Informator broj 6372 od 29. lipnja 2015.

UVODNIK

Zakoni kojima se uređuje visoko obrazovanje
– ustavno jamstvo autonomije sveučilišta i načelo vladavine prava - u povodu Odluke USRH U-I-7431/2014, U-II-7432/2014 od 13. svibnja 2015.–

U ustavnosudskom postupku odlučivano je o prijedlogu Rektorskog zbora Republike Hrvatske za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske članka 25. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Tim je člankom dopunjen Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju novim člankom 57.a, koji uređuje plaće rektora i prorektora javnih sveučilišta.
Ustavni sud je Odlukom U-I-7431/2014, U-II-7432/2014 od 13. svibnja 2015. (Nar. nov., br. 60/15) ukinuo članak 25. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Nar. nov., br. 94/13). Stoga autorica u ovom članku piše o bitnim odrednicama te Odluke.
Autorica: dr. sc. Sandra Marković, odvjetnica

Sadržaj

Zakoni kojima se uređuje visoko obrazovanje
Autor: Sandra Marković

Stručni članak

U ustavnosudskom postupku odlučivano je o prijedlogu Rektorskog zbora Republike Hrvatske za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH) članka 25. ZoZDiVO/13-I-a. Tim je člankom dopunjen Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju novim člankom 57.a, koji uređuje plaće rektora i prorektora javnih sveučilišta. Ustavni sud je Odlukom U-I-7431/2014, U-II-7432/2014 od 13. svibnja 2015. (Nar. nov., br. 60/15) ukinuo članak 25. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Nar. nov., br. 94/13). Stoga autorica u ovom članku piše o bitnim odrednicama te Odluke.

Godišnji odmori prema Zakonu o radu i Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U ovom članku dajemo prikaz instituta godišnjeg odmora prema Zakonu o radu (Nar. nov., br. 94/14) i prema autonomnom izvoru prava kao što je Kolektivni ugovor za državne službenike i namještenike (Nar. nov., br. 104/13, Dodatak I - 104/13 i Dodatak II - 150/13).

O donošenju rješenja o prijmu u službu
Autor: Goran Jakovljević

Stručni članak

U članku autor obrađuje temu prijma u službu u upravna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u skladu s odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08 i 61/11), s posebnim osvrtom na rješenje o prijmu u službu službenika ili namještenika, odnosno rješenje o imenovanju pročelnika upravnog tijela, dajući pri tome i ogledne primjere rješenja, koji mogu poslužiti kao pomoć u radu pri izradi te vrste akata. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom ove teme.

LAUDES IMPERIALES
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Vladarske laude ili pohvalnice bile su u srednjovjekovlju jedan od važnih izraza vrhovništva pojedinog vladara nad određenim područjem. Javljaju se najčešće u obliku pohvalnica carevima (laudes imperiales) ili kraljevima (laudes regiae).

Utjecaj odluka donesenih u postupku predstečajne nagodbe na postupanje u provedbi ovrhe na novčanim sredstvima
Autor: Sandra Cindrić

Stručni članak

Iako je na 17. sjednici Hrvatskog sabora, održanoj 12. lipnja 2015., donesen novi Stečajni zakon (u vrijeme pisanja ovog članka on nije bio objavljen), kojim su stavljene izvan snage odredbe o predstečajnoj nagodbi sadržane u Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (Nar. nov., br. 108/12, 144/12, 81/13 i 112/13), dajemo kratak prikaz načina provođenja predstečajnog postupka prema tom Zakonu, jer će se svi predmeti pokrenuti na temelju njegovih odredaba okončati prema njegovim odredbama. S druge strane, i utjecaj odluka koje će se donositi prema novom Stečajnom zakonu, u bitnom se ne mijenja na provedbu ovrhe na novčanim sredstvima u odnosu na sadašnje uređenje.

Tužba radi opravdanja predbilježbe
Autor: Zinka Bulka

Stručni članak

Predbilježba kao vrsta upisa koristi se rijetko u praksi, iako postoji puno slučajeva kada bi je trebalo koristiti. Naime, sudovi, na temelju isprave koja nije perfektna, u smislu da sadržava sve opće i posebne pretpostavke za zemljišnoknjižni upis, ne dopuštaju bilo kakav upis, već prijedlog odbijaju, iako su ispunjeni uvjeti za predbilježbu. Kako je rijetka predbilježba, tako su i tužbe za opravdanje predbilježbe rijetkost u praksi. Osim toga, kratki rokovi za podizanje tužbe za opravdanje predbilježbe često puta dovode do toga da osobe u čiju je korist predbilježba izvršena, ne pokreću parnični postupak, već kada isprave nedostatke u ispravi radi kojih je i stvarno pravo predbilježeno, podnose novi prijedlog. Stoga, autorica u ovom članku piše iscrpno o predbilježbi kao institutu zemljišnoknjižnog prava te o tužbi radi opravdanja predbilježbe.

Rokovi i računanje rokova u poreznom postupku
Autor: Ana Rihter

Stručni članak

Rok je razdoblje unutar kojeg se poduzimaju izvjesne procesne radnje u određenom postupku. Kako bi postupak mogao teći i odvijati se bez zastoja, predviđeni su rokovi unutar kojih subjekti koji sudjeluju u postupku, moraju poduzimati radnje na koje su ovlašteni. U upravnom/poreznom postupku rokovi su važni i za stranke i za javnopravno tijelo (Poreznu upravu) jer je propuštanje poduzimanja postupovne radnje unutar određenog roka uvijek praćeno postupovnom posljedicom. Rokovi su nužni za održavanje postupovne discipline - svaki sudionik postupka dužan je pojedine postupovne radnje poduzeti u utvrđenim rokovima. Pravilno upravljanje rokovima omogućava poštovanje načela učinkovitosti i ekonomičnosti (postupati se mora bez odgode). U članku autorica pojašnjava primjenu rokova i njihovo računanje prema odredbama Općeg poreznog zakona.

