Informator broj 6417 od 09. svibnja 2016.

UVODNIK

Odvjetništvo u zaštiti poštovanja pravnih propisa Republike Hrvatske i pravne stečevine Europske unije
– osobito u zaštiti nacionalnih interesa Republike Hrvatske –

Člankom 27. Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH) i Zakonom o odvjetništvu (Nar. nov., br. 9/94, 117/08, 50/09, 75/09 i 18/11) definirana je uloga odvjetništva kao samostalne i neovisne službe, koja osigurava svakome pravnu pomoć u skladu sa zakonom.
Stoga u ovom broju donosimo intervju s predsjednikom Hrvatske odvjetničke komore (HOK), gospodinom Robertom Travašem, koji iznosi važna pitanja od interesa za Republiku Hrvatsku kao i za Europsku uniju i značenju sustava odvjetničke struke, kao i njihova rada, koji pridonosi zaštiti prava građana, poštovanju propisa Republike Hrvatske i pravne stečevine EU. Isto tako, u razgovoru s predsjednikom HOK-a, gospodinom Robertom Travašem, bit će riječi i o suradnji odvjetničkih komora drugih zemalja u Europi i svijetu.
Autor: Robert Travaš dipl. iur., predsjednik Hrvatske odvjetničke komore

Sadržaj

Najvažnije izmjene novele Kaznenog zakona iz 2015.
Autor: Zorislav Kaleb

Stručni članak

U članku autor prikazuje najvažnije izmjene novele Kaznenog zakona iz svibnja 2015., koje su stupile na snagu 30. svibnja 2015. U prvom dijelu članka objavljenom u Informatoru, broj 6409 od 14. ožujka 2016., pisali smo o uvođenju nezastarijevanja za kazneno djelo teškog ubojstva te definiranju neodređene vrijednosti za neka kaznena djela, proširenom oduzimanju imovinske koristi i dr. U drugom dijelu članka pišemo o izmjeni kaznenog djela sramoćenja u kazneno djelo teškog sramoćenja, na koje je bilo dosta primjedbi i problema u primjeni, isključenja protupravnosti kod kaznenih djela uvrede i teškog sramoćenja, izmjenama odredaba o značenju izraza i drugim važnijim izmjenama kod ostalih kaznenih djela.

Zaštita prava na suđenje u razumnom roku u praksi Visokog upravnog suda Republike Hrvatske u 2015. godini
Autor: Franciska Dominiković

Stručni članak

U Informatoru, broj 6411 od 28. ožujka 2016., objavili smo prvi dio članka o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku i praksi Visokog upravnog suda Republike Hrvatske u 2013. i 2014. godini. U ovom broju dovršavamo temu o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku u predmetima i praksi Visokog upravnog suda Republike Hrvatske za 2015. godinu.

Traditio iuridica: CONDICIO PENDET
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izraz kojim se označava vrijeme pendencije uvjeta (condicio) kao razdoblje koje započinje zaključenjem pravnog posla i traje do ispunjenja uvjeta (condicio existit - »uvjet postoji«) ili pak njegova izjalovljenja (condicio deficit - »uvjet nedostaje«).

Zelena javna nabava
Autor: Kristina Zovko

Stručni članak

Svijest o zelenoj javnoj nabavi proteklih je godina znatno porasla. Alati, smjernice i uvjeti sada su u velikoj mjeri dostupni u mnogim zemljama. Ipak, velika većina javnih postupaka nabave u Europskoj uniji još uvijek ne uključuje djelotvorne uvjete zaštite okoliša te ne rezultira kupnjom održivih rješenja. Stoga u ovoj fazi glavne rasprave pišemo o tom segmentu o zelenoj javnoj nabavi, koja je otpočela 28. travnja 2016. (u) o novom Zakonu o javnoj nabavi.

Direktiva 2014/67/EU o upućivanju radnika na rad u inozemstvo u kontekstu prekograničnog pružanja usluga
Autor: Marina Kasunić-Peris

Stručni članak

Direktiva 2014/67/EU donosi određene promjene u uređenju instituta upućivanja radnika na rad u inozemstvo u kontekstu prekograničnog pružanja usluga, koje su usmjerene na uklanjanje problema uočenih u primjeni odredaba Direktive 96/71/EZ. S obzirom na to da će se hrvatsko zakonodavstvo morati uskladiti s odredbama te Direktive, u radu autorica iznosi probleme koji su uočeni u primjeni Direktive 96/71/EZ, te analizira sadržaj Direktive 2014/67/EU i njezine implikacije na hrvatski institucionalni i zakonodavni okvir.

