List Informator
UVODNIK
Sadržaj
Stručni članak
O interpretaciji članka 94. stavak 2. Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH) piše prof dr. sc. BRANKO SMERDEL, predstojnik Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prof. Smerdel, upravo u trenutku važnih prijepora u Republici Hrvatskoj, ukazuje na moguću interpretaciju članka 94. stavak 2. te na prijeko potrebno tumačenje ustavnih odredaba u cjelini i povezivanjem s drugim odredbama Ustava Republike Hrvatske, a osobito uz primjenu testa načela razmjernosti.
Stručni članak
Autor u članku daje osvrt na najnovije, trenutne, dvojbe oko formiranja Vlade i konstituiranja Sabora te tumači relevantne propise, u kontekstu dvaju različitih političko-pravnih sustava.
Stručni članak
U europskoj javnopravnoj tradiciji općina (communitas), u najširem je smislu zajednica koja se ustrojava i nastupa u cilju osiguravanja i ostvarivanja svoje samouprave. Na području današnje Hrvatske tradicija općinskog ustroja vrlo je stara te otpočinje s antičkim gradskim općinama.
Stručni članak
Predmet ovog članka je Odluka Ustavnog suda, broj U-III-726/2014 od 3. srpnja 2014., u kojoj je Ustavni sud Republike Hrvatske izrazio svoje stajalište da je podnositelju ustavne tužbe povrijeđeno pravo na pravično suđenje. Ustavni sud ukinuo je presudu Županijskog i Općinskog suda te je utvrdio da je povrijeđeno pravo na pravično suđenje, tj. pravo na »jednakost oružja«, o čemu autori pišu u ovom članku. Članak ćemo objaviti u dva dijela.
Stručni članak
Najznačajniji porezi u međunarodnoj usporedbi su informacijska osnova za porezno- i fiskalnopolitičku diskusiju i pritom pruža mnoštvo primjera. „Informacijski centar za poreze u tuzemstvu i inozemstvu“ u Saveznom središnjem uredu za poreza, na zahtjev Saveznog ministarstva financija, izradilo je ovu podatkovnu osnovu. Izrađena usporedba odnosi se načelno na države-članice Europske unije i nekoliko drugih izabranih industrijskih država izvan Europske unije opisuje stanje na kraju 2014. godine. Stoga autor daje skraćeni prijevod i pregled odabranih poglavlja.
Stručni članak
Porezni obveznici koji su u 2015. ostvarili dohodak od nesamostalnog rada kod dvaju ili više poslodavaca istodobno u tijeku istog mjeseca poreznog razdoblja, i po toj su osnovi, sukladno članku 39. Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04–143/14 - u nastavku teksta: Zakon), obveznici podnošenja godišnje porezne prijave, nemaju obvezu podnošenja godišnje porezne prijave u 2016. jer tu obvezu preuzima Porezna uprava, sukladno članku 43.a Zakona. O čemu je riječ, opširnije piše autorica u članku.
Stručni članak
Imajući na umu važnost javno-privatnog partnerstva, kao instituta suradnje javnog tijela i privatnog partnera, autor u članku piše o vrlo značajnim izmjenama i dopunama Zakona o javno-privatnom partnerstvu (Nar. nov., br. 78/12) sadržanim u Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o javno-privatnom partnerstvu (Nar. nov., br. 152/14), dajući uz njihov prikaz komentare i objašnjenja pojedinih odredaba Zakona o javno-privatnom partnerstvu.
Stručni članak
U članku razmatramo pitanje ništetnosti, imajući pritom na umu, osim Zakona o obveznim odnosima, Zakon o potrošačkom kreditiranju i Zakon o zaštiti potrošača. Osim toga, razmatramo i pitanje nadležnosti sudova za utvrđivanje ništetnosti ugovora o potrošačkom kreditiranju te mogućnostima odgode u ovršnom postupku protiv potrošača.
Stručni članak
Cilj odnosno svrha poticanja ulaganja je poticanje gospodarskog rasta i ostvarenje gospodarske politike Republike Hrvatske, njezina uključivanja u tijekove međunarodne razmjene i jačanje investicijske i konkurentske sposobnosti hrvatskoga poduzetništva. Poticanje ulaganja uređeno je Zakonom o poticanju ulaganja te predstavlja sustav potpora za ulaganje i potpora za pravodobno ostvarenje potrebnih ulagačkih aktivnosti. Tim se Zakonom uređuje dodjela državnih potpora radi poticanja ulaganja. O svemu tome autorica piše u nastavku teksta.