Upravni ugovor o namirenju poreznog duga (2.)
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Institut upravnog ugovora uveo je Zakon o izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 26/15), kojim je poreznim obveznicima, između ostaloga, omogućeno obročno plaćanje dospjelog poreznog duga najdulje na rok od 24 mjeseca. U prvom dijelu članka objavljenog u Informatoru, broj 6371 , bilo je više riječi o tome što je upravni ugovor, porezni dug, prijedlog sklapanja ugovora, sadržaj ugovora i instrumenti osiguranja naplate poreznog duga. U ovom, drugom dijelu članka više ćemo govoriti o očitovanju Porezne uprave vezano uz prijedlog sklapanja upravnog ugovora, potom o odlučivanju o prijedlogu za sklapanje ugovora, sadržaju ugovora, knjigovodstvenom evidentiranju, raskidu i prestanku upravnog ugovora kao i o usporednoj primjeni drugih propisa glede upravnog ugovora.

Parnični postupak – delegacija nadležnosti
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Činjenica da je tužiteljica zaposlenica i prije ravnateljica Centra za socijalnu skrb koji sudjeluje u drugim postupcima pred tim sudom, sama po sebi nema značenje važnog razloga koji bi opravdavao zatraženu delegaciju

Obvezno pravo – ugovorni obvezni odnosi – predugovor
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka Vlade Republike Hrvatske da će se sklopiti ugovor o kupoprodaji određene nekretnine, jednostrani je akt, koji nema značenje predugovora koji bi obvezivao na sklapanje ugovora o kupoprodaji

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je počinitelj kaznenog djela iz članka 337. stavak 4. KZ/97 službena osoba, a pribavljena imovinska korist znatna je jer prelazi 60.000,00 kn, počinitelj je ostvario kazneno djelo protiv službene dužnosti - zloporabu položaja i ovlasti iz članka 246. stavak 2. KZ/11jer je ta odredba za njega povoljnija

Trgovački ugovori – komisija – stečaj komisionara
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Komitent je u slučaju stečaja komisionara aktivno legitimiran zahtijevati od treće osobe kojoj je komisionar predao stvari, da mu isplati njihovu cijenu

Mirovinsko osiguranje - rok za podnošenje zahtjeva
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rok iz članka 6. stavak 3. Ugovora HVO-a, materijalnopravni je rok

Sudska pristojba – dvostruka naplata – povrat
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Pristojbeni obveznik, koji je propustio obavijestiti sud o plaćanju pristojbe pa je ta pristojba naplaćena i u prisilnom postupku od strane Financijske agencije, ne gubi zbog toga pravo na povrat više plaćene pristojbe, jer plaćanje pristojbe »u iznosu većem od propisanog« podrazumijeva i slučajeve dvostrukog plaćanja te pristojbe

Stvarno pravo – stjecanje prava vlasništva – dosjelost
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Kad je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ništav, posjed davatelja uzdržavanja na temelju ništavog ugovora, nezakonit je

Sezonsko poslovanje – izračun komunalne naknade

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako utvrditi činjenicu da se poslovna djelatnost ne obavlja više od šest mjeseci u kalendarskoj godini, sa svrhom umanjenja 50 % koeficijenta namjene za obračun komunalne naknade?

Iznošenje činjenica i dokaza u parničnom postupku

Vi pitate - mi odgovaramo

Tijekom prvostupanjskog postupka osporavali smo djelomično tužbeni zahtjev dokazujući da smo dio utuženog iznosa platili. Te činjenice i dokaze, kojima ih dokazujemo, iznijeli smo na glavnoj raspravi. Budući da ih sud nije uzeo u obzir, naveli smo ih u žalbi kao žalbeni razlog. Hoće li sud drugog stupnja uvažiti te žalbene razloge?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – članstvo dužnosnika u nadzornim odborima

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li općinski načelnik biti član nadzornog odbora trgovačkog društva u kojem općina kao jedinica lokalne samouprave nema većinski paket dionice ili udjela, odnosno uopće nema dionica ili udjela?

Ustupanje godišnjeg odmora

Vi pitate - mi odgovaramo

Mojem kolegi s posla nedostaju dva dana godišnjeg odmora iz 2014. za jednotjedno putovanje u Grčku, na koje je planirao otići posljednji tjedan u lipnju. Meni je ostalo sedam dana staroga godišnjeg odmora, koje moram iskoristiti do 30. lipnja 2015., a uspjet ću iskoristiti samo pet, pa me zanima mogu li ustupiti svoja dva dana godišnjeg odmora kolegi kojem nedostaju za putovanje?

Opoziv imenovanja člana uprave – dioničko društvo

Vi pitate - mi odgovaramo

Član uprave dioničkog društva očito je nesposoban za uredno obavljanje poslova društva. Mora li odluka o opozivu imenovanja člana uprave biti obrazložena ili je dovoljna sama odluka, bez navođenja razloga?

Ciljevi i politike trgovačkog društva u godišnjem izvješću glede upravljanja financijskim rizicima

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo je u svom poslovanju bilo izloženo značajnim financijskim rizicima prošle poslovne godine. Kako je u obvezi izraditi godišnje izvješće, što mora prikazati u tom izvješću glede izloženosti financijskim rizicima?

Stručno osposobljavanje – osobe na stručnom osposobljavanju u jedinici lokalne samouprave bez zasnivanja radnog odnosa – godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li pravo na korištenje godišnjeg odmora osoba primljena u jedinicu lokalne samouprave na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa?

Filteri