Informator broj 6415 od 25. travnja 2016.

UVODNIK

Reforme i cjeloživotno obrazovanje

Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu krajem 2016. godine slavi 240 godina od svojega osnutka. Stoga u ovom broju lista donosimo razgovor s dekanicom Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s cijenjenom profesoricom dr. sc. DUBRAVKOM HRABAR o reformi studija i očekivanim promjenama i perspektivama u razvoju pravnog studija. Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar, predstojnica Katedre za obiteljsko pravo, ističe i određene bitne pomake promjena i u ovom području.
Autorica: prof. dr. sc. Dubravka Hrabar, Pravni fakultet u Zagrebu, Katedra za obiteljsko pravo

Sadržaj

Primjena odredbe članka 51. Zakona o naknadi za oduzetu imovinu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
Autor: Loreta Huber

Stručni članak

Predmet ovog članka je analiza odredaba članka 51. Zakona o naknadi za oduzetu imovinu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (Nar. nov., br. 92/96, 39/99 - Odluka USRH, 42/99 - ispr. Odluke USRH, 92/99 - ispr., 43/00 - Odluka USRH, 131/00 - Odluka USRH, 27/01 - Odluka USRH, 34/01 - ispr. Odluke USRH, 65/01 - Odluka USRH, 118/01 - Odluka USRH, 80/02 i 81/02 - ispr.) i drugih odredaba toga Zakona, u kojem autorica, uz aktualnu upravnosudsku praksu, iznosi mišljenje o mogućnostima prava na naknadu u drugim oblicima propisanim tim Zakonom.

NEMO EST HERES VIVENTIS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava pravilo prema kojem je osnovna pretpostavka nasljeđivanja smrt (mors) ostavitelja, kao osobe koja se nasljeđuje.

Stope zateznih kamata – pravna nesigurnost i nejednakost pravnih subjekata?
Autor: Ivica Crnić

Stručni članak

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 78/15 ) izmijenjen je i dopunjen članak 29. Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11 i 78/15). Tim izmjenama i dopunama opet je drukčije uređena pravna materija utvrđivanja stope zateznih kamata. Autor piše o razlikama u odnosu na prijašnje propise, ali i o praktičnim učincima koje one imaju na ostvarivanje prava vjerovnika na zatezne kamate. Autor ukazuje i na pitanja ustavne neravnopravnosti i nejednakosti svih vjerovnika, jer se različitim (dvojnim) propisivanjem stopa zateznih kamata dio vjerovnika dovodi u nepovoljniji pravni položaj u odnosu na ostale, a pogoduje se nekim dužnicima. Jednako tako, predlaže da se zakonom ustroji službeni, javni jedinstveni, brojkom izraženi registar stopa zateznih kamata, kako bi i vjerovnici i dužnici imali pouzdan pokazatelj koje se stope zateznih kamata i u kojem razdoblju primjenjuju i na koje pravne subjekte. Bez takvog registra postoji pravna nesigurnost jer su moguća različita pravna tumačenja o tim pitanjima. Članak objavljujemo u dva dijela.

Naknada parničnog troška pri povlačenju tužbe
Autori: Davor Pustijanac Josip Turkalj

Stručni članak

Prema članku 158. stavak 1. Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 53/91-25/13), tužitelj koji povuče tužbu dužan je protivnoj stranci nadoknaditi parnične troškove, osim ako je tužba povučena odmah nakon što je tuženik udovoljio zahtjevu tužitelja. Odredba, iako je naoko jasna i razumljiva, izaziva u praksi različita tumačenja. U članku autor razmatra navedene odredbe te nudi argumente u prilogu njezine jedinstvene interpretacije.

Stjecanje prava vlasništva dosjelošću na nekretninama u društvenom vlasništvu
Autor: Alen Golub

Stručni članak

U vrijeme uključenosti Republike Hrvatske u socijalistički pravni krug, u hrvatski pravni sustav uveden je institut društvenog vlasništva, koji je u bitnome odstupao od načela jednovrsnosti vlasništva. Posljedice toga bile su vidljive i pri razlikovanju zakonskih pretpostavki za stjecanje prava vlasništva dosjelošću na nekretninama koje su bile u društvenom vlasništvu, u odnosu na nekretnine koje nisu bile u društvenom vlasništvu. Naime, prema tada važećim propisima, gledajući od Ustava do zakona, isključivala se mogućnost stjecanja prava vlasništvu dosjelošću na nekretninama u društvenom vlasništvu, iako je sudska praksa donekle omogućavala da se i na društvenom vlasništvu stekne pravo vlasništva dosjelošću. U zemljišnim knjigama nerijetko se i danas nailazi na upise društvenog vlasništva, iako je društveno vlasništvo prestalo postojati još 1990. godine . Analizom instituta dosjelosti nastojimo prikazati sve posebnosti vezane uz stjecanje prava vlasništva na nekretninama u društvenom vlasništvu.

Uvjeti za obavljanje funkcije člana uprave društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje

Stručni članak

Opći uvjeti koji su Zakonom o osiguranju obvezno propisani za članove uprava društava za osiguranje odnosno društava za reosiguranje, Pravilnikom o uvjetima za obavljanje funkcije člana uprave i člana nadzornog odbora društva za osiguranje odnosno društva za reosiguranje, detaljizirani su, te će pozitivno utjecati na kvalitetu rada budućih članova uprava navedenih društava. Pri procjeni stručnosti i posebnih kvalifikacija za rad u upravi društva za osiguranje odnosno reosiguranje, posebna pozornost dana je radnom iskustvu, ne samo po trajanju, nego i po sadržaju. O svemu tome autorica piše dalje u tekstu.

