Informator broj 6367 od 25. svibnja 2015.

UVODNIK

Koncesije na pomorskom dobru
Nužnost usklađivanja Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama sa Zakonom o koncesijama
Prijedlozi i mišljenja

U ovom članku autor dr. sc. FRANE STANIČIĆ, docent na Katedri za upravno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrrebu, iznosi određene dvojbe u primjeni Zakona o koncesijama i Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. Također, iznosi svoje stajalište da se na postupke dodjele koncesija na pomorskom dobru može i mora primjenjivati, uz Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, i Zakon o koncesijama kako bi se osigurala zakonitost dodjela koncesija, jedinstvena pravna zaštita svih sudionika u tim postupcima, a s tim u svezi i transparentnost postupaka koji se tiču koncesija na pomorskom dobru.
Autor: dr. sc. Frane Staničić, Izvanredni profesor na Katedri za upravno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

Koncesije na pomorskom dobru
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

U ovom članku autor iznosi određene dvojbe u primjeni Zakona o koncesijama i Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama. Također, iznosi svoje stajalište da se na postupke dodjele koncesija na pomorskom dobru može i mora primjenjivati, uz Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, i Zakon o koncesijama kako bi se osigurala zakonitost dodjela koncesija, jedinstvena pravna zaštita svih sudionika u tim postupcima, a s tim u svezi i transparentnost postupaka koji se tiču koncesija na pomorskom dobru.

Novine u provedbi ovrhe na novčanim sredstvima po računu ovršenika
Autor: Vinka Ilak

Stručni članak

U članku iznosimo najvažnije odrednice u provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, s naglaskom na najnovije izmjene i dopune sadržane u Zakonu o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 93/14).

SELBSTHILFETHEORIE (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Međutim, treba istaknuti da teorija o samopomoći kao prvobitnom obliku pravne zaštite (Selbsthilfetheorie), nije izvorno nastala i razvila se u okviru znanosti građanskog procesnog prava. Ta teorija oblikovana je u modernoj znanosti rimskog prava kao pokušaj rasvjetljavanja složene problematike postanka i razvoja rimskog civilnog procesa, odakle je preuzeta u druge pravne discipline.

Pravilnik o sadržaju obračuna plaće, naknade plaće ili otpremnine
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Zakonom o radu (Nar. nov., br. 93/14), koji uređuje prava i obveze radnika i poslodavaca, uređeno je, između ostaloga, i pravo radnika na plaću i naknadu plaće. U tom smislu Zakon o radu propisuje obveze poslodavca da radniku za njegov rad isplati plaću u iznosu utvrđenom propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu odnosno ugovorom o radu. O svemu opširnije u nastavku teksta.

Povezivanje zemljišne knjige i knjige položenih ugovora
Autor: Ana-Marija Končić

Stručni članak

S obzirom na svoje višegodišnje iskustvo u radu gruntovnice, autorica nam donosi praktičan članak o provedbi propisa o povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora, kako s povijesnog stajališta, tako i sa stajališta današnje pravne regulative u tom području, ističući sve dvojbe, probleme i prepreke na koje nailaze upravitelji zgrada (i/ili sami suvlasnici), kao i sami zemljišnoknjižni odjeli sudova u Republici Hrvatskoj. Zanimljivu analizu o dosadašnjem (ne)uspjehu provedbe postupka povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora autorica je napravila na temelju statističkog izvješća Ministarstva pravosuđa za ožujak 2015. i neposrednih kontakata s većim brojem sudova.

Uračunavanje određenog staža u radni staž državnih službenika i namještenika
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U ovom članku dajemo pregled uračunavanja određenog staža u radni staž državnih službenika i namještenika (posebnog staža, radnog staža ostvarenog u inozemstvu, radnog staža ostvarenog u republikama bivše SFRJ, dokupljenog staža i produženog osiguranja, poljoprivrednog staža, radnog staža bračnog druga profesionalnog ili ugovornog diplomata upućenog u inozemstvo, radnog staža ostvarenog u međunarodnim predstavništvima u Republici Hrvatskoj, mirovinskog staža na temelju ugovora o djelu) za ostvarenje pojedinih prava propisanih Zakonom o državnim službenicima i Kolektivnim ugovorom.

