Informator broj 6369 od 08. lipnja 2015.

UVODNIK

Europski semestar i specifične preporuke Europske komisije državama članicama
za 2015. godinu

Europska komisija je 13. svibnja 2015. donijela specifične preporuke za gospodarsku politiku država članica za 2015. i 2016. godinu. Iz tih preporuka iščitava se potreba snažnog daljnjeg postupanja radi jačanja gospodarskog rasta. Od država članica očekuje se poduzimanje mjera koje bi dovele do stvaranja radnih mjesta i poticaja gospodarskog rasta. Time bi se pridonijelo konsolidaciji javnih financija.
Preporuke odražavaju gospodarski i socijalnopolitički program Komisije. Od stupanja na dužnost predsjednika Komisije Jean-Claudea Junckera i objavljivanja Izvješća o gospodarskom rastu (Jahreswachstumsbericht), spomenuti program Komsije počiva na tri uzajamno osnažena stupa: porast investicija, strukturne reforme i unaprjeđenje odgovorne proračunske politike. Uspješna ugradnja ovogodišnjih specifičnih preporuka državama članicama u odlučujućoj mjeri pridonijet će tome da Europa iznova stvara nova radna mjesta i postojan gospodarski rast, koji će manje ovisiti o eksternim konjunkturnim faktorima, koji trenutno podupiru oporavak.
Autor: prof. dr. sc. Nikola Mijatović, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

Europski semestar i specifične preporuke Europske komisije državama članicama za 2015. godinu
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

Europska komisija je 13. svibnja 2015. donijela specifične preporuke za gospodarsku politiku država članica za 2015. i 2016. godinu. Iz tih preporuka iščitava se potreba snažnog daljnjeg postupanja radi jačanja gospodarskog rasta. Od država članica očekuje se poduzimanje mjera koje bi dovele do stvaranja radnih mjesta i poticaja gospodarskog rasta. Time bi se pridonijelo konsolidaciji javnih financija. Preporuke odražavaju gospodarski i socijalnopolitički program Komisije. Od stupanja na dužnost predsjednika Komisije Jean-Claudea Junckera i objavljivanja Izvješća o gospodarskom rastu (Jahreswachstumsbericht), spomenuti program Komsije počiva na tri uzajamno osnažena stupa: porast investicija, strukturne reforme i unaprjeđenje odgovorne proračunske politike. Uspješna ugradnja ovogodišnjih specifičnih preporuka državama članicama u odlučujućoj mjeri pridonijet će tome da Europa iznova stvara nova radna mjesta i postojan gospodarski rast, koji će manje ovisiti o eksternim konjunkturnim faktorima, koji trenutno podupiru oporavak.

Razlika u kriterijima koji se uzimaju u obzir prilikom poslovno uvjetovanog otkaza i otkaza u slučaju kolektivnog zbrinjavanja viška radnika
Autor: Hrvoje Orešić

Stručni članak

U članku analiziramo kriterije o kojima poslodavac mora voditi računa u sklopu otkazivanja ugovora o radu, i razlika koja među njima postoji, ovisno o tome je li riječ o pojedinačnom otkazu zbog poslovno uvjetovanih razloga ili otkazu zbog kolektivnog zbrinjavanja viška radnika. Budući da su neke stvari dvojbene, autor detaljno prikazuje spomenute institute s ciljem otklanjanja tih dvojbi.

Traditio iuridica: REGNUM REGNO NON PRAESCRIBIT LEGES
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Shvaćanje koje je na zasjedanju zajedničkog Ugarsko - Hrvatskog Sabora u Budimu 1790. izrekao hrvatski ban Ivan Nepomuk II. Erdődy (1733.-1806.), u kontekstu odupiranja uvođenju mađarskog jezika kao službenog jezika u Hrvatskoj.

Organizacije i tijela koja sudjeluju u sustavu znanstvene djelatnosti
Autor: Leana Salamunić-Džaja

Stručni članak

U članku autorica donosi pregled organizacija odnosno tijela koja sudjeluju u području znanstvene djelatnosti regulirane Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Nar. nov., br. 123/03, 105/04, 174/04, 2/07 - Odluka USRH, 46/07, 46/09, 63/11, 94/13, 139/13 i 101/14 - Odluka i Rješenje USRH). Na tom polju promjene su se dogodile 2013. godine, i to dva puta, stoga autorica detaljno prikazuje koje su to promjene i novine.

