Informator broj 6443 od 07. studenog 2016.

UVODNIK

Novo ustrojstvo Suda Europske unije

U ovom broju pišemo o Sudu Europske unije u Luxembourgu odnosno novom ustrojstvu Suda Europske unije. Naime, 1. rujna 2016. ukinut je Službenički sud i njegove ovlasti prenesene su na Opći sud. Stoga autor piše o novinama u sadržaju rada i povijesnopravnom pregledu te promjenama koje su nastale ukidanjem Službeničkog suda i povećanju broja sudaca Općeg suda, kao i povećanju broja nezavisnih odvjetnika toga Suda Europske unije.
Autor: Danijel Stanković dipl. iur., Sud Europske unije, Luxembourg

Sadržaj

Novo ustrojstvo Suda Europske Unije
Autor: Danijel Stanković

Stručni članak

U ovom broju pišemo o Sudu Europske unije u Luxembourgu odnosno novom ustrojstvu Suda Europske unije. Naime, 1. rujan 2016. ukinut je Službenički sud i njegove ovlasti prenesene su na Opći sud. Stoga autor piše o novinama u sadržaju rada i povijesnopravnom pregledu te promjenama koje su nastale ukidanjem Službeničkog suda i povećanju broja sudaca Općeg suda, kao i povećanju broja nezavisnih odvjetnika toga Suda Europske unije.

Paralelnost (usporednost) disciplinske prekršajne ili kaznene odgovornosti policijskih službenika
Autor: Damir Juras

Stručni članak

Predmet ovog članka je presuda Visokog prekršajnog suda, broj: Jž-3479/14 od 28. travnja 2016., koju autor analizira, a odnosi se na odgovornost policijskih službenika. Autor istovremeno iznosi i komparira stajališta Ustavnog suda Republike Hrvatske i stajališta Europskog suda za ljudska prava te daje određena mišljenja i prijedloge glede usporedivosti disciplinske i kaznene odgovornosti policijskog službenika.

Traditio iuridica: SYNODUS IN PLANITIE DALMAE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Sukladno izvješću koje donosi pop Dukljanin (Presbyter Diocleas),sadržanom u IX. glavi njegova Ljetopisa iz 12. stoljeća, mitski kralj Svetopelek sazvao je sabor (synodus) svekolikog naroda svoga kraljevstva u ravnici Dalme (in planitie Dalmae), smještenoj između Donje Dalmacije (Inferior Dalmatia) i Gornje Dalmacije (Superior Dalmatia).

Oporezivanje dohotka djelatnosti slobodnih zanimanja
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Oporezivanje dohotka ostvarenog obavljanjem djelatnosti slobodnih zanimanja (profesionalne djelatnosti) uređeno je Zakonom o porezu na dohodak i Pravilnikom o porezu na dohodak , kao njegovim provedbenim propisom. Fizičke osobe koje obavljaju djelatnost slobodnih zanimanja odnosno profesionalne djelatnosti kao samostalne djelatnosti i koje su po toj osnovi upisane u registar obveznika poreza na dohodak, u poreznom su smislu izjednačene s obrtničkim djelatnostima. To se, prije svega, ogleda u obvezi vođenja poslovnih knjiga i drugih evidencija te utvrđivanju dohotka kao razlike između poslovnih primitaka i poslovnih izdataka. Od toga općeg pravila izuzeta su slobodna zanimanja novinara, umjetnika i sportaša, kojima se dohodak od obavljanja te djelatnosti može utvrđivati na način propisan za drugi dohodak, što znači da za njih isplatitelji primitaka obračunavaju, obustavljaju i plaćaju porez i prirez. Fizičke osobe koje obavljaju samostalne djelatnosti slobodnog zanimanja mogu na vlastiti zahtjev postati obveznici poreza na dobit ili to postaju po sili zakona nakon što ispune zakonski propisane uvjete za prijelaz na oporezivanje dobiti. Isto tako, oni mogu biti i obveznici poreza na dodanu vrijednost u situaciji kad ispune zakonski propisane kriterije za ulazak u sustav PDV-a. U ovom članku pišemo isključivo o oporezivanju samostalnih djelatnosti slobodnih zanimanja porezom na dohodak, ukazujući samo na osnovne postupke, radnje i rokove u primjeni zakonskih odredaba.

Ugovor o komisiji
Autor: Jelena Čuveljak

Stručni članak

Ovaj je ugovor relativno čest u trgovačkim odnosima, a uređuje ga Zakon o obveznim odnosima. Njegova je specifičnost u tome što ga sklapaju komisionar i komitent, no u izvršavanju obveza iz toga ugovora komisionar sklapa ugovore s trećim osobama, koje ne moraju znati da se ugovor sklapa s komisionarom.

Negativni prekršajni bodovi kao pravna posljedica osude
Autor: Robert Čop

Stručni članak

U Informatoru, u broju 5828 od 13. siječnja 2010., pisali smo o pravnoj posljedici prikupljenih devet negativnih prekršajnih bodova, sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama . Mišljenje je autora da taj (tada novi) institut nije na odgovarajući način prepoznat niti reguliran kao učinkovito sredstvo utjecanja na ponašanje najupornijih kršitelja prometnih propisa, niti je pravilno shvaćena njegova uloga u sustavu prometnog prava. U ovom članku nastojat ćemo dati prikaz geneze toga instituta na temeljima (tada isto novog) Prekršajnog zakona , te dati prijedloge de lege ferenda za njegovu (prema mišljenju autora) pravilnu primjenu u praksi.

