List Informator
UVODNIK
Sadržaj
Stručni članak
Vlada Republike Hrvatske usvojila je, na svojoj sjednici 8. lipnja 2016., Konačni prijedlog Zakona o javnoj nabavi (u nastavku teksta: Prijedlog) i uputila taj Prijedlog u saborsku proceduru. Međutim, zbog poznatih nam političkih previranja, Hrvatski sabor nije raspravio niti donio novi Zakon o javnoj nabavi. Tu činjenicu treba sagledavati zajedno s činjenicom da je rok za prenošenje nove Direktive 2014/24/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. veljače 2014. o javnoj nabavi i o stavljanju izvan snage Direktive 2004/18/EZ , istekao 18. travnja 2016. Prema tome, Republika Hrvatska kasni s implementiranjem europske pravne stečevine i nužno je što prije donijeti novi Zakon o javnoj nabavi. Stoga u ovom članku autor iznosi određena poboljšanja teksta Konačnog prijedloga Zakona o javnoj nabavi.
Stručni članak
Zakon o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11 i 78/15), u članku 214. st. 3., propisuje da se sud neće obazirati na zastaru ako se dužnik nije na nju pozvao. Zakon u toj odredbi ne određuje oblik dužnikova pozivanja na zastaru. Ustaljeno je mišljenje da se dužnikovo pozivanje na zastaru provodi isticanjem prigovora zastare. U članku autor iznosi argumente kojima se ukazuje na mogućnost da se dužnik pozove na zastaru, pod određenim uvjetima, i tužbom i protutužbom. Aktualnost ovog pitanja proizlazi iz čestih izmjena odredaba Zakona o parničnom postupku kojima je sada propisano da se prigovor zastare kao činjenično pitanje mora istaknuti najkasnije na pripremnom ročištu; da se u žalbi ne mogu isticati nove činjenice ni novi dokazi, a ni prigovor zastare, ako ga stranka nije istaknula tijekom prvostupanjskog postupka. Članak objavljujemo u dva dijela.
Stručni članak
U Informatoru, broj 6435 od 12. rujna 2016., započeli smo s obradom teme koja se odnosi na dimnjačarsku djelatnost, kao jedne od komunalnih djelatnosti u nadležnosti jedinice lokalne samouprave propisane Zakonom o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 36/95, 109/95, 21/96, 70/97, 128/99, 57/00, 129/00, 59/01, 26/03 - proč. tekst, 82/04, 110/04, 178/04, 38/09, 79/09, 153/09, 49/11, 84/11, 90/11, 144/12, 56/13, 94/13, 153/13, 147/14 i 36/15). U ovom, drugom nastavku članka autorica daje primjer Odluke o obavljanju dimnjačarske djelatnosti na području jedinice lokalne samouprave, koja može poslužiti kao jedan od načina u rješavanju odnosno propisivanju te materije.
Stručni članak
S obzirom na to da u našem pravnom sustavu postoje, uvjetno rečeno, tri vrste hipoteke, u ovom članku autori daju prikaz značajki, sličnosti i razlika između njih, s tim da posebno pomno obrađuju kaucionu hipoteku. U analizi tih pravnih pojmova autori donose i neke primjere iz sudske prakse te daju svoj komentar i odgovarajuće prijedloge.
Stručni članak
Predmet ovog članka je upravnosudska praksa Visokog upravnog suda Republike Hrvatske vezana uz primjene članka 6. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Nar. nov., br. 86/12 i 132/13). Stoga autorice pišu o osnovnim uvjetima za ozakonjenje zgrada te analiziraju odredbe članka 6. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama te iznose recentnu upravnosudsku praksu Visokog upravnog suda Republike Hrvatske.
Stručni članak
Predmet ovoga članka je prikaz Odluke Europskog ombudsmana o donošenju provedbenih odredaba, koja je stupila na snagu 1. rujna 2016. Navedenom Odlukom podrobnije se uređuje način postupanja Europskog ombudsmana, sukladno djelokrugu te institucije, koji je utvrđen člankom 228. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.