Stručni članak
U članku analiziramo jedan slučaj iz prakse Ustavnog suda Republike Hrvatske u kojem je taj sud odlučivao u predmetu koji se odnosi na negativan sukob nadležnosti između tijela izvršne i sudbene vlasti te iznosimo zaključke Ustavnog suda Republike Hrvatske.
Stručni članak
Pravo na nagradu za božićne blagdane (božićnica) prigodno je materijalno pravo službenika u državnim tijelima i javnim službama, koja se isplaćuje u prigodi Božića. Radi se o materijalnom pravu koje je utvrđeno kolektivnim ugovorima koje su zaključile ovlaštene pregovaračke strane: Vlada Republike Hrvatske, s jedne strane, i sindikati koji djeluju u državnoj službi odnosno javnim službama, s druge strane. S obzirom na to da se radi o prigodnom materijalnom pravu, ono pripada službenicima i namještenicima koji su na Božić - 25. prosinca, zaposleni u državnom tijelu odnosno javnoj službi, neovisno o tome koliko su vremena bili zaposleni u državnoj odnosno javnoj službi.
SENTENCE
S obzirom na to da su tužitelji u vrijeme sklapanja ugovora o zajmu imali boravište u SR Njemačkoj i da su za potrebe zajma tuženima u njemačkoj banci podigli kredit, mjesto ispunjenja po predmetnom ugovoru o zajmu bila bi SR Njemačka, odnosno mjesto u kojem su boravili tužitelji
SENTENCE
Klauzula intabulandi je pretpostavka da bi se na temelju privatne isprave (ugovora o prodaji nekretnine), na kojoj je ovjeren potpis prodavatelja, mogla dopustiti uknjižba prava vlasništva ili nekog drugog stvarnog prava u zemljišnoj knjizi. Nepostojanje klauzule intabulandi ne utječe na valjanost sklopljenog ugovora
SENTENCE
Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do vrijednosti naslijeđene imovine ne samo imovinom ostavitelja, već i cjelokupnom svojom imovinom
SENTENCE
Da bi član nadzornog odbora imao aktivnu legitimaciju za pobijanje odluke glavne skupštine, nije dovoljno samo da je član nadzornog odbora, nego i da je riječ o odluci čijom bi provedbom član nadzornog odbora učinio radnju koja je kažnjiva, nezakonita ili za koju bi mogao odgovarati za štetu
SENTENCE
Darovanje nekretnine opterećene upisanom hipotekom predstavlja pravnu radnju poduzetu na štetu vjerovnika, ako je dužnik njome doveden u imovno stanje koje onemogućuje vjerovnika u namirenju njegove tražbine
SENTENCE
Kada je okrivljeniku izrečena novčana kazna od deset dnevnih dohodaka, u visini općeg zakonskog minimuma novčane kazne prema KZ/97, koji je povoljniji za okrivljenika od općeg zakonskog minimuma prema KZ/11, koji je trideset dnevnih iznosa, pravilnim tumačenjem načela primjene blažeg zakona, u ovakvoj pravnoj situaciji valja primijeniti KZ/97
Vi pitate - mi odgovaramo
Hoće li Financijska agencija provesti ovrhu na novčanim sredstvima na računu dužnika (poslodavca) radi naplate tražbine radnika iz radnog odnosa u bruto iznosu, nakon što je otvoren predstečajni postupak?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li se izmijeniti način plaćanja naknade za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru utvrđen izvršnim rješenjem o naknadi? Naime, došlo je do pogreške u izračunu visine naknade jer nije obračunan popust za jednokratno plaćanje te naknade.
Vi pitate - mi odgovaramo
Trgovačko društvo izdaje račune u elektroničkom obliku. Da bi se račun izdan u elektroničkom obliku smatrao računom kao da je izdan u papirnatom obliku, na koji način trgovačko društvo osigurava vjerodostojnost izdanog računa u elektroničkom obliku?
Vi pitate - mi odgovaramo
S obzirom na to da isplaćujemo božićnicu našim zaposlenicima, možemo li je isplatiti osobi koja je kod nas na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, i može li se isplatiti u gotovini?
Vi pitate - mi odgovaramo
Obračunava li se komunalna naknada za nekretnine u vlasništvu Republike Hrvatske?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li u službu u upravno tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave biti primljena, putem sporazuma, osoba zaposlena u pravnoj osobi s javnim ovlastima, koja nema položen državni stručni ispit?