Informator broj 6390 od 02. studenog 2015.

UVODNIK

Konstitucionalno-hipotetičko mandatorovo povjeravanje mandata mandataru
Prijedlozi i mišljenja, Parlamentarni izbori ante portas

Pred skorašnje parlamentarne izbore za zastupnike u Hrvatski sabor, 8. studenoga 2015., postavlja se pitanje načina na koji i uvjeta pod kojima predsjednik (predsjednica, konkretno) Republike Hrvatske donosi odluku o povjeravanju mandata za sastav nove Vlade. U ovom članku autor ukazuje na relevantne propise te obrazlaže metodu pretvaranja izbornih glasova u zastupničke mandate.
Istovremeno autor iznosi što sve utječe na utvrđenje - uživa li kandidat za mandatara povjerenje većine svih zastupnika, tj. je li baš on/ona osoba koja prema Ustavu Republike Hrvatske treba sastaviti Vladu i rukovoditi izvršnom vlašću u sljedećem mandatnom razdoblju. Na kraju se osvrće na hipotetiku postavljanih pitanja o budućoj predsjedničkoj odluci te iznosi primjer izračuna prema D’Hondtovu sustavu.
Autor: mr. sc. Miljenko A. Giunio, MM-prokurist, predsjednik Udruge pravnika u gospodarstvu Zagreb

Sadržaj

Porezni tretman dividendi, kamata i kapitalnih dobitaka
Autori: Ksenija Cipek Iva Uljanić - Škreblin

Stručni članak

Nakon ponovnog uvođenja oporezivanja dividendi (od 1. ožujka 2012.) u Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 143/14) još je više proširena osnovica oporezivanja primitaka od kapitala. Tako se kamate od potraživanja svake vrste oporezuju od 1. siječnja 2015., a kapitalni dobitci s odmakom od godine dana, od 1. siječnja 2016., i to pri otuđenju financijske imovine stečene nakon toga datuma. U prvom dijelu ovog članka bit će više riječi o oporezivanju dividendi i kamata, a u drugom dijelu o oporezivanju kapitalnih dobitaka.

Odgovornost i postupci zbog povreda službene dužnosti
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U Informatoru, broj 6386 od 5. listopada 2015. pisali smo o povredama službene dužnosti, odnosno vrstama povreda. U ovom broju pišemo o tijelima za vođenje postupka zbog povrede službene dužnosti prema Zakonu o državnim službenicima (Nar. nov., br. 92/05, 142/06, 77/07, 107/07, 27/08, 34/11, 39/11, 150/11, 34/12, 37/13, 38/13 i 1/15 - u nastavku teksta: ZDS), Zakonu o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08 i 61/11 - u nastavku teksta: ZSNLP(R)S) te drugim meritornim propisima u ovoj materiji.

Traditio iuridica: DÉCRET IMPERIAL SUR L'ORGANISATION DE L'ILLYRIE (I)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Napoleonov pravni propis u obliku dekreta kojim je izvršeno konačno uređenje Ilirskih pokrajina (Les provinces illyriennes).

Prikaz novog Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje
Autori: Borka Bobovec Jasminka Trzun

Stručni članak

Prije tri mjeseca, točnije 25. srpnja 2015., stupio je na snagu Zakon o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje (Nar. nov., br. 78/15). Zadaća za njegovo donošenje izvire iz završnih odredaba Zakona o prostornom uređenju (Nar. nov., br. 153/13) i Zakona o gradnji (Nar. nov., br. 153/13), prema kojima je određeno da je donošenjem tih propisa prestao vrijediti Zakon o prostornom uređenju i gradnji (Nar. nov., br. 76/07, 38/09, 55/11, 90/11 i 50/12), osim u dijelu koji se odnosi na polaganje stručnog ispita odgovornih osoba koje obavljaju poslove prostornog uređenja i gradnje te pitanja ispitivanja određenih dijelova građevine u svrhu provjere odnosno dokazivanja ispunjavanja temeljnih zahtjeva za građevinu te prethodnih istraživanja bitnih za projektiranje, građenje ili održavanje građevina. Tu su, naime, odredbe vezane uz obavljanje poslova i djelatnosti u prostornom uređenju i gradnji te su ostavljene na snazi do donošenja novog Zakona kojim će se cjelovito urediti pitanja poslova i djelatnosti prostornog uređenja i gradnje. Budući da je taj Zakon, kako smo uvodno napomenuli, donesen, ovim člankom autorice daju prikaz njegovih odredaba i upoznaju s novinama u tom području.

