Informator broj 6384 od 21. rujna 2015.

UVODNIK

Prilozi za raspravu o materiji naknade štete iz radnog odnosa

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14), odredbe Zakona o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14, 118/14 - ispr. i 154/14 - Uredba) i drugih meritornih propisa kojima se uređuje institut naknade štete iz radnog odnosa.
Autor iznosi određenu sudsku praksu te moguća rješenja u nekim dvojbama u primjeni toga instituta.

Sadržaj

Prinosi za raspravu o materiji naknade štete iz radnog odnosa
Autor: Domagoj Frntić

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14), odredbe Zakona o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14, 118/14 - ispr. i 154/14 - Uredba) i drugih meritornih propisa kojima se uređuje institut naknade štete iz radnog odnosa. Autor iznosi određenu sudsku praksu te moguća rješenja u nekim dvojbama u primjeni toga instituta.

LEX AQUILIA
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Rimski zakon donesen 287. ili 286. g. pr. Kr., kojim se regulira kažnjavanje privatnog civilnog delikta zvanog damnum iniuria datum, kao protupravnog oštećenja tuđih stvari. Nazvan je po pučkom tribunu Akviliju (Aquilius), koji je predložio njegovo donošenje.

Obvezujuća mišljenja, ispravak prijave, statistička izvješća i porezna nagodba (2.)
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Podzakonski propis - Pravilnik o obvezujućim mišljenjima, ispravku prijave, statističkim izvješćima i poreznoj nagodbi (Nar. nov., br. 78/15) detaljnije je razradio odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 28/15), u dijelu koji se odnosi na obvezujuća mišljenja, ispravak porezne prijave, statistička izvješća i poreznu nagodbu. U prvom dijelu ovoga članka bilo je više riječi o područjima primjene obvezujućih mišljenja, koja obuhvaćaju, između ostaloga, postupak izdavanja mišljenja, sadržaj zahtjeva za izdavanje mišljenja, posebne slučajeve, rokove izdavanja mišljenja, prestanak izdavanja mišljenja kao i troškove izdavanja obvezujućih mišljenja. U ovom, drugom dijelu članka bit će više riječi o načinima ispravka Porezne prijave, statističkim izvješćima bitnim za oporezivanje, uz prikaz konkretnog primjera.

Izmjene Zakona o plaćama sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika
Autor: Renata Pražetina Kaleb

Stručni članak

Zakonom o plaćama sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika uređuju se plaće i druga materijalna prava pravosudnih dužnosnika u Republici Hrvatskoj. Do sada je osnovicu za obračun plaće sudaca i drugih pravosudnih dužnosnika određivala Vlada Republike Hrvatske posebnom odlukom. Nakon Odluke Ustavnog suda od 18. srpnja 2014., koja je s danom 15. prosinca 2014. ukinula odredbu članka 4. stavak 1. toga Zakona, izmjenom Zakona propisano je da za suce i ostale pravosudne dužnosnike osnovicu ne određuje Vlada Republike Hrvatske posebnom odlukom, već saborska većina zakonom, koji donosi na prijedlog Vlade Republike Hrvatske. Trebalo bi, prema mišljenju autorice, izmijeniti tijelo koje predlaže izmjenu osnovice tako da predlagatelj osnovice bude saborski odbor za pravosuđe ili Državno sudbeno vijeće, uz mišljenje nekog drugog tijela. O svemu tome autorica piše dalje u članku.

Novi Stečajni zakon
Autori: Dejan Bodul Ante Vuković

Stručni članak

U članku obrađujemo trenutno najaktualniju temu iz područja građanskopravne kolektivne zaštite. Naime, reformama Stečajnog zakona (njih sedam) kao i implementacijom Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (s tri izmjene), čija je primjena počela tijekom 2012., hrvatsko insolvencijsko zakonodavstvo značajno je izmijenjeno. Ipak, zakonodavac je napravio još jednu funkcionalizaciju Stečajnog zakona preuzimajući, nakon trogodišnjeg eksperimentiranja iz ZFPPN-a, odredbe o predstečajnoj nagodbi te vraćajući mnoge opcije u izradi stečajnog plana. Svakako smatramo bitnim istaknuti da prostor koji ovdje imamo, ne dopušta podrobnu raščlambu te problematike, pa smo prinuđeni ograničiti se isključivo, prema mišljenju autora, na najvažnije aspekte nove stečajne regulative.

