Informator broj 6398 od 28. prosinca 2015.

UVODNIK

Institut prenošenja ugovora o radu na novog poslodavca
Osvrt na odluke Suda pravde Europske unije i Ustavnog suda Republike Hrvatske

U ovom članku autor, DOMAGOJ FRNTIĆ, predsjednik Općinskog radnog suda u Zagrebu, piše o institutu tzv. prijenosa ugovora o radu na novog poslodavca, što se mora učiniti pri prijenosu djelatnosti (npr. prodaje poduzeća ili njegova dijela), ali promatrano kroz prizmu odluka Suda pravde Europske unije i Ustavnog suda Republike Hrvatske, pa su dosezi primjene toga instituta relevantni ne samo za područje radnog prava, nego i za područje europskog prava i problematiku ustavnosti.
Autor istovremeno obrađuje ustavnopravne i europskopravne implikacije takvih prijenosa ugovora, osobito u slučajevima kada se radnik protivi prelasku kod novog poslodavca, što nije rijetko u praksi. Članak ćemo objaviti u dva dijela.
Autor: Domagoj Franjo Frntić dipl. iur., predsjednik Općinskog radnog suda u Zagrebu

Sadržaj

DIES NATIVITATIS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj i kanonskoj pravnoj tradiciji izraz koji označava dan ili datum rođenja određene osobe. U navedenom smislu koristi se i izraz dies natalis. Kako je rođenje i u području prava iznimno značajna činjenica, tako se, sukladno članku 9. hrvatskog Zakona o državnim maticama(Nar. nov., br. 96/93 i 76/13), dan rođenja, osim ostalih važnih podataka (osobno ime i spol djeteta; mjesec, godina, sat i mjesto rođenja; nacionalnost i državljanstvo) upisuje u maticu rođenih kao jednu od vrsta državnih matica.

Institut prenošenja ugovora o radu na novog poslodavca
Autor: Domagoj Frntić

Stručni članak

U ovom članku autor, DOMAGOJ FRNTIĆ, predsjednik Općinskog radnog suda u Zagrebu, piše o institutu tzv. prijenosa ugovora o radu na novog poslodavca, što se mora učiniti pri prijenosu djelatnosti (npr. prodaje poduzeća ili njegova dijela), ali promatrano kroz prizmu odluka Suda pravde Europske unije i Ustavnog suda Republike Hrvatske, pa su dosezi primjene toga instituta relevantni ne samo za područje radnog prava, nego i za područje europskog prava, problematiku ustavnosti. Autor istovremeno obrađuje ustavnopravne i europskopravne implikacije takvih prijenosa ugovora, osobito u slučajevima kada se radnik protivi prelasku kod novog poslodavca, što nije rijetko u praksi.

Novine u zakonskom uređenju instituta pobijanja pravnih radnji stečajnoga dužnika
Autor: Ljiljana Hrastinski Jurčec

Stručni članak

Institut pobijanja pravnih radnji stečajnog dužnika nije izložen značajnijim promjenama u zadnjoj izmjeni Stečajnog zakona (Nar. nov., br. 71/15), pa ćemo u ovom članku, uz analizu izmijenjenih odredaba, prikazati taj institut u njegovim bitnim odrednicama s teorijskog (pojmovno i sadržajno određenje instituta) i praktičnog aspekta (pretpostavke pobijanja, legitimacija za pobijanje, posljedice pobijanja). Članak ćemo objaviti u dva dijela.

O ovlastima, pravima i dužnostima predsjednika predstavničkog tijela
Autor: Željka Tropina Godec

Stručni članak

U članku autorica piše o ovlastima, pravima i dužnostima predsjednika predstavničkog tijela jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave, u skladu s odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01, 60/01 - vjerodostojno tumačenje, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12 i 19/13 - proč. tekst), ukazujući pri tome na određena pitanja koja se javljaju u obradi navedenih pitanja.

