Informator broj 6409 od 14. ožujka 2016.

UVODNIK

Izvršenje rješenja u upravnom sporu

U Informatoru, broj 6347 od 5. siječnja 2015., pod naslovom Izvršenje odluka upravnih sudova nakon druge Novele Zakona o upravnim sporovima, pisali smo o novome (modificiranom) sustavu izvršenja upravnosudskih odluka, s naglaskom na izvršenju presuda.
U ovome članku analiziramo materiju (prisilnog) izvršenja rješenja koja se donose u upravnom sporu na temelju odredaba Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 143/12 i 152/14). Stoga autori iznose i određene dvojbe i svoja mišljenja o institutu izvršenja rješenja u upravnom sporu.
Autori: dr. sc. Alen Rajko dipl. iur.; Vedran Juričić dipl. iur., sudac Upravnog suda u Rijeci

Sadržaj

Izvršenje rješenja u upravnom sporu
Autori: Vedran Juričić Alen Rajko

Stručni članak

U Informatoru, broj 6347 od 5. siječnja 2015., pod naslovom Izvršenje odluka upravnih sudova nakon druge Novele Zakona o upravnim sporovima, pisali smo o novome (modificiranom) sustavu izvršenja upravnosudskih odluka, s naglaskom na izvršenju presuda. U ovome članku analiziramo materiju (prisilnog) izvršenja rješenja koja se donose u upravnom sporu na temelju odredaba Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 43/12 i 152/14). Stoga autori iznose i određene dvojbe i svoja mišljenja o institutu izvršenja rješenja u upravnom sporu.

Odgovornost za štetu koju policijski službenik pretrpi u službi ili u svezi sa službom
Autor: Josip Brkić

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, Zakona o policiji, Zakona o državnim službenicima, Zakona o zaštiti na radu, Zakona o radu i Zakona o obveznim odnosima, kojima se regulira odgovornost za štetu koju pretrpi policijski službenik u službi ili u svezi sa službom. Autor iznosi i aktualnu sudsku praksu o toj materiji.

PRAESUMPTIO CEDIT VERITATI
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, predmnjeva (praesumptio) takva je pravna činjenica koja se smatra dokazanom dok se ne dokaže protivno. Međutim, kada protudokaz uspije, sud će utvrditi da je istinita dokazana činjenica, a ne predmnjeva.

Novela Kaznenog zakona iz 2015.
Autor: Zorislav Kaleb

Stručni članak

U članku prikazujemo najvažnije izmjene Novele Kaznenog zakona iz svibnja 2015. Ministarstvu pravosuđa, od stupanja na snagu Kaznenog zakona, ukazano je na probleme koji se javljaju u praksi te je bilo potrebno uskladiti Kazneni zakon s pravnom stečevinom Europske unije te nomotehnički i jezično poboljšati tekst Zakona. Ponovno su, nakon dvije i pol godine vraćena kao kaznena djela nasilničko ponašanje i nasilje u obitelji, s novim modalitetima. Smanjene su kazne za najčešće kazneno djelo krađe i teške krađe, u odnosu na kazne zaprijećene u prethodnom Zakonu jer su ocijenjene kao previsoke i neprimjenjive u praksi. U drugom djelu članka obradit ćemo kazneno djelo teškog sramoćenja i ostala kaznena djela.

Prava osoba starije životne dobi prema novom Zakonu o mirovinskom osiguranju
Autor: Žanet Vidović

Stručni članak

Osiguravanje sredstava za mirovine i mirovinska primanja kao rashode mirovinskog osiguranja postao je značajan problem sustava obveznog mirovinskog osiguranja jer prihodi s osnove doprinosa uvelike nisu dostatni za isplatu mirovina. Analiza sustava pokazala je potrebu za povećanje prihoda radi financiranja rashoda i potrebu za racionalizacijom izdataka mirovinskog osiguranja. Zbog navedenih razloga pristupilo se restrukturiranju i reformi mirovinskog sustava, zbog čega je i donesen novi Zakon o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 157/13 i 33/15). Reforma je provedena s ciljem osiguranja dugoročne financijske održivosti mirovinskog sustava. Radi uspostavljanja veće uzajamnosti između uplaćenih doprinosa u prvi stup mirovinskog osiguranja i visine prava, Zakonom o mirovinskom osiguranju uvedene su mjere sa svrhom zadržavanja osoba starije životne dobi u sustavu rada. O svemu navedenom autorica piše u ovom članku.

Ugovori o osiguranju (troškova) pravne zaštite
Autor: Loris Belanić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6406 od 22. veljače 2016. i Informatoru, broj 6408 od 7. ožujka 2016., pisali smo općenito o ugovorima o osiguranju pravne zaštite, ugovoru o osiguranju pravne zaštite u prometnim stvarima, ugovoru o osiguranju pravne zaštite za obrtnike i slobodna zanimanja, ugovoru o osiguranju pravne zaštite iz područja privatnog života. U ovom, posljednjem nastavku razmatramo ugovor o osiguranju pravne zaštite u poljoprivredi i šumarstvu i ugovor o osiguranju pravne zaštite glede nekretnine.

