Informator broj 6423 od 20. lipnja 2016.

UVODNIK

O nekim novinama u uređenju parničnog postupka
prema Nacrtu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku iz svibnja 2016.

Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, o kojem se vodi javna rasprava, sadržava niz novina koje se odnose na velik broj instituta te se njime predviđa i uvođenje jednog novog instituta - ogledni postupak radi rješenja pitanja važnog za jedinstvenu primjenu prava.
Od svih izmjena i dopuna predviđenih Nacrtom razmatramo one koje se čine značajnima, a odnose se na troškove postupka, reviziju i ogledni postupak.
Zbog većeg opsega, rad ćemo objaviti u dva dijela. U prvom dijelu pišemo o troškovima postupka i oglednom postupku, dok ćemo u drugom dijelu razmatrati novine koje se odnose na reviziju te ćemo dati završne napomene. Redoslijed tema ne prati sistematizaciju Zakona, ali su na taj način jedino mogle biti objavljene cjelovito na jednom mjestu.
Čestitamo blagdane 22. i 25. lipnja 2016.
Autor: prof. dr. sc. Mihajlo Dika, Pravni fakultet u Zagrebu

Sadržaj

O nekim novinama u uređenju parničnog postupka
Autor: Mihajlo Dika

Stručni članak

Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku, o kojem se vodi javna rasprava, sadržava niz novina koje se odnose na velik broj instituta te se njime predviđa i uvođenje jednog novog instituta - ogledni postupak radi rješenja pitanja važnog za jedinstvenu primjenu prava. Od svih izmjena i dopuna predviđenih Nacrtom razmatramo one koje se čine značajnima, a odnose se na troškove postupka, reviziju i ogledni postupak. Zbog većeg opsega, rad ćemo objaviti u dva dijela. U prvom dijelu pišemo o troškovima postupka i oglednom postupku, dok ćemo u drugom dijelu razmatrati novine koje se odnose na reviziju te ćemo dati završne napomene. Redoslijed tema ne prati sistematizaciju Zakona, ali su na taj način jedino mogle biti objavljene cjelovito na jednom mjestu.

Traditio iuridica: DOMINUS PRAESUMPTUS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U novovjekovnoj rimskoj pravnoj tradiciji, izraz koji označava osobu koja je aktivno legitimirana za publicijansku tužbu (actio Publiciana), tj. »vlasničku tužbu predmnijevanog vlasnika« (o actio Publiciana u antičkom rimskom pravu, njezinu nastanku razvoju i razlici spram suvremene publicijanske tužbe v. detaljnije Petrak, Traditio iuridica, br. 99, Informator, br. 5847 od 20. ožujka 2010.). Drugim riječima, predmnijevani vlasnik je tužitelj koji u konkretnom slučaju može dokazati kako u njegovu korist postoji posebna predmnjeva da je vlasnik određene stvari.

Jednostrano odlučivanje o plaći službenika
Autor: Bruno Moslavac

Stručni članak

U ovom članku autor raspravlja o problemu jednostranog odlučivanja o plaći državnih i javnih službenika prema mjerodavnim odredbama Zakona o državnim službenicima i Zakona o javnim službama, te iznosi svoje mišljenje i prijedloge o rješenju toga pitanja.

Računovodstveni aspekt ambalaže
Autor: Niko Rimac

Stručni članak

Ambalaža je dio imovine poduzetnika i bitan dio proizvoda te je stoga opravdano ambalaži posvetiti posebnu pozornost. Ona predstavlja značajan dio zaliha poduzetnika koji se bavi proizvodnjom, ali i bitan element strukture prodajne cijene, bilo da je riječ o povratnoj ili nepovratnoj ambalaži. S računovodstvenog aspekta riječ je o kratkotrajnoj imovini poduzetnika, ponajprije onih koji se bave proizvodnjom. Kakav je računovodstveni aspekt ambalaže kod poduzetnika, autor uz brojne primjere prikazuje u nastavku teksta ovog članka.