Uz Prijedlog Zakona o vodnim uslugama
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

U ovom članku ukazat ćemo na potrebu poboljšanja teksta Prijedloga Zakona o vodnim uslugama u smislu usklađenja definicije vodnih usluga s europskim pravom. Budući da je Prijedlog u fazi javnog savjetovanja (http://www.mps.hr/default.aspx?ID=16456), u članku iznosimo određene prijedloge te će i naši prijedlozi biti dio rasprave o tome.

Kritički osvrt na postupak legalizacije nezakonito izgrađenih zgrada u Republici Hrvatskoj
Autor: Vladimir Gruborović

Stručni članak

Vlada Republike Hrvatske pokrenula je 2011. godine legalizaciju nezakonito izgrađenih zgrada, kao državni projekt kojim se nastoji riješiti višedesetljetni problem bespravno izgrađenih objekata, a s tim u svezi postaviti pravila prostornog uređenja države. Legalnost građevine uvjet je za njezino priključenje na komunalnu infrastrukturu, obavljanje gospodarskih djelatnosti, etažiranje građevine te prijavu za korištenje sredstava iz Europskih fondova. Postoje mnogi opravdani razlozi za pokretanje projekta legalizacije, no okviri i metode realizacije projekta tema su otvorena za raspravu. U prilog tome u nastavku je prikazana provedba ozakonjenja nezakonito izgrađenih zgrada na području Grada Zagreba. Cilj je iznošenjem situacija i problema s kojima se u provedbi svakodnevno susreću, potaknuti sustavno rješavanje otvorenih pitanja za što bolju i bržu realizaciju projekta na cijelom području Republike Hrvatske.

Tajnost dokumentacije gospodarskih subjekata u postupcima javne nabave
Autor: Marko Turudić

Stručni članak

U članku autor analizira uređenje tajnosti podataka gospodarskih subjekata u postupcima javne nabave u hrvatskom i europskom pravu, obrađujući odredbe o tajnosti podataka u postupcima javne nabave, današnji pravni okvir i europsko pravo na temelju kojeg su navedene odredbe unesene u hrvatsko pravo. Nadalje, analizira praksu Europskog suda pravde u tumačenju opsega dopustivosti proglašenja dokumentacije tajnom, kao i dosadašnju praksu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave. Na temelju navedenoga, autor pokušava utvrditi granice i opseg primjenjivosti odredaba o tajnosti dokumentacije gospodarskih subjekata u postupcima javne nabave.

Zaposlenici kao marketinško sredstvo tvrtke
Autor: Davorka Lončar

Stručni članak

Zaposlenici su vrlo vrijedan resurs u marketingu tvrtke. Oni mogu postati njezino tajno marketinško oružje. Angažiranjem zaposlenika koji su već uložili svoje resurse (vrijeme, znanje) u tvrtku, da djeluju kao odvjetnici tvrtke, može osnažiti promotivnu poruku, proširiti opseg promotivne kampanje puno više nego što je inicijalno planirano kao i pridonijeti tome da kupci steknu pozitivno iskustvo o tvrtki. Kako iskoristiti taj marketinški potencijal, autorica piše u članku.

Kazneni postupak – pokretanje – državni odvjetnik
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pokretanje kaznenog postupka za djela za koja se progoni po službenoj dužnosti, nije prepušteno slobodnoj procjeni državnog odvjetnika, već je to njegova obveza čim se za to ostvare zakonske pretpostavke

Popravljanje neimovinske štete – smrt bliske osobe
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za ostvarivanje prava na pravičnu novčanu naknadu zbog smrti izvanbračnog druga, potrebno je da je između izvanbračnih drugova postojala trajnija ekonomska zajednica sa zajedničkim življenjem

Pravo vrijednosnih papira – bjanko mjenica
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad dužnik nije ispunio svoju obvezu iz osnovnog pravnog posla (banci nije vratio kredit), banka ima valjanu pravnu osnovu popuniti mjenicu prema ugovorenim uvjetima, koju su prethodno potpisali sudužnici i jamci glavnog mjeničnog dužnika

