Informator broj 6410 od 21. ožujka 2016.

UVODNIK

O zaštiti privatnosti radnika u radnom odnosu

Pitanje zaštite privatnosti u svakodnevnom životu postaje sve važnije. Sredstva i mogućnosti praćenja kretanja i rada radnika sve su raznovrsniji i pristupačniji.
Zbog toga ne čudi da se, cjelokupna stručna, ali i šira javnost, angažirala oko rasprave o predmetu, kada je, 12. siječnja 2016., Europski sud za ljudska prava donio Odluku u predmetu Barbulescu protiv Rumunjske, i to u korist poslodavca te time odstupio od očekivanog razmišljanja sudaca toga Suda.
Kako je ta Odluka bila povod mnogim raspravama, potrebno je u ovom članku, osim predmeta Barbulescu protiv Rumunjske, u svezi s pitanjem nadziranja rada radnika i, s druge strane, zaštite privatnosti radnika, prikazati kako zakonodavni okvir vezano uz to pravno pitanje, tako i postojeću sudsku i ustavnosudsku praksu.
Autorica: mr. sc. Iris Gović Penić, sutkinja Županijskog suda u Zagrebu

Sadržaj

SYNGRAPHA
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskom klasičnom pravu, pisane isprave sastavljene pred svjedocima i objektivno koncipirane - tj. napisane u trećem licu poput zapisnika, s pečatima sastavljača i svjedoka, a vjerojatno i samih stranaka - kojima se utvrđuje da je određena osoba obvezna nekoj drugoj osobi ispuniti određenu obvezu, u prvom redu isplatiti izvjesnu svotu novca.

O zaštiti privatnosti radnika u radnom odnosu
Autor: Iris Gović-Penić

Stručni članak

Pitanje zaštite privatnosti u svakodnevnom životu postaje sve važnije. Sredstva i mogućnosti praćenja kretanja i rada radnika sve su raznovrsniji i pristupačniji. Zbog toga ne čudi da se, kada je nedavno Europski sud za ljudska prava donio Odluku u predmetu Barbulescu protiv Rumunjske, i to u korist poslodavca te time odstupio od očekivanog razmišljanja sudaca toga Suda, cjelokupna stručna, ali i šira javnost, angažirala oko rasprave o tom predmetu. Kako je ta Odluka bila povod mnogim raspravama, potrebno je u ovom članku, osim predmeta Barbulescu protiv Rumunjske, u svezi s pitanjem nadziranja rada radnika i, s druge strane, zaštite privatnosti radnika, prikazati kako zakonodavni okvir vezano uz to pravno pitanje, tako i postojeću sudsku i ustavnosudsku praksu.

Projekt osobnog asistenta za osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta
Autor: Damir Jelušić

Stručni članak

U ovom članku autor, na temelju Naputka za pripremu i provedbu projekta osobni asistent za osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, prezentira uvjete potrebne za stjecanje statusa osobnog asistenta i osobe s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta, temeljna obilježja toga projekta, prikazuje način ugovornog reguliranja odnosa između osobnih asistenata, udruga osoba s invaliditetom i voditelja projekata, problematizira vrstu i pravnu prirodu dokumenta na temelju kojega se projekt provodi i kritički se referira na činjenicu da se već gotovo cijelo desetljeće radi o pilot projektu, koji nikako da doživi normativno uređivanje putem donošenja zakona o osobnom asistentu civilnih osoba s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta.

Europska komisija utvrdila je standardni obrazac europske jedinstvene dokumentacije o nabavi (ESPD)
Autor: Ante Loboja

Stručni članak

Početkom siječnja 2016. Europska komisija donijela je Provedbenu uredbu (br. 2016/7) o utvrđivanju standardnog obrasca za europsku jedinstvenu dokumentaciju o nabavi (ESPD). Uredba je stupila na snagu, obvezujuća je i izravno se primjenjuje u svim državama članicama Europske unije, pa tako i u Republici Hrvatskoj.