Stručni članak
S obzirom na otvorenost gospodarstva Republike Hrvatske, nerijetki su slučajevi u praksi da domaća tvrtka pošalje svojeg radnika na rad u inozemstvo po potrebi posla, i pritom se postavlja pitanje kako s poreznog aspekta okarakterizirati takvo obavljanje posla u inozemstvu. U svim tim slučajevima isplata plaće za tako obavljen rad dolazi pod jurisdikciju dviju zemalja, i to one u kojoj se rad obavlja, i one u kojoj je sjedište poslodavca kod kojeg izaslani radnik radi. U članku autorice podrobnije opisuju način obračuna poreza na dohodak, obveza izvješćivanja o isplaćenoj plaći, obveza podnošenja godišnje porezne prijave, i to kada nema u primjeni ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i kada je on u primjeni, za izaslanog radnika te daju pojašnjenje u kojim se slučajevima može neoporezivo isplatiti dnevnica, terenski dodatak ili naknada za odvojen život.
Stručni članak
U monarhijskom obliku vladavine, u okviru kojeg je izvorno i nastao, pojam interregnum označava razdoblje upražnjenog prijestolja (sedes), i to od trenutka smrti vladara ili njegove abdikacije, pa do trenutka stupanja na prijestolje njegova nasljednika.
SENTENCE
Ustavni sud rješenjem će odbaciti ustavnu tužbu ako nije nadležan za odlučivanje i u drugim slučajevima kad ne postoje pretpostavke za odlučivanje o biti stvari
SENTENCE
Okolnost da je njegovateljica nemarno i nesavjesno izvršavala svoje radne zadaće te verbalno vrijeđala i nanijela ozljede korisnici ustanove, osobito je teška povreda obveza iz radnog odnosa i opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu
SENTENCE
Kad je revizija podnesena preko opunomoćenika, koji je odvjetnik u Republici Srbiji, a nije upisan u Imenik odvjetnika Hrvatske odvjetničke komore pa nema pravo na obavljanje odvjetništva u Republici Hrvatskoj, revizija nije dopuštena, jer ju je podnijela osoba koja nije ovlaštena na podnošenje revizije
SENTENCE
Pravomoćni upravni akt Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kojim je utvrđeno postojanje profesionalne bolesti prouzročene azbestom, dokaz je o toj činjenici i za ostvarivanje prava u postupku obeštećenja radnika profesionalno izloženih azbestu
SENTENCE
Jedinica lokalne samouprave ovlaštena je uređivati i mijenjati putove u naseljima, ali pritom nikoga ne smije lišiti postojećih prava tako da izgubi pristup do svoje kuće
SENTENCE
Nije postupala u krajnjoj nuždi optuženica koja se upustila u psovanja i vrijeđanja privatnog tužitelja, što nije u sadržajnoj korelaciji s pravnim dobrima koja je optuženika, prema vlastitim tvrdnjama, željela na taj način zaštititi, a to je spriječiti privatnog tužitelja da je neprekidno i sustavno uznemirava
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li žalitelj u žalbi na odluku o odabiru, koju je naručitelj donio nakon ponovljenog pregleda i ocjene ponuda, istaknuti činjenice koje su mu bile poznate u prvotnom postupku pregleda i ocjene ponuda i koje je mogao isticati u prethodnom žalbenom postupku koji se vodio pred Državnom komisijom za kontrolu postupaka javne nabave?
Vi pitate - mi odgovaramo
Uprava našeg dioničkog društva ima šest članova. Oko određene odluke uprava je podijeljena te su tri člana za a tri protiv te odluke. U statutu nemamo ništa navedeno o postupanju u takvoj situaciji. Kako možemo donijeti odluku u navedenoj situaciji?
Vi pitate - mi odgovaramo
U kojem se roku isplaćuju troškovi izborne promidžbe kod izbora za zastupnike u Hrvatski sabor onim subjektima koji su stekli pravo na naknadu?
Vi pitate - mi odgovaramo
Podnosi li stranka zahtjev za razgledavanje spisa i možebitno fotokopiranje spisa upravnog postupka tijelu uprave koje je izdalo rješenje ili službenoj osobi za informiranje jedinice lokalne samouprave?
Vi pitate - mi odgovaramo
Jesu li prvostupanjski sudovi vezani pravnim shvaćanjima zauzetima na sjednicama odjela viših sudova?
Vi pitate - mi odgovaramo
Trgovačko društvo izdalo je račun izrađen na papiru, koji je potom skeniran i poslan elektroničkom poštom na adresu primatelja računa. Kada se tako skeniran i poslan račun elektroničkom poštom smatra vjerodostojnim dokumentom?