Pravo na naknadu za oduzetu imovinu osobi kojoj to pravo prema Zakonu pripada
Autor: Božo Gagro

Stručni članak

U ovom članku autor analizira odredbe Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (Nar. nov., br. 92/96, 39/99 - Odluka USRH, 42/99 - ispr. Odluke USRH, 92/99 - ispr., 43/00 - Odluka USRH, 131/00 - Odluka USRH, 27/01 - Odluka USRH, 34/01 - ispr. Odluke USRH, 65/01 - Odluka USRH, 118/01 - Odluka USRH, 80/02 i 81/02 - ispr.) i međudržavne sporazume, a u povodu Odluke Upravnog suda u R., poslovni broj Usl- 509/13-18 od 25. ožujka 2015. Autor iznosi svoje mišljenje i prijedloge o primjeni tih propisa te ukazuje na bitne odredbe toga Zakona i međudržavnih sporazuma koji utvrđuju kada talijanski državljanin stječe pravo na naknadu za oduzetu imovinu.

Nove osnovice za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2016. godinu
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Osnovice za obračun doprinosa za obvezna osiguranja utvrđuju se na osnovi Zakona o doprinosima (Nar. nov., br. 84/08–143/14 - u nastavku teksta: Zakon). Iznosi osnovica utvrđuju se kao umnožak prosječne plaće i koeficijenata propisanih Zakonom. Budući da je, prema odredbi članka 254. stavak 1. Zakona, ministar financija ovlašten do 30. studenoga tekuće godine objaviti iznose osnovica za obračun doprinosa za sljedeću kalendarsku godinu, u Narodnim novinama, br. 125/15 objavljen je tekst Naredbe o iznosima osnovica za obračun doprinosa za obvezna osiguranja za 2016. godinu, o čemu opširnije pišemo u nastavku.

Osnovanost uvođenja instituta osiguranja potraživanja radnika u slučaju blokade računa poslodavca
Autor: Dominik Musulin

Stručni članak

Osiguranje potraživanja radnika u slučaju blokade računa poslodavca novi je institut u nacionalnom zakonodavstvu Republike Hrvatske. O njemu, a osobito o pitanju opravdanosti uvođenja novog instituta, koje postaje aktualno radi, s jedne strane, zaštite prava radnika, a s druge strane, uvedenog neposrednog materijalnog i administrativnog troška na teret proračuna i poslodavaca, autor piše više u nastavku članka.

Kritički osvrt na obvezujuća mišljenja prema poreznim propisima, ispravak porezne prijave i porezna nagodba
Autor: Berislav Matković

Stručni članak

Opći porezni zakon (Nar. nov., br. 147/08, 18/11, 78/12, 136/12,73/13 i 26/15), u svojim odredbama propisao je neke nove odredbe vezano uz davanje obvezujućih mišljenja, a posredno i na ispravak porezne prijave te možebitno sklapanje porezne nagodbe s poreznim obveznikom. Ti postupci podrobnije su propisani i Pravilnikom o obvezujućim mišljenjima, ispravku prijave, statističkim izvješćima i poreznoj nagodbi (Nar. nov., br 78/15). Autor je u članku dao kritički osvrt na obvezujuća mišljenja i kakav to utjecaj ima na obveze poreznog obveznika prema poreznom tijelu.

Kada zemljišnoknjižno rješenje (ne) mora biti obrazloženo
Autor: Tomislav Aralica

Stručni članak

Autor u članku ukazuje na uočenu nepravilnu i nezakonitu praksu u zemljišnoknjižnim odjelima sudova, koju provode zemljišnoknjižni suci, sudski savjetnici i referenti, koja se odnosi na pisanje obrazloženja u zemljišnoknjižnim rješenjima kada to nije potrebno, a to su slučajevi kada se u cijelosti prihvaća prijedlog predlagatelja. Autor naglašava da se obrazloženja u zemljišnoknjižnim rješenjima pišu samo u slučajevima kada sud odbije prijedlog u cijelosti ili djelomično, jer takva rješenja moraju sadržavati razloge odbijanja.

