Informator broj 6373 od 06. srpnja 2015.

UVODNIK

Akcijski plan Europske unije za temeljitu reformu oporezivanja trgovačkih društava

Akcijski plan Europske unije za temeljitu reformu oporezivanja trgovačkih društava, koji je Europska komisija predstavila 17. lipnja 2015., sadržava niz inicijativa koje će stvoriti pravednije i učinkovitije porezne okvire za snažniji gospodarski razvitak.
U članku dajemo prikaz razloga donošenja akcijskog plana i njegovih glavnih težišta. Glavna težišta akcijskog plana su uvođenje zajedničke konsolidirane porezne osnovice poreza na dobit, osiguranje učinkovitog oporezivanja kroz preradu propisa o tome kada i gdje treba trgovačka društva oporezivati te osigurati veću poreznu transparentnost.
Autor: prof. dr. sc. Nikola Mijatović, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

Akcijski plan Europske unije za temeljitu reformu oporezivanja trgovačkih društava
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

Akcijski plan Europske unije za temeljitu reformu oporezivanja trgovačkih društava, koji je Europska komisija predstavila 17. lipnja 2015., sadržava niz inicijativa koje će stvoriti pravednije i učinkovitije porezne okvire za snažniji gospodarski razvitak. U članku dajemo prikaz razloga donošenja akcijskog plana i njegovih glavnih težišta. Glavna težišta akcijskog plana su uvođenje zajedničke konsolidirane porezne osnovice poreza na dobit, osiguranje učinkovitog oporezivanja kroz preradu propisa o tome kada i gdje treba trgovačka društva oporezivati te osigurati veću poreznu transparentnost.

Traditio iuridica: QUOD SEMPER, QUOD UBIQUE, QUOD AB OMNIBUS OBSERVATUR
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Izraz koji je formulirao Baldo Bogišić (1834.-1908.), znameniti cavtatski pravnik i polihistor, nastojeći objasniti što je praizvor prava. Prema Bogišićevu shvaćanju, sama narav (natura) jest praizvor prava koji uvijek, posvuda i svi slušaju: quod semper, quod ubique, quod ab omnibus observatur.

O pravu na naknadu izmakle koristi za vrijeme vođenja postupka povrata oduzetog poslovnog prostora
Autor: Ivan Kaladić

Stručni članak

U članku analiziramo slučaj iz sudske prakse u kojem se pojavilo sporno pravno pitanje - pripada li ovlašteniku naknade u svezi s oduzetim poslovnim prostorom pravo na naknadu izmakle koristi zbog neposjedovanja poslovnog prostora tijekom vođenja upravnog postupka za povrat oduzete imovine te navodimo razloge za zaključak prema kojem ovlašteniku naknade za oduzeti poslovni prostor ne pripada naknada izmakle koristi zbog neposjedovanja poslovnog prostora tijekom vođenja upravnog postupka za povrat oduzete imovine.

Je li sud u statusnim stvarima i sporovima o uzdržavanju dužan provesti prethodni postupak
Autor: Dragan Katić

Stručni članak

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 25/13) parnični je postupak podijeljen na dva dijela, i to na prethodni postupak i glavnu raspravu. I danas se, dvije godine od primjene te novele Zakona o parničnom postupku, postavljaju pitanja u svezi s prethodnim postupkom u postupcima koji se uz supsidijarnu primjenu Zakona o parničnom postupku vode prema pravilima posebnih zakona. Autor u članku argumentirano zaključuje da u statusnim stvarima i stvarima i postupcima o zakonskom uzdržavanju nema mjesta primjeni odredba o obveznom pripremnom ročištu i prethodnom postupku te njegovim pravnim posljedicama te svemu što je vezano uz te odredbe jer bi to bilo suprotno cilju i svrsi zakonskih odredaba kojima je na poseban način propisan sudski postupak u takvim sporovima.

O donošenju Zakona o dopuni i izmjenama Zakona o cestama - tzv. »referenduma o zabrani davanja javnih cesta u koncesiju«
Autor: Maja Pavić

Stručni članak

Autorica u ovom članku piše o sadržaju Odluke Ustavnog suda, broj: U-VIIR-1158/2015 od 21. travnja 2015. (Nar. nov., br. 46/15) (I. Postupak pred Ustavnim sudom i II. Utvrđenja i zaključci Ustavnog suda) donesene u povodu zahtjeva Hrvatskog sabora za utvrđenje ustavnosti referendumskog pitanja, upućenog Ustavnom sudu 9. ožujka 2015., sukladno članku 95. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske .

Donošenje rješenja o ovrsi duga komunalne naknade na novčanim sredstvima ovršenika
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Na zahtjev brojnih pretplatnika u ovom članku objavljujemo primjer rješenja o ovrsi komunalne naknade, koji može poslužiti samo kao jedan od mogućih primjera za izradu ovog akta. U izradi rješenja o ovrsi duga komunalne naknade posebno je potrebno voditi računa o zakonskim odredbama Zakona o komunalnom gospodarstvu, Općeg porezna zakona i Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.