O izborima za mjesne odbore
Autor: Željka Tropina Godec

Stručni članak

Nastavljajući s obradom tema koje se odnose na materiju mjesnih odbora, koju je autorica započela s člankom o mjesnim odborima objavljenim u listu informator, broj 6441 od 24. listopada 2016., u ovom broju autorica piše o izborima za mjesne odbore. Pišući o navedenoj materiji, autorica se dotiče određenih otvorenih pitanja koja se javljaju u ovom slučaju, dajući pri tome na njih i određene odgovore.

Pravično suđenje – pravo vlasništva – nacionalizacija
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ustavni sud pravo vlasništva na ustavnopravnoj razini štiti tako da priječi tijelima državne vlasti ograničavanje ili oduzimanje toga prava, osim ako je ograničavanje ili oduzimanje zasnovano na zakonu

Radno pravo – izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da je radnik koristio slobodne dane bez odobrenja poslodavca, opravdan je razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu

Kontrolni pregled – odluka tijela vještačenja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

O potrebi kontrolnog pregleda u postupku ostvarivanja prava iz Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama odlučuje nadležno tijelo vještačenja

Rješenje o izvedenom stanju – okoliš zgrade – činjenično stanje
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Površina namijenjena većem broju ljudi nije isto što i površina čije je korištenje namijenjeno svima pod jednakim uvjetima, kao i što po prirodi stvari okoliš zgrade nije javna površina, nego površina u vlasništvu vlasnika zgrade

Odgoda ovrhe – na prijedlog treće osobe
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Ovršni sud odbit će kao neosnovan prijedlog treće osobe za odgodu ovrhe u kojem treća osoba nije navela zbog čega će provedbom ovrhe prije okončanja parnice radi proglašenja ovrhe nedopuštenom pretrpjeti nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu, i u čemu se ta šteta ogleda

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Postoji pravni kontinuitet između kaznenih djela uvrede iz članka 199. stavak 2. KZ/97 i kaznenog djela istoga naziva iz članka 147. stavak 2. KZ/11, s tim da je odredba KZ/97 povoljnija za počinitelja zbog niže propisanog maksimuma novčane kazne

Predstavnik radnika u nadzornom odboru

Vi pitate - mi odgovaramo

U dioničkom društvu nadzorni odbor broji tri člana i ne može donositi odluke ako u donošenju odluka ne sudjeluju sva tri člana. Međutim, radničko vijeće nije imenovalo svog predstavnika u nadzorni odbor i tako onemogućilo rad nadzornog odbora. Tko u tom slučaju može imenovati nedostajućeg člana nadzornog odbora?

Pružanje ugostiteljskih usluga na otvorenom zemljištu

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li se pružati usluge smještaja u kućicama napravljenim od prirodnih materijala (npr. drvo, kamen, glina i sl.) na otvorenom zemljištu?

Preuzimanje parnice radi donošenja presude kojom se nalaže sklapanje ugovora o otkupu stana

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li nasljednik preuzeti odnosno nastaviti parnicu nakon smrti ostavitelja - bivšeg nositelja stanarskog prava, koja se vodi radi donošenja presude koja zamjenjuje ugovor o otkupu stana, koju je nositelj stanarskog prava pokrenuo za života? Napominjem da nasljednik nije bio stanar niti član obiteljskog domaćinstva nositelja stanarskog prava. Dakle, zanima me je li stanarsko pravo nasljedivo i može li nasljednik nastaviti parnicu.

Doprinos za mirovinsko osiguranje na naknadu plaće za dulje bolovanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je na bolovanju dulje od dvije godine i naknada za bolovanje isplaćuje mu se na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, tko uplaćuje doprinos za mirovinsko osiguranje iz II. stupa (kapitalizirana štednja) i što je osnovica za obračun toga doprinosa?

Odluka o imenovanju ravnatelja ustanove – pravo na pravni lijek protiv odluke

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji je pravni lijek protiv odluke predstavničkog tijela o imenovanju ravnatelja ustanove?

Uvjeti za obavljanje poslova izdavanja lokacijskih, građevinskih i uporabnih dozvola

Vi pitate - mi odgovaramo

Svi prijašnji zakoni iz područja prostornog uređenja i graditeljstva definirali su tko može raditi u uredima na izdavanju lokacijskih, građevinskih i uporabnih dozvola, te ostalih akata iz područja gradnje i prostornog uređenja. Zadnjim zakonima to nije bilo određeno, pa se stekao dojam da to može raditi svatko (neovisno o spremi i struci). Pitanje je, dakle, tko može raditi na izdavanju navedenih akata, koje spreme i struke, te koja su mu prava i obveze?

Upravni spor – pojmovi ročišta i rasprave

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem su odnosu u upravnom sporu pojmovi »ročište« i »rasprava«?

Filteri