizija po dopuštenju
Autor: Đuro Sessa

Stručni članak

U ovom broju donosimo prilog za razmišljanje i raspravu o temi zašto nam je potrebna revizija po dopuštenju. O tom pravnom lijeku i stajalištima Savjetodavnog vijeća europskih sudaca (CCEJ), koje ove godine donosi mišljenje o ulozi sudova u izjednačavanju sudske prakse, piše ĐURO SESSA, sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske, predsjednik Udruge sudaca Republike Hrvatske i zamjenik predsjednika Savjetodavnog vijeća europskih sudaca EU.

Pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2017. godini iz državnog proračuna (2.)
Autor: Nevenka Brkić

Stručni članak

U članku autorica, na jasan i instruktivan način, piše o vrlo aktualnoj temi pomoći jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u 2017. godini iz državnog proračuna, sukladno odgovarajućim zakonskim propisima, prije svega Zakonu o izvršavanju Državnog proračuna za 2017. godinu. Drugi dio članka objavit ćemo u jednom od sljedećih brojeva lista Informator.

O birokraciji – značenju i određenju pojma
Autor: Juraj Hrženjak

Stručni članak

Predmet ovog članka je rasprava o pojmu birokracije i njezinog tihog i beskrajnog množenja. Autor u povodu jednog Okruglog stola vođenog 2014. godine o pojmu birokracije i određenih teoretičara u upravnopravnoj znanosti koji meritorno raspravljaju u svojim djelima pridonosi pojašnjenju ove velike teme. Njegov prinos ovoj raspravi početak je i naznaka da će se u Europskoj uniji, čiji smo punopravni član, još dugo raspravljati o tom važnom području i značenju pojma birokracije.

Naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad i popunjavanje izvješća o privremenoj nesposobnosti/spriječenosti za rad
Autori: Nevenka Mirković Jasenka Pap

Stručni članak

Privremena nesposobnost odnosno spriječenost za rad (u nastavku teksta: privremena nesposobnost), u smislu Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 80/13 i 137/13 - u nastavku teksta: ZOZO), odsutnost je osiguranika s rada koja je prouzročena bolešću, ozljedom ili nekom drugom okolnošću posebno utvrđenom tim Zakonom, zbog koje je osiguranik spriječen izvršavati svoju obvezu rada u skladu s ugovorom o radu, drugim ugovorom ili aktom. Privremenu nesposobnost utvrđuje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite (u nastavku teksta: izabrani doktor), koji s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje (u nastavku teksta: HZZO) ima sklopljen ugovor o provođenju zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja. Za vrijeme privremene nesposobnosti osiguranik, pod uvjetima propisanim Zakonom, ima pravo na naknadu plaće, a ostvaruje ju na temelju izvješća o privremenoj nesposobnosti za rad, koje, s jedne strane, služi da bi osiguranik opravdao svoj izostanak s rada, a s druge strane, ujedno je i financijski dokument te služi za obračun i isplatu, odnosno povrat isplaćene naknade plaće. Stoga u ovom članku podrobno prikazujemo regulativu koja se odnosi na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti te dajemo, uz praktične primjere, odgovore na neka pitanja koja su nastala u praksi u svezi s načinom vođenja privremene nesposobnosti.

Dopustivost preinake prijedloga za povrat u prijašnje stanje
Autori: Tomislav Artuković Josip Turkalj

Stručni članak

U članku dajemo prikaz instituta povrata u prijašnje stanje te razmatramo probleme vezane uz pretpostavke za podnošenje prijedloga za povrat u prijašnje stanje. To se ponajprije odnosi na problem pravovremenosti prijedloga za promet te postojanje opravdanih razloga za propuštanje ročišta ili roka za poduzimanje kakve radnje. U članku donosimo i dostupnu sudsku praksu nastala u primjeni toga instituta.

Zainteresirana osoba u novijoj upravnosudskoj praksi (2.)
Autor: Franciska Dominković

Stručni članak

U Informatoru, broj 6454 od 23. siječnja 2017., objavili smo upravnosudsku praksu u primjeni Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 143/12, 152/14 i 94/16 – Odluka USRH - u nastavku teksta: ZUS) u primjeni članka 19. stavaka 1. i 2. U ovom broju donosimo upravnosudsku praksu u primjeni članka 19. stavak 4. ZUS-a te u primjeni članka 21. stavak 2. ZUS-a o institutu zainteresirane osobe u upravnom sporu.