Konstitucionalno-hipotetičko mandatorovo povjeravanje mandata mandataru
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Pred skorašnje parlamentarne izbore za zastupnike u Hrvatski sabor, 8. studenoga 2015., postavlja se pitanje načina na koji i uvjeta pod kojima predsjednik (predsjednica, konkretno) Republike Hrvatske donosi odluku o povjeravanju mandata za sastav nove Vlade. U ovom članku autor ukazuje na relevantne propise te obrazlaže metodu pretvaranja izbornih glasova u zastupničke mandate. Istovremeno autor iznosi što sve utječe na utvrđenje - uživa li kandidat za mandatara povjerenje većine svih zastupnika, tj. je li baš on/ona osoba koja prema Ustavu treba sastaviti Vladu i rukovoditi izvršnom vlašću u sljedećem mandatnom razdoblju. Na kraju se osvrće na hipotetiku postavljanih pitanja o budućoj predsjedničkoj odluci te iznosi primjer izračuna prema D'Hondtovom sustavu.

Izuzeća za sektorske naručitelje sukladno Direktivi 2014/25/EU (2.)
Autor: Zoran Vuić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6388 od 19. listopada 2015., započeli smo s obradom teme izuzeća od primjene odredaba Direktive 2014/25/EU Europskog parlamenta i Vijeća o nabavi subjekata koji djeluju u sektoru vodnog gospodarstva, energetskom i prometnom sektoru poštanskih usluga od 26. veljače 2014., s kojom se moraju uskladiti nacionalna zakonodavstva država članica do 18. travnja 2016., a što uključuje i odredbe o izuzeću od primjene Direktive. U drugom dijelu članka autor daje pregled izuzeća od primjene Direktive vezane uz ugovore koje dodjeljuju određeni naručitelji u svrhu kupnje vode i u svrhu nabave energije ili goriva za proizvodnju te na izuzeća na području obrane i sigurnosti.

Rizik odbačaja žalbe zbog preuranjenosti
Autor: Mićo Ljubenko

Stručni članak

Novi Stečajni zakon (Nar. nov., br. 71/15) predvidio je nov način dostave pismena, i to dostavu putem e-oglasne ploče sudova. U članku analiziramo taj način dostave, a posebno s obzirom na računanje rokova te ostvarivanje prava na ulaganje pravnih lijekova odnosno žalbe.

Zdravstvena zaštita radnika izaslanih u drugu državu članicu EU
Autor: Renata Turčinov

Stručni članak

Od dana pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji prijava upućivanja radnika na privremeni rad u drugu državu članicu Europske unije obvezno se podnosi Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje upućenim radnicima izdaje Europsku karticu zdravstvenog osiguranja. Na temelju te kartice osigurane osobe HZZO-a, za vrijeme privremenog boravka na području drugih država članica, ostvaruju pravo na nužnu zdravstvenu zaštitu, a ne samo hitnu. Također, one imaju pravo na korištenje nužne zdravstvene zaštite kod ugovornih pružatelja zdravstvene zaštite u državi boravka do izlječenja, odnosno onog stupnja kada se mogu same vratiti u Republiku Hrvatsku. Radnik kod kojega, za vrijeme privremenog rada u drugoj državi članici nastane potreba za otvaranjem bolovanja, bolovanje može otvoriti u državi boravka. Člankom je ukazano na najčešće nedoumice poslodavaca glede zdravstvene zaštite radnika upućenih na privremeni rad u drugu državu članicu Europske unije te su pružena odgovarajuća objašnjenja.

Ovlasti za poslove zaštite na radu
Autor: Marinko Đ. Učur

Stručni članak

Zakon o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14, 118/14 - ispr. i 154/14 - Uredba), u odredbama članka 82. uređuje ovlasti, obveze i odgovornosti osoba ovlaštenih za zaštitu na radu, a dana je ovlast ministru nadležnom za rad da pravilnikom propiše uvjete pod kojima poslodavac za svoje potrebe i ovlaštene osobe mogu biti ovlaštene za obavljanje poslova zaštite na radu, postupak izdavanja oduzimanja i prestanka ovlasti, stručni nadzor nad obavljanjem poslova za koje su ovlaštene, postupak izdavanja isprava o provedenim ispitivanjima i osposobljavanju te obveze i način evidentiranja izdanih i oduzetih ovlasti. Predmet ovoga članka je način kako je to uređeno Pravilnikom o ovlaštenjima za poslove zaštite na radu (Nar. nov., br. 112/14 i 84/15).

