Informator broj 6440 od 17. listopada 2016.

UVODNIK

Predlaganje novog sredstva ili predmeta ovrhe

Institut promjene sredstva i predmeta ovrhe u naš pravni sustav uveden je Ovršnim zakonom iz 1996. godine. Taj institut omogućuje ovrhovoditelju da u istom ovršnom postupku podnese prijedlog da se ovrha provede novim sredstvom ili na novom predmetu ovrhe ako ovrhu nije bilo moguće provesti sredstvom ili na predmetu određenim rješenjem o ovrsi.
S obzirom na to da se radi o institutu često korištenom u praksi, o nekim pitanjima koja su se pojavila u njegovoj primjeni, raspravljalo se i na sastanku koji je organizirao Vrhovni sud Republike Hrvatske, radi razmatranja spornih pravnih pitanja koja se odnose na drugostupanjsko sudovanje, u svrhu ujednačavanja sudske prakse, s predsjednicima sudskih odjela svih županijskih sudova, a koji je održan u Solarisu 11. i 12. travnja 2016.
Autori: Miho Mratović dipl. iur., sudac Županijskog suda u Splitu; Svjetlana Vidović dipl. iur., sudac Županijskog suda u Splitu

Sadržaj

Predlaganje novog sredstva ili predmeta ovrhe
Autori: Miho Mratović Svjetlana Vidović

Stručni članak

Institut promjene sredstva i predmeta ovrhe u naš pravni sustav uveden je Ovršnim zakonom iz 1996. godine. Taj institut omogućuje ovrhovoditelju da u istom ovršnom postupku podnese prijedlog da se ovrha provede novim sredstvom ili na novom predmetu ovrhe ako ovrhu nije bilo moguće provesti sredstvom ili na predmetu određenim rješenjem o ovrsi. S obzirom na to da se radi o institutu često korištenom u praksi, o nekim pitanjima koja su se pojavila u njegovoj primjeni, raspravljalo se i na sastanku koji je organizirao Vrhovni sud Republike Hrvatske, radi razmatranja spornih pravnih pitanja koja se odnose na drugostupanjsko sudovanje, u svrhu ujednačavanja sudske prakse, s predsjednicima sudskih odjela svih županijskih sudova, a koji je održan u Solarisu 11. i 12. travnja 2016.

Djelovanje privatnih detektiva u području radnih odnosa
Autor: Hrvoje Orešić

Stručni članak

Tema ovog članka je djelovanje privatnih detektiva prema odredbama Zakona o privatnim detektivima, s posebnim osvrtom na njihovo postupanje u području radnih odnosa, osobito u postupcima zapošljavanja novih radnika, provjere utemeljenosti izostajanja zbog privremene nesposobnosti za rad, te nadzora motornog vozila putem GPS uređaja.

Traditio iuridica: VINDICATIO PRO PARTE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izraz kojim se označava vlasnička tužba (rei vindicatio) kojom suvlasnik pojedine stvari traži zaštitu prava vlasništva na idealnom dijelu stvari (općenito o rei vindicatio v. detaljnije Traditio iuridica, br. 97, Informator, br. 5842 od 3. ožujka 2010.).

Komunalna djelatnost javne rasvjete
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Nakon što je u prethodnom razdoblju autorica u listu Informator obradila veći broj tema iz djelokruga jedinica lokalne samouprave, a koje su se odnosile na prijevoz pokojnika koji se financira iz proračuna jedinice lokalne samouprave, zaštitu od buke, djelatnost tržnica na malo te dimnjačarsku djelatnost, u ovom broju piše o komunalnoj djelatnosti javne rasvjete, dajući pri tome pregled odgovarajuće sudske prakse, uz iznošenje određenih stajališta koja se odnose na pojedina pitanja iz područja komunalne djelatnosti javne rasvjete.

Računovodstveni i porezni aspekt prodaje faktoringa
Autor: Stjepan Kolačević

Stručni članak

Faktoring (engl. factoring, njem. Faktoring) financijski je i pravni posao u kojem faktor kupuje potraživanja za prodanu robu ili izvršenu uslugu od klijenta prije dospijeća za naplatu, a na temelju ugovora o faktoringu. Faktoriranjem se, primjerice, trgovačko društvo često rješava troškova održavanja kreditnog odjela i provođenja naplata. Bilo koji račun koji faktor nije voljan kupiti, neprihvatljiv je rizik, osim, dakako, ako je prodavatelj potraživanja voljan sam preuzeti rizik naplate. Kako to izgleda u teoriji i praksi, autor, uz prikazane primjere, opširnije piše u nastavku.

Poticanje izvansudskog rješavanja sporova u kojima je jedna stranka trgovačko društvo u pretežnom »vlasništvu« države
Autor: Alida Saračević Moslavac

Stručni članak

Vlada Republike Hrvatske, na sjednici održanoj 6. srpnja 2016., donijela je Odluku o poticanju izvansudskog rješavanja građanskih i trgovačkih sporova u kojima je stranka Republika Hrvatska, odnosno pravna osoba kojoj je jedini osnivač ili član, odnosno imatelj udjela u pretežnom dijelu Republika Hrvatska. Odluka je objavljena u Narodnim novinama, broj 62 od 8. srpnja 2016., a stupila je na snagu danom donošenja, odnosno 6. srpnja 2016.

