Informator broj 6460 od 06. ožujka 2017.

UVODNIK

Prestanak važenja odgode povjerenja u zemljišne knjige

Načelo povjerenja jedno je od najvažnijih načela u stjecanju i zaštiti prava vlasništva koje štiti stjecatelja prilikom stjecanja nekretnine. To načelo ima velik utjecaj i na pravnu sigurnost pa možemo reći da u znatnoj mjeri pridonosi vladavini prava.
Načelo povjerenja u zemljišne knjige ne primjenjuje se samo u situacijama stjecanja vlasništva, već i u svim ostalim situacijama u kojima se stječu druga prava na nekretninama upisanima u zemljišne knjige.1 Primjena toga načela u odnosu na određene vrste nekretnina bila je odgođena, a u ovom članku osvrnut ćemo se na odgodu povjerenja u zemljišne knjige i pravne učinke prestanka važenja te odgode, jer je 1. siječnja 2017. prestala odgoda povjerenja u zemljišne knjige.
Autor: Goran Milaković dipl. iur., sudac Županijskog suda u Bjelovaru

Sadržaj

Prestanak važenja odgode povjerenja u zemljišne knjige
Autor: Goran Milaković

Stručni članak

Prestanak važenja odgode povjerenja u zemljišne knjige Načelo povjerenja jedno je od najvažnijih načela u stjecanju i zaštiti prava vlasništva koje štiti stjecatelja prilikom stjecanja nekretnine. To načelo ima velik utjecaj i na pravnu sigurnost pa možemo reći da u znatnoj mjeri pridonosi vladavini prava. Načelo povjerenja u zemljišne knjige ne primjenjuje se samo u situacijama stjecanja vlasništva, već i u svim ostalim situacijama u kojima se stječu druga prava na nekretninama upisanima u zemljišne knjige. Primjena toga načela u odnosu na određene vrste nekretnina bila je odgođena, a u ovom članku osvrnut ćemo se na odgodu povjerenja u zemljišne knjige i pravne učinke prestanka važenja te odgode, jer je 1. siječnja 2017. prestala odgoda povjerenja u zemljišne knjige.

Ovrha na novčanoj tražbini ovršenika

Stručni članak

U članku razmatramo neka sporna pitanja koja se u praksi javljaju prilikom ovrhe na plaći i drugim stalnim novčanim primanjima ovršenika. S obzirom na to da je novim Općim poreznim zakonom (Nar. nov., br. 115/16) promijenjena odredba o izuzeću od ovrhe, u članku naznačujemo problem u svezi s primjenom te nove odredbe te predlažemo rješenje kako bi trebalo postupiti.

Dostava podataka o bankovnim računima prema Općem poreznom zakonu
Autor: Marica Houška

Stručni članak

Rješavanje problema poreznih utaja i poreznih prijevara postavljeno je kao prioritetna zadaća u više međunarodnih organizacija i grupa država. Na djelu su inicijative za borbu protiv porezne utaje (npr. skupine zemalja G8 i G20) kako bi se neutralizirao manjak u prihodima pojedinih država. Preostali dio svijeta, odnosno države organizacije OECD-a ponudile su odgovor na američku inicijativu. Pod utjecajem događanja na međunarodnoj razini te inicijative OECD-a, Europska unija je u relativno kratkom roku predložila i izglasala donošenje novoga pravnog okvira za automatsku razmjenu informacija o financijskim računima. Sve takve inicijative spuštaju se na razinu propisa pojedinih država, pa tako i Republike Hrvatske. U ovom članku autorica daje prikaz kako se porezne utaje rješavaju prema odredbama Općeg poreznog zakona.

Obračun obveza pri isplati drugog dohotka
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Novim i izmijenjenim propisima koji su u paketu porezne reforme stupili na snagu i primjenjuju se od 1. siječnja 2017. došlo je do znatnijih promjena i novina kad je riječ o obračunu obveza vezano uz primitke od kojih se utvrđuje drugi dohodak. To se, prije svega, odnosi na smanjenje stope poreza s 25 % na 24 %, smanjenje doprinosa za obvezna osiguranja u odnosu na stope koje se primjenjuju na sve druge primitke, ali i ukidanje nekih iznimki odnosno uvođenja obveze obračuna i plaćanja doprinosa na autorske naknade, naknade za autorska umjetnička djela te rad umirovljenika. O tim i drugim novinama detaljnije pišemo u ovom članku.

Još o pravu glasovanja
Autor: Marc Gjidara

Stručni članak

U ovom broju autor MARC GJIDARA, prof. emerit. Sveučilišta Paris-2 (Panthéon-Assas), piše o praksi Europskog suda koja se odnosi na pravo glasovanja, kao i o Mišljenju i preporukama Europske komisije o pravima glasovanja građana koji žive u inozemstvu. Napominjemo da smo u Informatoru, broj 6447 pisali o pravu glasovanja i o biračkom pravu iseljeništva.