NEMO PRAESUMITUR MALUS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Prema novijim istraživanjima, smatra se da su prve formulacije presumpcije nevinosti nastale u srednjovjekovnom kanonskom pravu. 

Kazneno pravo – mjera istražnog zatvora
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Činjenica da je optuženik neosuđivana osoba sama za sebe ne umanjuje važnost okolnosti koje upućuju na postojanje iteracijske opasnosti na njegovoj strani, a time i na opravdanost daljnje primjene mjere istražnog zatvora

Revizija - potvrda o položenom pravosudnom ispitu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Stranka, odnosno njezin opunomoćenik iz članka 91.a stavak 2., dužna je uz reviziju priložiti izvornik ili presliku potvrde o položenom pravosudnom ispitu

Ovrha - ovršna isprava – prijedlog za ovrhu – nadležnost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za određivanje i provedbu ovrhe na temelju ovršnog rješenja Hrvatskih voda, kojim je obračunana vodna naknada (naknada za uređenje voda) i naloženo njezino plaćanje, nadležan je sud

Lokalna samouprava – referendum
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neispravno je referendumsko pitanje kojim bi se odlučivalo o poništavanju/ukidanju upravnog akta

Ugovor o kupoprodaji – obročna otplata cijene
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Kada kod ugovora o prodaji stana uz obročnu otplatu cijene kupac stana, nakon početne uredne otplate, dođe u zakašnjenje s otplatom preostalih dospjelih rata koje u svojem zbiru iznose manje od 1/8 ukupne cijene stana, prodavatelj zbog toga nije ovlašten raskinuti ugovor o prodaji

Provedba prijavnog lista radi parcelacije nekretnina
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Upis zabilježbe ovrhe nije zapreka za provedbu prijavnog lista radi parcelacije nekretnina

Stjecanje bez osnove

Vi pitate - mi odgovaramo

Radi li se o stjecanju bez osnove u slučaju kad se određena osoba na koju je prešlo potraživanje osobe, koja je naznačena u ovršnoj ispravi kao vjerovnik, naplatila u ovršnom postupku, a naknadno je u sudskom postupku utvrđeno da je ugovor o prijenosu tražbine ništav?

Komunalni redar

Vi pitate - mi odgovaramo

Tri jedinice lokalne samouprave (općine) imaju namjeru poslove komunalnog redara obavljati zajednički, tako da bi komunalnog redara jedna općina preuzela od druge na neodređeno vrijeme. On bi radio po dva dana u svakoj općini, a njegovu bi plaću sufinancirale sve tri općine. Smatra li se takav prelazak komunalnog redara prekidom radnog odnosa te može li biti razlog za prestanak službe to što jedna od općina prestane sufi nancirati plaću komunalnog redara?

Ugovor o financiranju izgradnje komunalnih vodnih građevina – stranke ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se zaključiti ugovor o financiranju izgradnje vodovoda s općinom?

Rok za podnošenje prijave u registar poreznih obveznika glede oporezivanja dohotka od iznajmljivanja stanova

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem roku od dana kad je počela obavljati djelatnost iznajmljivanja stanova, fizička osoba podnosi nadležnoj ispostavi Porezne uprave prijavu u registar poreznih obveznika glede oporezivanja dohotka od iznajmljivanja stanova?

Upravni spor – odgodni učinak tužbe i privremena mjera na prijedlog tuženika

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li tuženik u upravnom sporu predložiti određivanje odgodnog učinka tužbe, odnosno izdavanje privremene mjere?

Prava i obveze radničkog vijeća ako kod poslodavca djeluje više sindikata

Vi pitate - mi odgovaramo

Kod poslodavca ne postoji radničko vijeće, ali djeluju tri sindikata i svi imaju svoje sindikalne povjerenike. Međutim, zbog međusobnih nesuglasica sindikati nisu postigli sporazum o tome koji će sindikalni povjerenici imati prava i obveze radničkog vijeća. Poslodavac sada namjerava dati otkaz jednom radniku u društvu pa je pitanje treba li se on u ovoj situaciji, i s kim, savjetovati oko toga otkaza?

Filteri