Povreda ustavnog prava zabrane zlostavljanja osoba lišenih slobode u proceduralnom aspektu (2.)
Autori: Višnja Drenški Lasan Hana Lasan

Stručni članak

U Informatoru, broj 6366 od 18. svibnja 2015., objavili smo prvi dio članka u kojem obrađujemo odnosno dajemo prikaz Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj U-III-6559/2010 od 13. studenoga 2014. U nastavku članka autorice obrađuju ustavnosudsku ocjenu na kojoj Ustavni sud Republike Hrvatske temelji svoju Odluku, a koja se odnosi na povredu ustavnog prava zabrane zlostavljanja osoba lišenih slobode.

Ustavna tužba – činjenično stanje
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ustavni sud u postupku u povodu ustavne tužbe utvrđuje je li u postupku odlučivanja o pravima i obvezama povrijeđeno podnositelju ustavno pravo, pri čemu se, u pravilu, ne upušta u pitanje jesu li sudovi pravilno i potpuno utvrdili činjenično stanje i ocijenili dokaze. Za Ustavni sud relevantne su samo one činjenice od čijeg postojanja ovisi ocjena o povredi ustavnog prava

Parnični postupak – izvanredni pravni lijekovi – revizija protiv presude
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad se drugostupanjski sud u presudi neosnovano pozvao na odredbu članka 373a. Zakona o parničnom postupku, to ne daje presudi značenje odluke donesene na temelju te odredbe, jer je zakonska osnova njezina donošenja određena njezinim stvarnim sadržajem pa se dopuštenost revizije ocjenjuje prema razlozima presude

Kazneni postupak – žalba na rješenje
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nepravodobna je žalba na rješenje državnoga odvjetnika koja je podnesena nakon proteka roka od tri dana od dana prve dostave rješenja, bez obzira na to što je sud državnom odvjetniku nepotrebno ponovio dostavu istoga rješenja

Mjenica – regresni obveznici
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad su jamci iz ugovora o kreditu bjanko mjenicu, koju je korisnik kredita dao kao osiguranje plaćanja obveza iz toga ugovora, potpisali na njezinoj poleđini kao bjanko indosanti, mjenicu su potpisali u svojstvu prikrivenih jamaca žiranata te su obvezni isplatiti mjeničnu svotu kao regresni obveznici

Mirovinsko osiguranje – određivanje mirovine – pridodani staž
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pridodani staž je razdoblje koje se pridodaje prilikom određivanja, ali ne i priznavanja prava na invalidsku odnosno obiteljsku mirovinu

Založno pravo – pravo na namirenje založnog vjerovnika
Sud: Županijski sud Osijek

SENTENCE

Založni vjerovnik, bio njegov dužnik vlasnik zaloga ili ne, po svojoj volji može izabrati hoće li zahtijevati namirenje tražbine iz vrijednosti zaloga ili iz imovine dužnika, ili istodobno iz zaloga i iz dužnikove imovine

Premještanje vozila – komunalni redari
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Komunalni redari ovlašteni su naložiti uklanjanje i premještanje vozila koje se nalazi na javnoj zelenoj površini, a ne mogu izdavati naredbe o premještanju nepropisno zaustavljenih ili parkiranih vozila na nogostupu

Zamjena ispunjenja

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li prestala dužnikova obveza ako je s vjerovnikom sklopio sporazum da će umjesto dugovane činidbe ispuniti neku drugu činidbu ili će obveza prestati tek kad dužnik tu drugu činidbu i izvrši?

Lokalna samouprava – povjeravanje poslova mjesnoj samoupravi

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li se poslovi iz djelokruga jedinica lokalne samouprave koji imaju obilježja javnih ovlasti ili se obavljaju kao javna služba, povjeriti mjesnoj samoupravi?

Konsolidirani financijski izvještaj kad ovisna društva nemaju značajniji utjecaj na poslovanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Matično društvo ima u svojem sastavu ovisna društva, koja, međutim, značajno ne utječu na financijski položaj i objektivnost poslovanja grupe društava. Je li matično društvo u obvezi sastavljati konsolidirane izvještaje ako ta društva nemaju značajniji utjecaj na financijski položaj i objektivnost poslovanja grupe društava?

Stručno osposobljavanje za rad i najdulje trajanje rada na određeno vrijeme

Vi pitate - mi odgovaramo

Uračunava li se razdoblje koje je naš zaposlenik prije nekoliko godina proveo na stručnom osposobljavanju za rad, u rok od tri godine koliko najdulje može trajati ugovor o radu na određeno vrijeme?

Vodne usluge – kriteriji i mjerila

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li javni isporučitelj vodnih usluga obvezan primjenjivati propisane kriterije, mjerila i postupke koji se primjenjuju prilikom financiranja i ugovaranja programa i/ili projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge?

Filteri