Izvršni postupak – sklapanje nagodbe
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

U povodu jednog upita o primjeni prijašnjeg Zakona o izvlaštenju (Nar. nov., br. 9/94, 35/94, 114/01, 79/06, 45/11 i 34/12), koji je prestao vrijediti donošenjem Zakona o izvlaštenju i određivanju naknade (Nar. nov., br. 74/14) i provođenju nagodbe na temelju Zakona o općem upravnom postupku u prijedlogu za izvršenje nagodbe izvlaštenja nekretnina u korist pravnog subjekta, sklopljena je nagodba između izvlaštenika i korisnika izvlaštanja. O mogućnostima izvršenja te nagodbe pišemo u ovom članku.

Stjecaj u prekršajnom pravu i produljeni prekršaj (2.)
Autor: Stanislav Walaszek

Stručni članak

U informatoru, broj 6459 od 27. veljače 2017., objavljen je prvi dio članka u kojem autor piše o institutu stjecaja u prekršajnom pravu, dok u ovom broju autor, nastavljajući s obradom teme, obrađuje teme koje se odnose na produljeni prekršaj i odmjeravanje kazne u stjecaju.

STUDIUM IURIS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U europskom srednjovjekovlju, prvo europsko sveučilište u Bolonji, osnovano 1088. godine, utemeljeno je upravo na studiju rimskog prava, kao prvog i najstarijeg sveučilišnog studijskog predmeta. 

Pravično suđenje – načelo jednakosti sredstava
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Načelo jednakosti sredstava nužno obuhvaća razumnu mogućnost stranaka da izlože činjenice i podupru ih svojim dokazima na način da niti jednu od stranaka ne stavljaju u bitno lošiji položaj u odnosu na suprotnu stranku

Kazneni postupak – sjednica vijeća
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Drugostupanjski sud o sjednici vijeća mora izvijestiti stranke ako je neka od stranaka u roku predviđenom za žalbu ili odgovoru na žalbu zahtijevala da bude izviještena o sjednici

Parnični postupak – tužba – predaja putem pošte
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad nije moguće sa sigurnošću utvrditi je li tužba predana pošti kao obična ili preporučena pošiljka, treba uzeti da je tužba upućena kao preporučena pošiljka

Upravni spor – granice tužbenog zahtjeva
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pri rješavanju tužbenog zahtjeva u upravnom sporu, a radi osiguranja zakonitosti i sudske zaštite prava i pravnih interesa stranaka, sud nije vezan doslovnim sadržajem tužbenog zahtjeva

Obveza nasljednika – uzdržavanje djeteta
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Nasljednici ostavitelja solidarno odgovaraju do visine vrijednosti naslijeđene imovine za dospjele obveze koje se odnose na uzdržavanje djeteta ostavitelja

Ovršni postupak – troškovi postupka – naknada
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Postupci ovrhe pokrenuti na temelju ovršne isprave, a radi povrata novčanih sredstava uloženih u obnovu nekretnina u skladu sa Zakonom o obnovi i Zakonom o područjima posebne državne skrbi, obustavljaju se na temelju izričite zakonske norme - stoga ovrhovoditelj nije u obvezi nadoknaditi ovršeniku trošak toga postupka jer se ne radi o trošku koji je ovrhovoditelj neosnovano prouzročio ovršeniku

Parnični troškovi – umješač

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li sud obvezati umješača da zajedno sa strankom, na čijoj se strani umiješao, snosi parnične troškove suprotne strane?

Prijam u državnu službu – obustava postupka – oblik akta

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li dopisom biti odgovoreno podnositelju prigovora, nezadovoljnome zbog obustave postupka prijma u državnu službu pozivom na bitno promijenjene okolnosti?

Plaćanje u stranim sredstvima plaćanja za izvedene radove u inozemstvu domaćih podizvođača radova

Vi pitate - mi odgovaramo

Domaće trgovačko društvo ugovorilo je izvođenje radova na objektu u drugoj državi u inozemstvu, kao nositelj posla, i pri tome za određene poslove angažiralo domaće podizvođače radova, kao sudionike u tom poslu. Je li dopušteno domaćem trgovačkom društvu plaćanje u stranim sredstvima plaćanja za izvedene poslove tih sudionika na objektu u drugoj državi u inozemstvu?

Obveza promjene posteljine i namještanja kreveta u apartmanu

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li iznajmljivač apartmana obvezan namjestiti krevet u apartmanu ili je dovoljno da gosta u apartmanu dočeka čista posteljina, a da si krevet namjesti sam?

Računanje rokova

Vi pitate - mi odgovaramo

Prema Zakonu o obveznim odnosima (čl. 300.), rok određen u tjednima, mjesecima i godinama završava onog dana koji se po imenu i broju podudara s danom nastanka događaja od kojega rok počinje teći. Najčešće se dan koji se po broju podudara, ne podudara i po imenu, pa nije jasno kad zapravo taj rok završava.

Upravni spor – poziv na raspravu

Vi pitate - mi odgovaramo

Treba li spis predmeta upravnog spora sadržavati ispis poziva strankama na raspravu?

Rent-a-car usluga

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li iznajmljivanje vozila (rent-a-car) usluga u turizmu, te tko može pružati takve usluge?

Filteri