Novine pri zdravstvenim pregledima vozača u cestovnom prijevozu
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

U članku autor daje prikaz bitnih odredaba Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače (Nar. nov., br. 137/15) i novinama u svezi sa zdravstvenim pregledom vozača i kandidata za vozače u cestovnom prometu. Navedenim Pravilnikom utvrđuju se uvjeti za obavljanje zdravstvenih pregleda, vrsta i opseg pregleda, način vođenja evidencije i medicinske dokumentacije, dokumentacije vezane uz psihologijsko testiranje, izdavanje uvjerenja i izvještavanja o zdravstvenoj sposobnosti vozača i kandidata za vozače.

Primjena propisa u obavljanju mjenjačkih poslova u Republici Hrvatskoj u 2016. godini
Autor: Zoran Jurak

Stručni članak

Korištenje strane gotovine radi plaćanja u Republici Hrvatskoj regulirano je i ograničeno zakonskim i podzakonskim propisima Hrvatske narodne banke, na koje se naslanjaju propisi o obavljanju mjenjačkih poslova, to tim više što je Republika Hrvatska prepoznatljiva turistička destinacija u Europi, a i šire u svijetu. Osim toga, u mjenjačkom poslovanju važna je primjena propisa vezano uz sprječavanje pranja novca i financiranja terorizma. Autor u članku prikazuje sadašnje stanje mjenjačkog poslovanja s aspekta primjene tih propisa, ali i Krajem ožujka odnosno početkom travnja 2016. godine na snagu su stupile Odluka o uvjetima i načinu na koji ovlašteni mjenjači obavljaju mjenjačke poslove (Nar. nov., br. 22/16 - u nastavku teksta: Odluka) odnosno Uputa za izradu zaštićenog programa za obavljanje mjenjačkih poslova ovlaštenih mjenjača (Nar. nov., br. 27/16). Novine su da ovlašteni mjenjač tijekom uredovnog dana može izmijeniti tečajnu listu, tj. koristiti tečajnu listu jednu za drugom, ali ne istovremeno, no to će se moći koristiti tek od 1. prosinca 2016., zatim mogućnost trgovanja valutom kojom ne trguje njegova ugovorna banka, zaračunavanje provizije na otkup kovanica strane valute, ukidanje obveze predaje gotovine jednom mjesečno ugovornoj banci. Naime, od sada će iznos strane gotovine koju će ovlašteni mjenjač prodavati ugovornoj banci dogovarati navedene ugovorne stranke, tj. ugovorna banka i ovlašteni mjenjač. O svemu tome opširnije u nastavku teksta ovoga članka.

Utjecaj promjene činjenica na kojima se temelji oporezivanje prometa nekretnina na odluku o pravima i obvezama poreznog obveznika
Autor: Ante Drezga

Stručni članak

U članku autor obrađuje pitanje utjecaja promjene činjenica na kojima se temelji oporezivanje prometa u skladu s odredbama Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/97, 26/00, 127/00, 153/02, 22/11 i 143/14) na odluku o pravima i obvezama poreznog obveznika. Pišući o navedenoj temi, autor problematizira određene dvojbe koje se mogu pojaviti u praksi, pritom navodeći odgovarajuću sudsku praksu. Drugi dio članka objavit ćemo u jednom od sljedećih brojeva lista Informator.

Pružanje ugostiteljskih usluga u objektima zatvorenog i klupskog tipa
Autor: Jasenka Štiglec

Stručni članak

U Informatoru, broj 6416 od 2. svibnja 2016., objavljen je prvi dio članka Pružanje ugostiteljskih usluga u objektima zatvorenog i klupskog tipa. U ovom, drugom dijelu autorica piše o nadzoru nad primjenom Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti i propisima donesenim na temelju toga Zakona te upravnim i prekršajnim mjerama.