Zemljišne knjige – presumpcija istinitosti i potpunosti
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za zemljišne knjige smatra se da istinito i potpuno odražavaju činjenično i pravno stanje zemljišta, u skladu s odredbom članka 8. stavak 2 Zakona o zemljišnim knjigama

Ugovorni obvezni odnosi – sklapanje ugovora
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Presuda može nadomjestiti postojanje ugovora koji nije sklopljen, samo kad je to posebnim zakonom propisano

Stvarno pravo – naknada za upotrebu i korištenje
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osnovanost tužbenog zahtjeva vlasnika za naknadu za upotrebu i korištenje nekretnine od strane treće osobe, ocjenjuje se primjenom odredbe članka 164. i članka 165. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima

Porez na promet nekretnina – utvrđivanje porezne obveze
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Porezni obveznik koji je naslijedio nekretninu nije obveznik poreza na promet nekretnina kao univerzalni pravni sljednik ostavitelja, već na temelju rješenja o nasljeđivanju

Sudska pristojba – oslobođenje
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Naknada koja je određena u postupku izvlaštenja nekretnine, smatra se prihodom koji se uzima u obzir pri odlučivanju o oslobođenju od plaćanja sudske pristojbe u tom sporu

Uzdržavanje bračnog druga
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Za ostvarenje prava na uzdržavanje od bračnog druga nakon pravomoćnosti presude o razvodu braka, odlučno je samo to da je ono zatraženo u daljnjem roku od šest mjeseci od završetka te parnice, i ispunjenje općih pretpostavki za to uzdržavanje te njihovo neprekinuto postojanje od parnice za razvod pa do parnice za uzdržavanje

Preinačenje tužbe

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li tužitelj preinačiti tužbu i nakon zaključenja prethodnog postupka ako se tuženik upustio u raspravljanje?

Društvo s ograničenom odgovornošću – obvezatnost nadzornog odbora

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li društvo s ograničenom odgovornošću imati nadzorni odbor?

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Vi pitate - mi odgovaramo

U Zakonu o radu piše da se radnik i poslodavac mogu dogovoriti da radnik u godini u kojoj je stekao godišnji odmor ne mora iskoristiti sva dva tjedna godišnjeg odmora neprekidno, dakle da mogu dogovoriti korištenje godišnjeg odmora drukčije. Što se smatra pod pojmom »dogovoriti drukčije«?

Pojašnjenje i upotpunjavanje ponude u postupku javne nabave

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li naručitelj u postupku pregleda i ocjene ponude tražiti pojašnjenje i upotpunjavanje u odnosu na dio Ponudbenog lista koji nedostaje. U dokumentaciji za nadmetanje, u obrascu Ponudbenog lista jasno je napomenuto da svi članovi Zajednice ponuditelja obvezno prilažu popunjeni Prilog I. Ponudbenom listu za člana Zajednice ponuditelja s određenim podatcima.

Većina potrebna za donošenje proračuna jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Koja je većina potrebna za donošenje pojedinih programa rada po pojedinim segmentima za sljedeću godinu, a koji sadrže i financijske pokazatelje uvrštene u proračun jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave za sljedeću godinu?

Komunalno gospodarstvo – komunalna naknada

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li prilikom promjene odluke o visini komunalne naknade i odluke o visini vrijednosti boda potrebno donijeti nova rješenja o visini komunalne naknade i za obveznike kojima visina komunalne naknade ostaje jednaka?

Popis imovine i obveza trgovačkog društva vezano uz promjene cijena proizvoda tijekom poslovne godine

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo tijekom poslovne godine često provodi promjenu cijena svojih proizvoda zbog promijenjenih okolnosti na tržištu, pogotovo kad raste potražnja i potrošnja njihovih proizvoda u vrijeme praznika. S obzirom na česte promjene cijena proizvoda, je li društvo uvijek u obvezi prije promjene cijena obaviti popis imovine i obveza, tj. inventuru?

Filteri