Informator broj 6426 od 08. srpnja 2016.

UVODNIK

Jednake mogućnosti i prava zaposlenika s obiteljskim odgovornostima
međunarodni, europski i nacionalni aspekt

Pravo radnika s obiteljskim odgovornostima često se razmatra u okviru različitih drugih prava, a novije je nastojanje sagledavanje toga prava kao samostalnog. Iako mnogi akti s različitih područja spominju to pravo, tri velika međunarodna instrumenta to pitanje uređuju neposredno: Konvencija Međunarodne organizacije rada br. 156 o jednakim mogućnostima radnika s obiteljskim odgovornostima (Nar. nov. - MU, br. 5/00), Povelja o temeljnim pravima Europske unije (Sl. nov. EU, 02007/303, od 14. prosinca 2007., te revidirana Europska socijalna povelja (Nar. nov. - MU, br. 15/02 i 8/03).
Autor: Ivan Čulo, Viši državni inspektor u Državnom uredu za reviziju

Sadržaj

Jednake mogućnosti i prava zaposlenika s obiteljskim odgovornostima
Autor: Ivan Čulo

Stručni članak

Pravo radnika s obiteljskim odgovornostima često se razmatra u okviru različitih drugih prava, a novije je nastojanje sagledavanje toga prava kao samostalnog. Iako mnogi akti s različitih područja spominju to pravo, tri velika međunarodna instrumenta to pitanje uređuju neposredno: Konvencija Međunarodne organizacije rada br. 156 o jednakim mogućnostima radnika s obiteljskim odgovornostima (Nar. nov. - MU, br. 5/00), Povelja o temeljnim pravima Europske unije (Sl. nov. EU, 02007/303, od 14. prosinca 2007., te revidirana Europska socijalna povelja (Nar. nov. - MU, br. 15/02 i 8/03).

Državljanstvo kao pretpostavka imenovanja javnih bilježnika
Autori: Dino Gliha Lovro Klepac

Stručni članak

U članku autori obrađuju vrlo zanimljivu temu, koja se odnosi na uvjete za obavljanje javnobilježničke službe u Republici Hrvatskoj, osobito u dijelu koji se odnosi na uvjet državljanstva Republike Hrvatske. Pri tome analiziraju odgovarajuću sudsku praksu Suda Europske unije te predlažu određena normativna rješenja u pravnom sustavu Republike Hrvatske, koja se odnose na ispunjavanje uvjeta za obavljanje javnobilježničke službe u Republici Hrvatskoj.

Izmjene i dopune poreznih propisa
Autor: Petar Sindičić

Stručni članak

Krajem svake godine, zajedno s Prijedlogom proračuna, Vlada Republike upućuje u Sabor i prijedloge za izmjenu i dopunu važećih poreznih zakona, kojima bi trebalo osigurati financijska sredstva za pokriće i financiranje rashodne strane proračuna. To je osobito prisutno nakon provedenih parlamentarnih izbora, kada novoizabrana vlast želi pokazati da ima namjeru ostvariti predizborna obećanja, a što je u najvećem broju slučajeva povezano s osiguranjem dodatnih financijskih sredstava. Već niz godina uhodana je praksa da se prihodna strana proračuna nastoji uskladiti s rashodnom, umjesto da je obrnuto, da se rashodna strana usklađuje s poreznom snagom poreznih obveznika (fiskalni kapacitet). Koliko je to dobro ili loše za prihode proračuna s jedne strane, a koliko dobro ili loše za opterećenje poreznih obveznika, autor na zanimljiv način opširnije piše i obrazlaže u nastavku članka.

O odnosu između presude i rješenja
Autor: Željko Borić

Stručni članak

Sud donosi odluke u obliku presude ili rješenja. O meritornim zahtjevima stranaka sud odlučuje presudom, uz izuzetak da se u postupku zbog smetanja posjeda odlučuje rješenjem. Kad ne odlučuje presudom, sud odlučuje rješenjem. O odnosu između presude i rješenja pišemo u ovom članku.