Povreda prava na pravično suđenje – upravni spor
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Jamstva prava na pravično suđenje, sadržana u članku 29. stavak 1. Ustava Republike Hrvatske, primjenjuju se i na sudski postupak pred Upravnim sudom (upravni spor)

Kazneno pravo – zastara kaznenog progona
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je optuženik počinio kazneno djelo zloporabe položaja i ovlasti u vrijeme kada je u Republici Hrvatskoj veliki dio teritorija bio okupiran, zbog ratnih zbivanja došlo je do velikih razaranja, stotine tisuća izgnanih i prognanih, ekonomska situacija bila je izuzetno teška, onda takve radnje zloporabe imaju karakter ratnog profi terstva i ne zastarijevaju

Parnični postupak – stvarna nadležnost općinskih sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za odlučivanje u izvanparničnom postupku o prijedlogu za osnivanje sudskog pologa nadležan je općinski sud

Stečajni postupak – razlučni vjerovnici
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Razlučno pravo na nekretnini stječe se tek upisom zabilježbe ovrhe u zemljišnim knjigama

Upravni akt – obavijest o subvencioniranju kredita i državnom jamstvu
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Obavijest o subvencioniranju kredita i državnom jamstvu za otplatu kamata nije upravni akt

Izmjene idejnog projekta – posebni uvjeti gradnje
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Zakonom nije propisano je li upravno tijelo dužno prilikom izmjene idejnog projekta zatražiti od nadležnih tijela nove posebne uvjete, ali je nadležno tijelo, ako se izmijeni idejni projekt, ovlašteno samo procijeniti jesu li izmjene takve da je potrebno zatražiti nove posebne uvjete ili izmjene na već izdane posebne uvjete ne utječu

Ostavinska rasprava – upućivanje na parnicu ili upravni postupak
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

U slučaju spora o pravnoj valjanosti usmene oporuke, ostavinski sud će na parnicu uputiti nasljednika koji svoje nasljedno pravo temelji na toj oporuci, jer je njegovo pravo manje vjerojatno od prava zakonskih nasljednika

Isplata dividende

Vi pitate - mi odgovaramo

Odlukom glavne skupštine dioničkog društva određeno je da će se dividenda isplatiti najkasnije određenog datuma. Može li dioničar zahtijevati u tom slučaju isplatu dividenda i prije toga datuma, odmah nakon donošenja odluke o isplati dividende?

Izvanbračni drug kao stranka u postupku i izdvajanje izvanbračne stečevine iz ostavine

Vi pitate - mi odgovaramo

Izvanbračni suprug moje stranke umro je nakon prestanka izvanbračne zajednice, sada se vodi ostavinski postupak u kojem je moja stranka-bivša izvanbračna supruga stavila prigovor izvanbračne stečevine. Naime, za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice izvanbračni drugovi potpisali su ugovor u kojem je utvrđeno da njihovu stečevinu čine dva auta, te da ne postoji druga imovina koja bi predstavljala njihovu izvanbračnu stečevinu. Međutim, stranka naknadno je saznala da je pokojnik imao račun u švicarskoj banci, koji nije obuhvaćen spornim ugovorom. Može li sada pokrenuti postupak utvrđivanja izvanbračne stečevine na računu u švicarskoj banci, s obzirom na navedeni ugovor?

Oslobođenje plaćanja PDV-a na usluge doma za starije i nemoćne osobe

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li dom za starije i nemoćne osobe za pružanje svojih usluga, a koji je ustanovila jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (JLP(R)S), oslobođen od plaćanja poreza na dodanu vrijednost?

Lokalna samouprava - pravo na isplatu regresa za godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Ostvaruju li službenici u jedinicama lokalne samouprave pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora i kojim je to zakonom propisano?

Donošenje rješenja o uklanjanju nezakonito odbačenog opasnog otpada

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li komunalni redar ovlašten donijeti rješenje o uklanjanju nezakonito odbačenog opasnog otpada?

Posebni porez na osobno vozilo prilikom isporuke vozila trgovačkom društvu

Vi pitate - mi odgovaramo

Fizička osoba, osnivač trgovačkog društva prenijet će osobno vozilo u svom vlasništvu u imovinu trgovačkog društva. Je li takva isporuka vozila trgovačkom društvu oporeziva posebnim porezom na motorna vozila?

Udruge – mogućnost obavljanja ugostiteljske djelatnosti

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li udruga u svom prostoru u vrijeme povremenih događanja vezanih uz djelatnost udruge, obavljati ugostiteljsku djelatnost ili je može obavljati samo ugostitelj?

Filteri