Obvezno pravo – osiguranje imovine
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osiguranik nastupom osiguranog slučaja ne može ostvariti naknadu koja bi bila veća od stvarne štete koju je na osiguranoj imovini pretrpio, pa sve i da je ugovorio iznos osiguranja koji bi bio veći od te stvarne štete

Arbitraža – tužba za poništaj pravorijeka – rok za podnošenje tužbe
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za računanje roka za tužbu za poništaj pravorijeka, u smislu odredbe članka 36. stavak 3. Zakona o arbitraži, mjerodavne su odredbe članka 112. stavak 4. Zakona o parničnom postupku

Međunarodna pravna pomoć u kaznenim stvarima
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nisu ispunjeni uvjeti za izvršenje europskog uhidbenog naloga kada se odobrenje traži i za ona kaznena djela koja su počinjena prije 7. kolovoza 2002.

Pravne posljedice otvaranja stečajnog postupka – radni odnosi
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Otvaranje stečajnog postupka opravdan je razlog za otkaz ugovora o radu, a pogrešno računanje otkaznog roka u odluci o otkazu ne utječe na valjanost odluke o otkazu, već ima za posljedicu da ugovor o radu prestaje istekom otkaznog roka koji se računa od dana kada je tužitelj primio odluku o otkazu ugovora o radu

Parnični postupak – tužba – isticanje više tužbenih zahtjeva u jednoj tužbi
Sud: Županijski sud Pula

SENTENCE

U tužbi zbog smetanja posjeda nije dopušteno postavljati tužbene zahtjeve petitorne prirode

Stvarno pravo – suvlasništvo – dioba
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Kada je u pitanju dioba suvlasništva geometrijskom diobom, sud je u rješenju o diobi, nakon što ocijeni takvu diobu mogućom i dopuštenom, dužan novoformirane čestice označiti posebnim katastarskim brojevima, površinom i svime onim što možebitno trajno leži na zemljištu, zbog čega je potrebno provesti parcelaciju prema odgovarajućem katastarskom operatu, da bi izvršena dioba mogla biti provedena u zemljišnoj knjizi

Plaćanje predujma odgovornih osoba za namirenje troškova stečajnog postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li direktor društva s ograničenom odgovornošću osobno sniziti troškove stečajnog postupka ako nije pravovremeno pokrenuo stečajni postupak, a stečajni je postupak po službenoj dužnosti pokrenula Financijska agencija?

Porezna olakšica za reinvestiranu dobit iz bankarskog i financijskog nebankarskog sektora

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojim je slučajevima porezni obveznik koji je registriran iz područja bankarskog i financijskog nebankarskog sektora, u mogućnosti ostvariti poreznu olakšicu za reinvestiranu dobit?

Izdavanje punomoći - prokurist

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li prokurist ovlast za izdavanje punomoći drugoj osobi?

Porez na promet građevinskog zemljišta

Vi pitate - mi odgovaramo

Obrtnik upisan u registar obveznika PDV-a prodaje, kao građanin, građevinsko zemljište koje nije dio imovine obrta. Plaća li se na takvo otuđenje porez na dodanu vrijednost ili porez na promet nekretnina?

Naknada kod dodjele i korištenja grobnog mjesta

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se odlukom predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave odrediti da je naknada pri dodjeli grobnog mjesta prihod proračuna i njezina namjena za financiranje izgradnje groblja?

Zapošljavanje u radni odnos u dječjem vrtiću

Vi pitate - mi odgovaramo

Odgojitelj je otišao u mirovinu nakon dugogodišnjeg rada na neodređeno vrijeme u dječjem vrtiću. Grad, kao osnivač vrtića ne dopušta zapošljavanje novog odgojitelja na neodređeno vrijeme, već inzistira da se u takvim slučajevima prve tri godine odgojitelj »drži« u radnom odnosu na određeno vrijeme, a tek nakon toga da ga se zaposli na neodređeno vrijeme. Je li to u skladu s važećim propisima?

Filteri