Porezni tretman naknade štete zbog posljedica nesreće na radu
Autori: Ksenija Cipek Iva Uljanić - Škreblin

Stručni članak

Porezni tretman naknade štete zbog posljedice nesreće na radu uređen je člankom 10. točka 7. Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04, 73/08, 80/10, 114/11, 22/12, 144/12, Odluka USRH - 120/13,125/13, 148/13, Odluka USRH - 83/14, 143/14, 136/15-Uredba) i podrobnije člankom 7. stavak 4. Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 95/05, 96/06, 68/07, 146/08, 2/09, 9/09, 146/09, 123/10, 137/11, 61/12, 79/13, 160/13, 157/14 i 137/15). U članku autorice daju kratak osvrt na porezni tretman navedenih naknada u sustavu poreza na dohodak, uz prikaz na oglednim primjerima.

Parnični postupak – parnični troškovi
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je tužitelj u odnosu na tuženika u cijelosti izgubio parnicu, tužitelj nema pravo na naknadu troškova postupka, već je dužan u cijelosti naknaditi troškove tom tuženiku. Budući da tužitelj nema pravo na naknadu troškova postupka, neovisno o tome što ih je imao, ne može ih ni prebijati s utvrđenim troškom tuženika

Stvarna nadležnost trgovačkih sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za odlučivanje o prijedlogu za izdavanje prethodne mjere nadležan je trgovački sud, jer je prijedlog za izdavanje prethodne mjere podnesen u postupku u kojem postoji nadležnost trgovačkog suda

Kazneno pravo – pomaganje
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prvooptuženik je kao pomagatelj, a ne izvršitelj sudjelovao u radnji počinjenja kaznenog djela jer je ostao u automobilu dok je drugooptuženik ušao u trgovinu i neposredno poduzeo radnje kojima je ostvario obilježja kaznenog djela razbojništva, a potom se vratio u vozilo u kojim su se odvezli, a otuđeni novac podijelili

Izvanredni otkaz – razlozi za otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da radnik nema vjerodostojnu svjedodžbu kojom dokazuje da ispunjava propisane uvjete za rad na radnom mjestu vozača specijalnih vozila, osobito je važna činjenica zbog koje nastavak radnog odnosa više nije moguć i razlog je za izvanredan otkaz

Ugovorna kazna – vjerovnikova prava
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Nema pravo na ugovornu kaznu naručitelj (vjerovnik) koji nije odmah pri preuzimanju radova (izgrađene građevine) izvršenih sa zakašnjenjem izjavio izvođaču (dužniku) da zadržava pravo na njihovu naplatu, već je to učinio naknadno, nakon primopredaje dostavom njihova pisanog obračuna

Uzdržavanje – određivanje uzdržavanja
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Roditelj čija je obveza uzdržavanja određena u minimalnom iznosu koji mora plaćati onaj roditelj s kojim dijete ne živi, ne može s uspjehom tražiti smanjenje te obveze ako nakon njezina određivanja nije došlo ili do bitne promjene u njegovoj radnoj sposobnosti koja utječe na mogućnost privređivanja, ili do nastanka nove obveze uzdržavanja (drugo dijete), ili do bitnih promjena u prihodima uzdržavanog djeteta

Upravne pristojbe – ustanove

Vi pitate - mi odgovaramo

Na temelju kojih se propisa i u kojem iznosu plaća upravna pristojba za pojedine radnje i akte u upravnom postupku osnivanja ustanove za obrazovanje odraslih?

Suglasnost mjerodavnog tijela

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li pitanje načina odlučivanja ustanove, odnosno primjene statuta u odnosu na odluke ravnatelja ustanove, pitanje pribavljanja suglasnosti mjerodavnog tijela u smislu članka 99. stavak 3. Zakona o javnoj nabavi?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – premještaj službenika za vrijeme trajanja raspolaganja

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li potrebno sklapanje sporazuma u slučaju premještaja službenika za vrijeme trajanja raspolaganja službenika u drugo upravno tijelo?

Obračun doprinosa na poduzetničku plaću

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje doprinose, na koju osnovicu i u kojim rokovima plaćaju osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost od koje plaćaju porez na dobit?

Pravo na godišnji odmor – puni ili razmjerni?

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako radnik u tijeku iste godine radi kod dvaju poslodavaca, s prekidom između dvaju radnih odnosa duljim od osam dana, s tim da je kod prvog poslodavca radio pet mjeseci (1. 1.-31. 5.), a kod drugog poslodavca odradi šest mjeseci (15. 6.-15. 12.), na koliko godišnjeg odmora ima pravo - je li na razmjerni dio, za 11 mjeseci rada kod obaju poslodavaca, ili na razmjerni dio, za pet mjeseci rada kod jednog poslodavca i jedan puni godišnji odmor, za rad kod drugog poslodavca?

Filteri