Pravo stanovanja u obiteljskom domu nakon prestanka braka/izvanbračne zajednice
Autor: Antun Šagovac

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe novog Obiteljskog zakona (Nar. nov., br. 103/15) kojim se uređuje institut prava stanovanja u obiteljskom domu. Stoga autor analizira te odredbe i ukazuje na određene pravne praznine na koje sudska praksa treba dati odgovore.

Postupci azila (tzv. Dublinski predmeti)
Autori: Vesna Ladan Lana Ofak

Stručni članak

Predmet obrade ovog članka su dva predmeta, odnosno presude Europskog suda za ljudska prava: Tarakhel protiv Švicarske (Zahtjev br. 9217/12) i drugi slučaj A. S. protiv Švicarske (Zahtjev br. 39350/13). Iznoseći ta dva slučaja, autorice ukazuju na uvjete u kojima tražitelji azila žive te na primjenu članka 3. i 13. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (Nar. nov. - MU, br. 18/97, 6/99 - proč. tekst, 8/99 - ispr., 14/02, 13/03, 9/05, 1/06 i 2/10).

Zapošljavanje nezaposlenih i stručnjaka informatičkih i komunikacijskih tehnologija
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

U članku autor daje prilagođeni prijevod nekoliko priopćenja Eurostata koji na svojim web-stranicama objavljuje zanimljive i pouzdane statističke podatke s područja Europske unije. Autor je odabrao za potrebe naših čitatelja četiri priopćenja za javnost; izravno se tiču uvjeta na tržištu rada. Prvo priopćenje pruža podatke o stopi nezaposlenih, drugo priopćenje sadržava podatke o padu proizvodnih cijena u industriji, treće priopćenje sadržava podatke o promjenama na tržištu rada i zapošljavanju osoba koje su prethodno bile nezaposlene, dok četvrto priopćenje sadržava podatke o broju i zapošljavanju stručnjaka informacijske i komunikacijske tehnologije.

Interna revizija sustava
Autor: Martina Furlan

Stručni članak

Interna revizija procjene unutarnjih kontrola u organizaciji rada pojedine službe odnosno procesa rada ima za cilj preispitati organizacijske kapacitete, ljudske, materijalne, kao i pravnu regulativu ne samo službe koja se revidira, već i cijelog sustava odnosno čitave organizacije. U članku obrađujemo važnost interne revizije, koju je poželjno obavljati svake godine, pa i uvrstiti u godišnji i strateški plan, s naglaskom na javni i neprofitni sektor.

Najčešće povrede propisa ugostitelja u ugostiteljskim objektima
Autor: Koraljka Ladišić-Masnec

Stručni članak

Obavljajući inspekcijske nadzore nad provedbom odredaba Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (Nar. nov., br. 85/15) te provedbenih propisa za primjenu toga Zakona, turistički inspektori nailaze na povrede njegovih odredaba koje čine ugostitelji u svojim ugostiteljskim objektima u obavljanju ugostiteljske djelatnosti. U tekstu autorica daje pregled najčešćih povreda koje čine ugostitelji u svojim objektima u obavljanju ugostiteljske djelatnosti, kao i o kaznama propisanim za takve povrede.

O pitanju usklađenosti Zakona o kaznenom postupku s Direktivom 2012/13/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 22. svibnja 2012.
Autori: Višnja Drenški Lasan Hana Lasan

Stručni članak

U ovom članku autorice pišu o problemima neusklađenosti Zakona o kaznenom postupku (Nar. nov., br. 152/08, 76/09, 80/11, 121/11 - proč. tekst, 91/12, 143/12 - Odluka USRH, 56/13, 145/13 i 152/14) s Direktivom 2012/13/EU glede pouke o pravima uhićenika odnosno sadržaja članka 108.a toga Zakona. Naime, u članku analiziramo odredbe 108.a Zakona o kaznenom postupku koje ne sadržavaju u institutu pouke o pravima uhićenika samo proceduru mogućnosti pobijanja zakonitosti uhićenja.