Ustavnokonvencijsko pravo na zaštitu doma i građanskopravne osnove korištenja stana (kuće)
Autor: Aldo Radolović

Stručni članak

U članku autor analizira odnos građanskog i europskog i ustavnokonvencijskog prava na zaštitu stana, kuće i doma. Polazeći od temeljnih odredaba Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH) te Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (Nar. nov. - MU, br. 18/97, 6/99 - proč. tekst, 8/99 - ispr., 14/02, 13/03, 9/05, 1/06 i 2/10) i relevantnih propisa iz tog područja koji se odnose na područje građanskog prava, u članku analiziramo temeljne pravne institute zaštite stana, kuće i doma te iznosimo praksu Europskog suda za ljudska prava. Između propisa građanskog prava odnosno prakse građanskih sudova i propisa i prakse Europskog suda za ljudska prava postoje velike razlike, koje je teško prihvatiti. Cilj kojemu treba težiti jest ne samo približavanje, nego i puna normativna suglasnost tih dijelova sveukupnog prava. Za naše nacionalno pravo to je pitanje od veće važnosti jer su razlike između naših shvaćanja i shvaćanja Europskog suda za ljudska prava vrlo velike.

Novi Pravilnik o gospodarenju medicinskim otpadom
Autor: Bojan Vidović

Stručni članak

BOJAN VIDOVIĆ, dipl. iur. Predmet ovoga članka je prikaz novog Pravilnika o gospodarenju medicinskim otpadom, koji je objavljen u Narodnim novinama, broj 50 od 8. svibnja 2015. Gospodarenje medicinskim otpadom u smislu Pravilnika podrazumijeva djelatnosti sakupljanja i prijevoza te postupke obrade medicinskog otpada, uključujući nadzor nad tim djelatnostima i postupcima te nadzor i mjere koje se provode na lokacijama nakon obrade medicinskog otpada, kao i radnje koje poduzima trgovac otpadom ili posrednik.

Oporezivanje naknada za autorska i umjetnička djela
Autori: Ksenija Cipek Iva Uljanić - Škreblin

Stručni članak

S obzirom na to da se autorske naknade oporezuju prema Zakonu o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 125/13, 148/13, 83/14 - Odluka USRH i 143/14), ovisno o izvoru dohotka , to prema izvoru dohotka proizlaze i različiti načini utvrđivanja dohotka, pa tako i njihovo oporezivanje. Time su prava i obveze poreznih obveznika u potpunosti jasna te se minimaliziraju teškoće u oporezivanju, a različito postupanje u praksi eliminira možebitna »diskrecijska prava« u odlučivanju radi li se, primjerice, o autorskom odnosno umjetničkom djelu ili ne. U nastavku bit će više riječi o izvorima prava glede autorskog odnosno umjetničkog djela kao i pripadajućeg propisa koji se odnosi na oporezivanje naknada glede autorskog odnosno umjetničkog djela. U drugom dijelu ovog članka bit će više riječi o tome kako se obračunavaju pripadajući porezi i prirezi glede autorskih odnosno umjetničkih djela.

Dokazivanje sposobnosti prema Direktivi 2014/24/EU javne naručitelje
Autor: Zoran Vuić

Stručni članak

Direktiva 2014/24/EU Europskog parlamenta i vijeća o javnoj nabavi i o stavljanju izvan snage Direktive 2004/18/EZ s kojom države članice moraju uskladiti svoje propise najkasnije do 18. travnja 2016., između ostalog, sadržava i nove odredbe o kriterijima za dokazivanje sposobnosti. U članku obrađujemo i analiziramo odredbe Direktive o kriterijima za odabir, europskoj jedinstvenoj dokumentaciji o nabavi, načinima dokazivanja, internetskom spremištu potvrda, normama osiguravanja kvalitete, normama upravljanja okolišem i oslanjanju na sposobnosti drugih subjekata.