Korištenje upute s dodatkom »jednakovrijedan«
Autor: Zoran Vuić

Stručni članak

U članku autor piše o institutu korištenja upute s dodatkom »jednakovrijedan« propisanom odredbama članka 81. st. 10. Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 90/11, 83/13, 143/13 i 13/14 - Odluka USRH) i dvojbama koje se javljaju u njegovoj primjeni, dajući uz navedeno odgovarajuću sudsku praksu.

Ugovor o specijalističkom usavršavanju doktora medicine i posljedice nepridržavanja ugovornih odredaba
Autor: Goran Milaković

Stručni članak

U praksi postoje različiti ugovori o specijalizaciji doktora medicine, prema kojima se određuje obveza rada doktora medicine kao i različiti načini ugovaranja naknade štete. To područje nije bilo posebnim propisima regulirano sve do donošenja Pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine (Nar. nov., br. 100/11, 133/11, 54/12, 49/13, 139/14 i 116/15), kojim se to područje reguliralo jednako za sve zdravstvene ustanove. U članku, osim općeg razmatranja propisa o pravima i obvezama doktora medicine i zdravstvene ustanove, u slučaju sklapanja ugovora o specijalističkom usavršavanju, razmatramo i neka sporna pitanja koja se odnose na izmjenu toga ugovora.

Rasprava pred drugostupanjskim sudom
Autor: Željko Borić

Stručni članak

Zakonom o parničnom postupku (Nar. nov., br. 53/91, 91/92, 58/93, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 2/07, 84/08, 123/08, 57/11, 148/11, 25/13 i 89/14) propisani su slučajevi kada će drugostupanjski sud raspravljati sa strankama u parničnom postupku. Kada će to biti, odnosno pod kojim pretpostavkama, te kakvi su pravni učinci takvih procesnih radnji, pokušavamo odgovoriti u ovom članku.

Bitne razlike između pojmova Olimpijski pokret i Međunarodni olimpijski odbor
Autor: Ante Vuković

Stručni članak

U članku ukazujemo na bitne razlike između pojmova Olimpijski pokret i Međunarodni olimpijski odbor. Oba pojma vrlo su opširno uređena u Olimpijskoj povelji. Olimpijski pokret obuhvaća najširu olimpijsku obitelj, koja se sastoji od organizacija, sportaša i drugih osoba koje djeluju u skladu s Olimpijskom poveljom, dok je Međunarodni olimpijski odbor njegov sastavni dio i ujedno predstavlja vrhovnu vlast cjelokupnog svjetskog olimpijskog sporta.

Nenadoknadiva šteta – ustavnosudski postupak
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prije meritorne odluke o povredi neke odredbe Konvencije može se naložiti privremena mjera radi obustave neke radnje ili ovrhe neke odluke državnog tijela samo ako podnositelj pritužbe, ispunjenjem određenih uvjeta, dokaže da bi zbog te radnje ili odluke pretrpio »nenadoknadivu štetu«

Kazneni postupak – izvršavanje odluka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Jedini uvjet za utvrđivanje ovršnosti presude je taj da je pravomoćna presuda dostavljena strankama te da za njezino izvršenje ne postoje zakonske smetnje

Mirovinsko osiguranje – određivanje mirovine
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Korisnicima mirovina ostvarenih prije stupanja na snagu Zakona o uvjetima za stjecanje prava na starosnu mirovinu radnika profesionalno izloženih azbestu, mirovina se ne može ponovno odrediti prema odredbama toga Zakona

Legalizacija – objekt izgrađen unutar kampa
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Nedopušteno je ozakonjenje objekata koji nisu u skladu s posebnom prostornoplanskom namjenom, jer se ne ozakonjuju objekti zbog kojih se potom ne bi mogli realizirati zahvati predviđeni prostornim planom

