Informator broj 6436 od 19. rujna 2016.

UVODNIK

Ustavni sud Republike Hrvatske u provođenju nadzora izbora

U ovom broju lista donosimo intervju s dr. sc. Miroslavom Šeparovićem, predsjednikom Ustavnog suda Republike Hrvatske. U razgovoru, dr. sc. Miroslav Šeparović iznosi činjenice o djelokrugu Ustavnog suda Republike Hrvatske u nadzoru izbora i organizacijskim promjenama, o određenom povećanju broja neriješenih predmeta i istovremeno navodi da se bilježi povećan broj riješenih predmeta u odnosu na 2015. godinu, te o mjerama koje su poduzete glede organizacije i djelovanja Suda.
Autor: Miroslav Šeparović dr. sc., predsjednik Ustavnog suda Republike Hrvatske

Sadržaj

Neke nedoumice glede zakonodavnog rješenja pravne zaštite
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

Vlada Republike Hrvatske usvojila je, na svojoj sjednici 8. lipnja 2016., Konačni prijedlog Zakona o javnoj nabavi (u nastavku teksta: Prijedlog) i uputila taj Prijedlog u saborsku proceduru. Međutim, zbog poznatih nam političkih previranja, Hrvatski sabor nije raspravio niti donio novi Zakon o javnoj nabavi. Tu činjenicu treba sagledavati zajedno s činjenicom da je rok za prenošenje nove Direktive 2014/24/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o javnoj nabavi i o stavljanju izvan snage Direktive 2004/18/EZ , istekao 18. travnja 2016. Prema tome, Republika Hrvatska kasni s implementiranjem europske pravne stečevine i nužno je što prije donijeti novi Zakon o javnoj nabavi. Stoga u ovom članku autor iznosi određena poboljšanja teksta Konačnog prijedloga Zakona o javnoj nabavi.

Pozivanje dužnika na zastaru – prigovorom, tužbom i protutužbom
Autor: Veljko Vincek

Stručni članak

Zakon o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11 i 78/15), u članku 214. st. 3., propisuje da se sud neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao. Zakon u toj odredbi ne određuje oblik dužnikova pozivanja na zastaru. Ustaljeno je mišljenje da se dužnikovo pozivanje na zastaru provodi isticanjem prigovora zastare. U članku autor iznosi argumente kojima se ukazuje na mogućnost da se dužnik pozove na zastaru, pod određenim uvjetima, i tužbom i protutužbom. Aktualnost ovog pitanja proizlazi iz čestih izmjena odredaba Zakona o parničnom postupku kojima je sada propisano da se prigovor zastare kao činjenično pitanje mora istaknuti najkasnije na pripremnom ročištu; da se u žalbi ne mogu isticati nove činjenice ni novi dokazi, a ni prigovor zastare, ako ga stranka nije istaknula tijekom prvostupanjskog postupka. Članak objavljujemo u dva dijela.

O dimnjačarskoj djelatnosti
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

U Informatoru, broj 6435 od 12. rujna 2016., započeli smo s obradom teme koja se odnosi na dimnjačarsku djelatnost, kao jedne od komunalnih djelatnosti u nadležnosti jedinice lokalne samouprave propisane Zakonom o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 36/95, 109/95, 21/96, 70/97, 128/99, 57/00, 129/00, 59/01, 26/03 - proč. tekst, 82/04, 110/04, 178/04, 38/09, 79/09, 153/09, 49/11, 84/11, 90/11, 144/12, 56/13, 94/13, 153/13, 147/14 i 36/15). U ovom, drugom nastavku članka autorica daje primjer Odluke o obavljanju dimnjačarske djelatnosti na području jedinice lokalne samouprave, koja može poslužiti kao jedan od načina u rješavanju odnosno propisivanju te materije.

Kauciona hipoteka - što je to?
Autori: Jakob Nakić Bruno Ružička

Stručni članak

S obzirom na to da u našem pravnom sustavu postoje, uvjetno rečeno, tri vrste hipoteke, u ovom članku autori daju prikaz značajki, sličnosti i razlika između njih, s tim da posebno pomno obrađuju kaucionu hipoteku. U analizi tih pravnih pojmova autori donose i neke primjere iz sudske prakse te daju svoj komentar i odgovarajuće prijedloge.

Primjena članka 6. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama
Autori: Franciska Dominiković Marina Zagorec

Stručni članak

Predmet ovog članka je upravnosudska praksa Visokog upravnog suda Republike Hrvatske vezana uz primjene članka 6. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Nar. nov., br. 86/12 i 132/13). Stoga autorice pišu o osnovnim uvjetima za ozakonjenje zgrada te analiziraju odredbe članka 6. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama te iznose recentnu upravnosudsku praksu Visokog upravnog suda Republike Hrvatske.