Povreda prava vlasništva pri oduzimanju vozila bez pravne osnove
Autor: Robert Peček

Stručni članak

U članku dajemo prikaz dviju odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske u kojima se posebno razmatralo kako, u slučajevima oduzimanja pokretnina (najčešće vozila) u upravnim i kaznenim postupcima, postupiti kada je u tranzicijsko-ratnim okolnostima do oduzimanja došlo bez pravne osnove. Iz analize navedenih odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske zaključuje se da sva tijela koja oduzimaju imovinu u takvim postupcima trebaju pozorno paziti postupaju li sukladno zakonskim odredbama, te da uvijek (u pravilu) kada osnova za oduzimanje otpadne, postoji obveza za povrat oduzete imovine ili naknadu štete (ako je u međuvremenu propala dok je bila pod nadzorom države).

ACTIO PUBLICIANA EX PIGNORE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Za razliku od ostalih europskih građanskih zakonodavstava, hrvatski Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99 - Odluka USRH, 22/00 - Odluka USRH, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12 i 152/14), u svom članku 332. uređuje i mogućnost isticanja publicijanske tužbe predmnijevanog založnog vjerovnika za predaju određene pokretne založene stvari u njegov posjed (actio Publiciana ex pignore). Za razliku od vindicatio pignoris, koja se temelji na dokazanom subjektivnom založnom pravu (o navedenoj tužbi v. detaljnije Traditio iuridica, br. 119, Informator, br. 5900 od 22. rujna 2010.), navedena publicijanska tužba temelji se na predmnijevanom subjektivnom založnom pravu na određenoj pokretnoj stvari.

Pravno reguliranje neobveznih izraza kvalitete
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Neobvezni izrazi kvalitete jedan su od mogućih novih načina zaštite proizvoda na tržištu, koji omogućuju lokalnim proizvođačima veći profit i bolju tržišnu poziciju. U članku je prikazan pravni okvir te postupak zaštite proizvoda na, ponajprije, europskoj razini, uz naznaku nacionalne regulative. Uredba EU 1151/2012 uspostavlja novi, jedinstveni sustav označavanja poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na europskoj razini. Neobvezni izrazi kvalitete, kao nove oznake pridonijet će dodatnom stvaranju identiteta i prepoznatljivosti regije ili zemlje, kroz podizanje razine konkurentnosti domaće proizvodnje, što je jedan od prioritetnih ciljeva europske i hrvatske poljoprivredne politike.

Primjena Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
Autor: Božo Gagro

Stručni članak

O pravnoj sudbini talijanske imovine na starom području Jugoslavije i na pripojenom području i mogućnosti primjene Zakona o naknadi u odnosu na tu imovinu bilo je detaljno riječi u članku istog autora, objavljenom u listu Informator, broj 6425 od 4. srpnja 2016., pod naslovom: »Mogućnost primjene odredaba Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine u odnosu na optantsku imovinu i drugu talijansku imovinu prenesenu u državno odnosno društveno vlasništvo«. Stoga u ovom nastavku članka pišemo samo o prijašnjoj talijanskoj imovini na dijelu teritorija današnje Republike Hrvatske, koji je bio sastavni dio zone B nekadašnjega Slobodnog Teritorija Trsta, te u zaključcima iznosimo stajališta meritorna za područja kojima smo se bavili u ova dva nastavka.

Pravo na osobnu slobodu – istražni zatvor
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Istražni zatvor dopušteno je odrediti samo u slučaju u kojem postoji visok stupanj vjerojatnosti utvrđenja krivnje i izricanja kazne, to jest u kojem postoji "osnovana sumnja" da je osoba počinila kazneno djelo, te, načelno, samo u cilju osiguranja pokretanja i provođenja kaznenog postupka

Međunarodna pravna pomoć – nemogućnost izvršenja kaznene presude stranog suda
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ispunjeni su uvjeti za naknadno izručenje kada je utvrđeno da postoji dovoljno dokaza za osnovanu sumnju da je izručenik počinio kaznena djela za koja je zatraženo njegovo naknadno izručenje, a ispunjeni su uvjeti dvostruke kažnjivosti

Upravni spor – aktivna legitimacija
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravna osoba ovlaštena je pokrenuti upravni spor kad je u inspekcijskom nadzoru naloženo odgovornim osobama te pravne osobe otklanjanje propusta