Postupak zaprimanja PD obrasca za 2015. u Poreznoj upravi
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Prijavu poreza na dobit za 2015. obvezno podnose svi porezni obveznici koji obavljaju gospodarsku djelatnost radi ostvarivanja dobiti ili drugih gospodarski procjenjivih korist, a krajnji rok za predaju porezne prijave istječe 2. svibnja 2016., osim za porezne obveznike kojima je Porezna uprava (u nastavku teksta: PU) donijela rješenje prema kojem porezno razdoblje nije kalendarska godina. Porezna prijava podnosi se na novom PD obrascu, na kojem su u odnosu na prošlu godinu dodani novi redni brojevi koje popunjavaju fizičke osobe koje su postale obveznicima plaćanja poreza na dobit, a radi utvrđivanja doprinosa po osnovi obavljanja druge djelatnosti uz radni odnos. Za porezne obveznike koji su prema računovodstvenim propisima razvrstani u velike i srednje poduzetnike te sve obveznike PDV-a, propisana je obveza dostave PD obrasca elektroničkim putem u okviru elektroničkih usluga PU i korištenjem sustava ePorezna.

Odgovori na dvojbe u primjeni propisa o procjeni vrijednosti nekretnina
Autor: Željko Uhlir

Stručni članak

U Europskoj uniji, posebice kod starijih država članica, i u SAD-u postoje propisi i praksa vrednovanja nekretnina, koji se primjenjuju i usavršavaju in continuo, a procjenitelji educiraju. O procjenama vrijednosti nekretnina napisana je brojna stručna (strana) literatura, a u nekim državama na tehničkim školama predaje se i predmet o procjeni vrijednosti nekretnina. Nasuprot tome, u Republici Hrvatskoj do 2012. godine bio je zatečen nedostatak bilo kakvih pisanih pravila u svezi s procjenom vrijednosti nekretnina na tržišnoj osnovici kroz više desetaka godina, pa čak nije bilo propisano niti tko smije izraditi tu procjenu. Danas, kad u Republici Hrvatskoj imamo zakonske i podzakonske propise vezane uz realnu procjenu vrijednosti nekretnina, autor u članku daje odgovore na dvojbe koje su se u međuvremenu pojavile u praksi primjene tih propisa, uz prikaz konkretnih primjera u dva priloga na kraju članka.

Obvezno pravo – stjecanje bez osnove
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada prijeporna vozila tužiteljima nisu oduzeta za korist tuženice i nisu prešla u imovinu tuženice, niti je oduzmanjem tih vozila tuženica stekla neku korist, ne radi se o institutu stjecanja bez osnove

Kazneno pravo – zločinačko udruženje
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Budući da je optuženik sudjelovao u počinjenju jednog kaznenog djela, prenosio je tvari koje su propisom proglašene drogom, a koje su namijenjene za daljnju prodaju, nije riječ o udruživanju sa zajedničkim ciljem počinjenja jednog ili više kaznenih djela, pa nisu ostvareni elementi kaznenog djela iz članka 329. stavak 1. KZ/11

Ugovorni obvezni odnosi – odgodni uvjet
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Obveza prodavatelja da u određenom roku pribavi isprave koje su potrebne za upis nekretnine u zemljišnu knjigu, nema značenje sklapanja ugovora pod odgodnim uvjetom

Upravni postupak – obustava postupka
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako u tijeku žalbenog postupka prvostupanjsko tijelo donese rješenje kojim zahtjev odbija, postupak po žalbi zbog nedonošenja rješenja obustavlja se

Imenovanje ravnatelja – dječji vrtić
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Ravnatelja dječjeg vrtića imenuje predstavničko, a ne izvršno tijelo jedinice lokalne samouprave

Obiteljsko pravo – prestanak uzdržavanja
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Ako kod roditelja obveznika plaćanja za uzdržavanje djeteta nastupe promjene u svezi s njegovom radnom sposobnosti, pa je on, zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, uz postojeću mentalnu retardaciju blažeg stupnja, u stanju obavljati samo lakše poslove, stekle su se pretpostavke za ukidanje njegove obveze uzdržavanja

Povjeravanje ugovora o obavljanju komunalnih poslova

Vi pitate - mi odgovaramo

Primjenjuje li se Zakon o javnoj nabavi na pitanja povjeravanja komunalnih djelatnosti odnosno komunalnih poslova ugovorom o povjeravanju komunalnih poslova?

Imenovanje ravnatelja pučkog otvorenog učilišta

Vi pitate - mi odgovaramo

Imenuje li ravnatelja pučkog otvorenog učilišta, kojem je osnivač jedinica lokalne samouprave, upravno tijelo pučkog otvorenog učilišta ili predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave?

Preuređenje i upis tavana kao posebne uporabne cjeline u zemljišnu knjigu

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako netko želi preurediti i odvojiti dio tavana u stambenoj zgradi i pretvoriti ga u poseban dio, što sve mora učiniti i koje sve dokumente treba imati da bi se tavan upisao u zemljišne knjige odnosno koji je postupak upisa? Pretpostavljam da treba izmijeniti međuvlasnički ugovor. Treba li postojati neki sporazum svih suvlasnika o prodaji/darovanju toga, zajedničkog dijela jednom suvlasniku, građevinsku dozvolu, itd. ….?

Nepristranost samostalnog revizora u reviziji financijskih izvještaja

Vi pitate - mi odgovaramo

Za obavljenu reviziju financijskih izvještaja trgovačkog društva, koju je obavio samostalni revizor-fizička osoba, pojavile su se dvojbe oko nepristranosti u obavljenoj reviziji financijskih izvještaja. S obzirom na dvojbe oko obavljene revizije financijskih izvještaja, smije li taj revizor obavljati reviziju fi nancijskih izvještaja toga društva i u sljedećem razdoblju?

Filteri