O provedbenim odredbama Europskog ombudsmana
Autor: Bojan Vidović

Stručni članak

Predmet ovoga članka je prikaz Odluke Europskog ombudsmana o donošenju provedbenih odredaba, koja je stupila na snagu 1. rujna 2016. Navedenom Odlukom podrobnije se uređuje način postupanja Europskog ombudsmana, sukladno djelokrugu te institucije, koji je utvrđen člankom 228. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

Oporezivanje dohotka i naknada izaslanih radnika u inozemstvo
Autori: Ksenija Cipek Iva Uljanić - Škreblin

Stručni članak

S obzirom na otvorenost gospodarstva Republike Hrvatske, nerijetki su slučajevi u praksi da domaća tvrtka pošalje svojeg radnika na rad u inozemstvo po potrebi posla, i pritom se postavlja pitanje kako s poreznog aspekta okarakterizirati takvo obavljanje posla u inozemstvu. U svim tim slučajevima isplata plaće za tako obavljen rad dolazi pod jurisdikciju dviju zemalja, i to one u kojoj se rad obavlja, i one u kojoj je sjedište poslodavca kod kojeg izaslani radnik radi. U članku autorice podrobnije opisuju način obračuna poreza na dohodak, obveza izvješćivanja o isplaćenoj plaći, obveza podnošenja godišnje porezne prijave, i to kada nema u primjeni ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i kada je on u primjeni, za izaslanog radnika te daju pojašnjenje u kojim se slučajevima može neoporezivo isplatiti dnevnica, terenski dodatak ili naknada za odvojen život.

Traditio iuridica: INTERREGNUM
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U monarhijskom obliku vladavine, u okviru kojeg je izvorno i nastao, pojam interregnum označava razdoblje upražnjenog prijestolja (sedes), i to od trenutka smrti vladara ili njegove abdikacije, pa do trenutka stupanja na prijestolje njegova nasljednika.

Ustavna tužba – odlučivanje o biti stvari
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ustavni sud rješenjem će odbaciti ustavnu tužbu ako nije nadležan za odlučivanje i u drugim slučajevima kad ne postoje pretpostavke za odlučivanje o biti stvari

Prestanak ugovora o radu – izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da je njegovateljica nemarno i nesavjesno izvršavala svoje radne zadaće te verbalno vrijeđala i nanijela ozljede korisnici ustanove, osobito je teška povreda obveza iz radnog odnosa i opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu

Odvjetnik kao opunomoćenik – revizija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je revizija podnesena preko opunomoćenika, koji je odvjetnik u Republici Srbiji, a nije upisan u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore pa nema pravo na obavljanje odvjetništva u Republici Hrvatskoj, revizija nije dopuštena, jer ju je podnijela osoba koja nije ovlaštena na podnošenje revizije

Pravomoćni upravni akt – profesionalna bolest
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravomoćni upravni akt Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kojim je utvrđeno postojanje profesionalne bolesti prouzročene azbestom, dokaz je o toj činjenici i za ostvarivanje prava u postupku obeštećenja radnika profesionalno izloženih azbestu

Ukidanje statusa javnog dobra – pristup do kuće
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Jedinica lokalne samouprave ovlaštena je uređivati i mijenjati putove u naseljima, ali pritom nikoga ne smije lišiti postojećih prava tako da izgubi pristup do svoje kuće

Kazneno pravo – krajnja nužda
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Nije postupala u krajnjoj nuždi optuženica koja se upustila u psovanja i vrijeđanja privatnog tužitelja, što nije u sadržajnoj korelaciji s pravnim dobrima koja je optuženika, prema vlastitim tvrdnjama, željela na taj način zaštititi, a to je spriječiti privatnog tužitelja da je neprekidno i sustavno uznemirava

Javna nabava

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li žalitelj u žalbi na odluku o odabiru, koju je naručitelj donio nakon ponovljenog pregleda i ocjene ponuda, istaknuti činjenice koje su mu bile poznate u prvotnom postupku pregleda i ocjene ponuda i koje je mogao isticati u prethodnom žalbenom postupku koji se vodio pred Državnom komisijom za kontrolu postupaka javne nabave?

Vođenje poslova društva – predsjednik uprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Uprava našeg dioničkog društva ima šest članova. Oko određene odluke uprava je podijeljena te su tri člana za a tri protiv te odluke. U statutu nemamo ništa navedeno o postupanju u takvoj situaciji. Kako možemo donijeti odluku u navedenoj situaciji?

Izbori za zastupnike u Hrvatski sabor – pravo na naknadu troškova izborne promidžbe

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem se roku isplaćuju troškovi izborne promidžbe kod izbora za zastupnike u Hrvatski sabor onim subjektima koji su stekli pravo na naknadu?

Upravni postupak – razgledavanje spisa – građevinska dozvola

Vi pitate - mi odgovaramo

Podnosi li stranka zahtjev za razgledavanje spisa i možebitno fotokopiranje spisa upravnog postupka tijelu uprave koje je izdalo rješenje ili službenoj osobi za informiranje jedinice lokalne samouprave?

Pravna shvaćanja viših i županijskih sudova te Vrhovnog suda Republike Hrvatske

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li prvostupanjski sudovi vezani pravnim shvaćanjima zauzetima na sjednicama odjela viših sudova?

Vjerodostojnost izdanog računa u papirnom obliku poslanog elektroničkom poštom

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo izdalo je račun izrađen na papiru, koji je potom skeniran i poslan elektroničkom poštom na adresu primatelja računa. Kada se tako skeniran i poslan račun elektroničkom poštom smatra vjerodostojnim dokumentom?

Filteri