Carinska služba – udaljenje iz službe
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Žalba izjavljena protiv prvostupanjskog rješenja koje se donosi u upravnoj stvari udaljenja iz službe, nema odgodni učinak, stoga prvostupanjsko rješenje o udaljenju iz službe postaje izvršno dostavom rješenja stranci

Parnični postupak – zakašnjelo ispunjenje novčane obveze
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

U slučaju zakašnjelog i nepotpunog ispunjenja obveze s neodređenim vremenom ispunjenja utvrđene u upravnom postupku na temelju rješenja koja ne predstavljaju ovršnu ispravu, nema mjesta donošenju rješenja o obustavi parničnog postupka i upućivanju na izvanparnični postupak

Odricanje od dužnosti i prava na uzdržavanje
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

U ispunjenje zakonske obveze uzdržavanja maloljetnog djeteta, koja tereti roditelja koji ne živi s djetetom, ne mogu se na temelju sporazuma s drugim roditeljem uračunati plaćene rate kredita za stan u kojem maloljetno dijete i drugi roditelj žive, pa na taj način ne mogu ni prestati dospjele neplaćene obveze uzdržavanja

Promjena ugovornih strana

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo X odabrano je kao najpovoljniji ponuditelj u provedenom postupku javne nabave za izvođenje radova na izgradnji vodoopskrbnog cjevovoda s nabavom materijala. Donesene su izmjene Zakona o vodama, prema kojima društvo Y može obavljati samo djelatnost vodoopskrbe i odvodnje te je i zbog toga provedena reorganizacija i društvo Y je osnovalo društvo X za komunalne djelatnosti i graditeljstvo. Na društvo X preneseni su svi ugovori koji se odnose na djelatnost prenesenih gospodarskih cjelina, uključujući i graditeljstvo. Može li se na taj način na novoosnovano društvo prenijeti spomenuti ugovor o javnoj nabavi?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – studijski dopust za osposobljavanje ili usavršavanje službenika

Vi pitate - mi odgovaramo

Službenik je podnio zahtjev za plaćeni studijski dopust radi usavršavanja. U slučaju odobrenja plaćenog studijskog dopusta, koliko je dugo službenik dužan ostati o službi u upravnim tijelima jedinica lokalne samouprave nakon njegova završetka?

Povećanje temeljnog kapitala ulozima u stvarima i u pravima

Vi pitate - mi odgovaramo

Što mora biti navedeno u odluci o povećanju temeljnog kapitala ulozima u stvarima i u pravima ako se izdaju dionice bez nominalnog iznosa?

Nastavak bolovanja zbog ozljede na radu i nakon isteka ugovora o radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnica je imala ugovor na određeno vrijeme na radnom mjestu trgovca do 30. lipnja 2016. Prije tri mjeseca došlo je do oružane pljačke u trgovini, te je zbog ozljede na radu stranka još uvijek na liječenju i oporavku. Ima li radnica pravo, s obzirom na to da se radi o takvoj povredi, i dalje biti na bolovanju bez obzira na istek ugovora o radu?

Mirovinsko osiguranje – prijevremena starosna mirovina i rad u SR Njemačkoj

Vi pitate - mi odgovaramo

Stranka je ostvarila pravo na prijevremenu starosnu mirovinu u Republici Hrvatskoj. Odmah nakon toga, od rujna 2003. do prosinca 2010., otišla je u SR Njemačku, gdje se zaposlila i radila, ali je za čitavo to vrijeme primala i hrvatsku mirovinu. Kad je stranka u SR Njemačkoj pokrenula postupak za starosnu mirovinu, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje zatražio je povrat iznosa mirovina isplaćenih u tome razdoblju. Stranka se žalila na rješenje HZMO-a, ali je žalba odbijena. Mora li stranka vratiti isplaćene iznose mirovine?

Ugovorna kazna

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li vjerovnik pravo na ugovornu kaznu, koja je ugovorena za neuredno izvršenje ugovora u slučaju da dužnik uopće nije izvršio ugovor?

PDV na pružanje usluga pomoći starijim i nemoćnim osobama

Vi pitate - mi odgovaramo

Jedinica lokalne samouprave osnovala je ustanovu socijalne skrbi za pružanje pomoći starijim i nemoćnim osobama. Jesu li takve usluge oporezive porezom na dodanu vrijednost?

Filteri