Pravo na naknadu za oduzetu imovinu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prijašnji vlasnik nema pravo na naknadu za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine kada je pitanje naknade riješeno međudržavnim sporazumom, no i kada je to pitanje riješeno međudržavnim sporazumom, pravo na naknadu strane osobe mogu steći ako se to utvrdi međudržavnim sporazumom

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Budući da novi Kazneni zakon ponašanje za koje je optuženik proglašen krivim, nedopušteno obavljanje istraživačkih radova i prisvajanje kulturnog dobra iz članka 326. stavak 3. KZ/97, u dijelu koji govori o prisvajanju predmeta do kojih se nije došlo prigodom arheoloških istraživanja, u članku 320. KZ/11 više ne predviđa kao jedan od modaliteta počinjenja ovog kaznenog djela, pa je valjalo donijeti oslobađajuću presudu

Postupak pred prvostupanjskim sudom – obustava postupka
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Iznosi novčane rente koji dospijevaju nakon smrti oštećenika ne pripadaju nasljednicima, jer se radi o pravima koja ne prelaze na nasljednike, pa se u tom slučaju postupak mora obustaviti

Stranke – stranačka sposobnost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je kao stranka naznačeno dioničko društvo i njegova podružnica, svojstvo stranke ima dioničko društvo

Upravni akt – reklamacija obračuna komunalnih usluga
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka kojom je potrošaču odgovoreno na reklamaciju završnog obračuna komunalnih usluga, nije upravni akt

Opći akt – privremene mjere
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U upravnom sporu koji se vodi o ocjeni zakonitosti općeg akta, nije dopušteno izdavanje privremene mjere

Zaštita od otkaza za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnica je rodila četvrto dijete i ima pravo na roditeljski dopust do osme godine djetetova života, i to u trajanju 30 mjeseci, koje može prema Zakonu koristiti s prekidima. S obzirom na to, je li roditelj na roditeljskom dopustu zaštićen od otkaza u smislu članka 34. Zakona o radu, kroz cijelo razdoblje u kojem i koristi roditeljski dopust i radi (dakle, kroz cijelo razdoblje dok ne iskoristi i posljednji dan roditeljskog dopusta) ili samo u razdobljima u kojima koristi roditeljski dopust, a ne i u razdobljima između, u kojima radi?

Upravni spor – opseg odlučivanja upravnog suda

Vi pitate - mi odgovaramo

Kad tužitelj zatraži da upravni sud sam riješi stvar, je li upravni sud ovlašten donijeti presudu kojom predmet vraća tuženiku na ponovni postupak?

Povlačenje vrijednosnih papira s uvrštenja na uređenom tržištu

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li glavna skupština donijeti odluku o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu unatoč protivljenju malih dioničara, čiji glasovi zajedno predstavljaju 20 % temeljnog kapitala društva?

Odustajanje od ponude

Vi pitate - mi odgovaramo

U slučaju da odabrani ponuditelj sam odustane od nabave robe ili usluge, odabire li naručitelj sljedećeg ponuditelja, koji je bio drugorangiran odmah poslije odabranog ponuditelja u postupku javne nabave, ili naručitelj ima pravo poništiti postupak javne nabave i provesti novi postupak javne nabave?

Izdavanje računa za obavljene usluge od zajedničke djelatnosti u objektu u privatnom vlasništvu

Vi pitate - mi odgovaramo

Bračni supružnici imaju namjeru ove godine obavljati zajednički ugostiteljske usluge u objektu koje je u njihovu privatnom vlasništvu. Na temelju tako registrirane djelatnosti, tko će izdavati račune gostima za obavljenu uslugu pružanja ugostiteljskih usluga u domaćinstvu?

Komunalna naknada – kamate

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako u rješenju o ovrsi duga komunalne naknade navesti naplatu kamata na dug komunalne naknade od dana donošenja rješenja o ovrsi komunalne naknade do naplate?

Filteri