O ograničavanju plaća u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi
Autor: Nevenka Brkić

Stručni članak

Iako je Zakon o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 28/10) na snazi već nekoliko godina, još uvijek se u njegovoj provedbi povremeno javljaju određene nejasnoće. Isto tako, nejasnoće koje se odnose na plaće zaposlenih u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi mogu biti i posljedica donošenja odnosno provedbe novih zakonskih i podzakonskih propisa koje na izravan ili neizravan način utječu na plaće zaposlenih. Stoga autorica u članku piše o određenim pitanjima vezanim uz ograničavanja plaća u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi koja se pojavljuju u praksi.

Pravo na rad – izvanredni otkaz
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pojavljivanje zaposlenika u predizbornoj kampanji za izbor zastupnika za Hrvatski sabor za vrijeme bolovanja, predstavlja zloporabu instituta bolovanja te tešku povredu obveze iz radnog odnosa

Obvezno pravo – zastara samog prava
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo potraživanja zakupnine zbog nemogućnosti korištenja zemljišta, povremeno je potraživanje pa kada zastari pravo iz kojeg proizlazi povremeno potraživanje, vjerovnik gubi pravo ne samo zahtijevati buduća povremena davanja, nego i povremena davanja koja su dospjela prije te zastare

Privremeno zaustavljanje broda – pasivna legitimacija
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U postupku osiguranja određivanjem privremene mjere zaustavljanjem broda radi osiguranja tražbine koja se odnosi na lučke pristojbe, pasivno je legitimiran svakodobni vlasnik broda u svezi s kojim je nastala pomorska tražbina ili zakupnik toga broda, neovisno o tome je li on i predlagateljev osobni dužnik

Sudska pristojba – oslobođenje – davanje na zapisnik izjave o imovnom stanju
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Spriječenost opunomoćenika stranke da pristupi ročištu zakazanom radi uzimanja izjave o imovnom stanju, ne opravdava nepristupanje ročištu stranke osobno

Opći akti – ispravak općeg akta
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ispravak općeg akta nije normativni akt koji ima samostalnu pravnu egzistenciju

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Županijski sud Osijek

SENTENCE

Kada vrijednost ukradene stvari ne prelazi 2.000,00 kn, optuženik nije ostvario kazneno djelo krađe iz članka 216. stavak 1. KZ/97, nego zakonsko obilježje kaznenog djela sitne krađe iz članka 228. stavak 1. KZ/11, jer je ta odredba povoljnija za optuženika

Nasljedno pravo – ostavina
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Ako treća osoba tvrdi da u ostavinsku imovinu ne ulaze nekretnine koje su predmet ostavinskog postupka, jer je riječ o javnom dobru u općoj uporabi u vlasništvu Republike Hrvatske, tada ona nije stranka u ostavinskom postupku jer ne ostvaruje pravo iz ostavine

Izvještaj o korištenju proračunskih sredstava

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojim rokovima i za koja razdoblja neprofitne organizacije sastavljaju izvještaj o korištenju proračunskih sredstava?

Pogrebnička djelatnost – ovlast za prijevoz pokojnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko je ovlašten za prijevoz pokojnika od mjesta smrti do nadležne sudske medicine u slučaju kada nije moguće utvrditi uzrok smrti bez obdukcije?

Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojim se sve slučajevima može dati otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu?

Ovrha na novčanim sredstvima na računu

Vi pitate - mi odgovaramo

Tijekom ovršnog postupka odnosno nakon što je doneseno rješenje o ovrsi, ali sama ovrha putem Financijske agencije još nije provedena, došlo je do promjene ovrhovoditelja. Naime, prvobitni ovrhovoditelj je umro pa bi ovrhu trebali nastaviti njegovi nasljednici, kao novi ovrhovoditelji. Je li moguće tražiti od Financijske agencije da uvaži takvu promjenu vjerovnika i nastavi s ovrhom?

Vodne usluge – financiranje izgradnje komunalnih vodnih građevina

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li budući korisnici vodnih usluga koji bi se priključili na sustav, financirati izgradnju komunalnih vodnih građevina?

Lokalna samouprava – imenovanje ravnatelja knjižnice – rok za dostavu obavijesti o izboru kandidatima

Vi pitate - mi odgovaramo

Pri imenovanju ravnatelja ustanove, u konkretnom slučaju gradske knjižnice, postoji li rok u kojem se kandidatima mora dostaviti obavijest o izboru?

Filteri