Obveza na isplatu osigurnine
Autor: Željko Borić

Stručni članak

U članku autor razmatra ugovor o osiguranju odnosno u čemu se sastoji činidba osiguratelja i činidba ugovaratelja osiguranja. Posebno razmatra slučajeve isključenja iz osiguranja i gubitak prava iz osiguranja.

Parnični postupak – sukob mjesne nadležnosti
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud se može proglasiti, po službenoj dužnosti, mjesno nenadležnim samo kad postoji isključiva mjesna nadležnost nekog drugog suda najkasnije na pripremnom ročištu ili, ako ono nije održano, do upuštanja tuženika u raspravljanje o glavnoj stvari na prvom ročištu za glavnu raspravu

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kazneno djelo ubojstva iz članka 110. KZ/11 nije blaže od onoga iz članka 90. KZ/97 pa na temelju članka 3. stavak 1. KZ/11 treba primijeniti zakon koji je bio na snazi u vrijeme kada je kazneno djelo počinjeno, a to je ovdje KZ/97

Obvezno pravo – prestanak obveza - zastara
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada su se stranka i odvjetnik sporazumjeli da će stranka troškove zastupanja odvjetniku isplatiti po pravomoćnom okončanju postupka u kojem je odvjetnik stranku zastupao, tada rok zastare počinje teći prvog dana nakon što je nastupila pravomoćnost presude u kojem je odvjetnik zastupao stranku

Dioničko društvo – ništetnost i pobojnost odluka glavne skupštine
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Valjano je donesena odluka na glavnoj skupštini na kojoj je postojao kvorum iako u pozivu za njezino održavanje nije bio određen rezervni termin za održavanje skupštine za slučaj da na sazvanoj glavnoj skupštini ne bi bilo kvoruma

Obiteljsko i nasljedno pravo – učinci izvanbračne zajednice
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Učinci izvanbračne zajednice primjenjuju se samo na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca, pa činjenica da je jedan od partnera bio u braku sve do smrti, isključuju mogućnost postojanja izvanbračne zajednice

Porezni postupak – porezni akt – žalba protiv opomene
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Opomena radi naplate dospjelih novčanih potraživanja, nije porezni akt protiv kojeg se može podnijeti žalba

Stjecanje prava vlasništva
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

U postupku za utvrđenje prava (su)vlasništva tužbom moraju biti obuhvaćene sve osobe koje su upisane kao suvlasnici u nepodijeljenoj stvari (nužni suparničari), i glede kojih bi se mogao odrediti i upis u zemljišne knjige

Izuzimanje od ovrhe

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je na bolovanju i dužni smo mu isplatiti naknadu za bolovanje. Njegova je plaća pod ovrhom i dio plaće isplaćujemo na poseban račun. Moramo li isto postupiti i kad isplaćujemo naknadu za bolovanje?

Komunalni doprinos – oslobođenje

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji su uvjeti za oslobađanje od plaćanja komunalnog doprinosa?

Legalizacija građevine – odlučivanje o više zahtjeva

Vi pitate - mi odgovaramo

Zahtjev za legalizaciju podnijela su samostalno i neovisno dva suvlasnika (koja se parniče oko vlasništva na predmetnoj kući). Jedan zahtjev je pozitivno riješen, dok se o drugom još odlučuje. U riješenom predmetu doneseno je pravomoćno i ovršno rješenje o izvedenom stanju za dio objekta u vlasništvu jedne osobe, jer su suvlasnici u naravi podijeljeni (ne i kroz zemljišnu knjigu). Što s postupkom za legalizaciju koji nije dovršen, a zahtjev i dokumentacija u njemu obuhvaćaju kompletnu nekretninu pa tako i onu koja je legalizirana? Može li se donijeti još jedno rješenje o tome ili se za dio objekta koji je legaliziran (dvojni objekt) ne može više rješavati?

Prigovor zastare

Vi pitate - mi odgovaramo

Smije li se prigovor zastare u parnici isticati i tijekom glavne rasprave iako je to bilo moguće učiniti i u prethodnom postupku?

Statistička izvješća u poreznom nadzoru

Vi pitate - mi odgovaramo

U pravnoj osobi ovlaštene osobe Ministarstva financija najavile su obavljanje poreznog nadzora. Mora li pravna osoba, osim ostale dokumentacije, dati i statistička izvješća na uvid prilikom obavljanja poreznog nadzora?

Lokalna i područna samouprava – napredovanje službenika

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li službenik raspoređen u upravnom tijelu jedinice lokalne odnosno područne samouprave napredovati putem premještaja?

Razmjerni godišnji odmor i regres

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li radnik koji je kod poslodavca koristio godišnji odmor u razmjernom dijelu pravo na regres kao i ostali radnici koji kod poslodavca koriste cijeli godišnji odmor? Naime, naš pravilnik o radu sadržava odredbu prema kojoj »radnici imaju pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora« iz koje ne možemo dobiti odgovor na postavljeno pitanje.

Filteri