Poništenje lokacijske dozvole po pravu nadzora
Autor: Ivana Đuras

Stručni članak

U upravnom predmetu lokacijska dozvola je izdana stranci, postala je pravomoćna i konačna te je potvrđen i glavni projekt, kojim je stranci konačno i pravomoćno priznato pravo gradnje, koje je ona i započela. Za potrebe te gradnje djelomice je uložila vlastita sredstva, a djelomice se kreditno zadužila kod poslovne banke, s utvrđenim rokovima otplate kredita na određeno višegodišnje razdoblje. Stranci je potom u upravnom postupku poništena lokacijska dozvola po pravu nadzora i time im je ukinuto pravomoćno priznato pravo gradnje zbog (navodne) očite povrede materijalnih odredaba Zakona o gradnji (Nar. nov., br. 175/03 i 100/04) i Zakona o prostornom uređenju i gradnji (Nar. nov., br. 76/07 i 38/09), koju je učinio donositelj lokacijske dozvole, odnosno drugostupanjsko upravno tijelo. U ustavnosudskom postupku lokacijske dozvole postavilo se pitanje je li stranka kao podnositelj ustavne tužbe u odnosu na potvrdu glavnog projekta imala legitimna očekivanja da neće biti poništena, jer je lokacijska dozvola na temelju koje je izdana potvrda, postala konačna i pravomoćna, te je na osnovi takve dokumentacije započeo i dovršio gradnju i prodao stambene jedinice. Na to je pitanje Ustavni sud dao odgovor, o čemu autorica piše u članku.

Pravično suđenje – arbitrarnost – prisilni smještaj
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ustavno pravo na pravično suđenje propisano člankom 29. stavak 1. Ustava, također jamči zaštitu od arbitrarnosti u odlučivanju sudova i drugih državnih tijela

Kazneni postupak – postupak pred optužnim vijećem
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv rješenja optužnog vijeća o izdvajanju nezakonitih dokaza prije potvrđivanja optužnice, ako dokaz nije izdvojio sudac istrage, dopuštena je žalba

Nasljedno pravo – imovina koja se izdvaja iz ostavine
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo zahtijevati izdvajanje imovine iz ostavine ima potomak ostavitelja koji je s ostaviteljem živio u zajednici, te koji je svojim radom ili davanjima pridonio da se imovina ostavitelja poveća, i to za onaj dio koji odgovara njegovu doprinosu povećanju imovine ostavitelja

Prostorno uređenje – lokacijska dozvola
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Lokacijska dozvola ne može se izdati obrtu, već vlasniku obrta

Državljanstvo – načelo kontinuiteta
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Upisom u republičko državljanstvo Socijalističke Republike Srbije u svakom je slučaju prestao kontinuitet tužiteljeva hrvatskog državljanstva

Etažno vlasništvo – zajednička pričuva
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Pri utuženju zajedničke pričuve suvlasnici zgrade nisu ovlašteni njezino plaćanje zahtijevati njima osobno, već samo na poseban i u tu svrhu otvoren račun, osim ako su neplaćenu pričuvu umjesto tuženog suvlasnika već sami podmirili iz svojih novčanih sredstava

Nepravilnost i slabost financijskog poslovanja jedinice lokalne samouprave tekuće godine u izvješću za prethodnu godinu

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li nepravilnost koju je jedinica lokalne samouprave uočila u mjesecu veljači tekuće godine trebala unijeti u Izvješće o otklonjenim slabostima i nepravilnostima utvrđenim u prethodnoj godini?

Upravni spor – dostava podneska elektroničkim putem

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li tužba u upravnom sporu biti podnesena elektroničkim putem?

Javna nabava – dokumentacija za nadmetanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li osnovana žalba ponuditelja na dokumentaciju za nadmetanje u kojoj je u troškovniku naveo da se iskazuje cijena za 12 mjeseci, a iz poziva za nadmetanje i dokumentacije za nadmetanje vidljivo je da se sklapa okvirni sporazum na 24 mjeseca?

Služba na određeno vrijeme u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Službenik se nalazi u službi na određeno vrijeme u jedinici lokalne samouprave dulje od tri godine. Smatra li se u tom slučaju da je služba na određeno postala službom na neodređeno vrijeme?

Upravni ugovor radi namirenja dospjelog duga komunalnog doprinosa

Vi pitate - mi odgovaramo

Investitor je platio komunalni doprinos prema tri pravomoćna rješenja, a nije kao obveznik izvršio svoju obvezu prema daljnjih pet pravomoćnih rješenja. Je li moguće zaključiti upravni ugovor radi namirenja dospjelog duga komunalnog doprinosa? Je li moguće izmijeniti pravomoćna rješenja o visini komunalnog doprinosa glede obveze jedinice lokalne samouprave na izgradnju objekata i uređaja komunalne infrastrukture, koja je specifi cirana prema Programu izgradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture za kalendarsku godinu, a koja je navedena u tim rješenjima (objekti i uređaji komunalne infrastrukture nisu izgrađeni isključivo jer djelomično naplaćena sredstva od komunalnog doprinosa od strane investitora nisu bila dostatna za izvršenje Programa)?

Preoblikovanje društva s ograničenom odgovornošću u dioničko društvo

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko donosi odluku o preoblikovanju društva s ograničenom odgovornošću u dioničko društvo?

Obveznik primjene propisa iz zaštite na radu pri ustupanju radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko je obvezan ustupljenog radnika osposobiti za rad - agencija ili korisnik? Naime, u članku 49. stavak 2. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14) izričito se navodi agencija kao obveznik, a iz članka 50. stavak 1. istog Zakona proizlazi da je obveznik primjene propisa iz zaštite na radu (što bi onda obuhvaćalo i osposobljavanje za rad na siguran način) korisnik.

Filteri