Obvezno pravo – ugovorni odnosi – prisilni propis
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prisilni je onaj propis koji nalaže određeno ponašanje koje zakonodavac smatra posebno važnim za pravni poredak, za pravnu sigurnost i za vladavinu prava

Stranka u postupku – pravni sljednik
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Stranka nad kojom je u tijeku postupka otvoren stečajni postupak nije izgubila svojstvo pravne osobe, već je tvrtki trgovačkog društva samo dodana oznaka »u stečaju«, pa je riječ o istoj pravnoj osobi, a ne o njezinu pravnom sljedniku

Parnični postupak - izdavanje punomoći – prokurist
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prokurist može zastupati trgovačko društvo u postupku pred sudom kao opunomoćenik, ali nema ovlasti izdati punomoć drugoj osobi

Zaštita prava vlasništva – tužba zbog uznemiravanja
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Postavljanje betonsko-žičanog plota na susjednu, tuđu nekretninu preko međašne linije ne predstavlja čin uznemiravanja, već čin oduzimanja posjeda dijela te nekretnine - pa stoga njezin vlasnik zbog toga čina ne ostvaruje vlasničku zaštitu podnošenjem tužbe zbog prestanka uznemiravanja, već tužbom radi povrata oduzetog dijela nekretnine

Izračun naknade za neiskorišteni godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

S obzirom na to da u novom Zakonu o radu (Nar. nov., br. 93/14) više nema odredbe o načinu izračuna iznosa naknade za neiskorišteni godišnji odmor, kako se sada taj iznos izračunava?

Jamstvo za ozbiljnost ponude

Vi pitate - mi odgovaramo

Smije li javni naručitelj tražiti jamstvo za ozbiljnost ponude za slučaj da odabrani ponuditelj odbije potpisati ugovor o javnoj nabavi, a radi se o sklapanju okvirnog sporazuma s tri gospodarska subjekta, koji ne obvezuje na sklapanje ugovora o javnoj nabavi?

Plaćanje predujma dividende – suglasnost

Vi pitate - mi odgovaramo

Kada uprava može isplatiti predujam dividende i je li joj potrebna suglasnost nadzornog odbora?

Lokalna samouprava – primjena Pravilnika – mirovina

Vi pitate - mi odgovaramo

Smiju li se odredbe Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o plaćama i drugim primanjima, kada se naknadno objave, primijeniti na zahtjev za odlazak u prijevremenu mirovinu i isplatu otpremnine zbog odlaska u mirovinu, ako je zahtjev podnesen prije objave toga Pravilnika i primjenjuje li se prilikom donošenja odluke o zahtjevu važeći pravilnik na dan kada je službenik podnio zahtjev ili na dan donošenja rješenja o prijevremenoj mirovini od strane poslodavca?

Službenici u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi – teške povrede službene dužnosti

Vi pitate - mi odgovaramo

Predstavlja li obavljanje djelatnosti koja je u suprotnosti s poslovima radnog mjesta, povredu službene dužnosti?

Komunalno gospodarstvo – ugovor o koncesiji – dimnjačarska djelatnost

Vi pitate - mi odgovaramo

Što se događa s postojećim ugovorom o koncesiji ako vlasnik obrta u tijeku trajanja toga ugovora otiđe u mirovinu, a njegov obrt preuzme (naslijedi) njegov sin, koji je trenutno njegov zaposlenik i zadovoljava sve obrazovne i stručne kvalifikacije za obavljanje dimnjačarskih poslova. Raskida li se u tom slučaju ugovor o koncesiji zbog promjene koncesionara, kao bitnog elementa ugovora?

Oporezivanje dividendi dionica trgovačkog društva prodanih radnicima mimo uređenog tržišta kapitala

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnicima dioničkog društva prodane su dionice toga društva mimo uređenog tržišta kapitala, u okviru posebnog programa po osnovi radničkog dioničarstva. Na temelju tako stečenih dionica, radnici su stekli primitke po osnovi ostvarenih dividendi tako dodijeljenih dionica. Oporezuju li se takvi primitci radnika na temelju ostvarenih dividendi porezom na dohodak?

Filteri