Zaštita potrošača – ugovor o telekomunikacijskim uslugama
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Odredba ugovora o pružanju telekomunikacijskih usluga, kojom je ugovoreno plaćanje ugovorene mjesečne naknade za ostatak cijelog ugovornog razdoblja u slučaju otkaza ugovora zbog neplaćanja izvršenih usluga, predstavlja nepoštenu ugovornu odredbu ako je ona dio unaprijed načinjenog ugovora od strane pružatelja usluge o kojoj ugovorne strane nisu pregovarale, jer se njome potrošač dovodi u odnosu na pružatelja usluge u neravnopravan položaj

Radno pravo – rješavanje radnog spora
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

U sporu u kojem radnik zahtijeva zaštitu protiv odluke o otkazu ugovora o radu, sadržaj postavljenog zahtjeva, koji glasi na poništenje te odluke umjesto na utvrđenje njezine nedopuštenosti, sam po sebi nije razlog za uskratu zatražene sudske zaštite

Lokalna samouprava – izvješće o izvršenju Programa održavanja komunalne infrastrukture

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji je rok za podnošenje izvješća o izvršenju Programa održavanja komunalne infrastrukture za prethodnu kalendarsku godinu?

Uredbe Vlade Republike Hrvatske

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li važenje uredaba koje donosi Vlada Republike Hrvatske uvijek vremenski ograničeno na godinu dana ili se to ograničenje odnosi samo na uredbe iz članka 87. Ustava Republike Hrvatske?

Ugostiteljska djelatnost – zahtjev za legalizaciju – rješenje

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se ishoditi rješenje o odobrenju za pružanje ugostiteljskih usluga u domaćinstvu za objekt za koji je podnesen zahtjev za legalizaciju, a za koji stranka ne posjeduje vlasnički list?

Geodetski elaborat izvedenog stanja nerazvrstane ceste

Vi pitate - mi odgovaramo

Moje stranke upisani su suvlasnici puta koji vodi do njihovih kuća. Putem dolaze do svojih kuća, napravili su ih njihovi prednici prije 150 godina, a moje stranke su kao nasljednici to nastavili održavati. Jedinica lokalne samouprave smatra da se radi o nerazvrstanoj cesti pa su je obuhvatili geodetskim elaboratom, na koji su moje stranke izjavile prigovor. Naime, tim putem ne koristi se nitko treći, niti ga može koristiti svatko, pa se on ne može smatrati nerazvrstanom cestom iz članka 98. Zakona o cestama, niti je ispunjen uvjet iz članka 131. st. 1. Zakona o cestama, jer se ne radi o putu koji bi bio pristupačan većem broju korisnika. Mogu li moje stranke poduzeti neku radnju u katastru u svezi s tim netočnim elaboratom da spriječe njegovu potvrdu?

Osnovica za oporezivanje PDV-om kad se na novog kupca prenosi dio trgovačkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Nekretnina je vlasništvu trgovačkog društva čiji se jedan dio planira prodati. Što predstavlja osnovicu za oporezivanje PDV-om kad se jedan dio trgovačkog društva koji u vlasništvu ima pripadajuću nekretninu, prodaje budućem kupcu?

Nastupanje zastare u prekršajnom postupku

Vi pitate - mi odgovaramo

Presudom Prekršajnog suda u X od 18. prosinca 2014., osoba je proglašena krivom za prekršaj koji je počinjen 22. siječnja 2012. Na presudu je okrivljeni uložio žalbu. Visoki prekršajni sud RH donio je drugostupanjsku presudu 29. listopada 2015., koji je odbio žalbu i potvrdio prvostupanjsku presudu. Prekršajni sud u X drugostupanjsku presudu dostavio je okrivljenom 8. lipnja 2016. Je li moguće izbjeći plaćanje novčane kazne i što je sa zastarom do koje je u međuvremenu došlo?

Okvirni sporazum

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li dobavljač, prilikom sklapanja ugovora na temelju okvirnog sporazuma s jednim gospodarskim subjektom (u kojem nisu određeni svi uvjeti za sklapanje ugovora i koji ne obvezuje na sklapanje ugovora, a ugovorene su promjenjive cijene), ponuditi niže cijene od onih ponuđenih prilikom sklapanja okvirnog sporazuma?

Filteri